Αποστολέας Θέμα: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών  (Αναγνώστηκε 5761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Με αφορμή το νέο πίνακα που δημιουργήθηκε και μια ιδέα που γυρνάει καιρό στο μυαλό μου έχω να κάνω μια πρόταση.

Έχει τύχει πολλές φορές να αναζητώ το δίσκο στον οποίο υπάρχει ένα τραγούδι και απ' ότι έχω στον πίνακα της αναζητήσεως τραγουδιών δεν είμαι η μόνη.
Τι λέτε να δημιουργηθεί ένας πίνακας όπου θα υπάρχουν αλφαβητικά ίσως οι καλλιτέχνες -ίσως μόνο Έλληνες- και στον καθένα όπως υπάρχουν τα ακκόρντα να υπάρχει η δισκογραφία του.
ΔΕΝ μιλάω για mp3 για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ απλή αναφορά τίτλων, χρονολογιών και γιατί όχι πληροφοριών που αφορούν τραγούδια, δίσκους, τη δημιουργία τους και γενικώς πράγματα τα οποία λίγοι ξέρουν και θα θέλουν να μοιραστούν με τους υπόλοιπους.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #1 στις: 14/09/06, 17:25 »
Επίσης τον πίνακα θα συντονίζει κάποιος ώστε να μη δημιουργούνται άσκοπες συζητήσεις αλλά να υπάρχει ανταλλαγή πληροφοριών.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #2 στις: 14/09/06, 17:30 »
Αυτό που λες υπάρχει ήδη, και συγκεκριμένα εδώ:

http://www.musiconline.gr/dragoumanos_elkt.html

Δεν έχει όμως αναλυτικά τα τραγούδια του κάθε δίσκου.

Από αυτή τη βάση δεδομένων έχουμε πάρει τις πληροφορίες για τα βιογραφικά:
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb&file=index&func=bio&who=faxa+ning
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #3 στις: 14/09/06, 17:31 »
θα ηταν πολύ ενδιαφέρον..βεβαια...υπάρχουν μερικα τρυπάκια...
1) ελληνικο - ξενο ;
2) οι πληροφοριες θα τσεκαρονται απο καπου η θα ειναι στυλ wikipedia; όποιος ξερει γραφει;
3) Μηπως να περιειχε και links για τις δισκοπαρουσιασεις και ετσι όποιος ενδιαφερεται για καποιον δισκο να βρισκει εκτεταμμενες πληροφοριες εκει;

εγω υποστηρίζω παντως...πολύ καλη ιδέα αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι υλοποιήσιμη, αναλογιζομενος το μεγεθος και τον ογκο των πληροφοριων....

ο νεος κιθαρωδος με προλαβε...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #4 στις: 14/09/06, 17:34 »
Γι αρχή σκεφτόμουν να ασχοληθούμε με ελληνική δισκογραφία.
Όποτε υπάρχει η δυνατότητα να τσεκάρονται ναι οι πληροφορίες.
Και για κάθε δίσκο ίσως και αν επιτρέπεται βέβαια να υπαρχουν τα εξώφυλλα και όλες οι πληροφορίες που αφορούν ένα δίσκο πχ ενορχηστρωτή, στιχουργοί συνθέτες κλπ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #5 στις: 14/09/06, 17:41 »
κοιτα..γενικα είναι τρελη δουλεια να κανεις κατι τετοιο....εχει σημασια πιστευω μονο αν ειναι πληρες...και για να εινια "πληρες" απαιτειται το λιγοτερο να υπάρχουν απο τους γραφοντες οι "δισκοι" και οχι τα mp3...μονο ετσι μπορει κανεις να διαβασει συντελεστες και τα ακριβη δεδομενα..και αυτο πιστεψε με είναι πολύ δυσκολο οταν θες να κανεις σωστη δουλεια...να εινια μισα δεν εχει νοημα πιστευω...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #6 στις: 14/09/06, 20:10 »
δεν μιλαω για επισυναψεις..αλλωστε τα εξωφυλλα δεν λενε κατι ουσιαστικο για την μουσικη του δισκου..οσο αυτα που γραφονται μεσα στα εσωφυλλα...δλδ ειναι πολλες φορες που οι ιστοριες που λες ειναι γραμμενες μαζι με αλλες πολυτιμες πληροφοριες μεσα στα βιβλιαρακια...και αυτος ειναι ενας λογος που μαρεσουν τα αυθεντικα...εχουν αμεσως απο αυτο και μονο..μια υποσταση..μια ιστορια...δεν ειναι απλα mp3...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #7 στις: 14/09/06, 20:40 »
Ανοιγετε ενα τεραστιο θεμα που εχει να κανει με την νοοτροπια μας σαν λαο. Αρχειοθετηση και καταγραφη. Δειτε γυρω σας σ αυτη την χωρα τιποτε δεν ειναι αρχειοθετημενο και καταγεγραμμενο. Απλα γιατι το συστημα απαιτει αταξια ωστε να επικρατει στο τελος η ασυδωσια. Ας ερθουμε ομως στο θεμα της database που λεει και το ποστ.
Συμφωνω με τον Νεο Κιθαρωδο για το αρχειο Δραγουμανου. Ειναι μια καλη προσπαθεια και μαλιστα καταγραφει απο το 1950 και μετα σχεδον ολοκληρη την ελληνικη δισκογραφια. Σε πολλες αναζητησεις εχει και τα εξωφυλλα και εχει και καποιες πληροφορίες. Δεν λυνει ομως το θεμα. Κατ αρχην δεν ειναι φιλικο στον χρηστη το πρόγραμμα και το βιβλιο που ειχε κυκλοφορησει καποτε ειναι δυσχρηστο και το κυριωτερο ειναι ενα dvd που αν θελεις να το εχεις και στο πισι της δουλειας σου πρεπει ν αγορασεις ακομη ενα, γιατι το προγραμμα δεν εγκαθισταται.
Εδω η FSL εννοει κατι φιλικο ευκολοπροσβασιμο και ανοιχτο στον ενδιαφερομενο οπως θαπρεπει να ειναι καθε πληροφορια σημερα.
Εγω θα προτεινα συμφωνια με τον δραγουμανο ισως γιατι οχι ωστε το κιθαρα ν αποκτησει τα δικαιωματα αυτου του αρχειου και απο κει και περα να εμπλουτιζεται απο τα μελη που εχουν περισσοτερο υλικο (ισως γιατι οχι) και περισσοτερες πληροφορίες. Δεν νομιζω οτι και ο Δραγουμανος και ο καθε Δραγουμανος κερδιζει κατι με κλειδωμενα προγραμματα προσπαθωντας να το πουλησουν κομματι κομματι 40 ευρωπουλα. Ποσα δηλ στοχευει να πουλησει ωστε ναναι το εφαπαξ του??
Αντιθετα η προσβαση στην πληροφορια φερνει χιλιαδες νεους και νεες πιο κοντα στην ελληνικη δισκογραφια. Λυσεις και προτασεις σιγουρα θα υπαρχουν πολλες οικονομικης φυσης η μαρκετινγκ η δεν ξερω τι. Το ζητουμενο ειναι η πολιτικη αποφαση ενος θεματος.
Συγγνωμη για την εκταση της παρεμβασης μου αλλα ας το συζητησουμε.
Σιγουρα ειμαι υπερ της αρχειοθετησης και της καταγραφης με μοναδικο σκοπο να ειναι ελευθερη στον καθε ενδιαφερομενο. Αλλα το θεμα ειναι να στηθει κατι σωστα.
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #8 στις: 14/09/06, 23:02 »
Εγω θα προτεινα συμφωνια με τον δραγουμανο ισως γιατι οχι ωστε το κιθαρα ν αποκτησει τα δικαιωματα αυτου του αρχειου και απο κει και περα να εμπλουτιζεται απο τα μελη που εχουν περισσοτερο υλικο (ισως γιατι οχι) και περισσοτερες πληροφορίες.

Του το είχαμε προτείνει και εμείς, αλλά δεν έδειξε να ενδιαφέρεται να βγάλει αυτή τη συλλογή στο ίντερνετ. Από πλευράς προγραμματιστικής ήταν παιχνιδάκι...

Αν τον ξέρει κάποιος και έχει επαφή μαζί του, ίσως να μπορεί να τον μεταπείσει...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #9 στις: 19/09/06, 10:32 »
Σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι σε αυτή την κατεύθυνση, αν θέλετε να μας πείτε τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, στείλτε μου ένα ΠΜ.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πίνακας αρχείου δισκογραφιών
« Απάντηση #10 στις: 19/09/06, 18:18 »
Σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι σε αυτή την κατεύθυνση, αν θέλετε να μας πείτε τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, στείλτε μου ένα ΠΜ.

Επειδή μάλλον δεν το είπα καλά και δεν κατάλαβε κανένας, επαναδιατυπώνω:

Σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι σε αυτή την κατεύθυνση, αν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι στο οποίο πειραματιζόμαστε και να μας πείτε τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, στείλτε μου ένα ΠΜ.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/02, 17:57
από D@ve Murray
6 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/07, 17:39
από ship_me_out!!!
2 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 23:08
από KgSoloman5000
5 Απαντήσεις
3168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 04:11
από kostas_23!
2 Απαντήσεις
47639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 13:20
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
6719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 20:13
από dannnos
0 Απαντήσεις
1063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/20, 19:08
από ΠΟΙΟΣ