Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μπάσο

Για το μπασο γενικα

(1/11) > >>

Uriah:
Καλησπερα σε ολους. Για οσους δεν με θυμουνται, ξεκινησα τον Γεναρη που μας περασε να μαθαινω ηλεκτρικη στα 35 μου, και μεσα σε εναν μηνα πηρα κι ενα μπασο. Εχω καταληξει σχεδον σιγουρα απο τον Οκτωβριο να ξεκινησω αποκλειστικα μαθηματα μπασου και να αφησω την κιθαρα για ξεκυλωμα.

Εχω καποιες σκεψεις και θα ηθελα γνωμες ή/και προτασεις: Σκεφτομαι να αφαιρεσω τα ταστα απο το Ibanez μου και να ξεκινησω μεμιας σε αταστο. Επειδη μου αρεσει τρομερα ο ηχος που εχω ακουσει απο τα αταστα και εχω αποφασισει να ασχοληθω αποκλειστικα με το μπασο, σκεφτηκα να μαθω απο την αρχη σε αταστο αντι να το πιασω σε λιγα χρονια. Κανω λαθος να νομιζω πως ή πορεια της μαθησης θα ειναι σχετικα ιδια; Απο αποψη μεγαλυτερων απαιτησεων στη μελετη, δυσκολια στην ευρεση της σωστης νοτας στην ταστιερα κτλ.

Αυτα για το θεωρητικο μερος, στο τεχνικο κομματι θα ηθελα να ρωτησω εαν κανω βλακεια να θελω να περασω ενα just-a-nut της warwick ή γενικα κατι αντιστοιχο στο μπασο μου; Επειδη κατεβασα αρκετα το action (ηταν ηδη σημαντικα χαμηλοτερο απο το yamaha που ειχα πριν) και ενω απο το 4ο ταστο και πανω ειναι λουκουμι, απο εκει και κατω βουϊζουν οι χορδες, σκεφτηκα να περασω ενα τετοιο μαραφετακι. Λιγο που διαβασα στο ιντερνετ εμπειροι μουσικοι ανεφεραν πως αναλογως το υλικο (μπρουντζος κτλ) εππιρεαζεται και ο ηχος του οργανου στα ενταστα κυριως, αλλα θεωρω πως δεν ειναι κατι που θα πιασει το αυτι μου.

Αυτα και ευχαριστω πολυ οσους μπειτε στον κοπο να με διαβασετε και να μου απαντησετε.

saved:
Αυτο το nut ειναι το κλασικο παραδειγμα που φερνω οταν λενε για κακοκομμενα nut.
ολες οι χορδες εδω εχουν το ιδιο ανοιγμα,και ομως δουμευει καταληκτικα.
κατα την γνωμη μου ΔΕΝ κανει για αταστο,γιατι χαλαει αυτο το whoam στις ανοιχτες χορδες.


τωρα για το αταστο..ειναι ολα τα λεφτα.βρησκεις τα πατηματα πολυ πιο ευκολα απο οσο νωμιζεις,αλλα και απι την αλλη,η μαγεια ειναι στο να εισαι εκει τριγυρω με vibratα κτλ παρα να τις βρησκεις ακριβως.
ναι θελει πιο πολυ μελετη,ομως βγαζει πιο πολλα γουστα.
εγω το αφησα κυριως γιατι επαιζα πιο απλα πραγματα(χωρις βιμπρατο,σλαιντ κτλ) και απο τεμπελια στην μελετη

saved:
συνεχιζω το μηνυμα σε δευτερο γιατι μου κανει ανταρσιες το κινητο.


για μενα καθε μπασιστας πρεπει να εχει δοκημασει εστω ενα μηνα αταστο.
εχω φιλο που πηρε αταστο για πλακα,και για 35 χρονια δεν επιασε ενταστο.
go for it με 1000

Archangel:
Σε πρώτη φάση δες ποσο ψηλά έχεις σετάρει τις χορδές...

Στα άταστα μπάσα (δεν ξέρω γιατί) διάβασα πως οταν οι χορδές ειναι αρκετά ψηλά έχουν πρόβλημα τονισμού (intonation) εκει στα "ταστα" 1 ως και 4-5...

Η αλλαγή γεφυρας και nut επιρεάζει τον ηχο (η γεφυρα λίγο, το δε Nut σχεδόν ελάχιστα) ωστόσο μπορεί και να το ακουσεις (ή ακομα μπορείς να νομίσεις πως ακούς την διαφορά) η μπορεί και να μην καταλαβεις τίποτα... σαν γενικό κανόνα brass και zinc θα σου δωσουν ενα τσακ πιο πριμαριστό ήχο... bone και κατι άλλα λιγοτερο οικολογικα προϊόντα δινουν ενα πιο "οργανικό" ήχο...  Πάντως ένα καλό nut είναι ενα καλό nut, κρατά το όργανο σε σωστό κουρδισμα (actual, όχι αυτό που μπορεί να δίχνει το tuner σου) και είναι το πρώτο σημείο που μεταδίδει τον ηχο στο σώμα του οργανου...  και ακριβως επείδη ειναι πολυ συμαντικό στο μπάσο (κατ`εμε) καλό θα ήταν αν το αλλάξεις να το κάνεις σε καποιον καλο τεχνικό, έχοντας μαζί σου και τις χορδές που θα χρησιμοποιείς...

Uriah:
Οποτε εσυ saved συμφωνεις. Τωρα για το nut με προβληματισες. Βρηκα πως τα Alembic εχουν τετοιο ρυθμιζομενο nut. Θα περασω αυριο και απο το μαγαζι που κανει σεταρισματα κτλ να το συζητησω και μαζι τους για την μετατροπη απο ενταστο σε αταστο. Σκεφτομαι να δωσω το sr300 που εχω και να δωσω και μια μικρη διαφορα να παρω ενα  Warwick μεταχειρισμενο αλλα απο τη μανα του αταστο ή να κρατησω το ibanez που το ξερω και με βολευει ο λαιμος του και μου αρεσει που ειναι με ενεργους μαγνητες. Απλα θα βγω στα ιδια λεφτα περιπου στο τελος. Ενδεικτικα εδωσα 78€ για σεταρισμα, χορδες στην κιθαρα....

Archangel χορδες μετρησα μολις (αν και ο βερνιερος μου ειναι ταλαιπωρημενος) μου βγαινει η Ε στο 1ο ταστο στα 0,8 και στα 1,2 στο 12ο. Ειπα να να χαμηλωσω λιγο απο τη μερια της γεφυρας τις χορδες για να κλεψω απο εκει αλλα κανει μια κοιλια και ο λαιμος ειναι η αληθεια.

Οποτε για το nut τι θα προτεινατε, να βαλω ενα καλο τωρα μαζι με το ξηλωμα των ταστων; ή να μην κανω καν μετατροπη και αντι αυτου να παρω ενα μαμισιο αταστο?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View