Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας;;;

(1/5) > >>

Exiled_Archangel:
Θέλω να αγοράσω μπάσο :) αλλά λόγω οικονομικής "στενότητας" δεν μπορώ να πάρω ακόμα ενισχυτή μπάσου :(. Μπορώ βέβαια να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή της κιθάρας μου, αν παραβλέψω τον "φτωχό" ήχο. Υπάρχει περίπτωση (ιδιαίτερα αν παίζω σε μεσαιο-υψηλές εντάσεις) να χαλάσει ο ενισχυτής μου ???; Τι ενισχυτή μου προτείνετε γυρω στα 40-50 watt (για αργότερα...) ???;

Βραζίλης:
Ο ενισχυτής δεν θα χαλάσει, το μεγάφωνο μπορεί!
Καθώς το μπάσο βγάζει πολύ χαμηλές συχνότητες, πιθανόν το μεγάφωνο του ενισχυτή κιθάρας να μην αντέξει να τις παίζει δυνατά και έτσι να σκιστεί.
Χρησιμοποίησε τον ενισχυτή κιθάρας μόνο για μελέτη, δηλαδή σιγά. Μη βγαίνεις με αυτό σε πρόβα με ντραμς κλπ. εκεί, ίσως και ο ενισχυτής μπάσου 40-50W να μην είναι αρκετός.

D@ve Murray:
Εχω βαλει πολλες φορες μπασο σε ενισχυτη κιθαρας χωρις προβλημα... τωρα δεν επαιζα ποτε δυνατα...εννοω σε ενταση...τωρα σιγουρα θα χανεις συχνοτητες...

Καρχαρίας:
opos eipan kai oi alloi, paikse oso thes file alla oxi me entasi. o enisxitis den prokite na xalasei alla to ixeio sigoura. kai an den skistei tha xasei syxnotites.

40-50 watt gia mpaso einai liga. antithetos me tin kithara pou exei ypsiles syxnotes kai akougete poio eykola se xamila watt to mpaso thelei 100 watt oposdipote! tora den ksero pos paizon oi alloi alla emeis stin probes paizoume me ena marshall 100 watt gia kithara peripou sto 4-5 tou volume. o antistixos tou mpasou einai 160w fender kai paizei sto 7 tou volume (an ta paroume panta oti kai ta dyo exoun max volume 10!).
to mpaso thelei watt na ksereis.

ayta.

den mporouses kai esy re aderfe na epezes mpaso kai na itheles na to gyriseis stin kithara? se enisxiti mpasou kithara paizeis poio aneta.

Exiled_Archangel:
Βασικα το θελω για να παιρνω ηχο μεσω μικροφωνου και να "γραφω" σε υπολογιστη αλλα και για εξασκηση, γιαυτο και δεν θελω πολλα watt. Αντε και σε λιγοτερο απο μηνα θα το παρω το Thunderbird... Μπαντα; Προβες; Για αυτα νομιζω χρειαζονται και αλλα ατομα και εντω ντεν εκει...  :'( Ντεν εκω αυτοκινητο καρντια μου (ασχετο)...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View