Αποστολέας Θέμα: ποιος πιστευετε οτι ειναι ο χειροτερος ΔΙΑΣΗΜΟΣ κι8αριστας????  (Αναγνώστηκε 58641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ

Υπαρχουν πολυ κιθαριστες οι οποιοι εχουν γραψει επιτυχιες αλλα ειναι ΚΟΥΛΑΔΙΑ....φανταστητε οτι δεν εχουν γραψει τπτ κ ειναι απλως φιλοι σας που παιζουν κι8αρα...... 8)
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
kirk hammet-όχι και κουλάδι...αλλά όχι και guitar god,όχι οτι παίζω καλύτερα!
herman li-άργκ!μπλά μπλά πίου πίου
mille petrozza-όσο αφορά τα σόλο,στα ρυθμικά μαμεί!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Κurt Kobain & Daron M@l@kian
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πολλοι θα με πουν αιρετικο κι απαραδεκτο, αλλα στο δικο μου αυτι ο Slash ακουγεται "ξεκουρδιστος"..ΙΔιαιτερα μερικα bends του ειναι αλλου για αλλου μερικες φορες ( ιδιαιτερα στα live ). Ξερω πως δεν πρεπει να μιλαμε για αναγνωρισμενους κιθαριστες αλλα κρινω σαν ακροατης.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace

Υπαρχουν πολυ κιθαριστες οι οποιοι εχουν γραψει επιτυχιες αλλα ειναι ΚΟΥΛΑΔΙΑ....φανταστητε οτι δεν εχουν γραψει τπτ κ ειναι απλως φιλοι σας που παιζουν κι8αρα...... 8)
Ο Michael Romeo...χαλαρα!!!
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ

Υπαρχουν πολυ κιθαριστες οι οποιοι εχουν γραψει επιτυχιες αλλα ειναι ΚΟΥΛΑΔΙΑ....φανταστητε οτι δεν εχουν γραψει τπτ κ ειναι απλως φιλοι σας που παιζουν κι8αρα...... 8)
Ο Michael Romeo...χαλαρα!!!
χαχα :P
σοβαρα τωρα,
απο μενα herman li
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Kurt Cobain(δεν χρειάζεται να πω γιατί)
Slash(πολύ πόζα και από παίξιμο λίγα πράγματα)
Herman Li(παίζει φοβερά αλλά μόνο στο studio)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολλοι θα με πουν αιρετικο κι απαραδεκτο, αλλα στο δικο μου αυτι ο Slash ακουγεται "ξεκουρδιστος"..ΙΔιαιτερα μερικα bends του ειναι αλλου για αλλου μερικες φορες ( ιδιαιτερα στα live ).

Έχω την αίσθηση οτι υπεύθυνος είναι ένας τύπος ονόματι Jack Daniels!  ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kirk Hammet...(όταν ενεργοποιεί το γνωστό πετάλι ;))...
Kurt Cobain ...(...)...
Herman Li
Daron Mαlαkian

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Herman Li Μακράν όπως και Michael Angelo Batio !!!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Herman Li Μακράν όπως και Michael Angelo Batio !!!!
όχι και κουλός ο batio,μπορεί να παίζει γρήγορα και άσχημα αλλά έχει φοβερή τεχνική και γνώσεις
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλά, δεν είπε ότι είναι και κουλός.. Με το ίδιο σκεπτικό και ο Herman Li δε θα έπρεπε να είναι στην κατηγορία.. ;)
Να πω την αλήθεια πάντως, εμένα κάποιες συνθέσεις του batio μου αρέσουν...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Μα ο Li δεν είναι καν τεχνίταρος. Τα σόλο στο στούντιο μέτρο-μέτρο τα ηχογραφεί, στα live τα ψιλοπηδάει (εκτός άμα ''γυρίζουν'' για κανά dvd) και γενικά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο η τεχνική του. Ειδκά αν σκεφτείς ότο πλασάρεται ως guitargod ενώ υπάρχουν απείρως καλύτεροι που δε τους ξέρει η μάνα τους τρελλαίνεσαι
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Για μενα μακραν πρωτοι ειναι ο Keith Richards (που αν για καθε μπυρα που επινε εκανε 10 λεπτα εξασκηση θα εστελνε τον Yngwie για τσαι του βουνου..!) και υστερα ο Carlos Santana (κατι μου λεει πως τωρα θα τα ακουσω...). Μπορει καποιους "θρυλους" να μην πρεπει να τους αγγιζουμε και επισης μπορει ο Καρλος να εχει γραψει φοβερες συνθεσεις αλλα δε μου βγαζετε ευκολα απο το μυαλο οτι οι τεχνικες ικανοτητες του ειναι εξαιρετικα συγκεκριμενες και περιορισμενες...
Αλλα ρε παιδες οχι και κουλος ο Michael Romeo και ο Batio μην τρελαθουμε κιολας...Αν ισχυει αυτο ολοι εμεις πρεπει να μπουμε στη στενη για κακοποιηση της εξαχορδης... Ο Herman Li μαλιστα (επειδη τον εχω ακουσει live) δε θα τον ελεγα κουλο αλλα 100% ποσερια και επιδειξη και 0% feeling... Τα δε bend του με απογοητευσαν..
Επισης με απογοητευσε και ο Hammett στο Terra Vibe αν και οσοι εχουμε ακουσει τα 3 πρωτα cd των metallica ξερουμε οτι μονο κουλος δεν ειναι...


Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Kurt Cobain(δεν χρειάζεται να πω γιατί)
Slash(πολύ πόζα και από παίξιμο λίγα πράγματα)

O Cobain δεν γίνεται να κριθεί σαν κιθαρίστας, γιατί δεν έγινε διάσημος ως κιθαρίστας. Έγινε διάσημος πρωτίστως ως συνθέτης επιτυχιών, δευτερευόντως ως τραγουδιστής και λιγότερο σαν κιθαρίστας. Ο ίδιος είχε αυτοσαρκαστεί πάρα πολλές φορές για την τεχνική του στην κιθάρα ενώ ήταν αυτός που ζήτησε επιπλέον κιθαρίστα λίγο πριν διαλυθούν οι Νirvana γιατί δε την πάλευε. Με την ίδια λογική μπορώ να πω εγώ το Neil Young ή τον Lennon ως χειρότερο κιθαρίστα, οι οποίοι χρησιμοποιούσαν την κιθάρα για να γράφουν. Άσε που πολλοί περισσότεροι άνθρωποι έπιασαν μια κιθάρα ακούγοντας τον Cobain απ΄ότι ακούγοντας το Vai.

Όσο για τον Slash, διαφωνώ κάθετα. Δεν θεωρώ ότι είναι εύκολο να παίξεις σαν τον Slash.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Συμφωνω με τον προλαλλησαντα για τον slash. Χωρις να ειμαι μεγαλος φαν των guns η των VR η των snakepit, δεν θα ελεγα τον slash κουλο. Εξαλλου μην ξεχναμε οτι μερικοι κιθαριστες σε καθηλωνουν χωρις να ειναι και οι απολυτα τεχνικοι παιχτες αλλα επειδη εχουν την εμπνευση και το ταλεντο. Δε νομιζω οτι πχ. ο Iommi, o Gallagher, o Frushiante  κ.α. ειναι οι καλυτεροι τεχνικα σε σχεση με αλλους ομως τα δικα τους κομματια προτιμω να ακουσω αντι για dragonforce.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Kirk Hammet...(όταν ενεργοποιεί το γνωστό πετάλι ;))...

Αναρωτιεμαι ποιο να ειναι, σαμπως να'ναι το chorus? ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Θα πω τωρα και την προσωπικη μου αποψη. ;D Οι περισσοτεροι βιρτουοζοι κιθαριστες για μενα. (Malmsteen, Slash, Jeff Loomis μερικοι απο αυτους) Με το να παιζεις γρηγορα και τεχνικα δε σημαινει αναγκαστικα οτι εισαι και καλος συνθετης. Καλοι κιθαριστες υπαρχουν πολλοι! Συνθετες??? Ελαχιστοι...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/09, 19:22 από washburner »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Θα πω τωρα και την προσωπικη μου αποψη. ;D Οι περισσοτεροι βιρτουοζοι κιθαριστες για μενα. (Malmsteen, Slash, Jeff Loomis μερικοι απο αυτους) Με το να παιζεις γρηγορα και τεχνικα δε σημαινει αναγκαστικα οτι εισαι και καλος συνθετης. Καλοι κιθαριστες υπαρχουν πολλοι? Συνθετες??? Ελαχιστοι...
Ελα ντε ένα περίεργο πράγμα που το τόπικ μιλάει για κιθαρίστες, και όχι συνθέτες...Και εκεί που ήμουν έτοιμος να κράξω το Μπαχ...

Και μια απορία...Με ποια λογική ο Slash μπαίνει στην ίδια μοίρα με Malmsteen και Loomis?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Α ρε Isnogood απο το στομα μου το πηρες... O Slash κατ'εμε ειναι ενας απλα καλος κιθαριστας με ωραια on stage παρουσια και ψαρωτικο ποζεροστυλ...Προσοχη δεν το λεω κουλο αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μπαινει καν στην ιδια γραμμη με ονοματα οπως Loomis και Malmsteen...Ο μεν Jeff Loomis ειναι κατα τη γνωμη μου απο τους πιο ''καθαρους'' βιρτουοζους...Ακομα και 25 νοτες το δευτερολεπτο να παιξει (που μπορει..!) θα ακουστουν μια προς μια και πεντακαθαρα...Οσο για τις συνθετικες του ικανοτητες θα τον ελεγα πολυ αξιολογο...
Ο δε Yngwie χωρις να χρειαζεται ιδιαιτερες συσστασεις ειναι απλα ενας απο τους λιγους κιθαριστες που εχουν καταφερει να δημιουργησουν δικο τους κινημα (ποσοι μα ποσοι αντιγραφουν τη harmonic minor και τα sweeps) και δικους τους οπαδους...


Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Jeff Loomis: Σα να ακουω το malmsteen με 7χορδη
Yngwie Malmsteen: Εβγαλε μερικους καλους δισκους στα 80's. Απο κει και μπρος θα πρεπε να γινει χορευτρια στα Aplebees. :P :D
Slash: Ενα δηθεν ποζεροφουγαρο με μυαλο οσο του axl rose. :P
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/09, 19:15 από washburner »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Και ποιος ειναι δηλαδη καλος κιθαριστας? Γιατι αν θελουμε να κραξουμε τοτε ευκολα βρισκουμε ψεγαδια σε ολους...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
David Gilmour, Marty Friedman, Chris Broderick, Carlos Santana, David Chastain, Iommi, το διδυμο nile (Karl Sanders, Dallas Toler-wade), Chuck Schuldiner. Αυτοι ειναι μερικοι κατα την ταπεινη μου γνωμη.