Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφήσεις - Πνευματικά Δικαιώματα  (Αναγνώστηκε 14479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
RE PAIDIA GIA IXOGRAFISI POSO PAI TO MALI SE ENA KALO STUDIO?EGO STIN IXORIPANSI PIGENO..GIA IXOGRAFISI OMOS POSO KANEI?KAI ME TA PNEYMATIKA DIKAIOMATA?POS TA EPIKYRONO?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/13, 21:04 από hot_sauce »
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #1 στις: 10/01/05, 00:01 »
Για τα δικαιώματα απ όσο ξέρω τα στέλνεις συστημένα με γράμμα στον εαυτό σου, το οποίο δεν ανοίγεις απ ότι νομιζω... Υπάρχει σχετικό thread στο forum ;)
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Petrucci

  • Επισκέπτης
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #2 στις: 10/01/05, 01:37 »
Mporeis na mas peis to link giati me endiaferei kai emena ayto
 ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/05, 10:20 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος racer x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #4 στις: 11/01/05, 15:19 »
gia ihografisi se kalo studio i times einai peripou 25 euro tin ora kai 25 euro to remix pou tha hriastei meta tin ihografisi...ean eheis ypograpsei me diskografiki etereia tha sto steilei kai gia MASTERING..gia to mastering min asholitheis giati enas einai stin athina kai pernei 150 euro tin ora...symperasma...ean kaneis tesseris ores gia ena kommati theleis peripou 100 euro to kommati + to remix !!

Αποσυνδεδεμένος kRiS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #5 στις: 19/12/05, 12:01 »
k egw epeigomai na mathw gia copyright alla to pio panw thread den anoigei leei error....
any ideas?

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #6 στις: 19/12/05, 12:25 »
gia ihografisi se kalo studio i times einai peripou 25 euro tin ora kai 25 euro to remix pou tha hriastei meta tin ihografisi...ean eheis ypograpsei me diskografiki etereia tha sto steilei kai gia MASTERING..gia to mastering min asholitheis giati enas einai stin athina kai pernei 150 euro tin ora...symperasma...ean kaneis tesseris ores gia ena kommati theleis peripou 100 euro to kommati + to remix !!
Ενα υποτυπώδες mastering μπορεί να γίνει και στη μίξη....αν δεν πρόκειται για κυκλοφορία!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #7 στις: 20/12/05, 10:18 »
k egw epeigomai na mathw gia copyright alla to pio panw thread den anoigei leei error....


Συγγνωμη, εγιναν καποιες ανακαταταξεις στους πινακες...
Διορθωσα το λινκ, και εβαλα αυτο του πινακα "F.A.Q. μουσικής γενικά - Νομικά, διαδικαστικά, οργανωτικά"

g@rvin

  • Επισκέπτης
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #8 στις: 17/06/06, 03:24 »
η live ηχογράφηση (δηλαδή μπαίνεις μέσα παίζεις και άντε γεια) θα σας στοιχίσει περίπου 20-35 ευρώ το πολύ. είναι μία λύση στην οποία κατατρέχουν σχεδόν όλα τα μαθητικά συγκροτήματα κυρίως. Για μία ηχογράφηση πιο ''επαγγελματική'' είναι περίπου 100 ευρώ την ώρα. σε αυτήν την ηχογράφηση ο καθένας μπαίνει μόνος του σε booth ,γράφει και μετά γίνεται μιξάρισμα κλπ κλπ και όλα τα υπόλοιπα είναι δουλεια των ηχοληπτών και των λοιπών.. Τα πνευματικά δικαιώματα επικυρώνονται από τη στιγμή που θα γράψεις κάτι στο studio αφού αναγράφεται η ημερομηνία και οι νότες.

Αποσυνδεδεμένος thymorrison

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #9 στις: 13/05/13, 17:00 »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ,εχω ένα ερασιτεχνικό συγκρότημα που τώρα τελείωνουμε το demo μας σε ένα studio ,εγώ είμαι ο συνθέτης και στιχουργός ,και έπιασε μανία τον μπασίστα και ντραμιστα ξαφνικά να πάμε να κάνουμε κάτι στο ΑΕPI να πάρουν εκτελεστικά δικαιώματα λέει ,γιατί στο demo αυτός έβαλε την μπασογραμμή του και ο αλλος τα ντραμς του στην συνθεσή μου (για άμα φύγουν ποτέ απο το συγκρότημα να έχουν δεσμευτει με τα κομμάτια για τον κόπο τους και να πάρουν έτσι ενα 30% τησ ιδιοκτησίας του κοματιού που ζητάνε.....κατι τέτοια που όταν τα ακουσα ξαφνικά με άφησαν ......) ,εγω θέλω να κάνω το σωστό και το δεδικασμένο σε αυτές τισ περιπτώσεις,ξερει καποιος να με ενημερώσει? καταρχάς συνίσταται αυτη η διαδικασία για ενα συγκρότημα που βγάζει ένα demo για να το προωθήσει σε δισκογραφικές? και ποιος είναι ο σωστός τρόπος η τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ,ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ηχογραφήσεις - Πνευματικά Δικαιώματα
« Απάντηση #10 στις: 14/05/13, 00:30 »
Oυάου! Αρχαίο θέμα!!
   Η ΑΕΠΙ υποτίθεται οτι πληρώνει πνευματικά δικαιώματα συνθετών και στιχουργών. Με τα εκτελεστικά ασχολούνται άλλες εταιρείες. Το σημαντικό όμως είναι οτι για να πάρεις λεφτά από κάποια εταιρεία θα πρέπει να σε παίζουν συνεχώς τα media και για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις πίσω σου καμια πολυεθνική που θα σκάσει χρήμα σε ρ/σ και τιβοκάναλα για να σε παίζουν αξίζεις δεν αξίζεις. Αν έχεις τέτοιες άκρες βουρ!
  Αν όχι, παίξτε τη μουσική σας να γουστάρετε και αν με το καλό κάτσει καμιά επιτυχία τότε το ξανασυζητάτε.
  Ως προς το τελευταίο ζήτημα οι δισκογραφικές έχουν πεθάνει. Το 90% των εταιρειών που θα πας το demo θα σου ζητήσουν λεφτά για να σου κόψουν και να διανείμουν στην αγορά(;) ένα χ αριθμό cd και ποσοστά από τις όποιες πωλήσεις. Φυσικά πάνω σε παραγωγή που θα έχεις επιμεληθεί και χρυσοπληρώσει ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ! Welcome to reality!!!
  Σε συμβουλεύω να κάνεις αυτό που σε γεμίζει με άτομα που τους γεμίζει το ίδιο πράγμα.

To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: IXOGRAFISIS - PNEYMATIKA DIKAIOMATA
« Απάντηση #11 στις: 14/05/13, 09:05 »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ,εχω ένα ερασιτεχνικό συγκρότημα που τώρα τελείωνουμε το demo μας σε ένα studio ,εγώ είμαι ο συνθέτης και στιχουργός ,και έπιασε μανία τον μπασίστα και ντραμιστα ξαφνικά να πάμε να κάνουμε κάτι στο ΑΕPI να πάρουν εκτελεστικά δικαιώματα λέει ,γιατί στο demo αυτός έβαλε την μπασογραμμή του και ο αλλος τα ντραμς του στην συνθεσή μου (για άμα φύγουν ποτέ απο το συγκρότημα να έχουν δεσμευτει με τα κομμάτια για τον κόπο τους και να πάρουν έτσι ενα 30% τησ ιδιοκτησίας του κοματιού που ζητάνε.....κατι τέτοια που όταν τα ακουσα ξαφνικά με άφησαν ......) ,εγω θέλω να κάνω το σωστό και το δεδικασμένο σε αυτές τισ περιπτώσεις,ξερει καποιος να με ενημερώσει? καταρχάς συνίσταται αυτη η διαδικασία για ενα συγκρότημα που βγάζει ένα demo για να το προωθήσει σε δισκογραφικές? και ποιος είναι ο σωστός τρόπος η τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ,ευχαριστώ

Για κατοχύρωση πνευματικών κλπ δικαιωμάτων δεν απευθυνόμαστε στην ΑΕΠΙ, αλλά κλασικά σε συμβολαιογράφο. Πρέπει να του παραδώσετε γραμμένο σε παρτιτούρα το κομάτι ή τα κομάτια, με ξεχωριστές παρτιτούρες για κάθε όργανο (και ειδικά το επίμαχο) που θα αναφέρουν πάνω τους τον συνθέτη(ες), στιχουργό κλπ. καθώς και έγγραφο που να τα καταγράφει όλα. Κάτι αρβύλες για γράμματα σταλμένα στον εαυτό μας ή στο Θεό δεν ισχύουν ούτε στην Ελλάδα, ούτε πουθενά αλλού στον κόσμο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
96 Απαντήσεις
111099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/23, 15:01
από thebest20
2 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 06:29
από Gav
8 Απαντήσεις
4510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 13:33
από profsokin
2 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 21:24
από JimiDS
9 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 08:27
από Wise_One
4 Απαντήσεις
5604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
6480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind
0 Απαντήσεις
5167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/15, 18:20
από Ioannis Anastassakis
16 Απαντήσεις
9743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης