Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Kοντραμπασο?

(1/6) > >>

bassman(4 String Suicide!):
Γεια!Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να παιζει κοντρα μπασο.Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ μηπως μαθω να παιζω και κοντρα μπασο.Σαν προετοιμασια θα μετατρεψω ενα παλιο μου μπασο σε αταστο για να συνηθισω αρχικα καπως πανω σε αταστο οργανο.Ξερει κανεις κοντρα μπασο?Θα δυσκολευτω πολυ να κανω μεταβαση σε κοντρα μπασο?Το κοστος ενος κοντρα μπασου για αρχαριο?Θελω οπωςδηποτε μαθηματα?

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood:
Βασικά, υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα, που καλό θα ήταν να το διασταυρώσεις... Τα κόντρα-μπάσα, βιολιά, βιόλες, και τσέλα, δεν υπάρχουν σε "αριστερά" και "δεξιά"... Είτε αριστερόχειρας είσαι είτε δεξιόχειρας, παίζονται ως δεξιόχειρα...Οπότε ψαξτο πρώτα.

Απο κει και πέρα, το μπάσο περιλαμβάνει το μπαρέ του αντίχειρα (όλα τα δάκτυλα απο την ίδια πλευρά της ταστιέρας).

Η μετάβαση σε άταστο όργανο είναι μια...δύσκολη διαδικασία, όπως θα καταλαβαίνεις. Καλό θα ήταν να κάνεις μερικά μαθήματα, έτσι ώστε να καταλάβεις αν σου αρέσει, και για να μάθεις κάποια πράγματα για το όργανο... (Εννοείται φυσικά, οτι δεν ενδιαφέρεσαι για δοξάρι,ε?)

bassman(4 String Suicide!):
Καλα σοβαρα ολα παιζονται δεξιοχειρα?Ειλικρινα ολα τα αλλα τα δεχομαι.Το μοναδικο ομως που δεν συμβιβαζομαι με τπτ ειναι το να παιξω αντιθετα με την φυση μου.Αυτο αλλαζει πολυ τα πραγματα αμα ισχυει...

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood:
Koίτα, δεν σου λέω οτι δεν έχεις την αντίθετη επιλογή... Απλά δεν είμαι σιγουρος αν η κατασκευή του "σηκώνει" γύρισμα των χορδών..Είναι περιεργες κατασκευές αυτα τα έγχορδα....

Καλύτερα, πήγαινε να ρωτήσεις, μην σε κάψω...

vert:
   έχω ένα φίλο που από μπουζούκι το γύρισε σε κιθάρα, από κιθάρα  σε μπάσο και τώρα από μπάσο σε κόντρα-μπάσο. Το είχε φέρει και στην ταβέρνα προχτές μάλιστα... απίστευτος ήχος! κάλυπτε όλο το χώρο και συνόδευε εκπληκτικά τα όργανα! Το ότι είσαι ήδη μπασίστας θα σε βοηθήσει οπωσδήποτε, αλλά θεωρώ ότι χρειάζεσαι και μαθήματα καθώς έχει άλλη τεχνική. Για το "αποκλειστικά δεξιόχειρα" δεν το νομίζω, δεν είδα να διαφέρει σε κάποια απ` τις δυό πλευρές. Η τιμή -έστω η χαμηλότερη- πρέπει να είναι κομμάτι τσουχτερή, αφού είναι ολόκληρο έπιπλο. Αυτός το είχε πάρει 300,000 ευρώ. Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρείς πολύ φθηνότερο, εκτός κι αν ψάξεις σε μεταχειρισμένα.
   Ό,τι σου λέω δεν είναι σίγουρο, απλώς απ` ότι κατάλαβα οπτικά κι από κάτι λίγες ερωτήσεις που του `κανα βιαστικά, επειδή με εντυπωσίασε σαν ήχος σου λέω...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View