Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα  (Αναγνώστηκε 13582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
λοιπον μαλλον το αποφασισα .....h ιδεα να φτιαξω την δικη μου custom κιθαρα τριγυριζει το κεφαλι μου αρκετο καιρο.......κατα 99% θα το κανω.....θα παρω ξυλα αρχικα για κιθαρα και μετα σιγα σιγα θα την φτιαχνω μονος μου....μονο χρειαζομαι την βοηθεια σας......δεν ειμαι Ο εμπειρος στα ξυλα για αυτο χρειαζομαι  βοηθεια.......αρχικα για σωμα σκεφτομαι αφτο εδω

http://wdmusicproducts.co.uk/Merchant2/merchant.mv?Screen=PROD&Store_Code=wduk&Product_Code=TEU&Category_Code=BDSTL

λοιπον οπως θα ειδατε ειναι alder....ποια η γνωμη σας για το συγκεκριμενο ξυλο?καμια αλλη εναλακτικη?

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/05, 17:17 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 09/08/05, 14:26 »
αστο αυτο το σαϊτ..
πηγαινε warmoth.com Να δεις ποικιλια και απο σωματα τελε ως και ξύλα..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 09/08/05, 16:19 »
nai file to gnwrizw kai to warmtoh alla exw thn entypwsh pws einai amerikh....swsta?
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 09/08/05, 16:29 »
ναι..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 09/08/05, 16:37 »
tote iparxei problhma telwneiou
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 09/08/05, 22:25 »
     Einai polu kalh empeiria na ftiaxeis esy mia dikh sou kithara apo kommatia kai h olh diadikasia einai megalo sxoleio alla sigourepsou afenos oti xereis ti theleis kai afeterou oti XEREIS genikws........an den gnwrizeis kapoia pragmata h den exeis mia estw mikrh empeiria me kithares, kataskeues k.l.p kalutera na to apofugeis gia duo logous. Eleipeis gnwseis tha sou kostisoun se xrhma kai se apotelesma pou mporei na einai katw twn prosdopkiwn sou. To alder einai mia xara xulo.......
     An pantws to exeis apofasisei auto rixe mia matia se auto.......einai polu kalo kai eurwpaiko...............

  http://www.rockinger.com/

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 09/08/05, 23:52 »
φιλε φεντεριαρη.........θενξ για το σαιτ θα το κοιταξω.....οσο για αφτα που μου λες...ειπα ξερω καποια πραγματα.....δλδ  οι μαγνητες και γενικα τα ηλεκτρονικα ειναι το ευκολο σταδιο για μενα.....αυτο που με κανει να το σκεφτομαι ακομα ειναι 2 πραγματα....
1ον δεν ειμαι καλος στα ξυλα και για αυτο θελω την βοηθεια σας  ;)
2ον εχω προβλημα με την ταστιερα......με το που παραλαβω την ταστιερα θα ειναι ετοιμη για σεταπ η ειναι οπως ειναι το σωμα?παντως στα σωματα υπαρχουν 2 κατηγοριες  finished kai unfinished                  ενω στις ταστιερες οχι...........αυτο που θα με εξυπηρετουσε πολυ ειναι το αν ερχοταν ολο το "σωμα" (σωμα και ταστειρα)  ετοιμο.......
φεντεριαρη εξηγησε μου λιγο τι εννοεις οτι πρεπει να ξερω καποια πραγματα....η βοηθεια σου ειναι πραγματικα πολυτιμη οπως και του καθενος

ευχαριστω
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 10/08/05, 08:36 »
Αυτο που θελεις να κανεις ειναι απλα μια συναρμολογηση. Μαλιστα, θελεις και σωμα & ταστιερα ετοιμα, δεμενα. Τι μενει να κανεις; Μονο να βαλεις τους μαγνητες και τα ποτενσιομετρα και αλλα 2-3 πραγματακια. Δεν βρισκω νοημα σε αυτο, ιδιως απο τη στιγμη που θα σου κοστισει πολυ ακριβοτερα απο το να παρεις μια ετοιμη, καλοφτιαγμενη, βαμμενη, σεταρισμενη, κιθαρα. (120 λιρες για ενα κομματι ξυλο κομμενο και σκαμμενο απο ρομποτ; ασε καλυτερα...)

Το ενδιαφερον θα ηταν να εφτιαχνες τα ξυλα μονος σου. Ενταξει, οχι το μπρατσο που ειναι πολυ δυσκολο, αλλα το σωμα. Να φτιαξεις κατι που να σε εκφραζει, να ειναι πρωτοποριακο, να τραβαει το ματι. Ολοι ξερουμε πως ειναι μια telecaster, αν ομως φτιαξεις ενα σωμα με περιεργο σχημα ή αναγλυφο ή με χρωματα, τοτε ολοι θα το χαζευουν...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 10/08/05, 14:28 »
πως θα μου φτασει ακριβοτερα?το σωμα εχει 180 ευρω και η ταστιερα αλλα τοσα πες........αλλα ειναι καλα ξυλα......με τετοια λεφτα δεν παιρνεισ κιθαρες με τετοια ξυλα...νομιζω.Γενικα σε αυτο χρειαζομαι βοηθεια...........θελω να μαθω τι παιζει με τις τιμες περιπου.....δλδ ποσο θα εκανε μια κιθαρα με σωμα αλντερ?τελε φυσικα.......
και κατι ακομα......μηπως ξερει κανεις τι ξυλο ειχαν οι τελε του 70.....ξερω οτι θα υπηρχαν πολλα διαφορετικα αλλα οι ξακουστες τελε του 70  ;) τι ειχαν?

ευχαριστω και παλι
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 10/08/05, 15:06 »
Γεια και από μένα:

Αγόρασα το βιβλίο Building Electric Guitars του Martin Koch (www.buildyourguitar.com) και πράγματι είναι ωραίο βιβλίο. Οι εικόνες είναι λίγο θαμπές αλλά δεν πειράζει. Γενικά αν είσαι πρωτάρης και δεν έχεις εμπειρία πάνω σε επεξεργασία ξύλου το πολύ πολύ αυτό που θα φτιάξεις για αρχή όσα λευτά και να δώσεις ξεκινώντας από το 0 πάντα, είναι μια κιθάρα ποιότητας Squier ή το πολύ Epiphone. Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα να μάθεις που δεν φτάνουν τα βιβλία (τα οποία είναι παρεπιντόντως πολύ λίγα πάνω σε αυτό το θέμα). Το καλύτερο, μα καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μπεις στο www.wormoth.com να βρεις αυτά που θέλεις έτοιμα, βαμμένα, να παραγγείλεις από εκεί και τις βίδες και τους μαγνήτες και τα ηλεκτρονικά, να πληρώσεις όλα τα τελωνεία γιατί στην ευρώπη δεν πρόκειται να βρεις καλό πράγμα και ποικιλία (ούτως η άλλως καλύτερες είναι αυτές made in the USA έστω και αν τα ξύλα δεν είναι από εκεί) και να την συναρμολογήσεις με την βοήθεια κάποιου βιβλίου (όπως εγώ έχω παραγγείλει το δεύτερο μου ειδικά για συναρμολόγηση και γενικά τεχνικά θέματα). Πόσα θα χαλάσεις? 1000 ευρώ? 1500? 2000?  Εγώ σου εγγυούμαι ότι πάνω από 1500-2000 ευρώ δεν θα χαλάσεις (το πιθανότερο είναι γύρω στα 1000-1500 για καλό εγγυημένο πράγμα), αλλά μόλις την φτιάξεις φίλε όχι ότι θα πάρουν φωτιά όλες οι "παρόμοιες" επώνυμες κιθάρες, αλλά μόνο και μόνο που θα έχει ότι γουστάρεις εσύ απάνω και τπτ άλλο περιττό και η αξία της θα είναι ανεκτίμητη, αυτά πιστεύω φτάνουν. Βέβαια, αν θές να κεράσεις τον Leo Fender ένα καφέ αξίας 300 ευρώ και βάλε μόνο και μόνο γιατί τον λένε έτσι, τότε κάντο, ίσα ίσα θα έχεις και την τιμή να λές ότι ήπιες καφέ τον Fender. Πιστεύω ότι η κατασκευή κιθάρας από έτοιμα προς συναρμολόγηση κομμάτια συμφέρει απίστευτα και είναι ιδανικότατη λύση για κιθάρες, ενώ η κατασκευή κιθάρας από το 0 είναι επίπονη, χρονοβόρα διαδικασία, δηλαδή σε 5-10 χρόνια και μετά από πολλές αποτυχίες και πολλή μελέτη θα φτάσεις να κατασκευάσεις το όργανο που θα έφτιαχνες με έτοιμα κομμάτια, η διαφορά είναι ότι σε 5-10 χρόνια θα φτιάξεις κιθάρα που θα κάνει μινιατούρα κάθε Gibson-Fender-ESP-Ibanez κτλ., ταυτόχρονα επίσης θα κάνει το πολύ 500 ευρώ...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 10/08/05, 18:15 »
Γεια και από μένα:

Αγόρασα το βιβλίο Building Electric Guitars του Martin Koch (www.buildyourguitar.com) και πράγματι είναι ωραίο βιβλίο. Οι εικόνες είναι λίγο θαμπές αλλά δεν πειράζει. Γενικά αν είσαι πρωτάρης και δεν έχεις εμπειρία πάνω σε επεξεργασία ξύλου το πολύ πολύ αυτό που θα φτιάξεις για αρχή όσα λευτά και να δώσεις ξεκινώντας από το 0 πάντα, είναι μια κιθάρα ποιότητας Squier ή το πολύ Epiphone. Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα να μάθεις που δεν φτάνουν τα βιβλία (τα οποία είναι παρεπιντόντως πολύ λίγα πάνω σε αυτό το θέμα). Το καλύτερο, μα καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μπεις στο www.wormoth.com να βρεις αυτά που θέλεις έτοιμα, βαμμένα, να παραγγείλεις από εκεί και τις βίδες και τους μαγνήτες και τα ηλεκτρονικά, να πληρώσεις όλα τα τελωνεία γιατί στην ευρώπη δεν πρόκειται να βρεις καλό πράγμα και ποικιλία (ούτως η άλλως καλύτερες είναι αυτές made in the USA έστω και αν τα ξύλα δεν είναι από εκεί) και να την συναρμολογήσεις με την βοήθεια κάποιου βιβλίου (όπως εγώ έχω παραγγείλει το δεύτερο μου ειδικά για συναρμολόγηση και γενικά τεχνικά θέματα). Πόσα θα χαλάσεις? 1000 ευρώ? 1500? 2000?  Εγώ σου εγγυούμαι ότι πάνω από 1500-2000 ευρώ δεν θα χαλάσεις (το πιθανότερο είναι γύρω στα 1000-1500 για καλό εγγυημένο πράγμα), αλλά μόλις την φτιάξεις φίλε όχι ότι θα πάρουν φωτιά όλες οι "παρόμοιες" επώνυμες κιθάρες, αλλά μόνο και μόνο που θα έχει ότι γουστάρεις εσύ απάνω και τπτ άλλο περιττό και η αξία της θα είναι ανεκτίμητη, αυτά πιστεύω φτάνουν. Βέβαια, αν θές να κεράσεις τον Leo Fender ένα καφέ αξίας 300 ευρώ και βάλε μόνο και μόνο γιατί τον λένε έτσι, τότε κάντο, ίσα ίσα θα έχεις και την τιμή να λές ότι ήπιες καφέ τον Fender. Πιστεύω ότι η κατασκευή κιθάρας από έτοιμα προς συναρμολόγηση κομμάτια συμφέρει απίστευτα και είναι ιδανικότατη λύση για κιθάρες, ενώ η κατασκευή κιθάρας από το 0 είναι επίπονη, χρονοβόρα διαδικασία, δηλαδή σε 5-10 χρόνια και μετά από πολλές αποτυχίες και πολλή μελέτη θα φτάσεις να κατασκευάσεις το όργανο που θα έφτιαχνες με έτοιμα κομμάτια, η διαφορά είναι ότι σε 5-10 χρόνια θα φτιάξεις κιθάρα που θα κάνει μινιατούρα κάθε Gibson-Fender-ESP-Ibanez κτλ., ταυτόχρονα επίσης θα κάνει το πολύ 500 ευρώ...

1ον ευχαριστω
2ον εχεις δικιο...αυτο εννοω βασιλη.....θελω μια κθαρα ΥΨΙΛΟΥ επιπεδου αλλα με οσο το δυνατον λιγοτερα λεφτα.......με το να την φτιαξω απο το 0 δεν θα πετυχω τπτ...ενω αν ερθει "ετοιμη" θα σκασω οσα λεφτα σκασω για ΚΑΛΑ ξυλα και μεχρι τα χριστουγεννα θα εχω αγορασει ολα τα ηλεκτρονικα....και στο θεμα των ηλεκτρονικων δεν εχω κανενα προβλημα καθως ο πατερας μου ειναι ηλεκτρονικος και θα κανει τα παντα αυτος σεταπ.......και εγω πιστευω πως τελικα με 500 ευρω το πολυ θα εχω μια κιθαρα που βαζει κατω μια γκιμπσον  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 10/08/05, 18:43 »
ρε μαγκες αν φταιχνατε την κιθαρα τωn ονειρων σας  :P (οκ κατι τετοιο κανω και εγω εδω ομως)...τι ξυλο θα χρησιμοποιουσατε για σωμα?

us swamp ash 'h american alder?

υ.γ τι σημαινει οταν λεει US-Swamp Ash (2-piece)...το 2-piece den katalabainw
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 10/08/05, 19:38 »
Σημαίνει ότι το σώμα δεν είναι μονοκόματο, αλλά είναι σε 2 κομμάτια κολλημένα μεταξύ τους !
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #13 στις: 10/08/05, 19:56 »
alder..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #14 στις: 10/08/05, 20:54 »
Σημαίνει ότι το σώμα δεν είναι μονοκόματο, αλλά είναι σε 2 κομμάτια κολλημένα μεταξύ τους !

ayto to eixa psiliastei  ;) alla ayto einai kalo h kako?
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #15 στις: 10/08/05, 21:43 »
Ουσιαστικά όσα πιο πολλά κομμάτια το σώμα τόσο πιο πολύ χάνεις σε sustain. Αλλά αναλύοντας τέτοια θέματα μπαίνουμε σε ένα διαρκές loop και αναλωνόμαστε.

Στο κάτω κάτω οι περισσότερες Fender Stratocaster για παράδειγμα όταν η Fender έκανε τρελές πωλήσεις, είχαν σώμα από 5 - 6 κομμάτια, χωρίς να πούμε για τις ποιότητες των ξύλων και σήμερα αυτά τα όργανα θεωρούνται vintage και συλλεκτικά !
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #16 στις: 10/08/05, 23:14 »
ara na protimhsw one piece swsta?
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #17 στις: 11/08/05, 00:09 »
Σωστά, αλλά μην περιμένεις να ακούσεις την τεράστια διαφορά στον ήχο, ανάμεσα σε μία μονοκόμματη και σε μία που είναι 2 ή περισσότερα κομμάτια...
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #18 στις: 11/08/05, 02:18 »
ε καλα, οι strat δεν φημιζονται και για το sustain τους...  ;D
Οσο για το τι ξυλο να επιλεξεις, αυτο εχει να κανει με το τι ηχο θες...
Πιο πριμο ηχο θα παρεις απο alder,maple ενω πιο ζεστο και μπασσο απο mahogany...
Εμενα τηνει να μου αρεσει πιο πολυ το μαονι  παντως, αλλα ολα ειναι σχετικα και εχει να κανει και με το τι μαγνητες θα περασεις μετα, τι ειδος θα παιζεις κτλ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #19 στις: 11/08/05, 12:00 »
τωρα το τι παιζω αστο......απλα θελω τον κλασσικο τελε ηχο....και σε αυτο ειναι που θελω βηθεια......οι φημισμενες τελε του 70 τι ξυλα ειχαν ?  ;)

ευχαριστω
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #20 στις: 11/08/05, 12:13 »
Γενικα οι strat και οι tele ειχαν συνηθως (και εχουν ακομα) alder η ash... συνηθως alder ομως
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #21 στις: 11/08/05, 12:15 »
Γενικα οι strat και οι tele ειχαν συνηθως (και εχουν ακομα) alder η ash... συνηθως alder ομως

οκ ευχαριστω.....οπως το ειχα φανταστει.... ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #22 στις: 11/08/05, 12:50 »
np
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #23 στις: 11/08/05, 14:15 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:38 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ξυλα-custom κιθαρα
« Απάντηση #24 στις: 11/08/05, 14:45 »
Εγω θα ελεγα να βρεις μια καλοκαιρινη δουλεια σε εναν luthier (εστω να καθαριζεις το εργαστηριο ;D) και να μαθεις τα μυστικα της τεχνης απο πρωτο χερι.
Τα βιβλια ειναι καλα, αλλα το feeling και τα μικρα μυστικα δεν μαθαινονται ετσι απλα.
Εχω ενα βιβλιο του Dan Erlewine και λεει μεσα παρα πολλα πραγματα, αλλα σου αφηνει και πολλα κενα επισης.


Ξέρεις εσύ κανέναν luthier να πάω να δουλέψω? Τον πληρώνω κιόλας αν με πάρει

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/04, 12:26
από Καρχαρίας
53 Απαντήσεις
73328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
35 Απαντήσεις
15727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 23:06
από woodaki
12 Απαντήσεις
5596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 13:18
από profsokin
3 Απαντήσεις
3740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 16:06
από zagortsnos
24 Απαντήσεις
7734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 12:35
από teo_gp
21 Απαντήσεις
11843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
4 Απαντήσεις
6578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
4 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/10, 07:57
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
4469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 22:35
από markos_geo