Αποστολέας Θέμα: Εκτός από rock blues metal τι άλλη μουσικη ακούτε/ παίζετε;  (Αναγνώστηκε 6861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
 Δε λέω λογικό είναι στα στέκια τοων κιθαριστών τα μέταλα, οι μπλουζάδες και οι λοιποί ηλεκτρόβιοι να είναι κράτος εν κράτει, αλλά υπάρχουν άλλα γούστα;
 Για πείτε!

 Οσον αφορά το γράφοντα: blues, classic rock, αλλά φανατικά και πορωμένα ακουστικές μπαλλάντες και λατινοαμερικάνικη μουσική των Άνδεων και BOSSA NOVA!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Εγώ ακούω blues(b.b king ας πούμε από τους original), rock, metal(ακόμα και στις πολύ βαριές μορφές του) και πολύ instrumental.
Εκτός αυτών όμως ακούω και λίγο κλασική μουσική, τους παλιούς Έλληνες συνθέτες μας(Χατζηδάκης, Θεοδωράκης) αλλά μ'αρέσει πολύ το flamengo! Απ'όλα τα παραπάνω προσπαθώ λίγο το flamengo!

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Εμένα μου αρέσει πολύ η low bap σε στύλ active member, βαβυλώνα, terror x crew, και... Goin' Through.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Jpop!!
Animetal!!!
Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
ποπ φυσικα(αγγλικη αυστηρα)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Γιατί, ρε παιδιά υπάρχει αυτή η προκατάληψη ότι όλος ο κόσμος σ'αυτό το σαϊτ ακούει rock, blues, ή metal? Εγώ προσωπικά ακούω ελάχιστα απ'τα προαναφερθέντα είδη, και δεν είμαι απ'αυτούς που το'χουν να λένε ότι ακούνε ένα μουσικό είδος. Ασχολούμαι γενικά με κέλτικη, κλασική, νέο-κλασική, βυζαντινή, folk (ιρλανδική, βέλγικη, γαλλική κυρίως, αλλά μ'αρέσει πολύ και η πιο πειραματική), Bal Folk (είδος χωρευτικής folk μουσικής που άρχισε να αναπτύσσεται στο Βέλγιο, και έχει σκορπιστεί σε Γαλλία, Ολλανδία, κλπ.), neofolk, dreampop, worldbeat, darkwave, και new age...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Δεν πιστεύω ότι είναι προκατάληψη! Απλά στατιστικά θα βρεις εδω μέσα περισσότερους μπλουζάδες και μέταλλα από,τι σκύλους, χωρίς κι αυτό να είναι προκατάληψη κατά των σκύλων! Κι εγώ ακούω πολύ περισσότερα απ'αυτά που γράφω παραπάνω, απλώς έθεσα το θέμα για να δουμε τι μουσικες γουσταρουμε και να μην κολλήσουμε στα τετριμμένα! Ήδη η απάντησή σου είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω ακουω alternative,indie,garage,brit pop,post punk,punk rock κλπ...

φιλε Alexander van Kuik εχεις να μου προτεινεις κατι απο ιρλανδικη μουσικη???
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Υπαρχει η λαικη σκηνη,η παραδοσιακη καθε εθνους..(τα παραδοσιακα αξιζουν πολυ σαν μουσικη γνωση..και εχουν πολυ περιθωριο για αυτοσχεδιασμους)..η funk και η jazz μαζι με την acid jazz..αλλα και η ποπ μουσικη μαζι με την ντισκο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πέρα από το rock και το metal (σε ΟΛΑ τα είδη του), ακούω ρεμπέτικα, και προσπαθώ να παίζω κίολας...Αλλά αν έχω ντέρτια, θα ακούσω και έναν Γονίδη... ;D
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
φιλε Alexander van Kuik εχεις να μου προτεινεις κατι απο ιρλανδικη μουσικη???
Ασφαλώς! ;D
The Chieftains, Bothy Band, Altan, Planxty, At First Light, Comas, Lunasa, Flook (οπωσδήποτε), κλπ. Αυτές οι μπάντες είναι οι πιο παραδοσιακές, που παίζουν με ηλιγγώδη, σχεδόν, ταχύτητα.
Μετά άμα γουστάρεις πιο ατμοσφαιρικά ή πειραματικά, ρίξε μια αφτιά και στα εξής:The Dubliners (απ'τους παλιότερους, παίζουν μπαλάντες), Urban Trad (Βέλγοι, που παίζουν κέλτικη μουσική και οι στίχοι τους είναι σε μια φανταστική γλώσσα... Είχαν βγει 2η θέση στο Eurovision του 2003 ;D αλλά είναι γ**άτοι), Anuna (κέλτικη χριστιανική χωροδιακή μουσική τρομερού κάλλους), The Young Dubliners (Celtic Rock), Wolfstone (Celtic Rock από Σκωτία), Afro Celt Sound System (Ιρλανδική μπάντα, που συνδυάζει με μοναδικό τρόπο αφρικάνικη με ιρλανδική μουσική... όλα τα φράγκα!), και Cruachan (κέλτικο metal... Arr).
Καλή μελέτη.

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
για οσους πρωτη φορα θα μπουν στο μυστηριο της Κελτικης μουσικης, προτεινω μια συλλογη που ειχε κυκλοφορησει παλιοτερα, MYSTIC IRELAND νομιζω λεγεται και ειναι 3 cd

Υπαρχουν βεβαια κι αλλες.

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ

Καλή μελέτη.
[/quote]

Πάρα πολύ σωστός... Έφυγα για δισκάδικο!!!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Εγω εκτος απο ροκ μεταλ κλπ (η γκοθικ θεωρειται παρακλαδι, αρα δεν τη βαζω!)

Μαρεσει η ποπ η χαρουμενη ομως, κατι καλο. Τα μπιτακια επισης. Μετα ηλεκτρονικη μουσικη του στυλ synthpop, EBM κλπ
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Α, τι μουσική παίζω...
Παίζω ιρλανδικό τύμπανο (bodhran), και γενικά μ'αρέσει η προς τα 'κει κατεύθυνση... Αλλά συνθέτω μουσική (για πιάνο και ηλεκτρονική) νεοκλασική και μινιμαλιστική new age...

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Γιατί, ρε παιδιά υπάρχει αυτή η προκατάληψη ότι όλος ο κόσμος σ'αυτό το σαϊτ ακούει rock, blues, ή metal? Εγώ προσωπικά ακούω ελάχιστα απ'τα προαναφερθέντα είδη, και δεν είμαι απ'αυτούς που το'χουν να λένε ότι ακούνε ένα μουσικό είδος. Ασχολούμαι γενικά με κέλτικη, κλασική, νέο-κλασική, βυζαντινή, folk (ιρλανδική, βέλγικη, γαλλική κυρίως, αλλά μ'αρέσει πολύ και η πιο πειραματική), Bal Folk (είδος χωρευτικής folk μουσικής που άρχισε να αναπτύσσεται στο Βέλγιο, και έχει σκορπιστεί σε Γαλλία, Ολλανδία, κλπ.), neofolk, dreampop, worldbeat, darkwave, και new age...


Εσενα θα σου αρεσουν οι Pantheist... βυζαντινο metal σε στιγμες... εγω παντως εχω και ενα κλασσικο project που παιζουμε bach, mozart, etc. με ensemble βιολι, φλαουτο, τσελλο, κοντραμπασσο, μια ηλεκτρικη, μια ακουσικη, και εμενα στα τυμπανα...

Αποσυνδεδεμένος TAXIS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ!!!!
    • Προφίλ
Τζαζ, αλλα οχι πολυ και κυριως παλια κομματια.  8)

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Reggae που ειναι και μαμω τις μουσικες!!!
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
77 Απαντήσεις
31217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 18:14
από Ommadawn
24 Απαντήσεις
9650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/03, 00:25
από Δαμιανός
35 Απαντήσεις
14451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
141 Απαντήσεις
41405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 10:05
από Mike Moss
356 Απαντήσεις
90442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 16:38
από Garvin
77 Απαντήσεις
23211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
12 Απαντήσεις
5654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 05:20
από Stelios Sovolos
2 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
40 Απαντήσεις
12531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne