Αποστολέας Θέμα: Τι ακριβώς είναι το mastering?  (Αναγνώστηκε 22775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #25 στις: 12/01/10, 13:11 »
Και χρειάζεται ένα τρίτο αυτί για να διορθώσει (όσο μπορεί βέβαια) αυτά που ξέφυγαν στους προηγούμενους (sound engineers κλπ)

Γεια,
Πολλες φορες (οταν εχω καλα μιξ στα χερια μου) δεν χρειαζεται καν να διορθωσω τιποτα (αυτες ειναι οι καλες μερες)  :)
...απλα φροντιζω να μην καταστρεψω τα καλα στοιχεια και αν μπορω τα κανω ακομα καλυτερα.


Θα ήθελα όμως να κάνω και μια τελευταία ερώτηση:
Μπορώ να κάνω master σε 4-5 κομμάτια και μετά να πάω τα υπόλοιπα ή είναι καλύτερα να τα πάω όλα μαζί και γιατί?
Και πάλι ευχαριστώ!


Προσωπικα συμβουλευω τους πελατες μου να μου φερνουν ολο το CD.
Η δουλεια μας βασιζεται στο οτι ακουμε το δισκο σαν συνολο.
Ευχομαι να βρεις αυτο που ταιριαζει στον ηχο σου και να συνεργαστεις με καποιον εξειδικευμενο  μηχανικο. Γνωριζω πολυ καλα οτι αν ο ανθρωπος που θα βρεις ειναι καλος επαγγελματιας θα κανει 100% καλυτερη δουλεια απο τον μηχανικο μιξης.

Καλη τυχη με την μουσικη σου, αυτη την στιγμη κανεις το πιο ομορφο ταξιδι, απολαυσε το  :).



Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #26 στις: 12/01/10, 14:45 »
Σας παρακαλω να μη με ξαναπροσβαλετε μια και εδω ειναι το σπιτι σας. Το τηλ. δεν το εβαλα εγω αλλα καποιος φιλος και συνεργατης, χωρις να με ρωτησει με καλη προθεση, λογω του οτι ο ιδιος παλευε χρονια και δεν μπορουσε να βρει ακρη απο τους αυτοφωτους. Τον βοηθησα χωρις χρημ. αμοιβη και γι αυτο το λογο εδωσε ενα απο τα κιν. μου. Δεν θα πεσω στο επιπεδο να ψαχνω για πελατες, απο μια ερωτηση που εκανε ενας ανθρωπος. Το θεμα ας ληξει εδω παρακαλω, τις γνωσεις που μπορει να διαθετω σπουδαζοντας και ερευνωντας για δεκαετιες, ουτε θα τις διαφημιζα σε ενα ξενο σπιτι, ουτε θα εκανα επιδειξη του τι και ποιος ειμαι. Παρακαλω ας τελειωσει εδω το θεμα και εαν μπορω να προσφερω κατι, θα το προσφερω εαν μου ζητηθει ευγενικα. Και παρακαλω να βγει το τηλ. που με αφορα τωρα, για να τελειωνει η παρεξηγηση που εγινε εκ του μη οντως. Ευχαριστω

Αν εννοείς πάντως εμένα, ο σκοπός μου δεν ήταν σίγουρα να σε προσβάλω και εννοείται πως είχα καταλάβει οτι το κινητό δεν το έδωσες εσυ αλλά ο pithanos και περισσότερο απευθυνόμουν σε αυτόν όταν αναφερόμουν σε λανθασμένη παρουσίαση σου.

Εξάλλου σε προέτρεψα να γράφεις επώνυμα στο φόρουμ (λόγω ιδιότητας και μόνο) βλέπω όμως οτι δεν το θέλεις και δεν θα επιμείνω.
Καλε μου φιλε ολοκληρο θεμα εγινε χωρις λογο. Θα εβαζα το ονομα μου οπως το βαζω παντου. Απλα επειδη μπηκα απο...σποντα στον ωραιο χωρο σας και ειδα οτι ολοι με ψευδωνυμα μπαινουν, νομιζα οτι ετσι πρεπει να γινεται. Εξ αλλου βρηκα πολυ ενδιαφεροντα θεματα, γιατι οπως προειπα παρα τα πολλα χρονια μελετης σπουδων, συναυλιων, κ.λ.π. παραμενω παντα μαθητης, ποτε δεν εκανα ουτε θα κανω τον ειδικο, αυτο θα το πουν οι αλλοι. Ολα θα γινουν στην ωρα τους γιατι τωρα ειμαι συνεχεια απασχολημενος και δεν μπαινω συχνα στο δικτυο, να εισαι παντα καλα.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #27 στις: 12/01/10, 15:01 »

Θα ήθελα όμως να κάνω και μια τελευταία ερώτηση:
Μπορώ να κάνω master σε 4-5 κομμάτια και μετά να πάω τα υπόλοιπα ή είναι καλύτερα να τα πάω όλα μαζί και γιατί?
Και πάλι ευχαριστώ!


Προσωπικα συμβουλευω τους πελατες μου να μου φερνουν ολο το CD.
Η δουλεια μας βασιζεται στο οτι ακουμε το δισκο σαν συνολο.
Ευχομαι να βρεις αυτο που ταιριαζει στον ηχο σου και να συνεργαστεις με καποιον εξειδικευμενο  μηχανικο. Γνωριζω πολυ καλα οτι αν ο ανθρωπος που θα βρεις ειναι καλος επαγγελματιας θα κανει 100% καλυτερη δουλεια απο τον μηχανικο μιξης.

Καλη τυχη με την μουσικη σου, αυτη την στιγμη κανεις το πιο ομορφο ταξιδι, απολαυσε το  :).




Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το κουράγιο που μου δίνεις!

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #28 στις: 12/01/10, 19:20 »
Το ερωτημα που εκανε ο φιλος αρχικα ειναι λιγο περιεργο, αλλα και δειχνει ολοφανερα την κατασταση που επικρατει στο χωρο.
Καποτε μπαιναμε στο στουντιο (ας πουμε του Κ. Πρικοπουλου, που ηταν ενας σπανιος ανθρωπος και Ηχοληπτης, οι νεωτεροι δεν θα τον γνωριζουν.), ειχαμε τις παρτιτουρες (στο χερι γραμμενες, για καθε οργανο.).Παραγγελναμε και πιτσες, ενα δυο τρια παμε.( ακομα θυμαμαι τη φωνη του Κωστα).
Αναλογικη ταινια στο πολυκαναλο.(Εχω πολλες, ξερετε ποσο ζυγιζει μια τετοια ταινια; πολυ).
Ακουγαμε, διορθωναμε,γραφαμε κανενα καναλι παραπανω και αν μου αρεσε το πρωτογενες αποτελεσμα. Τελος 1ου μερους.
Κατοπιν μια ημερα που θα ητανε σε φορμα ο Κωστας με φωναζε για το ρεμιξ.(Εργασια με πολυ μελετη, χωρις αγχος, εκτος αν υπηρχε παραγωγος απο εταιρεια που μας ψιλοαγχωνε στο θεμα του χρονου.)Τελος 2ου μερους
Μετα παιρναμε το ντατ και πηγαιναμε στο χωρο που θα γινοταν το τελικο μαστερινγκ, για να βγει το τελικο αποτελεσμα σε βινυλιο η σιντι.(Εκει απλα βαζανε ενα ελαφρυ κομπρεσσορα, νορμαλαιζ, σιγη μεταξυ κομματιων και αυτο ηταν. Τελος 3ου μερους.
Τωρα χαος απλα ειναι τα πραγματα, πολυ απλα, ο ηχοληπτης πρεπει να μπορει να κανει και το τελικο ρεμιξ, αλλιως ειναι μαθητευομενος, ετσι ειναι τα πραγματα.Σημαντικοτερο ειναι το πρωτο μερος, εαν δεν εχει γραφτει σωστα το υλικο, δηλαδη εχουν μπει πολλα εφφε, ασχημο παιξιμο, κομπρεσορες η ερασιτεχνικα λογισμικα, τιποτα δεν σας σωζει.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #29 στις: 12/01/10, 19:49 »
Το ερωτημα που εκανε ο φιλος αρχικα ειναι λιγο περιεργο, αλλα και δειχνει ολοφανερα την κατασταση που επικρατει στο χωρο.
Καποτε μπαιναμε στο στουντιο (ας πουμε του Κ. Πρικοπουλου, που ηταν ενας σπανιος ανθρωπος και Ηχοληπτης, οι νεωτεροι δεν θα τον γνωριζουν.), ειχαμε τις παρτιτουρες (στο χερι γραμμενες, για καθε οργανο.).Παραγγελναμε και πιτσες, ενα δυο τρια παμε.( ακομα θυμαμαι τη φωνη του Κωστα).
Αναλογικη ταινια στο πολυκαναλο.(Εχω πολλες, ξερετε ποσο ζυγιζει μια τετοια ταινια; πολυ).
Ακουγαμε, διορθωναμε,γραφαμε κανενα καναλι παραπανω και αν μου αρεσε το πρωτογενες αποτελεσμα. Τελος 1ου μερους.
Κατοπιν μια ημερα που θα ητανε σε φορμα ο Κωστας με φωναζε για το ρεμιξ.(Εργασια με πολυ μελετη, χωρις αγχος, εκτος αν υπηρχε παραγωγος απο εταιρεια που μας ψιλοαγχωνε στο θεμα του χρονου.)Τελος 2ου μερους
Μετα παιρναμε το ντατ και πηγαιναμε στο χωρο που θα γινοταν το τελικο μαστερινγκ, για να βγει το τελικο αποτελεσμα σε βινυλιο η σιντι.(Εκει απλα βαζανε ενα ελαφρυ κομπρεσσορα, νορμαλαιζ, σιγη μεταξυ κομματιων και αυτο ηταν. Τελος 3ου μερους.
Τωρα χαος απλα ειναι τα πραγματα, πολυ απλα, ο ηχοληπτης πρεπει να μπορει να κανει και το τελικο ρεμιξ, αλλιως ειναι μαθητευομενος, ετσι ειναι τα πραγματα.Σημαντικοτερο ειναι το πρωτο μερος, εαν δεν εχει γραφτει σωστα το υλικο, δηλαδη εχουν μπει πολλα εφφε, ασχημο παιξιμο, κομπρεσορες η ερασιτεχνικα λογισμικα, τιποτα δεν σας σωζει.

O κ. Κωστας Πρικοπουλος ηταν ο δασκαλος μου.. :)

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #30 στις: 12/01/10, 20:28 »
Το ερωτημα που εκανε ο φιλος αρχικα ειναι λιγο περιεργο, αλλα και δειχνει ολοφανερα την κατασταση που επικρατει στο χωρο.
Καποτε μπαιναμε στο στουντιο (ας πουμε του Κ. Πρικοπουλου, που ηταν ενας σπανιος ανθρωπος και Ηχοληπτης, οι νεωτεροι δεν θα τον γνωριζουν.), ειχαμε τις παρτιτουρες (στο χερι γραμμενες, για καθε οργανο.).Παραγγελναμε και πιτσες, ενα δυο τρια παμε.( ακομα θυμαμαι τη φωνη του Κωστα).
Αναλογικη ταινια στο πολυκαναλο.(Εχω πολλες, ξερετε ποσο ζυγιζει μια τετοια ταινια; πολυ).
Ακουγαμε, διορθωναμε,γραφαμε κανενα καναλι παραπανω και αν μου αρεσε το πρωτογενες αποτελεσμα. Τελος 1ου μερους.
Κατοπιν μια ημερα που θα ητανε σε φορμα ο Κωστας με φωναζε για το ρεμιξ.(Εργασια με πολυ μελετη, χωρις αγχος, εκτος αν υπηρχε παραγωγος απο εταιρεια που μας ψιλοαγχωνε στο θεμα του χρονου.)Τελος 2ου μερους
Μετα παιρναμε το ντατ και πηγαιναμε στο χωρο που θα γινοταν το τελικο μαστερινγκ, για να βγει το τελικο αποτελεσμα σε βινυλιο η σιντι.(Εκει απλα βαζανε ενα ελαφρυ κομπρεσσορα, νορμαλαιζ, σιγη μεταξυ κομματιων και αυτο ηταν. Τελος 3ου μερους.
Τωρα χαος απλα ειναι τα πραγματα, πολυ απλα, ο ηχοληπτης πρεπει να μπορει να κανει και το τελικο ρεμιξ, αλλιως ειναι μαθητευομενος, ετσι ειναι τα πραγματα.Σημαντικοτερο ειναι το πρωτο μερος, εαν δεν εχει γραφτει σωστα το υλικο, δηλαδη εχουν μπει πολλα εφφε, ασχημο παιξιμο, κομπρεσορες η ερασιτεχνικα λογισμικα, τιποτα δεν σας σωζει.

O κ. Κωστας Πρικοπουλος ηταν ο δασκαλος μου.. :)
Τοτε πρεπει να γνωριζωμαστε φιλε, εκτος εαν τον γνωρισες μετα που αφησε το στουντιο,( μου το πουλουσε μαλιστα αλλα...) και διδασκε νομιζω στη Θεσσαλονικη. Δεν ξερω σε τι φαση τον γνωρισες, αλλα εγω θυμαμαι τον πρωτο μαθητευομενο, σπουδαιο ηχοληπτη και φιλο που συνεργαστηκα πολλες φορες μαζι του τον Βασ. μηπως εισαι αυτος; θα τρελλαθω. :o Συμφωνεις οτι ειναι ενας ανθρωπος που ξερει τι κανει χωρις να λεει πολλα. Εχω κανει δουλειες μαζι του παρα πολλες, το πρωτο σηριαλ που εγραψα για τη ετ1 τα ¨Σκονισμενα Συννεφα¨, πριν πω πω 20 τοσα χρονια περιπου, εκει στο Ακουστικ Στουντιο. Πολυ Χαρηκα. Θα εισαι τοτε καλος μαστορας, πολυ θα ηθελα να τα πουμε απο κοντα, γιατι εχω βαρεθει να τα κανω ολα μονος μου ψαχνω για ηχοληπτη, εργαζεσαι η εχεις δικο σου Στουντιο, μαλλον, ουτως η αλλως εαν το επιθυμεις να τα λεγαμε. ;)
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #31 στις: 12/01/10, 20:31 »
σου στελνω π.μ. για να μην εκτροχιασουμε εντελως το θεμα.. :)

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #32 στις: 19/01/10, 19:05 »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα το mastering αλλα εμένα με μπερδέψατε λίγο....
Με ενδιαφέρει γι'αυτό και ρωτάω.

τελικά είναι αυτό :
μπορω λοιπον να πω, οτι ως Μαστερινγκ οριζεται περιληπτικα η στερεοσκοπικη αποδοση( τρισδιαστατη ηχητικη εικονα ) των μουσικων οργανων, με τροπο που να προσεγγιζει, με σαφηνεια, καθαροτητα, ογκο την ζωντανη εκτελεση και ερμηνεια του προηχογραφημενου μουσικου εργου

γιατί είχα την εντύπωση πως αυτό είναι μέρος του mixing.. ???

ή είναι αυτό ?

Mastering είναι το αναγκαίο ..κακό της εποχής. Ξεκίνησε απ την τελική επεξεργασία στην παραγωγή των δίσκων  ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ να εξισοροπήσουν τις διαφορές στις δυναμικές της ηχογράφησης (πιάνο-φόρτε) που είχε ως συνέπεια δίπλα δίπλα ψηλές και χαμηλές (ριχές) αυλακώσεις και φυσικά ..πήδαγε η βελόνα. Κατόπιν τούτου σιγά σιγά είδαν ότι μπορούσαν να επέμβουν στη γενική αισθητική του ήχου της συνολικής δουλειάς ασχέτως ενορχηστρώσεως. Μία καινούργια τέχνη λοιπόν δημιουργήθηκε και εξελίχτηκε εν καιρό η οποία στην ουσία όπως λέει κ ο φίλος Δ. Παπαδημητρίου είναι αυτή που ΚΆΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΣΟΥ από 1000€ να αξίζει 100.000.
Σήμερα το αυτί κοινού έχει μάθει στο mastering, χωρίς αυτό δεν ..του αρέσει 

ας μας δώσει κάποιος μια απάντηση
και οι δυο απαντησεις ειναι σωστες μονο που αφορουν αυτο που λεγεται γενικα ρεμιξ δηλαδη το πριν το μαστερινγκ επιπεδο, το ρεμιξ το κανει συνηθως ενας εμπειρος δασκαλος του ηχου ωστε να μην αδικηθει κανενα απο τα ηχογραφημενα μερη. να διαλεξη ο συνθετης καποια καναλια που προτιμα να προβληθουν κ.λ.π. το μαστερινγκ ειναι αυτο που κανει πολυ καλα ο φιλος οντεον, για να παει η συνολικη δουλεια στο εμποριο.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #33 στις: 18/02/10, 21:51 »
  Το αν εχει γίνει ωραίο mastering m.k.  μπορεί να το τσεκάρει ο καθένας με τη παρακάτω μέθοδο.

Παιρνεις το Mastered και το un-mastered τα βαζεις μεσα σε κάποιο πρόγραμα τύπου wavelab, κατεβάζεις με προσοχή την ενταση του Mastered έτσι ώστε να είναι ιδια με την ενταση του αρχικού. Κατόπιν κάνεις ένα καλό διάλλειμα και στη συνέχεια  βαζεις κάποιον αλλο ατομο να παίζει τα δυο κομμάτια, ετσι ώστε εσύ να μη μπορείς να ξερεις ποιό είναι ποιό. Διαλέγεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο ευχόμενος οτι διαλεξες το Mastered (ωχ...). Επαναλαβάνεις την ακρόαση μερικές φορές για να σιγουρευτείς. Τελος βλέπεις ποιο διάλεξες. Τα κακά μάστερινγκς (π.χ. αυτά που γινονται σε home παραγωγές με την χρηση presets) έχουν συνήθως τονικές αλλοιώσεις, flat δυναμικές, υπερβολική stereo εικόνα κ.α. Προσοχή κατα τη ακρόαση να εχεις σταθερή θεση στο δωμάτιο, προσοχή στα δωμάτια με ακουστική....μπάνιου, καθώς και στα φθηνιάρικα ηχεία που θα εξαφανίσουν τις τυχόν διαφορες που μπορεί να έχουν τα 2 κομμάτια στα χαμηλα μπάσσα και στις υψηλές συνότητες.  

Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που τους ενδιαφέρει μονο να ακούγεται το μαστερινκ οσο το δυνατόν ενυπωσιακότερα και δυνατότερα (εχω γνωρίσει και μουσικους που μονο αυτό τους νοιάζει)

« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 22:40 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #34 στις: 18/02/10, 22:27 »
  Το αν εχει γίνει ωραίο mastering m.k.  μπορεί να το τσεκάρει ο καθένας με τη παρακάτω μέθοδο.

Παιρνεις το Mastered και το un-mastered τα βαζεις μεσα σε κάποιο πρόγραμα τύπου wavelab, κατεβάζεις με προσοχή την ενταση του Mastered έτσι ώστε να είναι ιδια με την ενταση του αρχικού. Κατόπιν κάνεις ένα καλό διάλλειμα και στη συνέχεια  βαζεις κάποιον αλλο ατομο να παίζει τα δυο κομμάτια, ετσι ώστε εσύ να μη μπορείς να ξερεις ποιό είναι ποιό.

Έτσι είναι πράγματι, το ανθρώπινο αυτί έχει την τάση να εντυπωσιάζεται απο το δυνατότερο, άρα ακούγοντας και τα 2 σε ίδια ένταση είναι ένα καλό τέστ.

Όσο γι'αυτό...
  Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που τους ενδιαφέρει μονο να ακούγεται το μαστερινκ οσο το δυνατόν ενυπωσιακότερα και δυνατότερα (εχω γνωρίσει και μουσικους που μονο αυτό τους νοιάζει)

...δυστυχώς το ποσοστό αυτό είναι πλέον αρκετά μεγάλο και σε αυτό σίγουρα έχει συμβάλλει η "loudness war" μόδα των τελευταίων ετών...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #35 στις: 18/02/10, 22:33 »
Κυριως καποιοι μπερδευουν το punchy mix με το overcompressed ηχο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #36 στις: 19/02/10, 17:43 »
Κυριως καποιοι μπερδευουν το punchy mix με το overcompressed ηχο!
+1000

Τα οποια, οχι απλα ειναι διαφορετικα, αλλα ειναι 2 αντιθετα (μαλλον αντιστροφα...1/χ) πραγματα...

Ενα punchy master γινεται με την χρηση πολυ πολυ προσεκτικου και ελαφρου compression (καμια φορα καθολου)...


για το προηγουμενο σχολιο
H ακροαση σε ιδια ενταση, ειναι ο μοναδικος τροπος ελεγχου ενος master και για αυτο οι πιο πολλοι συναδελφοι, εχουμε ειδικους monitor controllers που επιτρεπουν ακροαση απο διαφορες πηγες, με offset στην ενταση.
Αυτο σημαινει οτι δεν επεμβαινουμε στο σημα ψηφιακα αλλα μονο στον ενισχυτη (αρα η συγκριση ειναι δικαια).

Το να κατεβασεις την ενταση σε ενα καναλι καποιου  daw δεν ειναι 100% σωστο καθως :
1) ειναι πιθανον οι 2 πηγες (mix, final pre-master) να εχουν διαφορετικο sample και bit rate, οποτε εισαγωντας τα στο ιδιο daw, ισως χρειαζεται μια ανεπιθυμητη μετατροπη.
2)κατεβαζοντας το fader σε ενα daw με πολυ απλα λογια κατεβαζουμε το bit rate και αυτο δεν συμβαλλει στο να ειναι η συγκριση εντελως "δικαιη".
Σημειωση στα παραπανω: Οταν συγκρινουμε mix/master, πρεπει να κρινουμε και το πως επηρεαζουν οι μετατροπες (sample, bit rate), καθως αυτο ειναι ενα απο τους σημαντικους λογους για να στειλουμε μια δουλεια για mastering. Δυστυχως κανεις δεν το λεει αυτο στους μουσικους και εχω ακουσει περιεργες μεθοδους με μετατροπες μεσω cubase etc (το οποιο ειναι και σιγουρη λυση για να καταλαβεις καποιον που δεν ειναι επαγγελματιας του χωρου). 
3) πρεπει να κοιτας στην οθονη, για να πατας σολο) κι αυτο ειναι πολυ κακο οταν ασχολεισαι με τον ηχο (αυτο ειναι απλα ενα δικο μου κολλημα...αν και πολλοι συνεργατες mixing engineers εχουν αρχισει να καταργουν τις οθονες απο μπροστα τους)

Παρ ολα αυτα για αυτους που δεν βρισκονται στο mastering studio (οπου εχουμε τα μεσα) και αξιολογουν μια δουλεια, ειναι θεμιτο να πραξουν οπως προτεινατε.

Μην αφηνετε την ενταση να σας εντυπωσιαζει...
απο την προσωπικη μου πειρα:
Ειναι απειρες οι φορες που καποιοι μου φερνουν δουλειες για mastering και μαζι φερνουν και ενα "σπιτικο" master (ή ενα master που εκανε ο μηχανικος μιξης), προκειμενου να μου δειξουν την αποψη τους. 99 στις 100 φορες το σπιτικο  master ηταν πολυ κακο, σε σχεση με το μιξ.
Οταν τους βαζω στην καρεκλα μου και τους το δειχνω σε Α/Β/χ συγκριση, τα ματια γουρλωνουν συνειδητοποιωντας ποσο κακο καναν στο μιξ τους, αλλα δεν το καταλαβαν, επειδη απλα το ακουγαν σε διαφορετικες εντασεις (και επειδη δουλευαν σε "mixing mode" ...ειναι δυστυχως αδυνατον να αποστασιοποιηθεις...και για αυτο αλλωστε υπαρχουμε εμεις).
Το σχολιο σε ενα καλο master (και οταν ο πελατης ακουει σε ιδιες εντασεις), δεν ειναι σχεδον ποτε, "πολυ δυνατο master", αλλα συνηθως ειναι, "εβαλες τα πραγματα στην θεση τους".

Να 'στε ολοι καλα,
Αποστολης

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #37 στις: 20/02/10, 00:54 »
Ναι οντως, απο μπιτ-ρέιτ-ικης απόψεως :o :o....το "αδικούμε" το mastered κατεβάζοντας του την ενταση...
Δεν το ειχα σκεφτεί απο αυτή την αποψη.....
Παντως δυσκολο να ξεχωρίσει στα συνηθισμένα home ηχεία η διαφορά (αποκλειστικά οφειλόμενη στη πτώση του bitrate) που θα εχουν τα δυο κομμάτια  ...Σε τιποτα ήρεμα κομμάτια ίσως, με ακουστικά όργανα να φανουν διαφορές....δεν ξέρω  
Αν είναι πιθανό κάτι τετοιο μια λύση είναι: πριν από τη σύκριση των δύο να γίνει πρώτα export με dithering στο unmastered κομμάτι για να γίνει δεκαεξάμπιτο και να πλησιασει ετσι τοbit rate του αλλου. Για την ακρόαση στε σπίτι μια χαρά λύση μου φαίνεται.   

Τεσπά, το σίγουρο είναι οτι το κακό το μάστερ θα κάνει κρά ούτως η άλλως, δε πα να το ακούσεις και χιλιά-μπιτο ;) 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/10, 01:20 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #38 στις: 20/02/10, 02:43 »

Παντως δυσκολο να ξεχωρίσει στα συνηθισμένα home ηχεία η διαφορά (αποκλειστικά οφειλόμενη στη πτώση του bitrate) που θα εχουν τα δυο κομμάτια  ...Σε τιποτα ήρεμα κομμάτια ίσως, με ακουστικά όργανα να φανουν διαφορές....δεν ξέρω  


Τεσπά, το σίγουρο είναι οτι το κακό το μάστερ θα κάνει κρά ούτως η άλλως, δε πα να το ακούσεις και χιλιά-μπιτο ;) 

:)
Ημουν απλα πολυ σχολαστικος και θεωρησα καλο να πω 2 πραγματακια.
Εχεις πολυ δικιο στο οτι το bitrate reduction ειναι λεπτομερεια οταν αφορα το fader ενοs daw(υπαρχουν και εξαιρεσεις) και στο οτι το καλο ή κακο master ξεχωριζει.
Νομιζω δεν χρειαζεται καν να μπει σε πολλες διαδικασιες ενας παραγωγος/μουσικος ή εστω απλα ενδιαφερομενος...εννοω: ενα απλο import και μια συγκλιση εντασεων ειναι αρκετη. Μια επισκεψη ομως στον χωρο οπου εγινε το master θα ηταν το ιδανικοτερο ωστε να ακουσει την συγκριση σε ιδανικες συνθηκες.

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #39 στις: 20/02/10, 13:49 »

 Μια επισκεψη ομως στον χωρο οπου εγινε το master θα ηταν το ιδανικοτερο ωστε να ακουσει την συγκριση σε ιδανικες συνθηκες.

Οντως, αυτό είναι το καλύτερο....
 :)

Αλλη μια πλεύρα του θέματος με το mastering είναι οτι δεν ξερω πως έχει περάσει εδω στην Ελλάδα, να θεωρείται πιο σημαντικό από την ίδια την ηχογράφηση λες και υπάρχει (κάπου στα εξωτερικό πάντα...) κάποιος υπερ-μαστεράς- θαυματοποιός που μπορεί να σωσει έναν μέτριο ή κακό ηχο περνώντας το mix απο λυχνίες, μπομπίνες και αλλα. Το σκεπτικό είναι του στύλ "παραγωγή εδώ με 1500 ευρώ και mastering στις....Μαλβίδες με 2000 ευρώ " (Οσο πιο πολλά τα χιλιόμετρα τοσο το καλύτερο και επίσης μετραει το αν το μερος ειναι εξωτικό η οχι :P :P :P). Το ίντερνετ μάλιστα εχει διευκολύνει τετοιες διαδικασίες, ενω δημιουργηθεί και πληθώρα οικονομικών πακέτων. 
Με αστείους προυπολογισμούς για ηχογράφηση, χωρίς παραγωγό, χωρίς προπαραγωγές στα κομμάτια και με ελάχιστα takes σε τύμπανα και φωνητικά δεν μπορούμε να περιμένουμε οτι ο μαστεράς-μάστορας  θα μας σωσει, ούτε ότι το υλικό μας καταστράφηκε σωνει και καλά από την υποτιθέμενη ασχετοσύνη κάποιου "ντόποιου". Δεν λεω φυσικά πως δεν έχουν γίνει και αυτά, ούτε είμαι απαραίτητα κατά του να στέλνουμε τα κομμάτια έξω. Απλά πολλές φορές οι μουσικοί, παρασυρόμαστε απο το ράδιο αρβύλα, δίνουμε τα λεφτά μας εκεί που δεν χρειάζεται και αφήνουμε τα βασικά πράγματα στην τύχη τους.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #40 στις: 20/02/10, 14:01 »
Αλλη μια πλεύρα του θέματος με το mastering είναι οτι δεν ξερω πως έχει περάσει εδω στην Ελλάδα, να θεωρείται πιο σημαντικό από την ίδια την ηχογράφηση λες και υπάρχει (κάπου στα εξωτερικό πάντα...) κάποιος υπερ-μαστεράς- θαυματοποιός που μπορεί να σωσει έναν μέτριο ή κακό ηχο περνώντας το mix απο λυχνίες, μπομπίνες και αλλα. Το σκεπτικό είναι του στύλ "παραγωγή εδώ με 1500 ευρώ και mastering στις....Μαλβίδες με 2000 ευρώ " (Οσο πιο πολλά τα χιλιόμετρα τοσο το καλύτερο και επίσης μετραει το αν το μερος ειναι εξωτικό η οχι :P :P :P). Το ίντερνετ μάλιστα εχει διευκολύνει τετοιες διαδικασίες, ενω δημιουργηθεί και πληθώρα οικονομικών πακέτων. 
Με αστείους προυπολογισμούς για ηχογράφηση, χωρίς παραγωγό, χωρίς προπαραγωγές στα κομμάτια και με ελάχιστα takes σε τύμπανα και φωνητικά δεν μπορούμε να περιμένουμε οτι ο μαστεράς-μάστορας  θα μας σωσει, ούτε ότι το υλικό μας καταστράφηκε σωνει και καλά από την υποτιθέμενη ασχετοσύνη κάποιου "ντόποιου". Δεν λεω φυσικά πως δεν έχουν γίνει και αυτά, ούτε είμαι απαραίτητα κατά του να στέλνουμε τα κομμάτια έξω. Απλά πολλές φορές οι μουσικοί, παρασυρόμαστε απο το ράδιο αρβύλα, δίνουμε τα λεφτά μας εκεί που δεν χρειάζεται και αφήνουμε τα βασικά πράγματα στην τύχη τους.

+1000
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #41 στις: 20/02/10, 14:42 »

 Μια επισκεψη ομως στον χωρο οπου εγινε το master θα ηταν το ιδανικοτερο ωστε να ακουσει την συγκριση σε ιδανικες συνθηκες.

Οντως, αυτό είναι το καλύτερο....
 :)

Αλλη μια πλεύρα του θέματος με το mastering είναι οτι δεν ξερω πως έχει περάσει εδω στην Ελλάδα, να θεωρείται πιο σημαντικό από την ίδια την ηχογράφηση λες και υπάρχει (κάπου στα εξωτερικό πάντα...) κάποιος υπερ-μαστεράς- θαυματοποιός που μπορεί να σωσει έναν μέτριο ή κακό ηχο περνώντας το mix απο λυχνίες, μπομπίνες και αλλα. Το σκεπτικό είναι του στύλ "παραγωγή εδώ με 1500 ευρώ και mastering στις....Μαλβίδες με 2000 ευρώ " (Οσο πιο πολλά τα χιλιόμετρα τοσο το καλύτερο και επίσης μετραει το αν το μερος ειναι εξωτικό η οχι :P :P :P). Το ίντερνετ μάλιστα εχει διευκολύνει τετοιες διαδικασίες, ενω δημιουργηθεί και πληθώρα οικονομικών πακέτων. 
Με αστείους προυπολογισμούς για ηχογράφηση, χωρίς παραγωγό, χωρίς προπαραγωγές στα κομμάτια και με ελάχιστα takes σε τύμπανα και φωνητικά δεν μπορούμε να περιμένουμε οτι ο μαστεράς-μάστορας  θα μας σωσει, ούτε ότι το υλικό μας καταστράφηκε σωνει και καλά από την υποτιθέμενη ασχετοσύνη κάποιου "ντόποιου". Δεν λεω φυσικά πως δεν έχουν γίνει και αυτά, ούτε είμαι απαραίτητα κατά του να στέλνουμε τα κομμάτια έξω. Απλά πολλές φορές οι μουσικοί, παρασυρόμαστε απο το ράδιο αρβύλα, δίνουμε τα λεφτά μας εκεί που δεν χρειάζεται και αφήνουμε τα βασικά πράγματα στην τύχη τους.



Εχεις τοσο δικιο που λεω +10^10...

Ο καλος ηχος πρυποθετει:
  • Καλη συνθεση.
  • Καλη (εξυπνη) ενορχηστρωση
  • Καλο performance
  • Καλο tracking (με οτι αυτο περιλαμβανει πχ..καλα μικς, καλες προενισχυσεις κτλπ
  • καλο mixing(με οτι αυτο περιλαμβανει πχ. καλος χωρος και ηχεια, κονσολες, καλιμπραρισμενα μηχανηματα κτλπ)
  • και τελικα προσεκτικο (και εξυπνο) mastering (σε εξειδικευμενο επαγγελματια...με τα απαραιτητα εργαλεια οπως καλος χωρος, ηχεια,convertors, processors etc)

Οταν με ρωταν πως και γιατι εκανα την ταδε παραγωγη να ακουγεται τοσο καλα, απανταω, ρωτηστε τους μουσικους και τους μηχανικους ηχογραφησης/μιξης...

οταν με ρωτουν την γνωμη μου για μια μελλοντικη παραγωγη, παντα τονιζω το ποσο σημαντικο ειναι να μπουν οι μουσικοι σε πραγματικο studio, με πραγματικους μηχανικους και πραγματικα εργαλεια. Εκει πρεπει να δωσουν βαση (και λεφτα)...το mastering στο τελος γινεται  πολυ καλυτερο (και φθηνοτερο).
Και τα χαρουμενα αυτια πληθαινουν.

Γενικα ειναι μυθος οτι μπορεις να βγαλεις καλη παραγωγη πολυ φθηνα (ηχογραφηση στο σπιτι, μαστερινκ στο σπιτι ή ακομα χειροτερα σε στουντιο ηχογραφησεων με 15/20 ευρω το τρακ ή ακομα χειροτερα σε καποιον που ειναι στην αλλη μερια του κοσμου και μπορει απλα να εχει κλεψει φωτογραφιες, να εχει σηκωσει ενα ιστοτοπο και να προσφερει υπηρεσιες απο το δωματιο του με 5$ το τρακ)...αν καποιος μπορει να τον καταρριψει θα χαρω πολυ να το συζητησω (αλλα σε αλλο θεμα).

Καλημερα σας
Αποστολης

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 03:51
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
3 Απαντήσεις
3584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/07, 01:28
από Ε!ΜΑ
1 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/07, 02:33
από tug
29 Απαντήσεις
9493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 18:06
από spio
6 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 20:16
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 17:14
από CloudConnected
13 Απαντήσεις
6958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 19:03
από Stavros_97s
4 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/15, 20:28
από AnimaPura
5 Απαντήσεις
3985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/16, 19:11
από saved
12 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/16, 21:24
από Καθόδιος (φλουτσ)