Αποστολέας Θέμα: ενισχυτης modelling η οχι  (Αναγνώστηκε 12044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ενισχυτης modelling η οχι
« στις: 25/10/08, 14:56 »
Σας παραθετω το προβλημα ενος φιλου που ψαχνει ενισχυτη solid state αλλα εχει το εξης διλλημα:να παρει εναν modelling ενισχυτη η να παρει εναν απλο ss ενισχυτη συν ενα pod η μια φθηνη πεταλιερα?ποιος συνδιασμος θα του βγαλει καλυτερη ποιοτητα ηχου?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/08, 14:58 από hammer »
immortal

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #1 στις: 25/10/08, 15:29 »
Μα και το pod modelling είναι!
Ουσιαστικά δηλαδή είναι το ίδιο πράγμα.

Το modelling πάντως είναι μια τεχνολογία που τα τελευταία χρόνια έχει αλματώδη πρόοδο.
Το θέμα είναι το αυτί του καθενός ,ποιάς εταιρείας το modelling βρίσκει πιο πειστικό.

Το δικό μου αυτί λέει αυτό... http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_60.htm

Ο Thomann δεν τον έχει καν στην κατηγορία modelling, ίσως επειδή είναι analog κι όχι ψηφιακόs, μιμείται πάντως τις 3 βασικές σχολές amps
(fender-marshall-mesa boogie)...

(και το pod δεν είναι άσχημο πάντως...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #2 στις: 26/10/08, 12:16 »
λαθος διατυπωση σιγουρα και ο ενας τροπος και ο αλλος καταληγει το ιδιο αποτελεσμα(moddeling),αλλα ποιος τροπος θα βγαλει καλυτερo ηχο αυτος που ολα ειναι ενσωματωμενα η αλλος με "καθαρο" ενισχυτη και pod η πεταλιερα?στην τελικη ενας λαμπατος 15w μαζι με το pod θα αποδωσει καλυτερα?
immortal

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #3 στις: 26/10/08, 14:18 »
δεν γινεται να ζηταει ο φιλος σου καλο ηχο απο την μια και απο την αλλη να καταφευγει στο modeling το οποιο ειναι κλασσικη αποτυχημενη συνταγη.ειναι μεν μια φτηνη λυση αλλα απο ηχο...μαπα.ακου εσυ μια πρωσομιωση mesa boogie για παραδειγμα και ακου και εναν original boogie και πες μου αν μοιαζουν.ουτε καν κοντα δεν ειναι.οσο μεγαλη προοδο και αν κανουν τα τρανζιστορ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΑΜΠΕΣ.ειναι θεμα απλης φυσικης
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #4 στις: 26/10/08, 15:48 »
δεν γινεται να ζηταει ο φιλος σου καλο ηχο απο την μια και απο την αλλη να καταφευγει στο modeling το οποιο ειναι κλασσικη αποτυχημενη συνταγη.ειναι μεν μια φτηνη λυση αλλα απο ηχο...μαπα.ακου εσυ μια πρωσομιωση mesa boogie για παραδειγμα και ακου και εναν original boogie και πες μου αν μοιαζουν.ουτε καν κοντα δεν ειναι.οσο μεγαλη προοδο και αν κανουν τα τρανζιστορ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΑΜΠΕΣ.ειναι θεμα απλης φυσικης

Εννοείται οτι το modelling είναι και θα παραμείνει "απομίμηση", αλλά δεν είναι αποτυχημένη συνταγή.
Το κάθε προιόν απευθύνεται και σε συγκεκριμένο target group αγοραστών.

Δεν μπορούν να έχουν όλοι λαμπάτους απο τα πρώτα τους βήματα.

Ακόμα και τα πάμφθηνα προιόντα της behringer πχ, κάπου απευθύνονται... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #5 στις: 27/10/08, 10:38 »
συμφωνω.οταν ειπα αποτυχημενη συνταγη εννοουσα το να μοιαζει με τον γνησιο ηχο.ολα τα modeling ειναι αυτο που λεμε toneless.χιλιες φορες ο φιλος να παρει καποιο αναλογικο πεταλακι.και αν παιζει μεταλοκαταστασεις προτεινω το boss metalcore(oxi metalzone)
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #6 στις: 27/10/08, 22:23 »
Αν μας έλεγες περίπου τα χρήματα που θα διαθέσει ο φίλος θα μπορούσαμε να κάνουμε συγκεκριμένες προτάσεις.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #7 στις: 28/10/08, 13:19 »
τα χρηματα δεν ειναι πολλα περιπου στα 400-450 ευρω,περα απο τους γνωστους modelling ενισχυτες(roland cube,line 6 spider)υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα?παιζει metal με μια μπαντα και ισως κανουν και καποια μικρα lives.
immortal

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #8 στις: 29/10/08, 15:34 »
τα χρηματα δεν ειναι πολλα περιπου στα 400-450 ευρω,περα απο τους γνωστους modelling ενισχυτες(roland cube,line 6 spider)υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα?παιζει metal με μια μπαντα και ισως κανουν και καποια μικρα lives.


Εγώ σε αυτά τα λεφτά θα πήγαινα κατευθείαν σε λάμπα π.χ. http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm
και αργότερα θα αγόραζα ξεχωριστά πετάλιια για επιπλέον εφφέ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #9 στις: 29/10/08, 16:02 »
τον εχεις δοκιμασει?ακουω οχι και τοσο καλα σχολια για αυτον τον ενισχυτη αλλα οπως και να εχει ειναι λαμπατος,θα χρειαστει πεταλακι για να βγαλει μεταλ?
immortal

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #10 στις: 29/10/08, 16:37 »
Έχω παίξει μία φορά σε ένα live, μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι για πολύ πιο "γκαζάτα" γούστα από τα δικά μου, γι'αυτό και τον πρότεινα.
Ακόμη και αν δεν επαρκεί το δικό του drive (που είναι και footswitchable), τον αγοράζει με 400 ευρώ από thomann και με τα 50 παίρνει ένα μεταχειρισμένο metal zone ή κάποιο άλλο high gain πετάλι για αρχή.
Τέλος πάντων, θεωρώ κρίμα να πάει για τρανζίστορ ή modelling εφ'όσον κυκλοφορούν μέχρι και καινούριοι λαμπάτοι σε αυτά τα λεφτά. Και στα μεταχειρισμένα οι επιλογές γίνονται ακόμη περισσότερες. 
Ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί στις heavy καταστάσεις γιατί είπαμε, το τι θεωρώ εγώ επαρκές gain ήχο μπορεί να απέχει πολύ από το γούστο ενός metal fan.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #11 στις: 30/10/08, 11:43 »
Το δικό μου αυτί λέει αυτό... http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_60.htm
O Thomann δεν τον έχει καν στην κατηγορία modelling, ίσως επειδή είναι analog κι όχι ψηφιακόs, μιμείται πάντως τις 3 βασικές σχολές amps
(fender-marshall-mesa boogie)...


Παίζω εδώ και αρκετό καιρό με έναν Trademark 60 212 σε προβατζίδικο και είναι όντως ένας ιδιαίτερα αξιοσημείωτος και ευέλικτος ενισχυτής. Έχει τελείως δικό του σύστημα για ρύθμιση του ήχου, αλλά μετά από λίγο τριβή μπορεί κανείς να προσεγγίσει τον ήχο που επιθυμεί με μία ακρίβεια που άλλοι ενισχυτές δεν προσφέρουν.
Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα για την κατηγορία της τιμής του και για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία σε "σχολές" ήχων είναι πολύ ασφαλής επιλογή γιατί προσομοιώνει σχεδόν τα πάντα. Μέσα από αυτόν μπορεί κανείς να δεί ποια σχολή τελικά του ταιριάζει, πολύτιμη εμπειρία για την επόμενη αγορά.

Τώρα εγώ προσωπικά όμως..
..θα πήγαινα κατευθείαν σε λάμπα π.χ. http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm
και αργότερα θα αγόραζα ξεχωριστά πετάλιια για επιπλέον εφφέ.

..και συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο, δεδομένου όμως ότι έχεις ακούσει τον peavey και σου πάει η χροιά του προσωπικά και στο στυλ που θέλεις να παίξεις .

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #12 στις: 30/10/08, 13:48 »
πολυ δυσκολη η αγορα του tech 21 λογω χρηματων ακομα και μεταχειρισμενου λογω επαρχιας κατι που δυσκολευει και την δοκιμη του peavey valveking,οπως καταλαβαινετε οτι και να παρει θα ειναι "γουρουνι στο σακι"
immortal

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #13 στις: 30/10/08, 14:24 »
πολυ δυσκολη η αγορα του tech 21 λογω χρηματων ακομα και μεταχειρισμενου λογω επαρχιας κατι που δυσκολευει και την δοκιμη του peavey valveking,οπως καταλαβαινετε οτι και να παρει θα ειναι "γουρουνι στο σακι"

Απόλυτα κατανοητή η δυστοκία της περίπτωσης του φίλου σου.

Για την περίσταση αυτή, προτείνω ακρόαση πολύ προσεκτικά των πάρα πολλών videos που υπάρχουν στο youtube και για τους δύο ενισχυτές, ειδικά για τον Peavey, με καλά μεγάφωνα.
Εναλλακτικά εάν μία έπίσκεψη στην Αθήνα είναι μέσα στα πλάνα σας, κάνε μου PM να σου δώσω πληροφορίες για το προβατζίδικο που μπορείτε να ακούσετε τον Trademark 60 212.

Παράλληλα: Γράψε σε πιά περιοχή της επαρχίας βρίσκεται.

Εάν κάποιοι φίλοι έχουν τον Peavey ValveKing 112 ας γράψουν λίγα λόγια, και εάν κάποιος έχει την ευγενή πρόθεση να βοηθήσει τον φίλο με audio clips ή και να συναντηθούν στον χώρο του για να τον ακούσουν ας γράψει εδώ.

Νομίζω ότι όλοι θυμόμαστε το άγχος του να μαζεύεις το πολύτιμο χαρτζηλίκι σου με την αβεβαιότητα του μην ξέρεις πως θα το επενδύσεις καλύτερα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #14 στις: 30/10/08, 15:24 »
Φιλε adr1anε χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνεις μενουμε κοντα στο Αιγιο και σιγουρα μπορουμε να ανεβουμε Αθηνα,εχουμε ακουσει πολλα videos στο youtube για τους ενισχυτες που κοιταμε αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος,και παλι ευχαριστω.
immortal

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #15 στις: 30/10/08, 18:23 »
Αν και το θεμα ξεκινησε διαφορετικα, μοιραια οδηγηθηκε στην λαμπα. Εγω μπορω να πω πως στα λεφτα αυτα και με λιγη υπομονη-τυχη-ρισκο μπορει να γινει αγορα Valveking 100 Head + καμπινα, μεσω ebay η των αγγελιων του φορουμ. Ανεβαζω ηχογραφηση απο παλικαρι της αλλοδαπης που ισχυριζεται οτι ειναι απο τον παραπανω συνδιασμο (ποια καμπινα δεν θυμαμαι), χωρις τιποτα αλλο να παρεμβαλεται. Εγω δεν μπορω να πω οτι εχω πετυχει τετοιον ηχο, αλλα κοντινο ναι, και τελοσπαντων μια ιδεα για τη χροια μπορεις να παρεις νομιζω. Απλα το προβλημα με τους κομπο Valveking ειναι τα μεγαφωνα τους (υποτιθεται). Παντως ειναι πραγματικα  value for money. Ελπιζω να βοηθησει το κλιπ, αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι ενδεικτικο, οπως και τα βιντεο στο youtube

http://rapidshare.com/files/159046952/EnterSandmanValvekingMix.mp3.html

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #16 στις: 31/10/08, 13:33 »
φιλε ευχαριστω για τον κοπο τον ακουσαμε μαζι με τον φιλο μου δεν του πολυ αρεσε και ειναι και η κεφαλη με καλα ηχεια
φαντασου ο combo,απ' οτι μου ειπε ακουσε στο youtube τον peavey vypyr 75 εχει ερθει στην Ελλαδα?αν ναι τον εχει ακουσει κανεις?
immortal

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #17 στις: 03/11/08, 15:26 »
Τελικα ο φιλος μου καταφερε να ακουσει τον valveking σε καποιο μαγαζι στην Αθηνα δεν ειχε το distortion που θελει με ποιο πεταλακι θα βγαλει death metal ηχο?εχουμε στα υπ' οψιν το boss metalcore που εχει προταθει ποιο πανω καποια αλλη γνωμη?
immortal

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #18 στις: 03/11/08, 17:15 »
Τσεκάρετε και κανένα digitech:
http://www.digitech.com/products/Pedals/DeathMetal.php

Αν θέλει τέτοιου είδους...ξύσιμο  ;D...είναι μια χαρά πιστεύω.


Εγώ έχω το Hot Head και δε βλεπω αξιοσημείωτες διαφορές με το DS-1 της Boss.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/08, 17:17 από themos »
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #19 στις: 03/11/08, 17:32 »
Ας δει και κατι σε τρανζιστορ Hughes&Kettner, ισως εκει βρει τον ηχο που θελει, κατι που δεν ειναι ευκολο σε αυτα τα χρηματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #20 στις: 04/11/08, 01:38 »
Πριν παρεις Digitech ακουσε την και ακουσε και αλλες πεταλιερες στα ιδια λεφτα.  Και ειμαι σιγουρος οτι η επιλογη σου θα ειναι μια απ'τισ αλλες :)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #21 στις: 04/11/08, 03:47 »
Πριν παρεις Digitech ακουσε την και ακουσε και αλλες πεταλιερες στα ιδια λεφτα.  Και ειμαι σιγουρος οτι η επιλογη σου θα ειναι μια απ'τισ αλλες :)

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλο το thread, και μετά έμπαινες στην ακόμη πιο κουραστική διαδικασία να διαβάσεις προσεχτικά την απάντηση που πας να σχολιάσεις, θα έβλεπες ότι ουδέποτε τέθηκε θέμα πεταλιέρας, και ότι αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο αναλογικό πετάλι της Digitech.
Φιλικά πάντα.  :)

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #22 στις: 04/11/08, 12:24 »
 
Παράθεση
Σας παραθετω το προβλημα ενος φιλου που ψαχνει ενισχυτη solid state αλλα εχει το εξης διλλημα:να παρει εναν modelling ενισχυτη η να παρει εναν απλο ss ενισχυτη συν ενα pod η μια φθηνη πεταλιερα?ποιος συνδιασμος θα του βγαλει καλυτερη ποιοτητα ηχου?

Διαβασα το thread, ειδα και το video στο youtube. Ακουσες τι set up εχει ο τυπος στο βιντεακι? και ο ιδιος λεει οτι το συγγεκριμενο πεταλακι ακουγεται ωραια μονο με λαμπατους, αλλιως λεει ειναι χαλια (δικα του λογια). Ακουγοντας το budget του φιλου εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν βγαινει...Δεν χρειαζετε να γινεσε επιθετικος, απλος καλοπροερετα εκφραζω την αποψη μου.  και παντα φιλικα.

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #23 στις: 04/11/08, 15:16 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,τελικα ο φιλος μου εχει κατασταλαξει σε μερικους ενισχυτες και ζηταει μια βοηθεια για να καταληξει σε καποιον,εχουμε και λεμε:peavey valveking 112-peavey bandit-peavey vypyr-roland cube 60-randall rg75g3.
immortal

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενισχυτης modelling η οχι
« Απάντηση #24 στις: 04/11/08, 16:30 »
Παράθεση
Σας παραθετω το προβλημα ενος φιλου που ψαχνει ενισχυτη solid state αλλα εχει το εξης διλλημα:να παρει εναν modelling ενισχυτη η να παρει εναν απλο ss ενισχυτη συν ενα pod η μια φθηνη πεταλιερα?ποιος συνδιασμος θα του βγαλει καλυτερη ποιοτητα ηχου?

Διαβασα το thread, ειδα και το video στο youtube. Ακουσες τι set up εχει ο τυπος στο βιντεακι? και ο ιδιος λεει οτι το συγγεκριμενο πεταλακι ακουγεται ωραια μονο με λαμπατους, αλλιως λεει ειναι χαλια (δικα του λογια). Ακουγοντας το budget του φιλου εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν βγαινει...Δεν χρειαζετε να γινεσε επιθετικος, απλος καλοπροερετα εκφραζω την αποψη μου.  και παντα φιλικα.


Καμία επιθετικότητα, απλώς συζητάμε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε κάποιον που δεν έχει δυνατότητα να ακούσει όλα τα μηχανήματα που προτείνουμε.  Το τι ακούγεται χάλια ή τέλεια στα δικά μας αυτιά δε θα το πει κανένα βιντεάκι στο youtube. Το βίντεο χρησιμοποιείται για να δώσει ένα δείγμα (ούτως ή άλλως κακής ποιότητας λόγω format) του ήχου που αναζητούμε.
Ανάμεσα στις επιλογές του παραμένουν και λαμπάτοι ενισχυτές, και όπως έγραψα παραπάνω με 450 Ευρώ μια χαρά παίρνεις και λαμπάτο και πετάλι. 
Συγγνώμη και πάλι αν φάνηκα επιθετικός.

Φίλε hammer, συγγνώμη για τα off-topic. Από αυτούς που παραθέτεις έχω ακούσει μόνο τους valveking και bandit, και μεταξύ των δύο προσωπικά θα έπαιρνα valveking.
Κάντε το ταξιδάκι Αθήνα και ακούστε τους ενισχυτές που σας ενδιαφέρουν από κοντά, αξίζει τον κόπο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
100 Απαντήσεις
130482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
30 Απαντήσεις
11518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 21:44
από tech21man
30 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
8 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
10743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 16:11
από jim.ni
6 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 16:14
από sotto
modelling amp σε pc

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

3 Απαντήσεις
2070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 21:14
από markos_geo
4 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:18
από manospyr
31 Απαντήσεις
8600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 22:04
από Jezus