Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μπάσο

Για το μπασο γενικα

<< < (10/11) > >>

Uriah:
Το υψος των μαγνητων αν ειναι πολυ ψηλα προς τις χορδές μπορει να καταστρέψει το intonation. Το action εχει σοβαρο αντικτυπο στο sustain ειδικά σε χορδες με μεγαλο tension, οπως επισης και την ανεση/δυσκολία παιξίματος αναλογως την τεχνικη. Το curvature/relief στον λαιμο του οργάνου επισης παιζει ρολο στην ανεση αλλα και στην αντιμετώπιση προβληματων με fret buzz για παράδειγμα.  Τετοια βασικα σημεια που τα βλεπω ως αρχαριος και τα αγνοω. Γενικα ειδα την τεχνικη πλευρα του οργάνου ποιο αναλυτικα και καταλαβα πολλα. Γενικά υπαρχει σωστος και λαθος τροπος για τα παντα, ακομα και αν οι σπειρες των χορδων στσ κλειδια καταληγουν στη βαση ή την κορυφη τους εχει μεγαλη σημασια.

Uriah:

--- Παράθεση από: Uriah στις 31/12/17, 22:04 ---
--- Παράθεση από: saved στις 30/12/17, 13:31 ---Δοκημασε λαμπελα

--- Τέλος παράθεσης ---
Με προλαβες. Βρηκα τις Labella 760FL-TB οι οποιες ειναι για through body αλλα δίχως exposed core. Ο δασκαλος μου ειπε πως ειναι καθαρα το tension ο λογος που η Ε μου ειναι ψοφια σε σχεση με τις υπολοιπες. Βελτιωνεται καθημερινα αφου παιζω ενα 4ωρο σερι (εχω αδεια απο τη δουλεια) αλλα ειναι αψυχη σε σχεση με τις υπολοιπες. Οποτε θα παιξω με Labella και ελπιζω να μην ξαναεζω θεμα. Γηρασκω αει διδασκομενος.

--- Τέλος παράθεσης ---
Κι ενω ειχα παραγγείλει τις Thomastik infeld πεφτω σε εναν τυπο και επιμένει για τις Ernie Ball Cobalt flatwounds. Το ψαχνω λιγάκι και ειναι αυτο που ψαχνω: χαμηλο(τερο tension) και ενα κλικ παραπανω μεσαιες και ψηλές. Ακύρωσα καπάκι τις ti. Τις εχω περασει απο χθες και ως τωρα μου φαινεται ο ηχος τους υπερβολικά ψηλο-μεσαίος. Ελπίζω να στρώσουν με τη χρηση γιατι το tension τους ειναι βουτυρο. Στην αφη ειναι καπως σαν τις fender, κολλάνε και βγαζουν λιγο θορυβο αλλα ελπιζω κι εκει να υπαρξει βελτιωση.

saved:
Κατσε να παλιωσουν λιγο και ισως στρωσουν

Uriah:

--- Παράθεση από: Uriah στις 11/12/17, 22:29 ---Θενκς παιδες. Δυστυχώς ειμαι απο το κινητό και δεν μπορω να ανεβασω τιποτα. Επιφυλάσσομαι για το μελλον.

--- Τέλος παράθεσης ---






panixgr:
κουκλί το μπασόνι!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View