Αποστολέας Θέμα: Θεατρο  (Αναγνώστηκε 2474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Θεατρο
« στις: 14/07/08, 02:07 »
Με αφορμη την προωθηση του βιντεο ενος φιλου που κανει ερασιτεχνικα θεατρο θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας...

Εμενα μου αρεσει,αν κ δεν πολυπαω.Περισσοτερο χωθηκα για το φιλαρακι μου,προσωπικα παιζει πολυ ωραια.

Ειναι κατι το εναλλακτικο κ βλεπεις απο κοντα τι μπορει να υποδυθει ο αλλος,ποσο καλα η ανουσια παιζει.

Πανω απολα το ερασιτεχνικο εινια κ ενας χωρος που μπορεις να θαψεις κ να περασεις καλα!!!Χεχε!!

Το βιντεο:
 

Σας αφηνω να μαντεψετε ποιος ειναι ο φιλος μου....
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Θεατρο
« Απάντηση #1 στις: 14/07/08, 02:12 »
Φιλε ΚΟΥΡΕΑ υστερα απο μια απογοητευτικη παρασταση που παρακολουθησα στην Επιδαυρο, μπορω να σε διαβεβαιωσω πως αυτη τη στιγμη, το θεατρο στην Ελλαδα στηριζεται απο τους ερασιτεχνικους θιασους και οχι τους επαγγελματιες ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Θεατρο
« Απάντηση #2 στις: 14/07/08, 08:56 »
Φιλε ΚΟΥΡΕΑ υστερα απο μια απογοητευτικη παρασταση που παρακολουθησα στην Επιδαυρο, μπορω να σε διαβεβαιωσω πως αυτη τη στιγμη, το θεατρο στην Ελλαδα στηριζεται απο τους ερασιτεχνικους θιασους και οχι τους επαγγελματιες ;)

Αν μιλάς για ταλέντο, μεράκι και άποψη, όχι μόνο υποκριτικής αλλά πολλές φορές και σεναρίων, θα συμφωνήσω...

Τώρα από άποψη παραγωγής, σκηνικών, μουσικής και συμμετοχής του κόσμου, είναι δύσκολα τα πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Θεατρο
« Απάντηση #3 στις: 14/07/08, 10:53 »
Ειμαι υπερ του μινιμαλιστικου θεατρου οσον αφορα τη σκηνογραφικη και φωτιστικη προσεγγιση. Οσο για τη συμμετοχη του κοσμου...
Πηγα και ειδα το "Ενας στους δεκα" στο θεατρο του Νεου Κοσμου. Μια σκηνη που χωραγε μετα βιας 30-40 ατομα. Και ηταν οσα επρεπε για να δεθει ο ηθοποιος με το κοινο. Αντιστοιχα, πηγα και ειδα το "Με τον ηχο του οπλου" της Αναγνωστακη, σε ενα χωρο που χωρουσε τους ιδιους ανθρωπους. Η παρασταση ηταν τοσο απογοητευτικη, που πολλοι θεατες εφυγαν πριν τελειωσει καν.
Υποψιν και στις 2 παραστασεις τα σκηνικα ηταν ανυπαρκτα, ενω οι σκηνοθετες τους στηριχτηκαν σε ξενη μουσικη και λεπτο φωτισμο, ωστε να δωσουν τη συγκινηση της σκηνης στο θεατη. Κι ομως, η πρωτη παρασταση ειχε 3 ηθοποιους ( αλλοδαποι ολοι στην καταγωγη ) και απεσπασε τρελο χειροκροτημα, ενω η δευτερη ειχε 6 ηθοποιους ( αναμεσα τους και η Τανια Τσανακλιδου ) και "μαγκωσε" το κοινο...

Οποτε, καλυτερα ερασιτεχνικο και ποιοτικο, παρα επαγγελματικο και "κονσερβα". ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Θεατρο
« Απάντηση #4 στις: 14/07/08, 11:03 »
Εγώ να πω ότι στη Θεσσαλονίκη η σκηνή του Θεάτρου Αμαλία δε με έχει απογοητεύσει ποτέ, πραγματικά πολύ καλές παραστάσεις, πολύ ψαγμένες επιλογές έργω, χωρίς φραμπαλάδες και φρου φρου πολλά.
Αντίθετα το ΚΘΒΕ είναι λίγο κλασικούρα με τέλεια σκηνικά αλλά χρόνια έχω να δω κάτι πραγματικά καλό εκεί.. Εξαίρεση αποτελεί το μικρό θεατράκι της Μονής Λαζαριστών, οπου έχει πολύ πρωτοποριακές παραστάσεις..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
18068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:01
από faser
0 Απαντήσεις
2390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 11:25
από master of puppets
0 Απαντήσεις
2222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 17:02
από giorgos_s
3 Απαντήσεις
2428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/10, 12:08
από freemind
0 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 16:10
από krios80
0 Απαντήσεις
1564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/12, 21:46
από dc
0 Απαντήσεις
2867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/13, 00:19
από krios80
0 Απαντήσεις
3681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 17:21
από krios80
2 Απαντήσεις
5907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/15, 13:09
από zeoy
1 Απαντήσεις
3879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/16, 16:35
από XarDin