Αποστολέας Θέμα: Ξερει Κανεις ?  (Αναγνώστηκε 5045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Ξερει Κανεις ?
« στις: 29/02/08, 11:32 »
Εχω καποιον γνωστο, που εχει το οργανο που απεικονιζεται στις φωτο ..
Το οργανο ειναι δισκαλο, παλιο, μαρκας kawai .. Στο αριστερο μερος λεει electrochord bass III & στο δεξι μερος λεει one two play!

Απο κατω, εχει volume pedal & chord pedals ..
Ό,τι πληροφορια εχει καποιος για αυτο ειναι ευπροσδεκτη ..Ευχαριστω!  :)

http://img151.imageshack.us/img151/7501/27022008252kp0.jpg

http://img518.imageshack.us/img518/5240/27022008255pt6.jpg

http://img518.imageshack.us/img518/6064/27022008254pg3.jpg

http://img151.imageshack.us/img151/2138/27022008253xz3.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 11:37 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ξερει Κανεις ?
« Απάντηση #1 στις: 29/02/08, 14:08 »
Μιλας για αυτο?




εδω γενικες πληροφοριες για το electrochord και την ιστορια του
http://www.oliviermessiaen.org/malcolmball/instruments.htm






From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ξερει Κανεις ?
« Απάντηση #2 στις: 29/02/08, 14:20 »
δεν ειναι ακριβως το ιδιο αλλα ειμαστε κοντα!
ξερεις περιπου ποσο κοστιζει??

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ξερει Κανεις ?
« Απάντηση #3 στις: 29/02/08, 14:26 »
...γεια και παλι...εχεις δικιο,αυτο ειναι το electrochord II....απ'οτι ψιλοκοιταξα απο 500-850 ευρω αλλα μη το παρεις και δεδομενο.Οπως φαινεται ειναι σχετικα σπανιο οργανο που απευθυνεται σε συλεκτες πλεον (...και μαλλον εκτος Ελλαδας) οποτε ενδεχεται και σε πιθανη δημοπρασια να εκτιναχτει στα υψη η τιμη του.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Ξερει Κανεις ?
« Απάντηση #4 στις: 08/03/08, 11:13 »
Παααρα πολυ ωραιο... Μακαρι να το βρεις μεγαλε να μας πεις και που ποσο και τι λεει?

Αποσυνδεδεμένος t_c_bel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ξερει Κανεις ?
« Απάντηση #5 στις: 08/03/08, 16:20 »
Γεια χαρά,
Αρχικά να πως πως δεν νομίζω η ιστορία του Electrochord που περιγράφεται στο link κάποιας προηγούμενης απάντησης να έχει σχέση με τα Γιαπωνέζικα όργανα Kawai. Το συγκεκριμένο έχω την εντύπωση πως είναι 70's. Δεν έχω άποψη για τον ήχο του κ.λ.π. γιατί δεν έχει τύχει να παίξω με το συγκεκριμένο.
Σίγουρα, πάντως, θα είναι ενδιαφέρον.

Σχετικά με την τιμή του, κι επειδή εδώ και πολύ καιρό ψάχνομαι για vintage όργανα γενικότερα, θα ήθελα να σου πω οτι δυστυχώς τα περισσότερα, αν εξαιρέσεις τα Hammond και κάποια άλλα, δεν ζητιούνται καθόλου. Προσοχή - δεν αναφέρομαι στα combo organs, που οι τιμές τους κατά καιρούς πηγαίνουν πολύ ψηλά, αλλά στα όργανα τύπου "έπιπλο", που τα λέω, αν υπάρχει πιο δόκιμος όρος δεν ξέρω, πάντως καταλαβαίνεις σε ποια αναφέρομαι. Ως παράδειγμα πάρε τα δυο παράκάτω links, από δημοπρασίες του ebay που κατά πάσα πιθανότητα θα κλείσουν όπου να 'ναι χωρίς κανένα bid.

http://cgi.ebay.co.uk/Kawai-Electro-Chord-Bass-1-Electric-Organ_W0QQitemZ300203478094QQihZ020QQcategoryZ16219QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com.au/Kawai-Organ_W0QQitemZ220208430156QQihZ012QQcategoryZ16219QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Οι λόγοι για τους οποίους νομίζω πως συμβαίνει αυτό, είναι οι εξής (σε αυτούς, τουλάχιστον, κατέληξα, οπότε και στους λέω σαν καταστάλαγμα αρκετών ωρών ψαξίματος επί του θέματος):

1) Στον Δυτικό κόσμο ήταν πολύ σύνηθες σε ένα σπίτι να υπάρχει ένα τέτοιο όργανο, στο οποίο μπορούσαν τα παιδιά της οικογένειας να μάθουν μουσική, να παίξουν εκκλησιαστικά κομμάτια - μην ξεχνάς πως οι Καθολικοί έχουν εντελώς διαφορετική προσέγγιση στη θρησκεία τους από εμάς -, να μαζευτεί η οικογένεια τα Χριστούγεννα κ.λ.π. - καταλαβαίνεις νομίζω σε τι αναφέρομαι. Συνεπώς, υπάρχουν πάρα πολλά παραπλήσια όργανα χαμηλής σχετικά κατηγορίας τιμής στις χώρες αυτές.
2) Στην εποχή μας τα όργανα αυτά, εκτός αν είναι απόλυτα κλασσικά και καταξιωμένα κομμάτια, θεωρούνται απλά παροχημένα, ογκώδη και γενικά, απομεινάρια μιας άλλης εποχής. Πολλοί είναι αυτοί που προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν από το σπίτι για να μην τους πιάνουν το χώρο, τη στιγμή που και σε περίπτωση μιας πιθανής βλάβης είναι μπελάς το να τα επισκευάσεις.
3) Υπάρχουν, φυσικά, και οι κολλημένοι με κάποια κομμάτια της μουσικής ιστορίας, όπως πολλοί από εμάς είμαστε, ο καθένας και με κάτι διαφορετικό, που θα ήθελαν να έχουν διάφορα όργανα για να ψαχτούν με αυτά και να πάρουν νέες μουσικές εμπειρίες. Το πρόβλημα που έχουν τα όργανα-έπιπλα σε σχέση με ο,τι δήποτε άλλο, είναι πως είναι πολύ ακριβά στη μεταφορά τους, αν τα φέρεις από έξω. Ταυτόχρονα, κι επειδή περίμενα τρεις μήνες για να φέρω ένα όργανο από Ολλανδία, να σου πως πως θα πρέπει κανείς να κανονίσει με μεταφορική εταιρία να παραλάβει από το σπίτι του ανθρώπου. Ο άνθρωπος αυτός δεν είναι καταστηματάρχης επαγγελματίας, και δεν έχει τη δυνατότητα να το πακετάρει κατάλληλα σε ξύλινο κιβώτιο κ.λ.π., οπότε σου λέει έλα να το πάρεις από την πόρτα μου όπως είναι και βρες την άκρη. Η μεταφορική εταιρία από την άλλη, δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να πακετάρει το μουσικό όργανο, και ακόμα και για την μεταφορά του μπορεί να σου ζητήσει fax πως αναλαμβάνεις όλη την ευθύνη αν το όργανο δεν έρθει σε ικανοποιητική κατάσταση. Επειδή, δε, το δέμα είναι μη στοιβάσιμο στο φορτηγό ανεβαίνει πολύ το κόστος κ.λ.π. κ.λ.π. - μιλάμε για τεράστιο μπελά. Τι θέλω να πω με όλα αυτά - ο κόσμος αποφεύγει να μπλέξει με μια τέτοια περίπτωση. Ταυτόχρονα, σε περίπτωση βλάβης, θα πρέπει να φέρεις μάστορα στο σπίτι για να το κοιτάξει, αν βρεις κατάλληλο μάστορα στην Ελλάδα για αυτό, και αν θα μπορεί στο σπίτι σου και σε χρόνο "χ" να καταφέρει κάτι κ.λ.π. Καμία σχέση με το combo organ που το παίρνεις από το χερούλι και το πας από εδώ και από εκεί να δεις ποιος θα μπορούσε να το επισκευάσει, ή να του κάνει κάποιο service.

Με όλα αυτά δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, γιατί πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και να ταλαιπωρηθείς ακόμα για κάτι, αν νομίζεις πως θα το ευχαριστηθείς πραγματικά. Υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνουν εβδομάδες για έναν πυκνωτή π.χ., και είναι μαγκιά τους το να έχουν την όρεξη να το κάνουν. Απλά νιώθω πως είναι σωστό να σου μεταφέρω κάποια πράγματα, από όσα η όση εμπειρία, μικρή ή μεγάλη - είναι πολύ σχετικό αυτό - μου έχει δείξει επί του θέματος.
Από εκεί και πέρα, η τιμή είναι κάτι πολύ σχετικό όταν αγοράζεις ένα όργανο. Αν αληθινά το γουστάρεις και πρόκειται να περάσεις ώρες μαζί του, και 1000 Ευρώ να δώσεις δεν τρέχει τίποτα. Πόσα, δηλαδή, θα έδινε ένας πληκτράς που ζητάει ένα καλό synthesizer π.χ.; Λιγότερα; Συνεπώς, δεν υπάρχει καμία διαφορά στο να δίνει κανείς χρήματα για το (Α) ή για το (Β), αν πρόκειται να το ευχαριστηθεί και να το χρησιμοποιήσει το ίδιο. Δεδομένου και του γεγονότος πως αγοράζοντας ένα τέτοιο όργανο από την Ελλάδα γλιτώνεις φοβερή ταλαιπωρία και ρίσκο(!!), η συμβουλή μου είναι πρώτα να το παίξεις, και αν σου αρέσει να πληρώσεις την τιμή που θέλει ο ιδιοκτήτης να το δώσει και μεγειά σου!
Αν, όμως, θέλεις να το δεις σαν μια ασφαλή αγορά, που άμα λάχει μετά από 6 μήνες και να μην σου αρέσει θα το δώσεις με την ίδια ευκολία και σε παραπλήσια τιμή, ξανασκέψου το, γιατί μπορεί να μην είναι καθόλου έτσι τα πράγματα. Πάντα θα υπάρχει άλλος ένας τρελαμένος για ένα ιδιαίτερο όργανο, αλλά μπορεί να περιμένεις δυο χρόνια για να πέσει μπροστά σου και να μπορέσει το όργανο να αλλάξει άλλο ένα χέρι και να συνεχίσει την ιστορία του σε έναν νέο ιδιοκτήτη.
Σταματάω γιατί σίγουρα σε έχω ήδη ζαλίσει. Ελπίζω μέσα από όλα αυτά να βρεις κάτι χρήσιμο. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:01
από sofison
20 Απαντήσεις
7971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 14:54
από stepap#12
3 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 22:23
από mace
4 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 00:14
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 19:44
από blackmorefan
1 Απαντήσεις
2215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 12:14
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 22:41
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
6909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 04:06
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
2 Απαντήσεις
20763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/15, 22:46
από thomas.michoulis
0 Απαντήσεις
6540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/19, 21:45
από Βραζίλης