Αποστολέας Θέμα: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb  (Αναγνώστηκε 8387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« στις: 21/10/10, 17:49 »
Έχω έναν Fender Vibrolux Reverb silverface ο οποίος κάποια στιγμή πέρυσι την άνοιξη με εγκατέλειψε... :'(
Πήγα για επισκευή αλλά μόνο οι λάμπες κόστιζαν 300€ περίπου-έτσι μου είπαν τουλάχιστον-και λογικά μαζί με κάτι άλλα προβλήματα θα έβγαινε πάνω από 450-500€ οπότε λόγω δύσκολης οικονομικής κατάστασης πήρα έναν καινουριο με τα μισά λεφτά..
Αξίζει να το επισκευάσω?? ή μήπως να δω κάτι άλλο σε λαμπατο??
Μου είχαν πει κάποτε ότι ουσιαστικά δεν ειναι ενισχυτης κιθάρας αλλά γενικά "ενισχυτής"
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό θα με βοηθήσει πολύ!!
Ευχαριστώ ;D

Υ.Γ.Έχω κάνει την ερώτηση και αλλού αλλά μάλλον ήμουν λίγο εκτός θέματος... :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #1 στις: 21/10/10, 18:31 »
Λοιπόν εγώ τις λυχνίες τις βγάζω κάτω από 100€..:



..από το TubeTown

Αντε να πάρεις καμία καλή V1/gold και καμία καλή balanced, μαζί με τα μεταφορικά να σου έρθει MAX 130€..

..μέχρι τα 300 φτιάχνουμε άλλον έναν..!..
 :eee

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #2 στις: 21/10/10, 19:01 »
Λοιπόν εγώ τις λυχνίες τις βγάζω κάτω από 100€..:



..από το TubeTown

Αντε να πάρεις καμία καλή V1/gold και καμία καλή balanced, μαζί με τα μεταφορικά να σου έρθει MAX 130€..

..μέχρι τα 300 φτιάχνουμε άλλον έναν..!..
 :eee


Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Κοίτα,σου είχα στείλει και ένα προσωπικό μην την πρώτη μέρα που γράφτηκα(δεν μπορουσα να βρω πώς στέλνω μαζικό :-[ ) και σου είχα πει ότι μου φάνηκε πολύ περίεργο...πανάκριβο για την ακρίβεια.\
Το πήρα και μεταχειρισμένο και έχουν αλλάξει μια λυχνία με τρανζίστορ για περισσότερα Watt μου είχαν πει...

Τέσπα πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο,θα παίξει καλά ή τζάμπα θα παιδευτώ??
είδα και σε άλλα θέματα κάποιους προτεινόμενους λαμπάτους οι οποιοι δεν ξεφεύγουν στα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #3 στις: 21/10/10, 19:13 »
Τέσπα πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο,θα παίξει καλά ή τζάμπα θα παιδευτώ??
είδα και σε άλλα θέματα κάποιους προτεινόμενους λαμπάτους οι οποιοι δεν ξεφεύγουν στα λεφτά.


Αυτό, φίλε, είναι δική σου απόφαση, δεν μπορώ να ξέρω τι σημαίνει για σένα "θα παίξει καλά" ή "θα παιδευτώ"..
Απλά είναι άλλο πράγμα αυτό το μηχάνημα και άλλο ο λαμπάτος που θα πάρεις με τα μισά λεφτά από αυτά που σου ζητήσανε.. τελείως διαφορετικά, και σε χροιά και σε κλίμακα..

Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως ότι original μηχανήματα σαν τον Vibrolux Reverb Silverface δεν τα αφήνεις να πεθάνουν, είτε τα επισκευάζεις (σε συνεργασία με κάποιον που ζητάει ρεαλιστικά λεφτά για τα υλικά και την εργασία του) και τα λειτουργείς είτε τα πουλάς ως συλλεκτικά.
Αλλιώς θα αναγκαστείς να το πουλήσεις χαλασμένο κοψοχρονιάς και κάποιος άλλος θα κάνει την σωστή κίνηση.

Η αξία του πάντως ανεβαίνει σταθερά με τα χρόνια:


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #4 στις: 21/10/10, 19:25 »
Εχεις δίκιο,δεν ήμουν και πολύ σαφής. αν θα παιξει καλά εννοώ ότι μαζί με 2-3 πεταλάκια που χρησιμοποιώ θα έχω καλό αποτέλεσμα για ήχο blues ή ίσως καλύτερα να δω κάποιον καινούριο ενισχυτη΄με περισσότερες δυνατότητες και πιο εξειδικευμένο??? γενικά πολλά εφέ δεν χρησιμοποιώ
Βέβαια μετά θα μου πεις περί ορέξεως... ;D
Όσο για να τον πουλήσω δεν το συζητάω. απλά δεν γνωρίζω και πάρα πολλά και από τότε που τον πήρα δεν έψαξα  για κάτι άλλο,γι'αυτό ρωτάω
 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #5 στις: 21/10/10, 20:53 »
Τι χρονολογιας ειναι?
Με τι ηχεια?
Ειναι σαν κι αυτον?
φωτο1
φωτο2

ΥΓ Τον πουλας?

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #6 στις: 22/10/10, 01:24 »
Τι χρονολογιας ειναι?
Με τι ηχεια?
Ειναι σαν κι αυτον?
φωτο1
φωτο2

ΥΓ Τον πουλας?


Ναι σαν κι αυτον,χρονολογια δεν το εχω ψάξει νομίζω '80.
Δεν τον πουλάω δυστηχώς.Το αγόρασα πριν χρονια και εκανα τα πρωτα μου live οποτε καταλαβαίνεις... ;)
Αν εχεις καμιά πληροφορία ευχαρίστως να ακούσω

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #7 στις: 22/10/10, 03:06 »
Θα σου μιλησω σαν μουσικος και οχι ηλεκτρονικος (αφου δεν ειμαι) και θα σου πω τη κριση μου για αυτο τον ενισχυτη, στην εκδοση που εχω εγω τουλαχιστον.
Κρινω με τα αυτια μου τον ηχο και οχι με παλμογραφο  :)
Και δεν ειμαι και εξπερ στις ηλεκτρονικες ορολογιες. Θα τα πω οπως τα μιλαω εγω.
Συγνωμη προκαταβολικα  0:)

Εχω ενα του 1972 point to point (ολα τα εξαρτηματα σε σασι, χωρις πλακετα)
Διαλεξα αναμεσα σε δυο ιδιους ενισχυτες, ο ενας '72 και αλλος '74.
Διεφεραν.
Φυσικα επελεξα αυτον που "εσκαγε" καλυτερα.
Πολυ καλος ενισχυτης για clean εως crunch γεματους ηχους.
Παρολα αυτα πασχει στα μεσαια. (πολυ μελενια για το μαρσαλ γουστο μου)
Απο πεταλια δεν σηκωνει και πολλα γιατι χρωματιζει πολυ η προενισχυση του. Εκει ειναι και ο χαρακτηρας του.
Ο ενισχυτης παιζει σε μια μονο ρυθμιση ( bass/treble) και αναλογα την κιθαρα που θα κουμπωσει πανω του. Πιο πανω ή κατω, θα τσιριζει ή θα μπουκωνει.
Και φυσικα δεν σου αφηνει περιθορεια για ρυθμιση στο volume. Μια ρυθμιση παιζει καλα clean, και μια crunch. Μετα παραμορφωνει.
 Αν βρεις την ισσοροπια στις ρυθμισεις εχει καλως, αν οχι, κατι θα ενοχλει παντα.
 Αν θελεις να τον κανεις να ακουγεται καπως (οπως νομιζεις εσυ οτι θελεις να ακουγεται), εχεις χασει.
Θελει "ειδικη επεξεργασια" το μηχανακι για κατι τετοιο.

Παρολα αυτα ηθελα κι αλλα απο τον ενισχυτη.
Κατι μου λεγε οτι σηκωνει πειραγμα.
Ηθελα κατι αναμεσα σε marshall και fender. (δλδ ενα ελαφρα χρωματισμενο στις ψιλες και χαμηλες μαρσαλ αλλα με τα κλασσικα μεσαια του πιο κοντα σε fender παντα ομως. Πιαστο το αυγο και κουρευτο)
Πηγα στον μαστορα που συνεργαζομαι εδω και πολλα χρονια και μου προτεινε καποιες αναβαθμισεις οι οποιες αν δεν μου αρεσαν, ο ενισχυτης θα μπορουσε να γυρισει ανετα στην αρχικη του κατασταση. Τις εκανε και δεν πιστευα στα αυτια μου (αυτη ειναι η "ειδικη επεξεργασια" που ειπα)
Βγαζωντας τα περιττα για μενα κυκλωματα (πρωτο καναλι-tremolo) πηρε 30-40% πανω ενταση.
Μου εφτιαξε με καποιο πυκνωτη, ρυθμιζομενο Middle booster και βρηκα την υγειά μου και το σκασιμο που ελειπε απο τα μεσαια (default ηταν το 3 και εγω παιζω στο 9)
Ευτυχως δεν εχει χρειαστει να αλλαξω πυκνωτες στο ενισχυτη και εχει ακομα τους μαμισιους, αν και πλεον εχει βρει ανταξιους ο μαστορας αν χρειαστει.
Λαμπες τελικες αλλαζω κατ καιρους. Εχω βαλει ρωσικες Sylvania και τωρα Groove tubes. Μηδαμινες δαφορες. Κανει ολη τη δουλεια στο ηχο το κυκλωμα point to point μαλλον.

Ενας απο τους καλυτερους ηχοληπτες στη Ελλαδα (ο Ηλιας ο Λακας - studio Odeon, Kyriazi κλπ) ειπε οτι ειναι ο καλυτερος ενισχυτης (clean-crunch) που εχει ηχογραφησει.

Το πιο τρελλο στην ολη περιπτωση ειναι οτι μπορεσα και το ταιριαξα μονο με ενα εξωτερικο (Αrt express 2000) προενισχυτη και εφφε
Επεσε πολυ ψαξιμο μεν στις ρυθμισεις και στησιμο των ηχων αλλα  βγηκε ενας αλλος ηχος.
Οχι fender ή marshall. Ο Art ηχος βγηκε, αλλα οχι ο κλασικος preamp direct out ηχος. Εδω ακουγες λαμπα.
Με αυτο το σετ επαιξα για 2-3 χρονια με πολυ γνωστα ονοματα εντεχνου και ροκ, σε ακρως απαιτητικες ηχητικα καταστασεις.

Προτεινω λοιπον να τον κρατησεις και να τον συντηρησεις (και αναβαθμισεις αν θες) σωστα και σε καλο μαστορα. (τον δικο μου δεν στον δινω, γιατι με παρακαλεσε ο ιδιος να μη του στειλω κανενα, λογω ελλειψης χρονου)
Ο ενισχυτης παρολο που φαινεται δυσκοιλιος και μη συνεργασιμος, με λιγο ψαξιμο θα σε τρελλανει.

Μονο μη ζητησεις να παιξεις Μεταλ. Μεχρι ροκ θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.


ΥΓ1 εδω θα βρεις τα specs http://www.ampwares.com/amp.asp?id=127
ΥΓ2 Θα σε γελασω τι "παιζει" με τα ηχεια ομως. Κατι σημαντικο στο ηχο. Δεν   ειμαι σιγουρoς οτι ειναι jensen. Μαλλον eminence παλια ειναι (μπορει να τα ειχε αλλαξει ο μακαριτης προηγουμενος ιδιοκτητης  0:) ) ετσι μου δικαιολογησαν τη διαφορα στον ηχο των δυο vibrolux που ειχα να επιλεξω.
ΥΓ3 Τωρα που το θυμηθηκα :D ,  Αυτον που δεν πηρα, τον αγορασε τελικα (μιλημενα) ο Χατζηγιαννης.

Αυτα ειναι οσα ξερω για το Vibrolux
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/10, 03:16 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #8 στις: 22/10/10, 10:57 »
Θα σου μιλησω σαν μουσικος και οχι ηλεκτρονικος (αφου δεν ειμαι) και θα σου πω τη κριση μου για αυτο τον ενισχυτη, στην εκδοση που εχω εγω τουλαχιστον.
Κρινω με τα αυτια μου τον ηχο και οχι με παλμογραφο  :)
Και δεν ειμαι και εξπερ στις ηλεκτρονικες ορολογιες. Θα τα πω οπως τα μιλαω εγω.
Συγνωμη προκαταβολικα  0:)

Εχω ενα του 1972 point to point (ολα τα εξαρτηματα σε σασι, χωρις πλακετα)
Διαλεξα αναμεσα σε δυο ιδιους ενισχυτες, ο ενας '72 και αλλος '74.
Διεφεραν.
Φυσικα επελεξα αυτον που "εσκαγε" καλυτερα.
Πολυ καλος ενισχυτης για clean εως crunch γεματους ηχους.
Παρολα αυτα πασχει στα μεσαια. (πολυ μελενια για το μαρσαλ γουστο μου)
Απο πεταλια δεν σηκωνει και πολλα γιατι χρωματιζει πολυ η προενισχυση του. Εκει ειναι και ο χαρακτηρας του.
Ο ενισχυτης παιζει σε μια μονο ρυθμιση ( bass/treble) και αναλογα την κιθαρα που θα κουμπωσει πανω του. Πιο πανω ή κατω, θα τσιριζει ή θα μπουκωνει.
Και φυσικα δεν σου αφηνει περιθορεια για ρυθμιση στο volume. Μια ρυθμιση παιζει καλα clean, και μια crunch. Μετα παραμορφωνει.
 Αν βρεις την ισσοροπια στις ρυθμισεις εχει καλως, αν οχι, κατι θα ενοχλει παντα.
 Αν θελεις να τον κανεις να ακουγεται καπως (οπως νομιζεις εσυ οτι θελεις να ακουγεται), εχεις χασει.
Θελει "ειδικη επεξεργασια" το μηχανακι για κατι τετοιο.

Παρολα αυτα ηθελα κι αλλα απο τον ενισχυτη.
Κατι μου λεγε οτι σηκωνει πειραγμα.
Ηθελα κατι αναμεσα σε marshall και fender. (δλδ ενα ελαφρα χρωματισμενο στις ψιλες και χαμηλες μαρσαλ αλλα με τα κλασσικα μεσαια του πιο κοντα σε fender παντα ομως. Πιαστο το αυγο και κουρευτο)
Πηγα στον μαστορα που συνεργαζομαι εδω και πολλα χρονια και μου προτεινε καποιες αναβαθμισεις οι οποιες αν δεν μου αρεσαν, ο ενισχυτης θα μπορουσε να γυρισει ανετα στην αρχικη του κατασταση. Τις εκανε και δεν πιστευα στα αυτια μου (αυτη ειναι η "ειδικη επεξεργασια" που ειπα)
Βγαζωντας τα περιττα για μενα κυκλωματα (πρωτο καναλι-tremolo) πηρε 30-40% πανω ενταση.
Μου εφτιαξε με καποιο πυκνωτη, ρυθμιζομενο Middle booster και βρηκα την υγειά μου και το σκασιμο που ελειπε απο τα μεσαια (default ηταν το 3 και εγω παιζω στο 9)
Ευτυχως δεν εχει χρειαστει να αλλαξω πυκνωτες στο ενισχυτη και εχει ακομα τους μαμισιους, αν και πλεον εχει βρει ανταξιους ο μαστορας αν χρειαστει.
Λαμπες τελικες αλλαζω κατ καιρους. Εχω βαλει ρωσικες Sylvania και τωρα Groove tubes. Μηδαμινες δαφορες. Κανει ολη τη δουλεια στο ηχο το κυκλωμα point to point μαλλον.

Ενας απο τους καλυτερους ηχοληπτες στη Ελλαδα (ο Ηλιας ο Λακας - studio Odeon, Kyriazi κλπ) ειπε οτι ειναι ο καλυτερος ενισχυτης (clean-crunch) που εχει ηχογραφησει.

Το πιο τρελλο στην ολη περιπτωση ειναι οτι μπορεσα και το ταιριαξα μονο με ενα εξωτερικο (Αrt express 2000) προενισχυτη και εφφε
Επεσε πολυ ψαξιμο μεν στις ρυθμισεις και στησιμο των ηχων αλλα  βγηκε ενας αλλος ηχος.
Οχι fender ή marshall. Ο Art ηχος βγηκε, αλλα οχι ο κλασικος preamp direct out ηχος. Εδω ακουγες λαμπα.
Με αυτο το σετ επαιξα για 2-3 χρονια με πολυ γνωστα ονοματα εντεχνου και ροκ, σε ακρως απαιτητικες ηχητικα καταστασεις.

Προτεινω λοιπον να τον κρατησεις και να τον συντηρησεις (και αναβαθμισεις αν θες) σωστα και σε καλο μαστορα. (τον δικο μου δεν στον δινω, γιατι με παρακαλεσε ο ιδιος να μη του στειλω κανενα, λογω ελλειψης χρονου)
Ο ενισχυτης παρολο που φαινεται δυσκοιλιος και μη συνεργασιμος, με λιγο ψαξιμο θα σε τρελλανει.

Μονο μη ζητησεις να παιξεις Μεταλ. Μεχρι ροκ θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.


ΥΓ1 εδω θα βρεις τα specs http://www.ampwares.com/amp.asp?id=127
ΥΓ2 Θα σε γελασω τι "παιζει" με τα ηχεια ομως. Κατι σημαντικο στο ηχο. Δεν   ειμαι σιγουρoς οτι ειναι jensen. Μαλλον eminence παλια ειναι (μπορει να τα ειχε αλλαξει ο μακαριτης προηγουμενος ιδιοκτητης  0:) ) ετσι μου δικαιολογησαν τη διαφορα στον ηχο των δυο vibrolux που ειχα να επιλεξω.
ΥΓ3 Τωρα που το θυμηθηκα :D ,  Αυτον που δεν πηρα, τον αγορασε τελικα (μιλημενα) ο Χατζηγιαννης.

Αυτα ειναι οσα ξερω για το Vibrolux



Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ! Οι πληροφορίες πολύ ενδιαφέρουσες αν και μερικά δεν τα πολύ κατάλαβα.. :P
Βασικά από ηλεκτρονικά είμαι το πολύ αρχάριος και από τον ήχο καταλαβαίνω γι'αυτό και έχω πρόβλημα να τα εκφράσω...
Από εφέ ενα TS808 distortion και κανα 2 ακόμα χρησιμοποιώ.Το πρόβλημα είναι ότι πάντα κάτι μου φταίει...Πάντος στο clean όντως είναι πολύ καλός!
Θα δω τί χρονολογίας είναι και τί ηχεία φοράει και αν μπορείς να με κατατοπίσεις λιγάκι :)
Όσο για να με στείλεις  στον δικό σου δεν γίνεται ούτως ή άλλως διότι μένω Θεσ/νίκη ;D
Thanks again!!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/04/14, 14:27
Το λοιπόν,μετά από 3 χρόνια κατάφερα και βρήκα κάποια χρήματα και ο ενισχυτής ξαναπαίζει!!
Το όλο θέμα μου κόστισε 20€. πήγα στο στουντιο που κάνουμε πρόβες και το παλικάρι το άνοιξε από μόνος του,άλλαξε τις 2 λάμπες ισχύος και μία προενίσχυσης και ως δια μαγείας πήρε μπρος!!
ο ενισχυτης μέχρι το 2-3 ένταση τα δίνει όλα.από εκεί και μετά δεν έχει μεγάλη διαφορά,τουλάχιστον έτσι μου ακούγεται εμενα. και το εντυπωσιακό είναι ότι δεν παραμορφώνει σε καμιά περίπτωση.
τα καθαρά του είναι "πολύ καθαρά".

δοκιμάσαμε και 2 distortion της boss που είχαμε ένα κλασσικό και ένα metalizer,το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν  και πολύ ικανοποιητικο.ο spyros delta είχε προφανώς δίκιο όταν έγραφε ότι είναι "δυσκοίλιος και μη συνεργάσιμος".
θα δοκιμάσω από βδομαδα και κα΄ποια άλλα εφφε΄και ρυθμίσεις και ελπίζω να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

και μια ερώτηση. από τις λάμπες λείπει μια 5U4GB,είναι η πρώτη από αριστερά.προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έκανε κάποιες αλλαγές.δυστηχώς ούτε ο φίλος γνώριζε καθότι δεν είναι ηλεκτρονικός.αν κα΄ποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του.
 ευχαριστώ και πάλι όσους με βοήθησαν!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/14, 14:27 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #9 στις: 21/09/13, 12:24 »
Η πρωτη ειναι ανορθωτρια. Δεν την εχει? και πως παιζει?

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #10 στις: 21/09/13, 13:29 »
δεν γνωρίζω να σου πω,γι'αυτό ρωτάω.
υπάρχει περίπτωση να αλλάχτικε η λάμπα και να αντικαταστάθηκε με τρανζίστορ?
προφανώς πρέπει να το πάω σε ειδικό,απλά σε αυτούς που έχω πάει και έχω ρωτήσει μου λέγανε 1ον κάτι τιμές εξωφρενικές και 2ον οι απαντήσεις που μου δώσανε δεν ηταν και πολύ σαφείς,όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του.
η δική σου απάντηση ήταν πολύ πιο ξεκάθαρη.

ελιδα και ανοιχτή την κεφαλή και όντως και ο δικός μου είναι χωρίς πλακέτα,point to point που είχες γράψει.



Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #11 στις: 21/09/13, 15:53 »
Αν εχει γινει επεμβαση δεν μπορω να ξερω τι παιζει.
Οπως ειπα δεν ειμαι μαστορας ή ηλεκτρονικος.
Ακομα και να ημουν δλδ, δεν θα σημαινε τιποτα.
Η καλη γνωση της "λαμπας" ειναι κατι πολυ παραπανω απο "ηλεκτρονικος".


Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #12 στις: 07/04/14, 14:14 »
καλησπέρα σε όλους!

είπα να ξεθάψω για ακόμη μια φορά αυτο το θέμα μιας και κατάφερα να επαναφέρω τον ενισχυτή στην αρχική του κατάσταση. αυτό βέβαια δεν το πέτυχα εγώ.απλά βρήκα τον κατάλληλο άνθρωπο,εντελώς συμπτωματικά και τυχαία :)
για να μην μακρυγορώ και κουράζω οι επεμβάσεις που έγιναν είναι οι εξής:
1.αλλαγή αντιστάσεων στις τελικές λάμπες (η μια είχε καεί-"σκάσει" και γι'αυτό παραμόρφωνε από την αρχή ο ήχος),καθώς και στο tremolo
2.αλλαγή 5 πυκνωτών ηλεκτρολυτικών
3.επαναφορά ανορθώτριας λάμπας
4.αλλαγή του ποτενσιομέτρου για το bias καθώς και μια βάση λάμπας
και
5ον και βασικότερο,μετάδοση απίστευτων πληροφοριών και γνώσεων από τον τύπο!!!





Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #13 στις: 07/04/14, 14:21 »
και κανα 2 φωτό έτσι για την ιστορία ;)







Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/04/14, 14:27
και κανα 2 φωτό έτσι για την ιστορία ;)








« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/14, 14:27 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #14 στις: 07/04/14, 14:37 »
και ένα βιντεακι για να πάρετε μια γεύση

Vibrolux Reverb SF 1979 restored


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #15 στις: 07/04/14, 17:27 »
Μπραβο.
Καλοριζικος και καλοπαιχτος.
Πιστευω να καταλαβαν οι ακροατες οτι οταν ανεβαζες ενταση στον ενισχυτη, εκοβες παραλληλα db απο τη μιξη, για να ερθει  η ενταση στο ιδιο επιπεδο με την ποροηγουμενη ρυθμιση. (μιλαμε η ενταση μετα το 3 γινεται αλλο πραγμα κι ας ειναι 40 βατακια. Τρομαζεις, παρ'ολο που τον βαζω διπλα σε ενα JCM800).

Βεβαια δεν θυμαμαι και τη μαμισια του ενταση τοσο, γιατι ενα vibro λιγο πιο παλιο που εχω, τον πηγα στον μαστορα μου και του εκανα καποιες μοντες και εχει απογειωθει (κατα τα δικα μου γουστα βεβαια).
Εχω βγαλει απο το κυκλωμα οτι δεν χρησιμοποιω (δλδ το πρωτο καναλι και το vibrato) και εχει μπει ενας πυκνωτης ετσι ωστε να μπουσταρω τα μεσαια (που λειπoυν κλασσικα απο τους Fender) μεχρι εκει που θελω, και ετσι πλεον σκαει τρελλά.
Δοκιμασα πειραματικα και εβαλα και loop για να μπορει να μπει αλλος προενισχυτης πανω στον τελικο του, αλλα δεν λεει τιποτα.  Ολα τα λεφτα ειναι να περναει το σημα απο την προενισχυση του.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/14, 17:30 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #16 στις: 07/04/14, 17:46 »
από το 2 άρχισα να κόβω.... ;D
σοβαρά τώρα,έχει πολύ ένταση και πολύ όγκο!!!
ο ήχος του δεν είναι τόσο κλασσικός φέντερ(δεν τσιρίζει τόσο πολύ δλδ) και βγάζει μια πολύ ωραία γλυκάδα.όσο για τον όγκο που έχει είναι πραγματικά εντυπωσιακός και ας ειναι 40βατ όπως λες
ρώτησα τον μάστορα για μόντες που μου είχες πει αλλά συμφωνήσαμε να τον φέρουμε στην στοκ του κατάσταση και μετά αν κάτι δεν μου αρέσει το συζητάμε.

πάντως είναι πολύ δυνατό εργαλείο,που όμως όπως είπες δύσκολα συνεργάζεται με πετάλια. αν και έχω να πω πως με το  tubescreamer δεν είχε άσχημο ήχο.
με το δικό μας booster (DIY) δε τα σπάει!!!!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/04/14, 22:59
ήθελα να κάνω και μια ερώτηση αν και δεν αφορά άμεσσα τον ενισχυτή και δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα.
εν συντομία,είχα πάρει από το θωμά μια 12ΑΧ7 TAD η οποία ήταν άπαιχτη εντελώς.το παλικάρι μέτρησε όλες τις λάμπες και φυσικά και αυτή.
το περίεργο είναι ότι στις μετρήσεις έδειχνε να είναι όχι απλά μεταχειρισμένη αλλά η πιο δουλεμένη απ'όλες... να σημειωθεί ότι οι 3 είναι οι μαμίσιες(fender) και μία αλλαγμένη(westinghouse 7025).

« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/14, 22:59 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #17 στις: 07/04/14, 21:18 »
πάντως είναι πολύ δυνατό εργαλείο,που όμως όπως είπες δύσκολα συνεργάζεται με πετάλια. αν και έχω να πω πως με το  tubescreamer δεν είχε άσχημο ήχο.
με το δικό μας booster (DIY) δε τα σπάει!!!!
Δεν ειπα οτι δεν συνεργαζεται με πεταλια. Η loop δεν χρειαζοταν ειπα. Στο Input μια χαρα παιζουν πεταλια.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις για Fender Vibrolux Reverb
« Απάντηση #18 στις: 09/04/14, 09:58 »

Απο πεταλια δεν σηκωνει και πολλα γιατι χρωματιζει πολυ η προενισχυση του. Εκει ειναι και ο χαρακτηρας του.
Ο ενισχυτης παιζει σε μια μονο ρυθμιση ( bass/treble) και αναλογα την κιθαρα που θα κουμπωσει πανω του. Πιο πανω ή κατω, θα τσιριζει ή θα μπουκωνει.


αυτό είχα διαβασει και έτσι κατάλαβα. παρεξήγησης... ;D
όπως και να έχει μετά το πάσχα τον πάω στο στούντιο και εκει θα φανεί πραγματικά τί μπορεί να κάνει!

σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις γνώμες που παραθέσατε!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
3975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 19:48
από Jezus
24 Απαντήσεις
7805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54
reverb πεταλι!

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

8 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 14:26
από adr1anos
16 Απαντήσεις
5353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 08:44
από moulan7
15 Απαντήσεις
5696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 08:14
από studio54
14 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 14:13
από adr1anos
3 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 13:32
από adr1anos
8 Απαντήσεις
1909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/22, 17:43
από Sp0ke