Αποστολέας Θέμα: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?  (Αναγνώστηκε 12870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #25 στις: 16/11/08, 22:53 »
Κατι που να συνδιάζει τα πάντα?

Παρε τον Flextone που ειδες να "ξεμπερδευεις"...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #26 στις: 16/11/08, 22:58 »
ε ναι...να συνδυάζει τα πάντα...
αν πάρεις πεταλιέρα,θα χρειαστείς κ ενισχυτή,οπότε πάρε κάποιον ενισχυτή που να έχει amp modelling και εφέ...σαν τον flextone
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #27 στις: 17/11/08, 00:09 »
Παράθεση
Πάντως ό,τι και να επιλέξεις τα 250 ευρώ φαντάζουν λίγα για κάτι που θα σου κάνει την διαφορά που θέλεις.

Μήπως να έκανες λίγο υπομονή και σε ένα άλφα χρονικό διάστημα να επέλεγες κάτι πιο ακριβούτσικο?? 


Το ξέρω οτι το να μαζεύεις χρήματα δεν είναι μια εύκολη διαδικασία...Μήπως όμως είναι καλύτερα απο το να πάνε 250 στον βρόντο και τελικά να καταλήξεις να μην είσαι ευχαριστημένος?
+1

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #28 στις: 17/11/08, 00:37 »
Είναι μια καλή λύση ο Line6 γι΄αυτό που θες.Και γενικά αν θες να παίζει αυτό που λένε τα ''πάντα'',να ξέρεις πως με 250€ δεν γίνεται ούτε τον αιώνα τον άπαντα.Εδώ μεγάλα ονόματα έχουν τα τρελά gears και πάλι τα πάντα δεν παίζουν.Και καλύτερα αν θες να μάθεις τα πάντα καλό είναι να τα μάθεις κυρίως με τα δάκτυλα σου και να δώσεις βάρος εκεί...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #29 στις: 17/11/08, 11:53 »
Κατά την άποψη μου και με δεδομένο τον ενισχυτή που έχεις τώρα, νομίζω ότι τα λίγα χρήματα που έχεις θα έπρεπε να πάνε σε καλύτερο ενισχυτή και όχι πεταλιέρα στην παρούσα φάση.
Έχουν ακουστεί ήδη καλές ιδέες:

Είναι μια καλή λύση ο Line6 γι΄αυτό που θες.

Συμφωνώ και καθώς οι Flextone δεν είναι στα λεφτά σου, θα πρότεινα τον LINE6 SPIDER III 75-112 που μπορείς να τον πάρεις: http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_75112.htm

Απ' όλα όσα αναφέρθηκαν μέχρι στιγμής, κρατάω τον Fender Super Champ o oποίος είναι ένας αξιοπρεπής μικρός λαμπάτος και προσφέρει πολλές δυνατότητες ηχητικά.

Επίσης καλή ιδέα να αρχίσεις με κάτι καλύτερο που έχει λάμπα: http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm
..αν και η θυσία για την λάμπα εδώ είναι ότι ίσως βρείς το 10άρι μεγάφωνο λίγο στα μπάσα και το εύρος.
Πάντως αυτή η πρόταση φαίνεται να είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για σένα.

Τώρα εγώ προσωπκά θα έπαιρνα τον BLACKHEART LITTLE GIANT BH5-112: http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm που είναι εξαιρετικός και θα σε μάθει όλα τα σχετικά με τις λάμπες και θα σου προσφέρει εμπειρία και ήχο απαράμιλλο σε σχέση με άλλα μοντέλα των 215 Ε!
Το κόστος της επιλογής: Μόνο 5watt, καλό για το σπίτι και πρόβες σε λογικές εντάσεις, όμως δεν είναι για συναυλία.. θα σου φτάξει μεν εξαιρετικό ήχο, αλλά θα χρειαστής ενίσχυση του από το PA (κατ'εμέ μικρό το κακό).
Η επιλογή δική σου!

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #30 στις: 17/11/08, 14:23 »
http://www.dv247.com/invt/24434/
κατι τέτοιο
+
http://www.thomann.de/gr/kustom_12_gauge.htm

θα έλεγε πιο πολύ απο

http://www.dv247.com/invt/27732/
αυτό???

το πιασα οτι χρειάζομαι κι άλλα για κάτι σοβαρό..Οποτε ανεβασα budget ;-)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/08, 14:34 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #31 στις: 17/11/08, 14:38 »
Μα καλά τώρα, το σκέφτεσαι στα σοβαρά να πάρεις ενισχυτή που κοστίζει λιγότερο απο όσο κοστίζει ένα καλό πεταλάκι!!??
...έτσι θα φτιάξεις ήχο??

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #32 στις: 17/11/08, 14:46 »
Θελω να κάνω μια ερώτηση.Αξίζει να πάρει κανείς κατι σαν τον Valveking 112 και μετά να βάλει ενα pod xt για effe?Η θα καταστρέψω τον ήχο της λάμπας?Αν ισχύει το 2ο..ποια η χρησιμότητα της Pod XT?Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ενισχυτή?Μπορει να χρησιμοποιηθεί μονο με φτηνά solid state για να βελτιώσει τον ήχο?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/08, 19:14 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #33 στις: 18/11/08, 10:37 »
Θελω να κάνω μια ερώτηση.Αξίζει να πάρει κανείς κατι σαν τον Valveking 112 και μετά να βάλει ενα pod xt για effe?Η θα καταστρέψω τον ήχο της λάμπας?Αν ισχύει το 2ο..ποια η χρησιμότητα της Pod XT?Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ενισχυτή?Μπορει να χρησιμοποιηθεί μονο με φτηνά solid state για να βελτιώσει τον ήχο?


Δεν υπάρχουν απόλυτα, όλα πάνε με όλα. Απλά κάποια πράγματα ταιριάζουν καλύτερα με κάποια άλλα.
Όλα εξαρτώνται από το αποτέλεσμα που θέλεις και τα λεφτά που έχεις για να το πετύχεις Δηλαδή:
Όταν αγοράσουμε ενισχυτή με λάμπες, επειδή ο ήχος είναι κατά κανόνα καλύτερος τότε πολλοί από εμάς προτιμούμε να μην χρησιμοποιούμε πεταλιέρες που ψηφιοποιούν τον ήχο, αλλά να βάζουμε διακριτά πετάλια που είναι αναλογικά.

Ρίξε μία ματιά σε μία ανάλυση που έχω κάνει πάνω στο θέμα για την επιλογή πεταλιέρας ή πεταλάκια: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67650.msg522406#msg522406
Σε αυτή την ανάλυση θα καταλάβεις και την χρησιμότητα της πεταλιέρας που ρωτάς.

Τις πεταλιέρες πολλοί τις ταιριάζουν καλύτερα σε ενισχυτές με τρανζίστορ, και μάλιστα υπάρχουν ενισχυτές που με την σειρά τους ταιριάζουν καλύτερα με πεταλιέρες όπως για παράδειγμα οι τρανζιστοράτοι Randall που κατά κοινή παραδοχή και μπορώ να το ενισχύσω και με την δική μου εμπειρία αναδεικνύουν καλύτερα τις πεταλιέρες, ή ακόμα και ενισχυτές όπως ο tech21 power engine 60 που είναι σχεδιασμένος ακριβώς για την χρήση με πεταλιέρα: http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm

Σαν κανόνας, αν έχεις ας πούμε 800 ευρώ, είναι μία καλή ιδέα να αποφασίσεις που θα ρίξεις το βάρος της επένδυσης. Μπορείς να πάρεις:
1. Μία πολύ καλή πεταλιέρα για ευελιξία και να την συνοδέψεις με ένα καλής ποιότητας ουδέτερο τρανζιστοράτο ενισχυτή, ρίχνοντας τα περισσότερα λεφτά στην πεταλιέρα που θα σου δημιουργεί τον κύριο ήχο, ή
2. Έναν αξιοπρεπή λαμπάτο ενισχυτή που θα σου δημιουργεί τον καλό σου ήχο και μετά διακριτά πεταλάκια για τα πιο σημαντικά όπως boost ή overdrive, wah-wah, compressor, κλπ.
Δηλαδή αν πάρεις Valveking ή κάποιον άλλο λαμπάτο αξίζει πιστεύω να πάς σταδιακά σε διακριτά πεταλάκια και όχι πεταλιέρα. 

Έτσι, αν πάρεις πεταλιέρα, δώσε λίγα περισσότερα λεφτά και πάρε την τελευταία έκδοση κάθε εταιρείας, για πολλούς και σημαντικούς λόγους.
Δηλαδή για παράδειγμα από Line 6 πάρε την Pod X3 Live ή από Boss την GT10.

Ελπίζω να σε βοήθησα γιατί βλέπω ότι αλλάζεις συνεχώς οπτικές γωνίες και γράφεις σε διάφορα θέματα με αγωνία προσπαθώντας να βγάλεις νόημα.. καταλαβαίνω απόλυτα, έτσι όμως είναι οι αποφάσεις και αυτό το ταξίδι έχει την δική του αξία και σαφώς διασκέδαση!

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Πως θα φτιάξω τον ήχο μου?
« Απάντηση #34 στις: 18/11/08, 16:03 »
Με βοηθησες πάρα πολυ  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/05, 15:45
από Fteo
6 Απαντήσεις
59254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:04
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
6057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/08, 20:56
από giannis70
3 Απαντήσεις
3236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 11:23
από Mattrach
2 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 17:00
από gers
28 Απαντήσεις
12339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 09:53
από groovymood
16 Απαντήσεις
6222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/10, 03:24
από jim.ni
0 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 20:21
από gkou
5 Απαντήσεις
5844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
19 Απαντήσεις
8539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:45
από jimaras97