Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Μπασο και Τεχνικη

<< < (10/10)

rockflea:
Δεν διαφωνω με κανεναν απο εσας και ισως με παρεξηγησατε λιγο. Απλα πιστευω οτι υπαρχει κατι σαν κοντρα αναμεσα στους μουσικους. Βεβαια, για να μην τους αιρνει ολους η μπαλα, αναφερομαι σε αυτους που θεωρουν το ηλεκτρικο μπασο κατι ασημαντο και παρακατιανο. Ισως φταιει ο χαρακτηρας του μπασου, αλλα εχω συναντησει περιπτωσεις εξωφρενικες εναντια στο ηλεκτρικο μπασο. Δεν κατηγορω κανεναν, διοτι, οπως ολοι μας, ο καθενας εχει τα πιστευω του, απλα αυτοι που ειναι λιγο περισσοτερο ψαγμενοι καταλαβαινουν οτι για το επιθυμητο αποοτελεσμα χρειαζονται ολα τα οργανα (μιλω για ροκ μουσικη), που στην προκειμενη περιπτωση ειναι κιθαρα (1 ή 2), ντραμς, μπασο και πληκτρα και φυσικα φωνητικα. Τωρα αν ενταχθουν προσθετα μουσικα οργανα που ταιριαζουν, το αποτελεσμα ειναι ακομα καλυτερο!

Επισης ακομα χειροτερες ειναι οι περιπτωσεις που οι υπολοιποι φερονται στον μπασιστα λες και ειναι κανενας αναπηρος!!
Δηλαδή με υπερβολικα καλους τροπους, λες και ειμαστε αρρωστοι! Αυτο ειναι ακομη ποιο εκνευριστικο απο το να σε υποτιμουν σαν μουσικο, διοτι στηδευτερη περιπτωση εχεις τουλαχιστον να αποδειξεις οτι δεν πρεπει να εισαι υποτιμημενος! Ενω οταν σου φεροντα λες και εχεις νοητικη στερηση.......πιασ'τ'αυγο και κουρευ'το!!

(Μιλω απο προσωπικες επμπειριες και οχι για καποιον στο site..)

dc:
...Oλα καλα και ωραια τα ειπατε...εγω θα εστιασω σε ενα σημειο που κανεις δεν επεσημανε...το αφαιρετικο παιξιμο...εγω παιζω μπασσο εχοντας στον νου οτι πρεπει να ενισχυω τον ρυθμο παιζοντας αφαιρετικα μελωδιες...ακομα και η εναλλαγη της τονικης νοτας μπορει αφαιρετικα να θεωρηθει μελωδια...στο μπασσο οι λιγοτερες νοτες ευνοουν το ρυθμικο παιξιμο...αρα η δυσκολια του μπασσου δεν εγκειται στο τεχνικο μερος (να παιζεις παππαδες ) αλλα στο διανοητικο (να παιζεις εξυπνα)....απλα ο μπασσιστας υποννοει αυτα που θελει να πει...
...α ρε JACO σε τι λουκι μας εβαλες....

rockflea:

--- Παράθεση από: lordi13 στις 03/08/10, 09:20 ---
ρε παιδια μηπως το παρακανατε λιγο
 
οκ, χωρις το μπασσο η ο ηχος ειναι αδειος και μονοκομματος
οκ,ολοκληρο το συγκροτημα ακουει τον μπασσιστα για να μη χαθει
οκ,πρωτα γραφουμε μπασσο και μετα τα υπολοιπα
οκ,το μπασο ειναι πιο δυσκολο απ τη κιθαρα
και χωρις καλο μπασσιστα δεν προχωρας αληθεια ειναι,
 
αλλα εγω παρατηρω το εξεις,
λεγοντας εδω πως λογο της κιθαρας εχει υποτιμηθει το μπασσο
τα εχετε βαλει με την κιθαρα,
και γω σαν κιθαριστας λεω ακου τα κομματια χωρις κιθαρες!!!
δε βγαζει νοημα ! ! !χρειαζονται σε ολα τα οργανα να υπαρχουν σωστοι μουσικοι για να βγει ωραια ενα κοματι ,δηλαδη εμενα μου λετε το αυτονοητο,
χωρις καλο μπασιστα το συγκροτημα ειναι αποτυχημενο(ισχυει αυτο),
αλλα εχει ενα συγκροτημα επιτυχεια ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ!!!
 
και να μην ξεχασω πως θεωρητικα το μπασσο κιθαρα ειναι απλα παιζει τις μπασσες συχνοτητες!
 
επισης δεν καταλαβαινω γιατι να εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα να εισαι μπασσιστας παρα κιθαριστας???

--- Τέλος παράθεσης ---

Ισως και να το παρακανουμε δε λεω. Βεβαια κανεις δεν κατηγορησε την κιθαρα, ποσο μαλλον τους κιθαριστες. Μπορει να φανηκε ετσι αλλα δεν ειναι. Το γεγονος οτι ισως μια ηλεκτρικη εχει περισσοτρερες δυνατοτητες και εφε απο καθε αλλο οργανο σε ενα συγκροτημα δεν την κανει περισσοτερο σημαντικη, και φυσικα, ουτε λιγοτερο!

Το προβλημα ειναι οτι οι μπασιστες μεταξυ τους υποτιμουν ο ενας τον αλλον για λογους που ουτε κι αυτοι(εμεις) δεν ξερουν(-με). Απλα επειδη δεν δεχομαστε να μας υπιτιμα το ιδιο μας το ειδος, τα ριχνουμε στους κιθαριστες και τους υπολοιπους. Μερικες φορες βεβαια εχουμε και δικιο, αλλα ειναι ενας πολεμος χωρις νοημα αφου δεν υπαρχει πργματικη συγκριση πχ. η κιθαρα ειναι καλυτερη απο το μπασο ή τα ντραμς/ δεν αξιζει ενα μπασο οσο μια κιθαρα κλπ κλπ κλπ...

Επισης, φιλε lordi, υπαρχουν συγκροτηματα χωρις καλους κιθαριστες τα οποια ειναι επιτυχημενα. (Πχ ο κιθαριστας ο Τζακ Ουαιτ των White Stripes δεν ειναι και ο μαγος της κιθαρας!) Κι αυτο γιατι με μια κιθαρα μπορεις να βγαλεις μια υπεροχη μελωδια χωρις να παιξεις ουτε μια συγχορδια. Κι αυτο λογω τον εφέ.
Μπορει ενας κιθαριστας να μην ειναι καλος και να κανει λαθη, αλλα λογω της παραμορφωσης του ηχου, το κοινο να μην τα καταλαβαινει...
Να σου δωσω ενα παραδειγμα. Ακουσε τους RHCP live at slane castle στο californication. Ο κιθαριστας τους ειναι εξαιρετικος και δεν θα πω για τον κιθαριστα, αλλα για το σολο στην αρχη του βιντεο. Το συκγεκριμενο σολο δεν ειναι τιποτα δυσκολο, αφου με ενα φιλο μου καταφεραμε να το παιξουμε στην ηλεκτρικη του! Οι νοτες που παιζει ειναι πολυ απλες, κι ομως το αποτελεσμα ειναι υπεροχο!
 

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View