Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για : Αναρτήση Οδηγού Αναίμακτης Επανάστασης  (Αναγνώστηκε 10779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Με όποιο τρόπο θέλει ο καθένας, πεζό ή ποιητικό, θα ήθελα να προτείνει βήματα που θα συνιστούσαν τον οδηγό μίας Αναίμακτης Επανάστασης, ώστε να αλλάξουν τα πράγματα στη χώρα μας και στον κόσμο, ξεκινώντας από τα πιο ουσιαστικά προβλήματα, που είναι αυτά, της πείνας, της δίψας, της απλής επιβίωσης. Οποιοδήποτε άλλο σχόλιο δεκτό.Γιατί τόσα χρόνια ιστορίας και εξέλιξης, δεν λύθηκαν τουλάχιστον αυτά τα προβλήματα ?

Παρακαλώ, όσοι απαντήσουν, να είναι απλοί και επεξηγηματικοί, μην ψάχνουμε να βρούμε άκρη σε υπονοούμενα, και ευκόλος εννοούμενα.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Φίλε μου, εχω την αίσθηση πως αυτό που ξεκίνησε απο μια διαφωνία με την Μαργαρίτα, εξελίσσεται κάπως περίεργα...
Δεν είναι εύκολο να συμμετέχει κανεις στον συγκεκριμένο οδηγό,ίσως γιατί είναι πολυ γενικός...χρειάζεται ανα τομείς εξιδείκευση...ή  μια πρόσκληση συμμετοχών λίγο διαφοροποιημένη...και θα 'πρεπε η πρώτη συμμετοχή να ανήκει στη Μαργαρίτα...
Πιστευω πως αν την προσκαλέσεις, θα τιμήσει την προσπάθεια σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/08, 21:12 από lampros l. »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τι σχέση έχει με τον πίνακα "Δικοί μας στίχοι και ποιήματα";;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε Χοληδόχε, δεν ξέρω από πού προέκυψε η ιδέα για αυτό τον "οδηγό", πάντως κατά τη γνώμη μου επανάσταση και αναίμακτη δεν γίνεται. Επανάσταση σημαίνει αίμα... με όποιο τρόπο κι αν το εννοείς.

Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου, ίσως θα έπρεπε να το διευκρινίσεις για να συζητήσουμε το θέμα στη σωστή του βάση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλή σας μέρα!  :)

Απαντώ γιατί βλέπω ότι υπάρχουν απορίες.

Βασίλη για να καταλάβεις πώς ξεκίνησε η ιστορία, πρέπει να διαβάσεις το δικό μου thread. Λυπάμαι που σε ταλαιπωρώ αλλά δε γίνεται αλλιώς.

Κλείσε τα μάτια

Λάμπρο εσύ ήδη έχεις διαβάσει τη δήλωση του Χοληδόχου στο δικό μου thread. Λέει ότι θα αναρτήσει ο ίδιος οδηγό αναίμακτης επανάστασης. Εδώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο, ζητάει από τους άλλους να το κάνουν. Επίσης ήδη έχεις διαβάσει ότι δεν επιθυμώ να δώσω οδηγίες. Έγραψα ένα στίχο για να εκφράσω την άποψή μου, δεν καταπιέζω κανέναν, δεν επιβάλλω τη γνώμη μου, δεν περιμένω να συμφωνήσει όλος ο κόσμος με αυτά που γράφω.

Γιώργο ο Μπαμπινιώτης διαφωνεί μαζί σου, βρείτε τα οι δυο σας!  :D

Αντιγράφω από το λεξικό

Επανάσταση
1. λαϊκή εξέγερση που αποσκοπεί στην αλλαγή του πολιτικού ή/και του κοινωνικού καθεστώτος και όχι απλώς των προσώπων που ασκούν εξουσία: ειρηνική/σιωπηλή/αναίμακτη/αιματηρή επανάσταση

4. (μτφ.) η έντονη αντίδραση κάποιου σε ό,τι θεωρεί καταπιεστικό
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Γιώργο ο Μπαμπινιώτης διαφωνεί μαζί σου, βρείτε τα οι δυο σας!  :D

Αντιγράφω από το λεξικό

Επανάσταση
1. λαϊκή εξέγερση που αποσκοπεί στην αλλαγή του πολιτικού ή/και του κοινωνικού καθεστώτος και όχι απλώς των προσώπων που ασκούν εξουσία: ειρηνική/σιωπηλή/αναίμακτη/αιματηρή επανάσταση

Φοβάμαι ότι όπως η τελειότητα, η αιωνιότητα, το άπειρο και το ιδανικό, έτσι και η ειρηνική/σιωπηλή/αναίμακτη επανάσταση υπάρχει μόνο στα λεξικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι η αναίμακτη επανάσταση δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Το θέμα είναι τι φταίει γι' αυτό. Η μορφή της επανάστασης ή η έλλειψη συμμετοχής; Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο κι αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν έγραφα το στίχο.

Ίσως πάλι να φταίει το ότι εγώ μονίμως πετάω στα σύννεφα. Αλλά αυτό δεν αλλάζει ούτε με αναίμακτες ούτε με αιματηρές επαναστάσεις, γι' αυτό μην παιδεύεστε να με κατεβάσετε, ματαιοπονείτε!  ;D
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στο " Άνθρωπος και Ζωή".Δεν έχει να κάνει με στίχους και ποιήματα και ας ξεκίνησε από εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι η αναίμακτη επανάσταση δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Εννοώ ότι μια αναίμακτη επανάσταση δεν είναι επανάσταση. Ο όρος (πέρα από τον ορισμό που δίνει ο Μπαμπινιώτης) υποδηλώνει βίαια ανατροπή κάποιου κατεστημένου, πράγμα που σημαίνει ότι κάποιος ή κάτι θα πεθάνει. Επομένως πρέπει να χυθεί αίμα, είτε κυριολεκτικά είτε μεταφορικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
E ναι..καλως η κακως ,ειτε κυριολεκτικα ειτε μεταφορικα ''μεσα απο το αιμα η ζωη προχωραει!!''
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ που γράψατε και όσους συνεχίσετε να γράφετε.

Για τα Administika κόλπα, εκεί που λέει Αρθρα-Αποστολή νέου άρθρου, δεν είχε κάπου το Άνθρωπος και ζωή,
σίγουρα όμως θα υπάρχει κάπου για να το λέτε, απλά δεν τα έχω ψάξει καλά τα πράματα.

Η μόνη αναίμακτη Επανάσταση, για μένα, είναι αυτή μέσω της Παιδείας.
Μόνο όταν βγαίνουνε από το σχολείο, ανθρώποι με σωστές ιδέες, μπορεί να αλλάξει το σκηνικό.
Τι γίνεται όμως στο σχολείο? Ποιος γονιός ξεσηκώθηκε να πει, τι μπουρδολογίες είναι τούτες που
μαθαίνετε στο παιδί μου 12 χρόνια?!?!
Η πρώτη λοιπόν χλαπάτσα, που τρώμε στη μάπα και γινόμαστε οργανωμένοι χαλβάδες και στέλνουμε
μετά και τα παιδιά μας, είναι τα υπέροχα βιβλία του σχολείου και οι υπέροχοι Εκπαιδευτικοί που ποτέ δεν
ξεσηκώθηκαν για το λειτούργημα που τελούν.
Τι μυαλό και τι ψυχή έχει ο 20χρονος που τελειώνει το λύκειο ?
Βγαίνει από εκεί άνθρωπος ??
Απο το πανεπιστήμιο, τα επόμενα 4 χρόνια βγαίνει άνθρωπος ?
Ε πως, στα 26 του, μέχρι τα 40 του, που θα τρέχει σαν το Βέγγο για δουλειά, οικογένεια και ψυχαγωγία (έαν προλαβαίνει) να φερθεί σαν άνθρωπος ?? 'Οταν στα πιο ξέγνοιαστα ίσως χρόνια, δεν του μάθανε τι σημαίνει άνθρωπος, δεν του μάθανε τι σημαίνει ζωή, δεν του μάθανε τουλάχιστον, ποιους πρέπει να διαβάσει, για να μάθει τι σημαίνει ζωή και άνθρωπος, τι σημαίνει πραγματικότητα?
Όταν βγαίνει από το σχολείο ο νέος και έχει ελαφρυά την συνείδηση και την καρδιά, τι σημαίνει ΑΞΙΕΣ,
με τον ίδιο τρόπο θα ενταχθεί στην κοινωνία.

Η αναίμακτη επανάσταση λοιπόν, σαν παράδειγμα, δεν έχει να κάνει σχέση με έναν όχλο επαναστατών που θα αγωνίζονται ΚΑτΑ του ΛΑΔΩΜΑΤΟΣ.Έχει να κάνει με ένα νεό σύστημα παιδείας, με μία νέα γενιά ανθρώπων, που στα 20 τους, όταν τελειώνουν το σχολείο, θα έχουν τόσο γερές αξίες, που δεν θα δέχονται να λαδώσουν, ούτε να λαδωθούν και θα γνωρίζουν, πόσο μεγάλο κακό κάνει το λάδωμα στην κοινωνία τους.
Όπου λάδωμα, οποιαδήποτε λασπουριά κατατρώει τη κοινωνία μας.

Όσο για τη πείνα και δίψα, πέραν ότι πέφτει ο κλέψας του κλέψαντος, από αυτά που δίνονται για τους φτωχούς, κάτι το οποίο δεν θα έκανε ένας άνθρωπος με αξίες.
Η υποτιθέμενη καινούρια γενιά, θα ξέρει, ότι υπάρχει ΜΙΑ ΠΙΤΑ, όσο περισσότερο φας εσύ, τόσο περισσότερο θα στερήσεις από τον διπλανό σου.
Τα ζώα τρώνε,μόνο όταν πεινάσουν. Και όταν φάνε και χορτάσουν, σταματάνε. Και ότι περισσεύει, πάει και το τρώει άλλο ζώο.Δεν τα φυλάνε στην τράπεζα με τα τσουβάλια ώστε να ικανοποιήσουν την πλεονεξία και τη βουλιμία τους και πέρα βρέχει αν ψοφάει ο άλλος.
 
Πέρα από τούτη την Επανάσταση, όλες οι άλλες δεν είναι αναίμακτες.
Ακόμη και η Αντίσταση, δύσκολα είναι αναίμακτη.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν και δεν ήθελα να συνεχίσω να απαντώ στο θέμα, το κάνω για δύο λόγους.

1.

@Απόλλων
@Αλχημιστής

Σέβομαι την άποψή σας, αλλά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να αλλάξω τον κόσμο με βίαια μέσα γιατί απεχθάνομαι τη βία.

2.

Προς τους υπεύθυνους του φόρουμ: Δεν μπορούσα να προβλέψω ότι θα προκαλέσω όλη αυτή την αναστάτωση με την ανάρτηση του στίχου, ωστόσο την προκάλεσα. Ζητώ συγνώμη.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι επί του θέματος, ας μου στείλει π.μ. και θα του απαντήσω.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Δεν ξέρω αν το'χετε καταλάβει, αλλά προφανώς κανένας δεν νοιάζεται για μια επανάσταση, τουλάχιστον απ'αυτά που βλέπω στη χώρα μας, μια και δεν υπάρχει λόγος, όταν κυριαρχεί μια ωραιότατη κεκαλυμμένη "αναρχία". Και με το αναρχία εννοώ το εξής:

- Δεν υπάρχουν νόμοι. Ότι μπορεί να γίνει παράνομα (σχεδόν τα πάντα δηλαδή), γίνεται.
- Δεν υπάρχει δημόσια τάξη. Και μ'αυτό εννοώ την αστυνομία, κατά κύριο λόγο. Μερικά παραδείγματα. Ο τυπάς που πέρασε με κόκκινο, ο τυπάς που κάνει κόντρες, ο τυπάς που τρέχει με 200 όταν το όριο (και ο κατσικόδρομος) λέει 90, μέχρι τους πυροβολισμούς σε ώρα αιχμής στην Αριστοτέλους, όπου η αστυνομία αποφάσισε να επέμβει αφού είχε τελειώσει το πανηγύρι. Με συγχωρείτε αλλά δεν νιώθω προστατευμένος.
- Το αιώνιο βύσμα. Πολύ απλά πράγματα, αλλά εξηγώ. Πλέον το πολυπόθητο δημόσιο, και η πρόσληψη σ'αυτό, είναι καθαρά θέμα γνωριμιών, φιλιών και γλυψίματος. Αξιοκρατία? ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ ! ! !
- Παραπληροφόρηση/Απόκρυψη-θάψιμο σημαντικών θεμάτων/Απόλυτα εξαγορασμένα ΜΜΕ. Ότι θέλει προβάλλει ο καθένας, ή μάλλον ότι τον πληρώνουν να προβάλλει, και κατά τ'άλλα ο κόσμος τα γράφει όλα εκεί που το μελάνι έχει την τιμητική του, κι αισθανόμαστε και ωραία. Περαιτέρω δεν λέω, και δεν θα πώ.
- Η νοοτροπία του τύπου "όλη βδομάδα δουλειά σαν το σκυλί, το σάββατο τα σπάμε στα μπουζούκια, την κυριακή ξεκούραση και πάλι απ'την αρχή". Όταν το μόνο πράγμα που φαίνεται να απασχολεί ένα λαό, στο μεγαλύτερο ποσοστό του, είναι τα μπουζούκια, το φαί, το ποτό και το ξύσιμο, καταλαβαίνεις πως μια επανάσταση, αναίμακτη ή όχι, είναι απλά ανέφικτη.
- Παιδεία. Όταν αναγκάζεται ο κάθε γονιός να πληρώνει από 3500€ το χρόνο για να μάθει το παιδί αυτά που υποτίθεται θα'πρεπε να μαθαίνει στο σχολείο, τότε καταλαβαίνουμε πως από αυτόν τον τομέα δεν πρόκειται να δούμε προκοπή. Πόσο μάλλον όταν τα κριτήρια για την είσοδο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι η άπταιστη παπαγαλία, και όχι η πραγματική γνώση.
- Τέλος (έχει κι άλλα απλά δεν θέλω να εμβαθύνω), είναι η ειδήσεις γνωστού καναλιού, που μόνο σε ειδησεις δεν φέρνουν. Όχι πως και τα άλλα κανάλια προβάλλουν κάτι της προκοπής, αλλά το αντιπαρέρχομαι. Αν προσέξετε τις συγκεκριμένες ειδήσεις, μάλλον θα καταλάβετε τι ακριβώς έχει καταντήσει να είναι η ελλάδα. Και ο νοών νοήτω.


Έχοντας, λοιπόν, υπ'όψιν τα άνωθι, για μένα επανάσταση δεν παίζει. Κι επειδή καθ'όπως φαίνεται η κατάσταση είναι "κάθε πέρσι και καλύτερα", τη γνώμη μου την ξέρετε.




Όσον αφορά παραέξω, χωρίς να έχω την, ίσως τυφλή, "εισαγόμενη" ελπίδα ότι όλα είναι τέλεια, ουτοπικά κλπ., πιστεύω πως η κατάσταση των πιο ανεπτυγμένων (σε κάθε τομέα) χωρών, δεν δίνει στον εκάστοτε λαό την αφορμή να ξεκινήσουν ν'αυτομολούν και να επαναστατούν. Στο κάτω κάτω, ότι δίνεις παίρνεις. Και πάλι, ο νοών νοήτω. Κατ'εμέ πάντως, χώρες όπως Σουηδία, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία, Αμερική κλπ. κλπ. κλπ. δεν έχουν καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση με την ελλάδα. Τέλεια ΔΕΝ είναι σίγουρα, αλλά είναι σαφώς καλύτερα.



Και τώρα το disclaimer, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να διαπληκτίζομαι με κανέναν. Τα άνωθι γραφόμενα είναι καθαρά η άποψή ΜΟΥ, και όποιος δεν την πιστεύει/ενστερνίζεται είναι ελεύθερος να το κάνει. Δεν αναφέρομαι σε όλους τους έλληνες στο κείμενο από πάνω, αλλά σε μια, κατά τη γνώμη μου, τεράστια μερίδα τους. Αυτά! Peace! :-*

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σέβομαι την άποψή σας, αλλά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να αλλάξω τον κόσμο με βίαια μέσα γιατί απεχθάνομαι τη βία.

Ο κόσμος αλλάζει (εις μικρόν ίσως) πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο αποτελεσματικά με ειρηνικές, μακρόχρονες ενέργειες και μέσα που δεν απαιτούν αιματοχυσία. Απλά τότε δεν μιλάμε για επανάσταση.

Και δεν ξέρω γιατί η συζήτηση παρεκτράπηκε πολύ γρήγορα σε ανάλυση της επαναστατικής δυναμικής στην Ελλάδα ή στο αν και κατά πόσο υποστηρίζουμε ή όχι μια υποτιθέμενη επανάσταση. Τουλάχιστον εγώ δεν θεώρησα ότι το θέμα τέθηκε σε αυτή τη βάση. Αν μη τι άλλο, πλέον είναι απείρως πιο εύκολη η μετανάστευση από την επανάσταση... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν μη τι άλλο, πλέον είναι απείρως πιο εύκολη η μετανάστευση από την επανάσταση... ;)

δλδ εννοείς να φύγουμε απο τη χώρα απο το να προσπαθησουμε να την αλλάξουμε??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
δλδ εννοείς να φύγουμε απο τη χώρα απο το να προσπαθησουμε να την αλλάξουμε??

Προφανώς ο καθένας σε αυτή τη συζήτηση έχει κάτι διαφορετικό στο μυαλό του, γιατί δεν φαίνεται να συζητάμε για το ίδιο πράγμα. Και εγώ είπα ότι η μετανάστευση είναι πιο εύκολη από την επανάσταση, όχι από την αλλαγή. Αν και στην Ελλάδα ακόμα και αυτό είναι συζητήσιμο... :-\
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
η επανάσταση γίνεται για να αλλάξει κάτι, επειδή δν μας αρέσει κάτι επαναστατούμε...
άρα η αλλαγή είναι το αποτέλεσμα της επανάστασης...σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
η επανάσταση γίνεται για να αλλάξει κάτι, επειδή δν μας αρέσει κάτι επαναστατούμε...
άρα η αλλαγή είναι το αποτέλεσμα της επανάστασης...σωστα?

Yπάρχει κάποιο πρόβλημα κατανόησης; Φυσικά και αποτέλεσμα της επανάστασης είναι η αλλαγή, αλλά η αλλαγή δεν προϋποθέτει απαραίτητα μια επανάσταση. Aν κάτι δεν μάς αρέσει, προσπαθούμε να το αλλάξουμε, δεν κηρύσσουμε αμέσως επανάσταση. Γι αυτό και έγραψα παραπάνω:

Ο κόσμος αλλάζει (εις μικρόν ίσως) πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο αποτελεσματικά με ειρηνικές, μακρόχρονες ενέργειες και μέσα που δεν απαιτούν αιματοχυσία. Απλά τότε δεν μιλάμε για επανάσταση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ω παίδες! Τι ψάχνετε να βρείτε αν υπάρχει τρόπος να γίνουν αναίμακτες επαναστάσεις? Αφού έχουν ήδη γίνει και μάλλιστα στην Ελλάδα!

Δεν έχετε διαβάσει ιστορία? Στις 3 Σεπτέμβρη του 1843, ο λαός της Αθήνας και οι παλιοί αγωνιστές μαζεύτηκαν στην πλατεία κάτω από τα παλαιά ανάκτορα, νυν κτίριο της Βουλής, και απαίτησαν την καθιέρωση Συντάγματος. Εξ ου και η σημερινή ονομασία Πλατεία Συντάγματος. Κατόρθωσαν δε και εισέβαλαν στο παλάτι και όντας οπλισμένοι μπροστά στον τότε Βασιλειά Όθωνα, τον ανάγκασαν να υπογράψει το κείμενο του Συντάγματος.
Παρόλο που η εξέγερση ήταν ένοπλη δεν άνοιξε ούτε ρουθούνι, δηλ δεν χύθηκε ούτε στάλα αίμα κι απ' τις δύο πλευρές, και άλλαξε άρδην το πολιτικό σκηνικό του νεοσύστατου τότε Ελληνικού κράτους. Δεν απαίτησαν δε αλλαγή του μονάρχη ούτε και άσκησαν οποιουδήποτε τύπου σωματική βία εναντίον του, ενώ είχαν κάθε ευκαιρία για να το κάνουν, διότι έκριναν ότι δεν ήταν σύνομο με τα συμφέροντα του κράτους.

Καλό είναι να διαβάζετε ιστορία, έτσι θα είστε περήφανοι και για τους προπαπούδες σας κι όχι μόνο για τους αρχαίους και επιπλέον δεν θα χρειάζεται να "ξαναανακαλύψετε τον τροχό".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προφανώς ο καθένας σε αυτή τη συζήτηση έχει κάτι διαφορετικό στο μυαλό του, γιατί δεν φαίνεται να συζητάμε για το ίδιο πράγμα. Και εγώ είπα ότι η μετανάστευση είναι πιο εύκολη από την επανάσταση, όχι από την αλλαγή.

εδώ τα διαχωρίζεις....
αλλαγή χωρίς επανάσταση υπάρχει, επανάσταση που δεν έχει σκοπό την αλλαγή?

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
  Καταρχήν, αν έχω αντιληφθεί σωστά το θέμα, θα ήθελα να παραθέσω μια σκέψη μου ή καλύτερη την άποψη μου.
Στο 2008 με πορεία προς το 2009, με ανθρώπους εδώ μέσα (εφόσον η συζήτηση αυτή μας ανήκει) ανοίγουμε ένα θέμα που
αιώνες υπάρχει. Η πείνα κυρίως καθώς και άλλα "φαινόμενα" που πλήττουν την ανθρωπότητα δεν είναι σημερινά. Η δίψα (λειψυδρία έτσι το
εκλαμβάνω) είναι ένα πρόσφατο θα το τοποθετούσα "φαινόμενο". Σ' αυτό δεν έχει να κάνει η ιστορία της ανθρωπότητας αλλά η ίδια η ανθρωπότητα. Που αγνόησε την ταυτότητα της, την ιστορία αιώνων, πολιτισμούς, ήθη και ταυτίστηκε με την τεχνολογική εξέλιξη
και παραδώθηκε στο βωμό του συμφέροντος (χρήμα). Όλα τ΄άλλα είναι ονειροπόλες ελπίδες για ένα καλύτερο αύριο. Έφτασα σ' αυτό σημείο
να θέτω τις ελπίδες πάνω σ' αυτό το θέμα ονειροπόλες απο συγκεκριμένα γεγονόντα. Το πιο πρόσφατο: το μέρος μου έχει ακατάλληλο νερό και είμασταν αρκετοί άνθρωποι που προσπαθήσαμε να κάνουμε αναλύσεις, να μιλήσουμε δημοσίος μπροστά σε πολύ κόσμο, να δείξουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων και οι τοπικοί πολιτικοί αρχηγοί εναντιόθηκαν, είπαν στον κόσμο να πίνει άφθονο νερό, να ποτίζει άφθονα, να πλένεται άφθονα, να καθαρίζει. Κι όλα αυτά για το συμφέρον. Μιλήσαμε σε εφημερίδες, σε περιοδικά, σε τοπικά τηλεοπτικά κανάλια και στο τέλος
μας χρίσαν ψεύτες. Αυτά! Καλησπέρα σε όλους!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Καμία επανάσταση δεν πέτυχε στον αρχικό αντικειμενικό σκοπό της.

Η στάση του Νίκα κατέληξε στη σφαγή 30.000 ανθρώπων και εδραίωσε την εξουσία του Ιουστινιανού σε τέτοιο βαθμό που του επέτρεψε να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη φορολογία για τις ανάγκες του κατακτητικού πολέμου του.
Η γαλλική επανάσταση της ισονομίας, της ισότητας και της αδελφότητας έδιωξε προσωρινά τους Λουδοβίκους για να ανεβάσει τον ιμπεριαλιστή Ναπολέοντα.
Η ελληνική επανάσταση μετά από τρία χρόνια σκληρού πολέμου επιδόθηκε σε εμφύλιο λόγω της διαμάχης για το ποιος θα έχει τα προνόμια στο υπό δημιουργία ελληνικό κράτος, κι αν δεν ήταν οι λεγόμενες μεγάλες δυνάμεις να χώσουν τη μύτη τους, η επανάσταση θα είχε αποτύχει.
Η βιομηχανική "επανάσταση", αρχικά υποσχόταν πως μέσω της αυξημένης προσφοράς θα εξαλείψει τη φτώχεια από τον πλανήτη αλλά τελικά όξυνε πολύ περισσότερο τις αντιθέσεις.
Η οκτωβριανή επανάσταση (εδώ πιθανόν πολλοί να διαφωνήσουν δυστυχώς) πέταξε στο λαό ένα κομμάτι ψωμί για να εξασφαλίσει τη σιωπή του και μετατράπηκε σε ένα από τα πιο σκληρά και αυταρχικά καθεστώτα.
Το φεμινιστικό κίνημα μάλλον υποβίβασε τη θέση της γυναίκας καθώς ναι μεν εξασφάλισε ένα πλήθος ευνοϊκών διατάξεων και δικαίωμα ψήφου αλλά σε αντάλλαγμα επέβαλλε (στα πιο λαϊκά στρώματα τουλάχιστον) 2 δουλείες (μία στο στην αγορά εργασίας και μία στο νοικοκυριό), τις υποβίβασε όσο ποτέ μέσα από τη διαφήμιση και έδωσε ένα ωραίο πρόσχημα στους άνδρες για να είναι ελεύθεροι να εγκαταλείπουν τις γυναίκες και τις οικογένειες τους.

Σίγουρα θα υπάρχουν και περιπτώσεις όπου επαναστάσεις πέτυχαν στο σκοπό τους αλλά με το να ψάχνεις με το κλεφτοφάναρο στα σκοτάδια για την εξαίρεση μάλλον επιβεβαιώνεις τον κανόνα. Είναι βολικό να πιστεύεις ότι αρκεί μια επανάσταση για να ανατρέψει τα στραβά όλου του κόσμου και μετά δε θα χρειαστεί να ξανασχοληθούμε ξανά με τα προβλήματα μας. Το δύσκολο είναι να είσαι χρήσιμος πολίτης και που με τον τρόπο που ζεις να αποτελείς παράδειγμα εντιμότητας για τους άλλους.

Είμαστε όλοι μας πολύ μικροί για να ξέρουμε τι φταίει στον κόσμο και πως θα λυθούν τα προβλήματα. Αν θες για παράδειγμα να ζεις σε ένα ωραίο καθαρό περιβάλλον είναι χαζό να αρχίσεις με σχέδια για παγκόσμιες εκστρατείες. Μπορείς να αρχίσεις με το δωμάτιο σου, μετά με το σπίτι σου. Όταν ο γείτονας σου δει πόσο ωραίο και καθαρό είναι το σπίτι σου θα κάνει και αυτός το ίδιο. Όταν όλη η γειτονιά ακολουθήσει το παράδειγμα σου, θα σε μιμηθεί η διπλανή γειτονιά κοκ. Πριν φτάσουμε δηλαδή να συζητάμε για αιματηρές επαναστάσεις ας εξαντλήσουμε τα απλά και αυτονόητα που μας εξασφαλίζει το δημοκρατικό πολίτευμα μας. Αν όλοι οι άνθρωποι, από τον μαραγκό μέχρι τον πολιτικό ή τον εφοπλιστή, έκαναν σωστά τη δουλειά τους και όχι με αποκλειστικό στόχο το κέρδος τα προβλήματα του κόσμου θα ήταν ελάχιστα.


Παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο 1984 του Όργουελ που διατυπώνει πολύ καλύτερα αυτά που θέλω να πω :

«Δια μέσου των ιστορικών χρόνων και προφανώς από το τέλος της Νεολιθικής εποχής, υπήρξαν στον κόσμο τρεις τάξεις : η Ανώτερη, η Μεσαία και η Κατώτερη. Έχουν υποδιαιρεθεί με πολλούς τρόπους, έχουν πάρει αμέτρητες διαφορετικές ονομασίες, και η αριθμητική τους αναλογία καθώς και οι σχέσεις μεταξύ τους ποικίλλουν κατά καιρούς. Αλλά η βασική δομή της κοινωνίας δεν άλλαξε ποτέ. Ακόμη και ύστερα από τεράστιες εξεγέρσεις και φαινομενικά αμετάκλητες αλλαγές, η ίδια δομή αποκαθίσταται πάντα […]

Οι σκοποί αυτών των τριών ομάδων είναι εντελώς ασυμβίβαστοι. Ο σκοπός της Ανώτερης τάξης είναι να διατηρήσει τη θέση της, της Μεσαίας ο σκοπός είναι να πάρει τη θέση της Ανώτερης. Ο σκοπός της Κατώτερης, όταν έχει κάποιο σκοπό –γιατί σταθερό χαρακτηριστικό της Κατώτερης είναι πως, τσακισμένη από το μόχθο, δεν ενδιαφέρεται άμεσα για τίποτε άλλο εκτός από την καθημερινή ζωή- όταν λοιπόν έχει κάποιο σκοπό, είναι να καταργήσει όλες τις κοινωνικές διακρίσεις […]

Για μεγάλα χρονικά διαστήματα, η Ανώτερη τάξη φαίνεται να διατηρείται με ασφάλεια στην εξουσία. Αργά ή γρήγορα όμως, φτάνει μια στιγμή όπου χάνει ή την πίστη στον εαυτό της ή την ικανότητα να κυβερνά ή και τα δύο. Τότε ανατρέπεται από τη Μεσαία τάξη, που προσεταιρίζεται την Κατώτερη, κάνοντας την να πιστεύει ότι αγωνίζεται για την ελευθερία και τη δικαιοσύνη. Μόλις πετύχει το σκοπό της, η Μεσαία τάξη ξαναρίχνει την Κατώτερη στη θέση της δουλείας που ήταν πριν, και γίνεται αυτή Ανώτερη. Τότε μια καινούργια Μεσαία ομάδα αποσπάται από τη μια τάξη ή και από τις δύο, και ο αγώνας ξαναρχίζει από την αρχή. Από τις τρεις τάξεις, μόνο η Κατώτερη δεν καταφέρνει ποτέ, ούτε και για λίγο, να πετύχει το σκοπό της. […] καμιά μεταρρύθμιση ή επανάσταση δεν πλησίασε ούτε ένα χιλιοστό περισσότερο την κοινωνική ισότητα. Για την Κατώτερη τάξη, καμιά ιστορική αλλαγή δεν σήμαινε ποτέ τίποτα περισσότερο από την αλλαγή του ονόματος των αφεντάδων της.
»

Τέλος, οι αρχαίοι Έλληνες έβλεπαν απαξιωτικά την κατώτερη τάξη, θεωρώντας ότι έχουν εκπέσει πιο χαμηλά και από τους δούλους. Πίστευαν πως ο ελεύθερος πολίτης, που είναι αυτάρκης οικονομικά και μορφωμένος, είναι η μόνη ελπίδα της Πόλεως για πρόοδο, μέσα από τη συμμετοχή του στα κοινά. Ίσως λοιπόν, αυτό που χρειάζεται ο κόσμος είναι μια ισχυρή μεσαία τάξη, με πρόσβαση σε ανώτερη παιδεία, να είναι πρόθυμη να θυσιάσει χωρίς υπερβάλλοντα ζήλο ένα μέρος του πλουτισμού και του χρόνου προς όφελος της κοινωνίας συνολικά.

Συγγνώμη για τη μακρηγορία απλά βρήκα το θέμα πολύ ενδιαφέρον.

« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/08, 17:04 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ω παίδες! Τι ψάχνετε να βρείτε αν υπάρχει τρόπος να γίνουν αναίμακτες επαναστάσεις? Αφού έχουν ήδη γίνει και μάλλιστα στην Ελλάδα!

Δεν έχετε διαβάσει ιστορία? Στις 3 Σεπτέμβρη του 1843, ο λαός της Αθήνας και οι παλιοί αγωνιστές μαζεύτηκαν στην πλατεία κάτω από τα παλαιά ανάκτορα, νυν κτίριο της Βουλής, και απαίτησαν την καθιέρωση Συντάγματος. Εξ ου και η σημερινή ονομασία Πλατεία Συντάγματος. Κατόρθωσαν δε και εισέβαλαν στο παλάτι και όντας οπλισμένοι μπροστά στον τότε Βασιλειά Όθωνα, τον ανάγκασαν να υπογράψει το κείμενο του Συντάγματος.
Παρόλο που η εξέγερση ήταν ένοπλη δεν άνοιξε ούτε ρουθούνι, δηλ δεν χύθηκε ούτε στάλα αίμα κι απ' τις δύο πλευρές, και άλλαξε άρδην το πολιτικό σκηνικό του νεοσύστατου τότε Ελληνικού κράτους. Δεν απαίτησαν δε αλλαγή του μονάρχη ούτε και άσκησαν οποιουδήποτε τύπου σωματική βία εναντίον του, ενώ είχαν κάθε ευκαιρία για να το κάνουν, διότι έκριναν ότι δεν ήταν σύνομο με τα συμφέροντα του κράτους.

Καλό είναι να διαβάζετε ιστορία, έτσι θα είστε περήφανοι και για τους προπαπούδες σας κι όχι μόνο για τους αρχαίους και επιπλέον δεν θα χρειάζεται να "ξαναανακαλύψετε τον τροχό".

Να 'σαι καλά παππού. Ακόμα γελάω... :roll:
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Παραθέτω απόσπασμα από την συνέντευξη του Ελβετού Ζαν Τσίγκλερ, ειδικού εντεταλμένου του ΟΗΕ για το Δικαίωμα στην Τροφή και συγγραφέα του διάσημου βιβλίου «Η αυτοκρατορία της ντροπής», στο Δεύτερο Κανάλι της γερμανικής τηλεόρασης:

"Σύμφωνα με τις στατιστικές του ΟΗΕ ο πλανήτης μας μπορεί να θρέψει χωρίς πρόβλημα 12 δισεκατομμύρια ανθρώπους δηλαδή το διπλάσιο των κατοίκων της γης. Επομένως η πείνα μπορεί να σταματήσει τώρα αμέσως, αρκεί οι μεγάλοι της γης να το θελήσουν. Ένα παράδειγμα: σε όλες τις χώρες της Αφρικής πουλιούνται ευρωπαϊκά προϊόντα, γερμανικά, γαλλικά και ιταλικά στη μισή τιμή των εγχωρίων προϊόντων και αυτό διότι η ΕΕ πριμοδοτεί τις εξαγωγές των αγροτικών της προϊόντων. Η πολιτική του ντάμπιγκ που εφαρμόζει η ΕΕ σκοτώνει καθημερινά εκατοντάδες ή και χιλιάδες ανθρώπους. Αυτό μπορεί να σταματήσει εδώ και τώρα."


Ολόκληρο το άρθρο.... --> http://indy.gr/other-press/apo-deutsche-welle-gia-anti-g8
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
ωραια αφορμη για να γραψει καποιος κανα καταστατικο κομματος :P
ποιος θελει σημερα επανασταση; ολοι αλλαγη θελουν :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
24825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 02:26
από Quark
0 Απαντήσεις
2312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 02:59
από pbarbalias
22 Απαντήσεις
9656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 02:39
από Fys
15 Απαντήσεις
5464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/07, 13:12
από vangelis
47 Απαντήσεις
15445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 21:35
από Vaiking
16 Απαντήσεις
11280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 16:14
από Jezus
6 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 21:17
από Son of the sun
12 Απαντήσεις
11617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 12:59
από Jezus
2 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
5 Απαντήσεις
3303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 02:44
από Daggo