Αποστολέας Θέμα: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;  (Αναγνώστηκε 38203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #50 στις: 02/06/05, 12:41 »
Θελω να παρω μια πεταλιερα ή κανα πεταλ, δε θελω να χαλασω ομως πανω απο 100Ε. Θα ειναι η πρωτη μου. Εχω βρει απο μεταχειρισμενα το boss ds-1 distorion, ενα πολυεφε V-Amp 2  στα 85Ε και μια Zoom GFx-1 στα 75. Τι προτεινετε; Ή δεν αξιζει τιποτα; Απαντησεις παρακαλω γρηγορα γιατι το βιαζομαι
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #51 στις: 02/06/05, 13:03 »
Λοιπον εχουμε και λεμε:

Boss DS-1 Distortion

Κλασσικο αναλογικο πεταλακι... Οχι τιποτα σπουδαιο και σιγουρα οχι τοσο δυνατο για metal distortion, εξου και το Metal Zone που αποτελει το σημα κατατεθεν ολων των κιθαριστων... Αμφιβαλω αν υπαρχει κιθαριστας που να παιζει metal και να μην εχει περασει το MT-2 απο τα χερακια του... Αν θυμαμαι καλα ο Satriani υποτειθεται οτι εχει ενα τετοιο στο "οπλοστασιο" του...

Behringer V-AMP 2

Η αντιγραφη του POD 2 απο την εταιρια που ουτε εξετασεις γυμνασιου δεν θα περναγε χωρις σκονακι... Το προβλημα εδω ειναι οτι με τα αναλογικα πεταλια ειναι ευκολο να κανεις "σκονακι"... Οταν φτασεις σε modelling καταστασεις σιγουρα δεν φτανει η 'ξεπατικοτουρα'... Σου δινει βεβαια την ευκαιρια να πειραματιστεις με διαφορους ηχους και μοντελα ενισχυτων και εφφε, αλλα μη περιμενεις την ποιοτητα ηχου της Line 6.

Zoom GFX-1

H Ζοοm ειναι επισης ενας συνηθης σταθμος στην πορεια ενος κιθαριστα... Φτηνα εφε με χαμηλη ποιοτητα, συνηθως ακουγονται πολυ ψηφιακα... Αλλα κι αυτα καλα για εισαγωγη στον ομορφο κοσμο του εφφε... Υπερεχει ελαφρως του V-AMP2 διοτι εχει 4 πεταλια για γρηγορη αλλαγη presets αλλα χανει στην ποικιλια εφφε και προσομοιωσεων...

Ποιο απο τα 3 λοιπον?

Το DS-1 ειναι αλλο πραγμα... Θα σου προσθετει απλα παραμορφωση... Αμα αποφασισεις να στησεις pedal board με πεταλιακα τοτε ειναι μια καλη αρχη...

Οσο αφορα τα υπολοιπα, εκει παιζεις με το αν θελεις ευκολια στα ποδια (οπου υπερεχει το Zoom) η ποικιλια ηχων (οπου υπερεχει το V-AMP2)...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #52 στις: 02/06/05, 13:09 »
Αξιζει δηλαδη το πεταλ για αρχη και να κρατησω τα υπολοιπα για κατι αλλο στο μελλον; Ή ειναι ευκαιριες τα αλλα;Τιποτα αλλο για προταση; Ή να μην παρω τιποτα απο αυτα και να κοιταξω για κατι καλυτερο αργοτερα και να δανειστω καμια τωρα;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/05, 13:13 από blue_jazz »
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #53 στις: 02/06/05, 13:30 »
Αμα θες να στησεις pedal board ειναι μια καλη αρχη το DS-1, αρκει να σ' αρεσει στο αυτι...

Τωρα αν ρωτας μεταξυ πεταλακια ή πεταλιερες τι να προτιμισεις, τοτε αυτο ειναι μεγαλο και καθαρα υποκειμενικο ερωτημα το οποιο δεν μπορω να σου απαντησω...

Αλλα για αρχη και για εισαγωγη στον κοσμο των εφφε δεν πιστευω οτι στα λεφτα που αναφερεις υπαρχει κακη λυση... Εξαλλου ειναι σαν την πρωτη σου κιθαρα... Πανω σ' αυτη μαθαινεις, κι αμα σ' αρεσει το 'αθλημα' τοτε δινεις κι αλλα λεφτα αργοτερα και παιρνεις μια καλυτερη...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #54 στις: 15/07/05, 01:42 »
Λοιπον εχουμε και λεμε:

Boss DS-1 Distortion

Κλασσικο αναλογικο πεταλακι... Οχι τιποτα σπουδαιο και σιγουρα οχι τοσο δυνατο για metal distortion, εξου και το Metal Zone που αποτελει το σημα κατατεθεν ολων των κιθαριστων... Αμφιβαλω αν υπαρχει κιθαριστας που να παιζει metal και να μην εχει περασει το MT-2 απο τα χερακια του... Αν θυμαμαι καλα ο Satriani υποτειθεται οτι εχει ενα τετοιο στο "οπλοστασιο" του...

   ...Akyron! Oloi exoun to DS1 kai kaneis to MT! To MT einai poly sygekrimeno petali se antithesei me to DS1 pou einai all time classic! An paratiriseis kala ta video apo tis synaylies, apo to x"gianni mexri kai ton Steve Vai exoun DS1!


Behringer V-AMP 2

Η αντιγραφη του POD 2 απο την εταιρια που ουτε εξετασεις γυμνασιου δεν θα περναγε χωρις σκονακι... Το προβλημα εδω ειναι οτι με τα αναλογικα πεταλια ειναι ευκολο να κανεις "σκονακι"... Οταν φτασεις σε modelling καταστασεις σιγουρα δεν φτανει η 'ξεπατικοτουρα'... Σου δινει βεβαια την ευκαιρια να πειραματιστεις με διαφορους ηχους και μοντελα ενισχυτων και εφφε, αλλα μη περιμενεις την ποιοτητα ηχου της Line 6.


   H Behriger einai mia poly axiologh etairia kai malista me diko tis research! Omws opws kai ayth etsi kai h Line6 ksepidisan apo to pouthena!


Zoom GFX-1

H Ζοοm ειναι επισης ενας συνηθης σταθμος στην πορεια ενος κιθαριστα... Φτηνα εφε με χαμηλη ποιοτητα, συνηθως ακουγονται πολυ ψηφιακα... Αλλα κι αυτα καλα για εισαγωγη στον ομορφο κοσμο του εφφε... Υπερεχει ελαφρως του V-AMP2 διοτι εχει 4 πεταλια για γρηγορη αλλαγη presets αλλα χανει στην ποικιλια εφφε και προσομοιωσεων...


   Oute logos gia ta zoom! APARADEKTA pros kathe xrisi!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #55 στις: 20/07/05, 10:21 »
Ρε παιδια τι zoom και βλακειες....ουτε και boss βεβαια...εγω προσωπικα ειχα κατι ibanez(πατατα βεβαια)ενα tubescreamer και ενα chorus/flanger....προσφατα εριξα λεφτα και πηρα κατι πεταλια BUDDA(drive,wah)...Μαλλον κανεις δεν τα ξερει αφου ειναι αρκετα ακριβα....μονο το πεταλι τησ παραμορφωσης που ουσιαστικα ειναι προενυσχιτης εχει 300 ευρω και ειναι μονο distortion ετσι....καλα δεν συζηταω ουτε για πλακα αν αυτοι οι κιθαριστες εχουν αυτα τα πεταλια που λετε.....εννοειται πως αν τα εχουν ειναι 1)γιατι τουσ τα χαριζει η boss για να γινει η διαφημιση
2)τα εχουν στο παταρι.....αυτα τα πεταλια που λετε ειναι ολα τρανζιστορ και δεν κοβω τους "ηχους"αυτων των "τελειων(ισως για εσας)"κιθαριστων τοσο αθλιο ουτε την τσεπη τους αδεια για να εχουν αυτα....πλεον....οντως αυτοι που λετε εχουν distortion αλλα ουτε για πλακα αυτα.... :)
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #56 στις: 20/07/05, 15:10 »
Καλά ε, λίγα λόγια για τις Zoom...έχω μία και σπέρνει....

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #57 στις: 20/07/05, 17:11 »
2)τα εχουν στο παταρι.....αυτα τα πεταλια που λετε ειναι ολα τρανζιστορ και δεν κοβω τους "ηχους"αυτων των "τελειων(ισως για εσας)"κιθαριστων τοσο αθλιο ουτε την τσεπη τους αδεια για να εχουν αυτα....πλεον....οντως αυτοι που λετε εχουν distortion αλλα ουτε για πλακα αυτα.... :)

Αφου το conspiracy theory του οτι αλλο εξοπλισμο εχουν στην 'βτρινα' και με αλλον παιζουν δεν το καταλαβαινω...  ???

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #58 στις: 21/07/05, 10:24 »
Ρε παιδια ειναι δυνατον οι τυποι αυτοι να παιζουν με τρανζιστορ πεταλια οταν υπαρχουν λαμπατα αφενος και πολυ πιο ποιοτικα αφετερου;;;το πεταλι που λετε boss ds1 ειναι πραγμετικα ενα καλο πεταλι για καποιον που ξεκιναει ειναι καποιος κιθαριστας σε εντελως ερασιτεχνικα Group(δεν υπονοω οτι εγω ειμαι επαγγελματιας η ο φοβερος).αυτο το πεταλι εχει 100 ευρω ασ πουμε...υπαρχει πεταλι(budda και οχι μονο) για την ιδια δουλεια με 300+ και ειναι λαμπατο και εχει προφανως ανωτερη τεχνολογια και ποιοτητα.οταν εχεις 10 πεταλια ας πουμε ειναι καλυτερο να ειναι ολα σαν το boss  η ολα σαν το budda αλλιως εχεις προβληματα στο ηχο(αφου παρεις και εντελως  "χρυσα"καλωδια)και εχεις εναν ηχο πολυ μετριο αν εχεις 2 χαλια πεταλια 2 μετρια 3 καλα και 3 κατι αλλλο....αυτο ειναι βασικη αρχη για το petal board   
η οπως λεγεται.οπως και στις κιθαρες ετσι και στα πεταλακια υπαρχουν για διαφορα επιπεδα-τσεπες και στην συγκεκριμενη περιπτωση(vai και ολοι αυτοι οι πολυ καλοι κιθαριστες)εχουν και το επιπεδο και τα φραγκα.ολοι αυτοι παιρνουν τρελα φραγκα για μια διαφημιση του τυπου"ο vai παιζει με boss"....δεν αμφιβαλω μπορει να παιζει αλλλα μηπως η boss του εφτιαξε κατι μονο για αυτον....;η budda(καποτε εφτιαχνε ενισχυτες) δεν εχει αναγκη την διαφημιση γιατι αναφερεται και σε καλουσ και σε φραγκατους και αυτοι την ξερουν.δεν το παιζω φοβερος που εχω budda.τα πηρα επειδη θελω οτι καλυτερο κυριως για ψυχολογικους λογουσ αφου μεχρι πριν 6 μηνεσ ειχα 2 παταλια ibanez και μια washburn κιθαρα....εδω και 5 χρονια.... :'(
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #59 στις: 06/08/05, 09:25 »
Η επιλογή σε πεταλάκια και πεταλιέρες είναι πιο δύσκολη από το να αγοράσεις ενισχυτή τελικά!

Εγω θα σας πω την προσωπική εμπειρία και απο εκεί και πέρα ότι πείτε..
Κιθάρα έχω μια Fender Stratocaster.

Δεν έχω απαιτήσεις για τρελούς ήχους αλλά γλυκούς και γεμάτους ήχους.

Ξεκίνησα το 97 που πήρα μια BOSS ME-8. Λειτουργεί μέχρι σήμερα άψογα.
Έχει πολλούς ήχους, και σίγουρα είναι πιο εύχρηστη όταν κάνεις πολλών εφέ συνδυασμούς,
κάτι που με τα πετάλια δεν μπορείς να το κάνεις με ένα πάτημα μόνο.

Από εκεί και πέρα, της πήρα ένα expression pedal της boss, το οποίο ανάλογα με το programming γίνεται on the fly Volume, Wah, ή ακόμα και να ελέγχεις ένταση ενός εφέ κλπ.

Τέλος πρόσθεσα το πεταλάκι της Marshall, Governor για παραπάνω γκάζια το οποίο περνάω ΜΕΣΑ από την πεταλιέρα.

Μόνο για να ψάξεις τους ήχους και τις δυνατότητες πρέπει να πειραματιστείς πολύ καιρό και νομίζω προσφέρει πολλά πράγματα και διεκολύνσεις αυτός ο συνδυασμός. Αν βρώ κάποιο πετάλι που θέλω ντε και καλά να το χρησιμοποιήσω, τότε απενεργοποιώ το αντίστοιχο εφέ, και το βάζω στην σειρά..

Why not?!!!
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #60 στις: 14/02/06, 01:04 »
Προσωπικά προτιμώ τα πεταλάκια καθώς οι ψηφιακοί ήχοι των πολυεφέ και των πεταλιέρων δε μου αρέσουν καθόλου...έχω παίξει με V-Amp και οι ήχοι του δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα αντίστοιχα εφέ από τα πεταλάκια της Boss για παράδειγμα...εξαρτάται βέβαια από το τι θέλει ο καθένας...όποιος δε θέλει να μπλέκει με πολλά και θέλει να φτιάξει συγκεκριμένο ήχο τότε καλύτερα να προτιμήσει τα πεταλάκια...είμαι κάτοχος ενός Morley Wah-Volume-Distortion και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...σκοπεύω σύντομα να προβώ σε αγορά ενός Delay και ενός Chorus...έχω καταλήξει στα DD-6 και CE-5 (Digital Delay και Chorus Ensemble) της Boss...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #61 στις: 15/02/06, 16:58 »
Ρε παιδια ειναι δυνατον οι τυποι αυτοι να παιζουν με τρανζιστορ πεταλια οταν υπαρχουν λαμπατα αφενος και πολυ πιο ποιοτικα αφετερου;;;
......ολοι αυτοι παιρνουν τρελα φραγκα για μια διαφημιση του τυπου"ο vai παιζει με boss"....δεν αμφιβαλω μπορει να παιζει αλλλα μηπως η boss του εφτιαξε κατι μονο για αυτον...
Kι όμως είναι.Γιατί το αναλογικό τρανζίστορ πετάλι (όταν περνάει από έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή) είναι ο ήχος του hard-rock.Έτσι μάθανε,έτσι παίζουν.Το καλύτερο λαμπάτο πετάλι να τους δώσεις,δεν θα τους νοιάξει καθόλου.Από την άλλη βέβαια ο υπόλοιπος εξοπλισμός τους κοστίζει πολλά.Και να μην αναφερθώ στην τεχνικη και στο "tone is in your hands" τώρα  ;)
Έχει πολλές παραμέτρους αυτή η εξίσωση...
Για την ακρίβεια ο Keeley "έφτιαξε" to DS-1 του Vai.Tην Βοss δεν πιστεύω να την ενδιαφέρει κανένας Vai.  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #62 στις: 20/05/06, 17:51 »
γιατί οi c.santana,eric johnson,steve vai,joe satriani,malmsteen, gilmour δεν χρησιμοποιούν πεταλιέρες? :P
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #63 στις: 31/05/06, 15:14 »
Ρε παιδια ειναι δυνατον οι τυποι αυτοι να παιζουν με τρανζιστορ πεταλια οταν υπαρχουν λαμπατα αφενος και πολυ πιο ποιοτικα αφετερου;;;το πεταλι που λετε boss ds1 ειναι πραγμετικα ενα καλο πεταλι για καποιον που ξεκιναει ειναι καποιος κιθαριστας σε εντελως ερασιτεχνικα Group(δεν υπονοω οτι εγω ειμαι επαγγελματιας η ο φοβερος).αυτο το πεταλι εχει 100 ευρω ασ πουμε...υπαρχει πεταλι(budda και οχι μονο) για την ιδια δουλεια με 300+ και ειναι λαμπατο και εχει προφανως ανωτερη τεχνολογια και ποιοτητα.οταν εχεις 10 πεταλια ας πουμε ειναι καλυτερο να ειναι ολα σαν το boss  η ολα σαν το budda αλλιως εχεις προβληματα στο ηχο(αφου παρεις και εντελως  "χρυσα"καλωδια)και εχεις εναν ηχο πολυ μετριο αν εχεις 2 χαλια πεταλια 2 μετρια 3 καλα και 3 κατι αλλλο....αυτο ειναι βασικη αρχη για το petal board   
η οπως λεγεται.οπως και στις κιθαρες ετσι και στα πεταλακια υπαρχουν για διαφορα επιπεδα-τσεπες και στην συγκεκριμενη περιπτωση(vai και ολοι αυτοι οι πολυ καλοι κιθαριστες)εχουν και το επιπεδο και τα φραγκα.ολοι αυτοι παιρνουν τρελα φραγκα για μια διαφημιση του τυπου"ο vai παιζει με boss"....δεν αμφιβαλω μπορει να παιζει αλλλα μηπως η boss του εφτιαξε κατι μονο για αυτον....;η budda(καποτε εφτιαχνε ενισχυτες) δεν εχει αναγκη την διαφημιση γιατι αναφερεται και σε καλουσ και σε φραγκατους και αυτοι την ξερουν.δεν το παιζω φοβερος που εχω budda.τα πηρα επειδη θελω οτι καλυτερο κυριως για ψυχολογικους λογουσ αφου μεχρι πριν 6 μηνεσ ειχα 2 παταλια ibanez και μια washburn κιθαρα....εδω και 5 χρονια.... :'(

    ...φιλε αν νομιζεις πως ο Σατριανης και ο Βαις παιζουν μονο με το Ντι Ες 1 εισαι κατα πολυ γελασμενος, το θεμα ειναι και το τι αλλο εχουν πισω τους!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #64 στις: 31/05/06, 15:18 »
γιατί οi c.santana,eric johnson,steve vai,joe satriani,malmsteen, gilmour δεν χρησιμοποιούν πεταλιέρες? :P
  γιατι τον χειρισμο των εφφε τους τον εχουν "αλλοι" πισω απο αυτους (πχ οι ηχοληπτες τους)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #65 στις: 01/06/06, 17:07 »
Διαβαζω εδω και ενα τεταρτο ολα αυτα που λετε... ουφ!
 :o
Λοιπον εγω παιζω BASS και επειδη εχω χωθει σε σχετικα πειραματικα groups με μια κιθαρα εχει
αρχισει να μη με ικανοποιει ο ηχος μου! Επειδη απο θεμα μπασου ειμαι αρκετα ευχαριστημενος (Warwick)
σκεφτομαι το θεμα πεταλιερα/πεταλια. θελω να κανω καποια πραγματα πχ παραμορφωσεις αλα Muse,
slap/pop να εχει λιγο απο RHCP, Tool καταστασεις... Γενικα να πειραματιστω. Εχετε κατι υποψιν?

Τελος, δεν θελω να κανω και υπερβολες, δεν μου χρειαζονται τοσα εφε πχ σαν κιθαρα. Απλα δεν εχω ιδεα
απο εφε...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #66 στις: 12/06/06, 02:43 »
   ...εγω θα προτεινα GT6 -Bass ή κανα Bass-POD, αλλα το πρωτο εχει πιο "ψυχεδελικες" δυνατοτητες...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Πολυεφφέ ή Πεταλάκια;
« Απάντηση #67 στις: 12/06/06, 03:35 »
Ρε παιδια ειναι δυνατον οι τυποι αυτοι να παιζουν με τρανζιστορ πεταλια οταν υπαρχουν λαμπατα αφενος και πολυ πιο ποιοτικα αφετερου;;;το πεταλι που λετε boss ds1 ειναι πραγμετικα ενα καλο πεταλι για καποιον που ξεκιναει ειναι καποιος κιθαριστας σε εντελως ερασιτεχνικα Group(δεν υπονοω οτι εγω ειμαι επαγγελματιας η ο φοβερος).αυτο το πεταλι εχει 100 ευρω ασ πουμε...υπαρχει πεταλι(budda και οχι μονο) για την ιδια δουλεια με 300+ και ειναι λαμπατο και εχει προφανως ανωτερη τεχνολογια και ποιοτητα.οταν εχεις 10 πεταλια ας πουμε ειναι καλυτερο να ειναι ολα σαν το boss  η ολα σαν το budda αλλιως εχεις προβληματα στο ηχο(αφου παρεις και εντελως  "χρυσα"καλωδια)και εχεις εναν ηχο πολυ μετριο αν εχεις 2 χαλια πεταλια 2 μετρια 3 καλα και 3 κατι αλλλο....αυτο ειναι βασικη αρχη για το petal board   

Γιατί όμως η λάμπα είναι καλύτερη από τρανζίστορ; Καλα ρε παιδιά όποιος παίζει με τρανζιστορ είναι λιγότερο ποιοτικός; Άλλος ο ήχος του τρανζίστορ και άλλος τις λάμπας. Σε κάποιους αρέσει η λάμπα σε κάποιους το τρανζίστορ. Η λάμπα δεν είναι ανώτερη τεχνολογία αλλά πιο παλιά. Ακουγεται διαφορετικά αλλά το ότι είναι ανώτερη ή ακούγεται καλύτερα είναι καθαρα υποκειμενικό.

Όσο για την άποψη όλα boss, όλα budda προσωπικά διαφωνώ αλλά και πάλι εξαρτάτε από το άτομο. Όταν μου αρέσει το wah της dunlop το distortion τις ibanez, το delay τις Boss γιατί να μην τα βάλω όλα στο rig μου; Εγώ πάντως έχω δει ελάχιστα προς κανένα rig από διασημους κιθαρίστες που να περιέχουν μόνο Boss ή μόνο Ibanez κτλ. Αυτό είναι η βασική αρχή για το petal board. Να δοκιμάσεις και να βάλεις αυτά που σου αρέσουν.

Το ότι ένα πετάλι είναι 500ε και το άλλο 100 δεν σημαίνει αμέσως ότι είναι το καλύτερο για όλους. Ο καθένας δοκιμάζει και κρίνει ανάλογα...
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
27672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 21:30
από FotisKatsanos
268 Απαντήσεις
96937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
1 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos