Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για καρτα ηχου  (Αναγνώστηκε 4485 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Ερωτηση για καρτα ηχου
« στις: 27/04/20, 17:34 »
Γεια σας προσφατα αγορασα ενα ζευγαρι monitors για practice στο σπιτι...ηθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητη και χρηση εξωτερικης καρτα ηχου...συνδεοντας την κιθαρα απευθειας στην καρτα της μητρικης δεν εχω καθολου latency με drivers asio4all.θα βελτιωσει η εξωτερικη καρτα την ποιοτητα του ηχου η δεν ειναι απαραιτητη?το μονο μειον που παρατηρω ειναι οτι δεν μπορει να ακουγεται  ηχος απο πχ guitar rig και youtube ταυτοχρονα.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για καρτα ηχου
« Απάντηση #1 στις: 27/04/20, 23:15 »
Αμα εισαι ικανοποιημενος ετσι οπως εισαι τωρα,τοτε μεινε ετσι.Αμα θες περισοτερη ευελιξια τοτε παρε μια καρτα.εχει κατι καλες σε καλα χρηματα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για καρτα ηχου
« Απάντηση #2 στις: 28/04/20, 10:19 »
Καλημέρες ...  :)
Απαραίτητη η εξωτερική κάρτα ήχου :  προφανώς όχι, μουσική ακούς και από την Onboard κάρτα

Θα βελτιωσει η εξωτερικη καρτα την ποιοτητα του ηχου : σαφώς ναι (δυναμική περιοχή, θόρυβος, ποιότητα drivers κλπ)

Δεν ακουγεται ηχος απο πχ guitar rig και youtube ταυτοχρονα : Έχει να κάνει με το driver της κάρτας (ASIO, Multimedia) και των προγραμμάτων που την χρισιμοποιούν. Με εξωτερική κάρτα δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα (όχι σίγουρο όμως, πάλι εξαρτάται από τους drivers της εξ. κάρτας πχ στη δική μου κάρτα (RME) ορίζω διαφορετικούς Drivers - άλλος για το guitar rig, άλλος για ακρόαση μουσικής και ακούγονται μια χαρά ταυτόχρονα)

/Πέτροc  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/20, 10:22 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για καρτα ηχου
« Απάντηση #3 στις: 28/04/20, 15:07 »
Καλημέρες ...  :)
Απαραίτητη η εξωτερική κάρτα ήχου :  προφανώς όχι, μουσική ακούς και από την Onboard κάρτα

Θα βελτιωσει η εξωτερικη καρτα την ποιοτητα του ηχου : σαφώς ναι (δυναμική περιοχή, θόρυβος, ποιότητα drivers κλπ)

Δεν ακουγεται ηχος απο πχ guitar rig και youtube ταυτοχρονα : Έχει να κάνει με το driver της κάρτας (ASIO, Multimedia) και των προγραμμάτων που την χρισιμοποιούν. Με εξωτερική κάρτα δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα (όχι σίγουρο όμως, πάλι εξαρτάται από τους drivers της εξ. κάρτας πχ στη δική μου κάρτα (RME) ορίζω διαφορετικούς Drivers - άλλος για το guitar rig, άλλος για ακρόαση μουσικής και ακούγονται μια χαρά ταυτόχρονα)

/Πέτροc  8)

Το να έχεις ταυτοχρόνως 2 drivers να οδηγούν το ίδιο hardware δεν γίνεται. Εκτός και αν πρόκειται για userland drivers, οπότε και πάλι προκύπτουν θέματα ακεραιότητας, συνέχειας, ασφάλειας, ορθότητας. Βέβαια ίσως στον κόσμο της microsoft να χρησιμοιποιεί ο κόσμος λάθος ορολογία και να ονομάζει και τα ενδιάμεσα switching συστηματα (π.χ. pulseaudio, JACK, κτλ) σαν drivers.
Εκτός βέβαια αν εννοείς κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για καρτα ηχου
« Απάντηση #4 στις: 28/04/20, 18:33 »
Το να έχεις ταυτοχρόνως 2 drivers να οδηγούν το ίδιο hardware δεν γίνεται...

Δεν θα συμφωνήσω ...  ::) στις μέρες μας  ;D
Όπως έχω γράψει  ;D και στο Βίκι :
 Υπάρχουν drivers των παρακάτω τύπων :
• Multimedia (MMC). Είναι απλοί drivers, η χρήση τους είναι για απλές λειτουργίες ηχογράφησης και αναπαραγωγής. Στη μουσική παραγωγή εισάγουν σχετικά μεγάλα ποσά καθυστέρησης (Latency).
• Direct-X (DX). Συμβατοί με τα Direct-X της Microsoft, με χαμηλώτερο latency από τους MMC drivers, αλλά όχι σε ικανοποιητικά επίπεδα.
• ASIO. Συμβατοί με ASIO Driver Model της Steinberg, είναι οι πλέον ικανοποιητικοί από άποψη καθυστέρησης drivers
H Microsoft έβγαλε και νέους drivers τους λεγόμενους WASAPI (που αντικαθιστούν τους MMC)

Αυτό που ισχυρίζεσαι φίλτατε panixgr ίσχυε last year !  ;D (δηλαδή ίσχυε για τους ΜΜC και DX Drivers) και όχι για τους ASIO και WASAPI οι οποίοι είναι βγαλμένοι για Πολυκάναλες κάρτες ήχου και γενικά αναπαραγωγή από πολλές πηγές ...  ;)
Αυτό !

/Πέτροc  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/20, 18:40 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για καρτα ηχου
« Απάντηση #5 στις: 29/04/20, 07:47 »
Το να έχεις ταυτοχρόνως 2 drivers να οδηγούν το ίδιο hardware δεν γίνεται...

Δεν θα συμφωνήσω ...  ::) στις μέρες μας  ;D
Όπως έχω γράψει  ;D και στο Βίκι :
 Υπάρχουν drivers των παρακάτω τύπων :
• Multimedia (MMC). Είναι απλοί drivers, η χρήση τους είναι για απλές λειτουργίες ηχογράφησης και αναπαραγωγής. Στη μουσική παραγωγή εισάγουν σχετικά μεγάλα ποσά καθυστέρησης (Latency).
• Direct-X (DX). Συμβατοί με τα Direct-X της Microsoft, με χαμηλώτερο latency από τους MMC drivers, αλλά όχι σε ικανοποιητικά επίπεδα.
• ASIO. Συμβατοί με ASIO Driver Model της Steinberg, είναι οι πλέον ικανοποιητικοί από άποψη καθυστέρησης drivers
H Microsoft έβγαλε και νέους drivers τους λεγόμενους WASAPI (που αντικαθιστούν τους MMC)

Αυτό που ισχυρίζεσαι φίλτατε panixgr ίσχυε last year !  ;D (δηλαδή ίσχυε για τους ΜΜC και DX Drivers) και όχι για τους ASIO και WASAPI οι οποίοι είναι βγαλμένοι για Πολυκάναλες κάρτες ήχου και γενικά αναπαραγωγή από πολλές πηγές ...  ;)
Αυτό !

/Πέτροc  8)

ταυτοχρόνως σημαίνει ταυτοχρόνως, όχι γενικά και αόριστα να έχουμε 2 user-mode drivers installed, αλλά να είναι ταυτοχρόνως σε χρήση, την ίδια χρονική στιγμή, και να οδηγούν ένα και μοναδικό hardware.Ισχυε, πέρισυ, φετος και στο διηνεκές.
Βέβαια ασχολούμαι με UNIX 35 χρόνια οπότε έχω και άλλα βιώματα, ορολογία, κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/20, 07:56 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
7 Απαντήσεις
4265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
8 Απαντήσεις
4617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 14:33
από profsokin
6 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/13, 23:37
από Pavl0s
14 Απαντήσεις
8256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/13, 15:22
από freemind
2 Απαντήσεις
5352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/13, 10:32
από freemind
5 Απαντήσεις
7326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 14:11
από freemind
10 Απαντήσεις
5679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:56
από genas
4 Απαντήσεις
9024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/14, 22:01
από vaig3
0 Απαντήσεις
4937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/15, 00:15
από Apatilos