Αποστολέας Θέμα: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???  (Αναγνώστηκε 8537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προχθες μου εσπασε η E (η λεπτοτερη) και αλλαξα ολες τις χορδες,αφου ηταν και 4 μηνες πανω στην κιθαρα με καθημερινο παιξιμο.Σκεφτηκα μετα να φτιαξω το action της κιθαρας αλλα εχς ενα ερωτημα.Οι χορδες πρεπει να βρισκονται ολες στο ιδιο υψος η πρεπει να ειναι σε διαφορετικα υψη???ειδα στο youtube μερικα βιντεο σχετικα με το action και αλλα εδειχναν πως πρεπει να χουν ιδιο υψος οι χορδες και αλλα ελεγαν πως πρεπει να χουν διαφορετικο.Τελικα τι ισχυει???
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #1 στις: 21/05/11, 15:34 »
ότι σε βολεύει....
αρκεί το intonation να είναι σωστό και να κοιτάς που και που την κλίση της ταστιέρας σου...

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #2 στις: 21/05/11, 15:37 »
ότι σε βολεύει....
αρκεί το intonation να είναι σωστό και να κοιτάς που και που την κλίση της ταστιέρας σου...



α ευχαριστω :D  ειδα αυτο εδω το βιντεο και μπερδευτηκα
στο 5.30 περιπου εχει ενα σχεδιο σχετικα με το υψος των χορδων,εκει ειναι που σκαλωσα λιγο...
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #3 στις: 21/05/11, 15:40 »
δεν μπορώ να δω το βίντεο τώρα αλλά το πιο σύνηθες και βολικό είναι το χαμηλό action....
δεν είναι κανόνας αλλά δοκίμασέ το μήπως σε βολέψει περισσότερο από τα άλλα....

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #4 στις: 21/05/11, 15:42 »
δεν μπορώ να δω το βίντεο τώρα αλλά το πιο σύνηθες και βολικό είναι το χαμηλό action....
δεν είναι κανόνας αλλά δοκίμασέ το μήπως σε βολέψει περισσότερο από τα άλλα....
χαμηλο εννοωντας ποσα εκατοστα(στο περιπου ενταξει :P )ειναι?
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #5 στις: 21/05/11, 15:50 »
ένα κλικ πριν τρίζει....

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #6 στις: 21/05/11, 15:55 »
ένα κλικ πριν τρίζει....
ευχαριστω για τις συμβουλες  ;) παω να βαλωμ τις χορδες τωρα γιατι εχω μερες να παιξω  ;D
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #7 στις: 21/05/11, 16:27 »

.Οι χορδες πρεπει να βρισκονται ολες στο ιδιο υψος η πρεπει να ειναι σε διαφορετικα υψη???ειδα στο youtube μερικα βιντεο σχετικα με το action και αλλα εδειχναν πως πρεπει να χουν ιδιο υψος οι χορδες και αλλα ελεγαν πως πρεπει να χουν διαφορετικο.Τελικα τι ισχυει???

Οι περισσότεροι ρυθμίζουν το ύψος των χορδών έτσι ώστε να "ακολουθεί" την καμπύλη της ταστιέρας. Αν προσέξεις τα τάστα σου θα δεις ότι δεν είναι ευθύγραμμα τμήματα αλλά έχουν μία μικρή κύρτωση (το λεγόμενο "radius"). (Με άλλα λόγια η ταστιέρα σου δεν είναι τελείως "πλάκα".) Το σημείο στο βίντεο που αναφέρεις αυτό ακριβώς δείχνει - τα βαγονάκια των χορδών προσαρμόζονται στο radius της κιθάρας. Επίσης πολλοί μάστορες και παίχτες ρυθμίζουν το ύψος της "λεπτής" E να είναι ακόμα πιο χαμηλά (όπως δείχνει και το διάγραμμα που σχεδιάζει ο τύπος στο βιντεάκι που παρέθεσες στο 14:05).

Ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα να σου έφτιαχνε το ύψος ένας μάστορας αρχικά, για να δεις πάνω-κάτω τι παίζει και στην συνέχεια να το "πειράξεις" και προσαρμόσεις σε σένα. Όχι ότι δεν μπορείς να το κάνεις και τώρα, απλά έχε υπόψιν σου ότι θα σου πάρει κάποιο χρόνο (και πιθανών αρκετές στιγμές εκνευρισμού) μέχρι να καταλήξεις σε κάτι που σου αρέσει. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/11, 16:31 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #8 στις: 21/05/11, 22:43 »

.Οι χορδες πρεπει να βρισκονται ολες στο ιδιο υψος η πρεπει να ειναι σε διαφορετικα υψη???ειδα στο youtube μερικα βιντεο σχετικα με το action και αλλα εδειχναν πως πρεπει να χουν ιδιο υψος οι χορδες και αλλα ελεγαν πως πρεπει να χουν διαφορετικο.Τελικα τι ισχυει???

Οι περισσότεροι ρυθμίζουν το ύψος των χορδών έτσι ώστε να "ακολουθεί" την καμπύλη της ταστιέρας. Αν προσέξεις τα τάστα σου θα δεις ότι δεν είναι ευθύγραμμα τμήματα αλλά έχουν μία μικρή κύρτωση (το λεγόμενο "radius"). (Με άλλα λόγια η ταστιέρα σου δεν είναι τελείως "πλάκα".) Το σημείο στο βίντεο που αναφέρεις αυτό ακριβώς δείχνει - τα βαγονάκια των χορδών προσαρμόζονται στο radius της κιθάρας. Επίσης πολλοί μάστορες και παίχτες ρυθμίζουν το ύψος της "λεπτής" E να είναι ακόμα πιο χαμηλά (όπως δείχνει και το διάγραμμα που σχεδιάζει ο τύπος στο βιντεάκι που παρέθεσες στο 14:05).

Ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα να σου έφτιαχνε το ύψος ένας μάστορας αρχικά, για να δεις πάνω-κάτω τι παίζει και στην συνέχεια να το "πειράξεις" και προσαρμόσεις σε σένα. Όχι ότι δεν μπορείς να το κάνεις και τώρα, απλά έχε υπόψιν σου ότι θα σου πάρει κάποιο χρόνο (και πιθανών αρκετές στιγμές εκνευρισμού) μέχρι να καταλήξεις σε κάτι που σου αρέσει. :)


Εκνευρισμου δεν λες τιποτα!!! ;D Ποση ωρα παιδευομουν να το κανω ετσι αλλα τελικα τις αφησα σε μια ευθεια ολες τις χορδες και ειμαι τζετ. :) εχει μεγαλη διαφορα στον τροπο παιξιματος?
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #9 στις: 21/05/11, 23:52 »
τι κιθάρα έχεις είπαμε ?


τελικα τις αφησα σε μια ευθεια ολες τις χορδες και ειμαι τζετ.
τζετ δεν είσαι .....  ακολούθησε τις συμβουλές του Furier ... μια χαρά στα λέει . ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #10 στις: 22/05/11, 12:05 »
Να ένα αρκετά καλό βίντεο

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #11 στις: 22/05/11, 12:09 »

εχει μεγαλη διαφορα στον τροπο παιξιματος?


Δες το παρακάτω διάγραμμα για να καταλάβεις που βρίσκεται η διαφορά (είναι αρκετά υπερβολικό για εποπτικούς λόγους). Αριστερά φαίνεται η διατομή του μπράτσου (σαν να πήρες ένα πριόνι και το έκοψες μαζί με τις χορδές) με τις χορδές στο ίδιο ύψος, ενώ δεξιά, με το ύψος των χορδών να ακολουθεί την καμπυλότητα του τάστου.

Και στα δύο σχήματα, με το διακεκομμένο βελάκι φαίνεται η απόσταση που πρέπει να διανύσει το δάκτυλό σου για να περάσει από την πατημένη χορδή Ε στην Β. Προφανώς η απόσταση στην δεύτερη περίπτωση είναι μικρότερη και συνεπώς ευκολότερο το παίξιμο. Επίσης, στην δεύτερη περίπτωση η απόσταση που διανύεις μεταξύ οποιονδήποτε διαδοχικών χορδών είναι πάνω-κάτω ίδια, κάτι που δεν ισχύει στην πρώτη περίπτωση.

Καταλαβαίνεις, ότι το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά μεταξύ των δύο action εξαρτάται από τη καμπυλότητα των τάστων σου και το πόσο ψηλά/χαμηλά έχεις τοποθετήσει τις χορδές.



Όπως λέει και ο kostas80, εγώ δεν θα συνιστούσα ισουψείς χορδές. Βέβαια, αν με το νέο σου action αισθάνεσαι καλύτερα από ότι πριν, κράτησέ το έτσι. Απλώς να ξέρεις ότι υπάρχει ακόμα καλύτερο σετάρισμα του action, το οποίο με τον καιρό θα πρέπει να το κάνεις (είτε εσύ είτε κάποιος επαγγελματίας).

Τέλος, εφόσον πείραξες το action, αναπόφευκτα έχεις χαλάσει το intonation (από αμελητέα έως πολύ) και χρειάζεται και αυτό τσεκάρισμα/διόρθωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/11, 12:11 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #12 στις: 22/05/11, 12:17 »
με τις tune-o-matic γέφυρες τι παίζει?

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #13 στις: 22/05/11, 15:35 »
με τις tune-o-matic γέφυρες τι παίζει?

Για τις tune-o-matic πηρα πληροφοριες απο την πηγη :P
http://www.epiphone.com/images/EpiOwnrsManul.pdf

http://www.gibson.com/en-us/Support/TechSupport/Instrument%20Information%20Guide/Action/

Θα χρειαστεί να μετατρεψεις τα κλασματα σε δεκαδικους ,και μετα αναλογα με τι ''φυλλαράκια'' έχεις ,σε ιντσες η χιλιοστα, μετατρεπεις ή όχι.
Τα ''φυλλαρακια'' που λεω τα χρησιμοποιουν οι μηχανικοι για να ρυθμιζουν τα διάκενα των βαλβιδων σε κινητηρες.Μπορεις να τα προμηθευτείς απο  μαγαζια με εργαλεία...

Εγω τις δικες μου ετσι τις ρυθμισα και η διαδικασια τελικα αποδειχτηκε ευκολη...

(Τελικά αυτο που σε ρωτησα ακομα το παλευω :wall )
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #14 στις: 22/05/11, 17:35 »
η ερώτησή μου αφορά το αν γίνεται (που δε το νομίζω) να ρυθμίσεις ξεχωριστά το ύψος της κάθε χορδής όπως σε άλλες κιθάρες (Yamaha, Fender κτλ) σε tune-o-matic γέφυρα....

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #15 στις: 22/05/11, 17:57 »
η ερώτησή μου αφορά το αν γίνεται (που δε το νομίζω) να ρυθμίσεις ξεχωριστά το ύψος της κάθε χορδής όπως σε άλλες κιθάρες (Yamaha, Fender κτλ) σε tune-o-matic γέφυρα....
Σωστα το νομιζεις,δεν γινεται την καθε μια ξεχωριστά...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #16 στις: 24/05/11, 00:12 »
τι κιθάρα έχεις είπαμε ?


τελικα τις αφησα σε μια ευθεια ολες τις χορδες και ειμαι τζετ.
τζετ δεν είσαι .....  ακολούθησε τις συμβουλές του Furier ... μια χαρά στα λέει . ;)
η κιθαρα ειναι μια Yamaha EG112
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #17 στις: 25/05/11, 11:33 »
λογικα δεν ειναι ενταξει αν ειναι ολες οι χορδες στο ιδιο υψος.στο σεταρισμα πρωτα ρυθμιζουμε τρεμολο αν ειναι floyd,μετα βεργα,αργοτερα action και τελος τις αρμονικες.αν επιμενεις να σεταρεις την κιθαρα μονος σου αν και ειναι ρισκο και στην αρχη λογικα θα κανεις καποια λαθη,μια καλη αρχη ειναι να μπεις στο site της μαρκας που εχεις και να δεις προτινομενες ρυθμισεις για το action.πρεπει να εχεις ειδικο χαρακα.αν ομως δεν εχεις,οπως και εγω και οι περισσοτεροι μπορεις αν κοβει λιγο το ματι σου και με εναν απλο χαρακα για χιλιοστα να κανεις δουλεια.εγω ετσι την σεταρω πλεον.π.χ για την jackson που εχω εγω η εταιρεια προτεινει πολυ χαμηλο action.4/64 στις μπασσες και 3/64 στις πριμες,δηλαδη μι καντινι.μετατρεπεις λοιπον το κλασμα σε ιντσες και επειτα σε χιλιοστα.π.χ το 4/64 ειναι 1,58 χιλιοστα και το 3/64 ειναι 1,20.ξεκινας παντα απο τις μπασσσες και τελος ρυθμιζεις την καντινι ειδικα σε floyd.και ερχονται στο σωστο υψος.για esp και ibanez νομιζω δινουν μεγαλυτερο action...5/64 μπασσες,4/64 καντινι.θελει πολυ προσοχη στο ματι οταν εισαι με χιλιοστα και παιζεις στο περιπου και πολλη υπομονη!αν τα καταφερεις και σε ικανοποιει το υψος προχωρας οπωσδηποτε σε ρυθμιση των αρμονικων!εννοειται οτι μιλαμε για λιγο κατεβασμα η ανεβασμα των χορδων..αν θελουμε πολυ,τοτε ρυθμιζουμε και βεργα κατι που καλυτερα ειναι να το αφηνουμε σε τεχνικους.τωρα επειδη μια διαφορα στο υψος θα την δεις,δεν θα ειναι ελαχιστη,τελος καλο ειναι να ξανα ρυθμισεις και το υψος των μαγνητων.δηλαδη αν εχεις χαμηλωσει τις χορδες αναλογα θα πρεπει να χαμηλωσουν και οι μαγνητες για το καλυτερο αποτελεσμα.πατωντας στο τελος του μπρατσου αμεσως μετα το τελευταιο ταστο την χορδη μετρας 4/64 για ham μαγνητες και 5/64 για single-coil.η με τον ιδιο τροπο και με ενα καποταστο.εδω θα παρατηρησεις οτι οι μαγνητες στο κατω μερος τους θα ειναι πιο ψηλα γιατι θα πρεπει να εχουν καλυτερες συχνοτητες για τα σολο π.χ.δηλ αν η μι καντινι ειναι χαμηλοτερα απο την μι μπασσα χαμηλοτερα θα ειναι και οι μαγνητες προς τισ κατω χορδες αποδειξη οτι δεν πρεπει οι χορδες να ειναι στην ιδια ευθεια αλλα τα καντινια χαμηλοτερα ;D .αυτα και ελπιζω να βοηθησα.δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα για ολους σωστος ο συγκεκριμενος τροπος.απλα ετσι σεταρω εγω προσωπικα κ ειμαι ικανοποιημενος.

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #18 στις: 25/05/11, 12:24 »
λογικα δεν ειναι ενταξει αν ειναι ολες οι χορδες στο ιδιο υψος.στο σεταρισμα πρωτα ρυθμιζουμε τρεμολο αν ειναι floyd,μετα βεργα,αργοτερα action και τελος τις αρμονικες.αν επιμενεις να σεταρεις την κιθαρα μονος σου αν και ειναι ρισκο και στην αρχη λογικα θα κανεις καποια λαθη,μια καλη αρχη ειναι να μπεις στο site της μαρκας που εχεις και να δεις προτινομενες ρυθμισεις για το action.πρεπει να εχεις ειδικο χαρακα.αν ομως δεν εχεις,οπως και εγω και οι περισσοτεροι μπορεις αν κοβει λιγο το ματι σου και με εναν απλο χαρακα για χιλιοστα να κανεις δουλεια.εγω ετσι την σεταρω πλεον.π.χ για την jackson που εχω εγω η εταιρεια προτεινει πολυ χαμηλο action.4/64 στις μπασσες και 3/64 στις πριμες,δηλαδη μι καντινι.μετατρεπεις λοιπον το κλασμα σε ιντσες και επειτα σε χιλιοστα.π.χ το 4/64 ειναι 1,58 χιλιοστα και το 3/64 ειναι 1,20.ξεκινας παντα απο τις μπασσσες και τελος ρυθμιζεις την καντινι ειδικα σε floyd.και ερχονται στο σωστο υψος.για esp και ibanez νομιζω δινουν μεγαλυτερο action...5/64 μπασσες,4/64 καντινι.θελει πολυ προσοχη στο ματι οταν εισαι με χιλιοστα και παιζεις στο περιπου και πολλη υπομονη!αν τα καταφερεις και σε ικανοποιει το υψος προχωρας οπωσδηποτε σε ρυθμιση των αρμονικων!εννοειται οτι μιλαμε για λιγο κατεβασμα η ανεβασμα των χορδων..αν θελουμε πολυ,τοτε ρυθμιζουμε και βεργα κατι που καλυτερα ειναι να το αφηνουμε σε τεχνικους.τωρα επειδη μια διαφορα στο υψος θα την δεις,δεν θα ειναι ελαχιστη,τελος καλο ειναι να ξανα ρυθμισεις και το υψος των μαγνητων.δηλαδη αν εχεις χαμηλωσει τις χορδες αναλογα θα πρεπει να χαμηλωσουν και οι μαγνητες για το καλυτερο αποτελεσμα.πατωντας στο τελος του μπρατσου αμεσως μετα το τελευταιο ταστο την χορδη μετρας 4/64 για ham μαγνητες και 5/64 για single-coil.η με τον ιδιο τροπο και με ενα καποταστο.εδω θα παρατηρησεις οτι οι μαγνητες στο κατω μερος τους θα ειναι πιο ψηλα γιατι θα πρεπει να εχουν καλυτερες συχνοτητες για τα σολο π.χ.δηλ αν η μι καντινι ειναι χαμηλοτερα απο την μι μπασσα χαμηλοτερα θα ειναι και οι μαγνητες προς τισ κατω χορδες αποδειξη οτι δεν πρεπει οι χορδες να ειναι στην ιδια ευθεια αλλα τα καντινια χαμηλοτερα ;D .αυτα και ελπιζω να βοηθησα.δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα για ολους σωστος ο συγκεκριμενος τροπος.απλα ετσι σεταρω εγω προσωπικα κ ειμαι ικανοποιημενος.
θα το προσπαθησω,ευχαριστω για τις συμβουλες ολων σας  ;) :)
Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος jimaras97

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς να φτιάξω το action της ηλεκτρικής???
« Απάντηση #19 στις: 27/05/11, 22:45 »
ενταξει,την εφτιαξα οπως μου ειπατε  ;) ευκολο σχετικα(βεβαια αφου βρηκα το αλλεν γιατι παιδευομουν για ωρες να φτιαξω το action με βιδα ;D )και οντως εχει πολυ μεγαλη διαφορα 8) ευχαριστω για το χρονο σας και τις συμβουλες σας  :D :-* ;D



Blues is easy to play, but hard to feel.
Jimi Hendrix

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/05, 15:45
από Fteo
7 Απαντήσεις
10720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 02:49
από Chris2004
2 Απαντήσεις
6054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/08, 20:56
από giannis70
34 Απαντήσεις
12866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 16:03
από apressas
3 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:25
από Crazy Heart
16 Απαντήσεις
6219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/10, 03:24
από jim.ni
6 Απαντήσεις
4668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 21:11
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
21304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/16, 20:15
από Gildor
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/19, 20:59
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
3529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/21, 10:38
από panixgr