Αποστολέας Θέμα: Χορδες και ταστα...  (Αναγνώστηκε 2470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χορδες και ταστα...
« στις: 07/10/10, 21:52 »
Λοιπον εχω μαι J&D Tele και χτες μου εσπασε η μι καντινι ετσι αποφασισα μετα απο 9 μηνες να αλλαξω ολες τις χορδες(το ξερω μεγαλη αμαρτια που το καθυστερησα τοσο...) και να βαλω 10αρες..Σημερα αλλαξα επιτυχως ολες τις χορδες με d' addario 10αρες αλλα εχω ενα προβλημα με τις χορδες..Η 5η και η 6η χορδη οταν παλλονται ακουμπανε στα ταστο στο μεταλλικο και ακουγεται αυτος ο χαρακτηριστικος ηχος οταν οι χορες ακουμπανε κατι μεταλλικο που ειναι πολυ εκνευριστικος...Κααφερ και βρηκ τυχαια το τροπο με τον οποιο υψωνουμε μια χορδη(φανταζομαι οτι ειναι αυτη η βιδα πισω απο τις χορδες που ενωνεται με το πραγματακι στο οποιο στερεωνονται οι χορδες αλλα ο εκνευριστικος ηχος συνεχιζει.....
Μηπως ξερει κανεις καμια λυση αλλα να μην χρεαζεται να τρεχω σε μαγαζια????


Ευχαριστω εκ των προτερων....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Χορδες και ταστα...
« Απάντηση #1 στις: 07/10/10, 22:12 »
Θα επρεπε να ειχες διαβασει σχετικα θεματα πριν αλλαξεις χορδες.
Τις χορδες τις αλλαζουμε παντα με το ιδιο νουμερο και ειδικα οταν η κιθαρα εχει τρεμολο, τις αλλαζουμε και μια μια, δηλαδη βγαζεις μια, βαζεις μια και συνεχιζεις στην επομενη.
Αυτο που εγινε στην περιπτωση σου, ειναι οτι μαλλον εβαλες βαρυτερες χορδες απο πριν, ισως τις αλλαξες και ολες μαζι (τις εβγαλες ολες μαζι δηλαδη και μετα εβαλες μια μια τις καινουριες) και αυτο αποσυντονισε την ρυθμιση του τρεμολο και πιθανως και της βεργας του λαιμου (οχι πολυ πιθανο, αλλα παρ' ολα αυτα υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα). Ολα αυτα βεβαια με βαση την εκτιμηση οτι η κιθαρα πριν δεν τασταρε πουθενα οντως και οχι οτι τασταρε αλλα εσυ δεν το ακουγες γιατι ειχες ψοφιες χορδες  ;)
Αρα, αυτο που η κιθαρα χρειαζεται τωρα, ειναι ενα σωστο σεταρισματακι. Μπορεις ν ατο κανεις και μονος σου αν ψαχτεις λιγο στο google και στο youtube. Χρειαζεσαι αλενακια, κατσαβιδι, επιμονη και υπομονη και βεβαια κουρδιστηρι.
Την βεργα ομως μην την πειραξεις, εκει πρεπει να ξερεις τι κανεις για να μην εχεις παρατραγουδα...
Τωρα το να σου εξηγησουμε εδω πως πρεπει να αλλαζεις χορδες και να σεταρεις την κιθαρα, ειναι λιγο δυσκολο... Καλυτερα ψαξε στο youtube, υπαρχουν μερικα πολυ ωραια video μαθηματα που και θα σε βοηθησουν με το προβλημα σου αλλα και θα σου μαθουν να σεταρεις μονος σου την κιθαρα σου  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χορδες και ταστα...
« Απάντηση #2 στις: 07/10/10, 22:38 »
παντως η κιθαρα μου δεν εχει τρεμολο....τωρα για το σεαταρισμα θα το κοιταξω και τις χορδες τις εβγαζα 3-3 και τις αντικαταστουσα αμεσως...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
5 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
13 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
21 Απαντήσεις
9115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
4 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 10:48
από Rockdude
47 Απαντήσεις
18778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
1640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot