Αποστολέας Θέμα: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....  (Αναγνώστηκε 12108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #25 στις: 11/06/08, 01:54 »
Τί ακριβώς είναι αυτό που κάνει το όργανο τόσο μαλακό?
Σ-Ε-Τ-Α-Π
(και μαλακές χορδές....- που σκοτώνουν τον ήχο σου)
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #26 στις: 11/06/08, 09:08 »
Ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα για μένα στο playbility μιας κιθάρας είναι το πόσο μαλ***ά είναι. Bends χωρίς ιδιαίτερη δύναμη και ελάχιστη κούραση από το όργανο...

Τελικά είναι ψευδαίσθηση η μαλακότητα της κιθάρας που επηρρεάζεται πχ και από την ψυχολογία μας ή όντως υπάρχουν αντικειμενικοί παράγοντες που την επηρρεάζουν? (Αναφέρομαι σε στάνταρ Μι κούρδισμα και 9ρι σετ χορδών).

Φίλοι κιθαρίστες, θα ήθελα συμβουλές για παράγοντες που θα κάνουν την κιθάρα μου ακόμη πιο μαλ***ά (να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι σκληρή... Αλλά γμτ.... θέλω να μαλακώσει λίγο ακόμα, παίζω κλάσσεις καλύτερα με μαλακό όργανο...). Έχω μια custom από τον Τζίμη (Rock Stuff Χαρ. Τρικούπη) με alder σώμα και low pro edge2 τρέμολο....Δεν το συζητώ, από ταστιέρα και ήχο το όργανο είναι κορυφή

Άν έβαζα πιο μαλακά ελατήρια στο τρέμολο θα βοηθούσε? Please, περιμένω συμβουλές που θα κάνουν την κιθάρα μου όπως την ονειρεύομαι... μαλ***ά σαν βούτυρο...

Μου κανει εντυπωση το οτι εχεις κιθαρα απο τον Τζιμη, και ειναι σκληρη ..
τα τελευταια 10 χρονια συνεργαζομαι με τον Τζιμη, και οι κιθαρες μου - που δεν ειναι κατασκευης του - ειναι αντικειμενικα, πολυ "μαλακές" ... και παιζω και με δεκαρες!
το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι εχεις να κανεις set up στη κιθαρα σου χρονια!!!
Εγω καθε 6 μηνες περιπου τις παω για set up, και ειναι σα καινουριες και μαλ**ες σα βουτυρο!!!
Πήγαινε τη λοιπον για set up, και μας λες τι γινεται  ;)
*** Τις προάλλες πηγαμε μια fender ακουστικη (που ειναι πολυ σκληρη αυτή η ακουστικη) για να τη μαλακωσει και μετα απο 1 εβδομαδα, η κιθαρα ηταν αγνωριστη! Χαιρεσαι να παιζεις πια ...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #27 στις: 09/08/08, 14:30 »
H απαντηση απο μενα γι αυτο το θεμα ειναι η εξης μια! ACTION-ACTION-ACTION!

Και βεβαιως ρυθμιση του truss rod αλλα οχι οτι βοηθαει στην μαλακοτητα....!

Του τεστιν: Το trussrod  θα το ρυθμισεις μονο αφου δεις οτι μετα το χαμηλωμα του αξιον τασταρει... ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙς ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ TRUSSROD!!! ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ!

Για να πετυχεις χαμηλα action θες δυο πραματα να προσεξεις:
1) Ολα τα ταστα σου να ειναι σε καλη κατασταση - μπορει να χρειαζονται λιμαρισμα ή αντικατασταση (πολλες φορες τα ταστα φταινε για την σκληραδα γιατι δεν επιτρεπουν χαμηλο action)

2)Αν εχεις floydrose τυπου τρεμολο ξερεις ηδη οτι τα βαγονακια δεν ρυθμιζονται καθ υψος ξεχωριστα...!!! ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ! Θα δεις λοιπον οτι μπορει αφου χαμηλωσεις το action οτι μπορει να τασταρει μονο μια χορδη ή δυο. Αντι λοιπον να πειραξεις ολο το action μονο για μια χορδη, προσπαθησε να σηκωσεις το βαγονακι της χορδης μονο που τασταρει (αφου οι υπολοιπες ειναι οκ!) τοποθετωντας κατω απ το βαγονακι ενα μικρο κομματακι διπλωμενο φωτογραφικου χαρτιου... πιστεψε με θα με θυμηθεις... αυτα ειναι πραματα που πολλοι ελληνες "τεχνητες" δεν τα ξερουν!

Καλη τυχη!!!

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #28 στις: 11/08/08, 20:56 »
Aς πούμε εδώ. Τί ακριβώς είναι αυτό που κάνει το όργανο τόσο μαλακό? Κάνει μπαμ ότι τα μπεντς τα κάνει ξεκούραστα...

http://ca.youtube.com/watch?v=djuT1dy4i1g


Αφου ειναι 9αρες χορδες κουρδισμενες σε ντο τι περιμενεις? της χαλαροτητας το καγκελο  :P :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/04, 12:07
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 01:13
από atzolina
26 Απαντήσεις
8696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/06, 19:36
από aristomenis_a
12 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/06, 22:38
από anna79
14 Απαντήσεις
15545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 18:13
από dg*
35 Απαντήσεις
13695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
1637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 12:29
από Blue Wizard
0 Απαντήσεις
1541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 07:54
από iasonas-dimitris
15 Απαντήσεις
5390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 12:58
από Germ1984
6 Απαντήσεις
7172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/15, 20:46
από AnimaPura