Αποστολέας Θέμα: Epiphone ή Jackson ?  (Αναγνώστηκε 9685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Epiphone ή Jackson ?
« στις: 13/01/10, 00:17 »
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε τι γνωμη σας για αυτες τις 2(βασικα μια απο τις 2 :P) κιθαρες που ενδιαφερομαι να παρω :

1) http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_studio_deluxe_aw.htm
2) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=7006

(δν εξαρτατε απο το ειδος μουσικης που παιζω, απλα αν μπορειτε , παρακαλω πειτε μου τν γνωμη σας , τις εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο και δν εχω αποφασισει ακομα , αν κ οι 2 με πορωνουν ή ακομα μπορειτε και να μου προτεινετε καποια καλυτερη)

Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 00:22 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #1 στις: 13/01/10, 02:47 »
Καλως ηρθες στο φορουμ καταρχας. ;)
Πρεπει να μας δωσεις λιγες περισσοτερες πληροφοριες. Αν η μουσικη που θα παιξεις δεν ειναι κριτηριο τοτε τι ειναι? Ποια ειναι πιο ωραια?
Καλο θα ειναι να αναφερεις για τι ειδους χρηση τη θες και ποσο ειναι το μπατζετ σου. Γενικα η φιλοσοφια των δυο οργανων δεν ειναι εντελως διαφορετικη αν και εξ ορισμου η Epiphone δεν ειναι τοσο metal οσο η Jackson... Επισης υπαρχουν πολλες εναλλακτικες-καλυτερες λυσεις απο τη συγκεκριμενη Jackson, η οποια για μενα δεν ειναι οτι καλυτερο για μελετη καθιστος...
Εν κατακλειδι, δωσε και αλλες πληροφοριες για να βοηθηθεις καλυτερα!
Το να σου πω εγω οτι στο ματι μου κανει η Epiphone δε βοηθα κανενα.


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #2 στις: 13/01/10, 10:57 »
Stinky, μα και βέβαια κάνω πλάκα.

Απλά αγαπητέ Gers, έχει τόσο πολύ υλικό εδώ μέσα να ψάξει κάνεις, πρώτα από όλα, για το ποιο λόγο να αγοράσει κιθάρα, δεύτερον τι κιθάρα να αγοράσει, τρίτον τι budget μπορεί να διαθέσει ανάλογα με αυτό που ψάνχνει και τόσα πολλά άλλα....που έαν κάτσει και διαβάσει, πρωτόν θα γίνει ο ίδιος γνώστης, δεύτερον θα καταλάβει πως ένας γνώστης ποτέ δεν θα του απαντούσε τι κιθάρα να πάρει εφόσον ο ίδιος δεν του έλεγε ακριβώς τι μουσική θέλει να παίξει. Μερικές φορές όντως δεν την παλεύω και π*π*ρ*λ*γώ.

Με λίγα λόγια, έαν θέλει καλύτερη κιθάρα, να δώσει περισσότερα φράγκα, για ποιότητα υλικών και εμφάνισης εφόσον δεν τον ενδιαφέρει η μουσική που θα παίξει.

Έαν πάλι φίλε μου, σε ενδιαφέρει ο ήχος της κιθάρας και το τι μουσική θα παίξεις, πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις ότι ο ήχος για τον καθένα είναι θέμα προσωπικό, όπως ας πούμε, το τι φαγητό αρέσει στο καθένα, πόσο αλμυρό, πόσο λεμονάτο, πόσο κοκκινιστό, πόσο πιπεράτο και ένα κάρο παραμέτρους, που μόνο η δική σου γλώσσα μπορεί να το κρίνει! Όλοι οι άλλοι μπορεί να είναι εντελώς άκυροι ή να πέσουν στο περίπου. Δεύτερον σημαντικό ρόλο έχει το τι μουσική θα παίξεις, μιας και κάθε κιθάρα, έχει φτιαχτεί περισσότερο για κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής, από εκεί και πέρα όμως, έαν εσένα σε φτιάχνει, μπορείς να παίζεις με την Jackson κλασσικά κομμάτια! έαν λοιπόν αύριο μεθαύριο σου πω εγώ, "καλά ρε φίλε χαζός είσαι ? πήρες αυτό το πράγμα για να παίζεις κλασσικά κομμάτια ?" θα μου πεις εσύ! "Ναι ρε βλάκα! σαν τον ήχο που βγάζει αυτή η κιθάρα δεν είναι κανένας!Έχει φοβερό κλασσικό ήχο!"
Η κιθάρα με λίγα λόγια, έαν θέλεις να ασχοληθείς μουσικά, δεν είναι κυρίως αυτό που βλέπεις (είναι και αυτή μία παράμετρος αλλά έρχεται τρίτη), αλλά αυτό που παίζεις και αυτό που ακούς. Αυτό που παίζεις είναι που λένε το playability τις κιθάρας, δηλαδή πόσο βολική σου έρχεται στο χέρι, στο σώμα, το βάρος της, το μέγεθός της, σα να δοκιμάζεις ένα αυτοκίνητο, πόσο άνετο είναι. Μετά πας λοιπόν στον ήχο της κιθάρας σου. Αναλόγος λοιπόν με τα ξύλα και κυρίως αναλόγος με τους μαγνήτες μιας ηλεκτρικής, βγαίνει και ο ανάλογος ήχος. Τεράστιο ρόλο παίζει και ο ενισχυτής που θα δοκιμάσεις μία ηλεκτρική κιθάρα. Η ίδια ηλεκτρική μπορεί να έχει τεράστια διαφορά από ενισχυτή σε ενισχυτή! Επίσης ακριβώς επειδή είναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ, έαν πάρεις εσύ ένα κάρο ηλεκτρικά μπλιμπλίκια (πχ πεταλιέρα) πέραν του ενισχυτή σου θα διαμορφώσεις ανάλογα και τον ήχο που θέλεις. Μη νομίζεις δηλαδή ότι όλοι αυτοί οι μεγάλοι κιθαρίστες που παίζουνε, βγάζουν τον ήχο που ακούς μέσω μιας απλής κιθάρας και ενός ενισχυτή, έχουν συνήθως ένα κάρο ηλεκτρικά μπλιμπλίκια και ο ήχος τους είναι πολύ συγκεκριμένα διαμορφωμένος. Να μην σου πω ότι την ώρα που παίζουν το τραγούδι, αρκετοί, των διαμορφώνουν διαφορετικό σε διάφορα μέρη του κομματιού και δεν κρατάνε σε όλο το κομμάτι τον ίδιο ήχο.

Με βάση λοιπόν αυτά, αυτά που σου είπε ο G.K. και αυτά που θα διαβάσεις στο Kithara.gr, σκέψου και ξανακάνε την ερωτησή σου με διαφορετικά κριτήρια για το τι κιθάρα θέλεις να αγοράσεις.

Η δική μου ερώτηση είναι:  "Τα γνώριζες ήδη αυτά που είπα ή σου είναι καινούρια"?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #3 στις: 13/01/10, 14:38 »
Παιδια σας ευχαριστω πλ...Ευχαριστω και για τις πληροφοριες...

Τα περισσοτερα που ειπες , οντως τα γνωριζω κ ευχαριστω κιολας

Επισης το προβληματακι ειναι οτι σχεδον ολα τα ειδη μουσικης μου αρεσουν (π.χ Rock, Punk Rock , Metal , Heavy Metal , Death Metal , Melodic Death Metal κ.τ.λ)

Και οι 2 κιθαρες μου αρεσουν και μπορω να διαθεσω μεχρι 350-400 ευρω...Επισης σαν πρωτη επιλογη ειχα τν Epiphone γτ αν το παρατηρησεις με αυτη μπορεις ν απαιξεις τα παντα (σαν "αλευρι" για ολες τις χρησεις  ;D) δλδ εχω δει cover που παιζουν Blues , Rock , Metal και ολα τα συναφη..

Μιας και ειμαι καινουργιος εδω(μολις χθες εγινα μελος) μπορειται να μου δωσετε και κανα Post ωστε να παρω καμια πληροφορια ?

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #4 στις: 13/01/10, 14:49 »
Η γενική σελίδα, είναι αυτή: http://forum.kithara.gr/index.php#12

H ποιο ειδική σελίδα που εμπεριέχεται στην παραπάνω σαν δεύτερη κατηγορία είναι αυτή: Κιθάρα - Μάρκες και τύποι
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #5 στις: 13/01/10, 14:53 »
Aν σου αρεσουν ολα τα ειδη, προτιμησε καποια κιθαρα με 2 διπλους και εναν μονο ή με 1 διπλο (γεφυρα) και 2 μονους ωστε να εχεις τις περισσοτερες δυνατες επιλογες ηχων μεσω της κιθαρας. Με 2 διπλους που εχουν οι κιθαρες που αναφερεις, θα εχεις εναν καποιον περιορισμο στο τι ηχους μπορεις να παρεις... Θα προτεινα επισης καποια με τρεμολο για τον ιδιο λογο (εκτος αν πραγματικα δεν προκειται να το χρησιμοποιεις).
Σαν ξυλα να ξερεις οτι μιας και θες να παιζεις πολλα διαφορετικα πραγματα, καλο θα ηταν να πας για κατι με "ουδετερο" ηχοχρωμα. Ουτε πολυ "ζεστο", ουτε πολυ bright, ουτε να κομπρεσαρει πολυ κτλ. Το basswood ειναι καλο σε ολα αυτα και θα κανει καλη δουλεια για ολα τα ειδη.
Επομενως, εγω θα κοιταζα για μια κιθαρα με 2 διπλους και εναν μονο (οι διπλοι να σπλιταρονται), με τρεμολο (κατα προτιμηση lock ή αλλιως θα φροντιζα να βαλω αργοτερα lock κλειδια) και με basswood σωμα. Βεβαια εχε υποψην σου οτι ο ηχος κατα 80% ειναι απο τον ενισχυτη και τον παιχτη και ΟΧΙ απο την κιθαρα, αλλα καποια κλασσικα ηχοχρωματα (πχ les paul, strat) μπορεις να τα βρεις με αρκετα "πειστικο" τροπο, με τον συνδυασμο μαγνητων που σου ειπα...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 14:56 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #6 στις: 13/01/10, 16:02 »
αφού δεν έχεις και κανένα ιδιαίτερο κριτήριο πάρε όποια σ αρέσει περισσότερο και εμφανισιακά και στην αφή...(πήγαινε δοκίμασε και τις δύο στα μαγαζιά)
ή κοινώς, αυτή που θα σε τσιγκλίζει πιο πολύ να παίξεις όταν τη βλέπεις...
όταν εξελιχθούν οι αισθήσεις σου πάνω στις κιθάρες θα επιλέγεις μόνος ανάλογα με τα κριτήριά σου

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #7 στις: 13/01/10, 18:51 »
Και οι 2 με τρελενουν... Αλλα να σας πω τν αληθεια,μετα απο αυτα που ακουσα,πιστευω οτι η Les Paul τελικα θα ηταν η καλυτερη επιλογη ,ετσι ?

Τωρα για ενισχυτη ειχα σαν επιλογη εναν Marshall 30 Watt ή ενα Peavey Vypyr 30 Watt
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 18:52 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #8 στις: 15/01/10, 20:11 »
Τα άσχετα μηνύματα διαχωρίστηκαν και πήγαν στον κάδο. Θα παρακαλούσα να ασχοληθείτε με το ερώτημα του φίλου Ragnaros. Όσοι επιθυμούν να πραγματευτούν τη σχέση τύπου κιθάρας και έλλειψης ανδρισμού ή κουλτούρας, ας το κάνουν σε άλλη συζήτηση (ή ίσως σε άλλο forum).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #9 στις: 16/01/10, 18:14 »
Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις Ibanez RGA42 που είναι πολύ καλή κιθάρα.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rga42_bk.htm

Δε νομίζω ότι η συγκεκριμένη Dean είναι καλύτερη. Από την άλλη, δεν την έχω ακούσει κιόλας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #10 στις: 16/01/10, 18:40 »
Παιδια απ'οτι φαινεται μου ειναι δυσκολο να επιλεξω οποτε τι προτεινεται μεχρι 350 - 380 ευρω ? Την θελω για Metal(σχεδον ολων τον ειδων) - Rock...
Παντος μν μ προτεινετε Fender Squire , η καμια Stratocaster ή Telecaster (δν μ πλ αρεσουν το σχημα τους) .H επισης δν μου αρεσει το κλασσικο σχημα των Ibanez(σαν αυτο που μοιαζει με Stratocaster)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 18:45 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #11 στις: 16/01/10, 19:17 »
Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές. Για καλές κιθάρες για metal με πιο ιδιαίτερο σχήμα σε αυτά τα λεφτά κοίτα π.χ. τις ESP LTD, τις Ιbanez, τις BC Rich και τις Dean όπως αυτή που είχες παραθέσει (δεν ξέρω τι έγινε εκείνο το μήνυμα). Φοβάμαι όμως ότι αν προσπαθείς να επιλέξεις κιθάρα με μόναδικό κριτήριο την εμφάνιση, το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις σε κάτι που δεν θα σε ικανοποιήσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #12 στις: 16/01/10, 19:29 »
Συμφωνω απολυτα μαζι σου...Δν με ενδιαφερει καπως η εμφανιση αλλα πανω απ ολα αυτα που προσφερει η κιθαρα
Τεσπα...Κατεληξα σε 7 κιθαρες που με ενδιαφερουν..Εχω ακουσει πλ καλες κριτικες και για τις 7 και θα με βοηθουσε πλ και η δικια σας επιλογη
Λοιπον : 1) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=7186
            2) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=7116
            3) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=7006
            4) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6250
            5) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6242
            6) http://www.thomann.de/gr/epiphone_explorer_1958_korina_blk.htm
            7) http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_explorer.htm   

Δν προκειτε να αλλαξω επιλογη και μια απο αυτες θα παρω...Οποτε σας ακουω :D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #13 στις: 16/01/10, 20:13 »
Αν μπορείς να διαθέσεις 400, τότε η Epiphone Gothic Explorer φαίνεται καλή επιλογή, αν σκεφτείς ότι σου μένουν 100 ευρώ για να επενδύσεις σε μαγνήτες, στην περίπτωση που δε σε ικανοποιήσουν οι υπάρχοντες. Ένας Duncan Distortion στη γέφυρα λογικά θα κάνει μεγάλη διαφορά.

Edit: Με 450 ευρώ, βάζεις μέχρι και σετάκι EMG 81/85 ή 81/60 στη Gothic και έχεις μια γνήσια μεταλοκιθάρα :Ρ.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 20:47 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson
« Απάντηση #14 στις: 16/01/10, 20:36 »
Τι ειδες ολες τι υπολοιπες ?Φαινεται πλ καλη επιλογη η Gothic Explorer..εχω περιπου 450 ευρω...δλδ μπορω να διαθεσω τα χρηματα για τις κιθαρες...
παιδια συνεχιστε να γραφετε ωστε να εχω μια ολικη εικονα...να μν τρεχω ξυπολητος στ' αγκαθια
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 20:40 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #15 στις: 16/01/10, 20:40 »
Δεν θα ρωτήσω αν έχεις παίξει κάποια από τις παραπάνω κιθάρες, γιατί νομίζω ότι ξέρω την απάντηση...

Τέλος πάντων, από τις κιθάρες που παραθέτεις εγώ προσωπικά θα προτιμούσα την Εpiphone Les Paul ή την Εxplorer 1958 Korina. Η Gothic είναι καλή εμφανισιακά αλλά σίγουρα θα χρειαστεί αλλαγή μαγνητών, πράγμα που ανεβάζει αρκετά το κόστος, ενώ γενικά ως ποιότητα κατασκευής δεν νομίζω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο. Για σένα πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι η ESP LTD EC100QM. Μια πολύ όμορφη κιθάρα προσανατολισμένη ακριβώς στα είδη που θέλεις από πλευράς ήχου και κατασκευής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #16 στις: 16/01/10, 20:44 »
Βασικα αν ειχα παιξει μ'αυτες τις κιθαρες , λογικα δν θα σας ρωταγα θα ειχα ηδη τν απαντηση
Τωρα, Εννοεις οτι η Epiphone Les Paul και η Explorer '58 Korina ειναι καλυτερες απο τν ESP LTD EC100QM ?
Βασικα αν επερνα τν ESP TLD EC100QM ελεγα να της βαλω πανω και EMG μαγνητες !

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #17 στις: 16/01/10, 21:01 »
Βασικα αν ειχα παιξει μ'αυτες τις κιθαρες , λογικα δν θα σας ρωταγα θα ειχα ηδη τν απαντηση


Μήπως αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κάνεις έτσι κι αλλιώς??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #18 στις: 16/01/10, 21:10 »
Το ξερω...αλλα το προβλημα ειναι οτι αυτη τν περιοδο δν εχω πλ καιρο στν διαθεση μου...Μας επεσαν τα διαγωνισματα στο σχολειο ολα μαζι (δν ειχαν προλαβει πριν τα Χριστουγεννα, ασε που καθομασταν 1 εβδομαδα λογο γριπης) οποτε δν μπορω να παω να τις δοκιμασω..Συγνωμη κιολας που σας παιδευω  :-[

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #19 στις: 16/01/10, 21:16 »
Βασικα αν ειχα παιξει μ'αυτες τις κιθαρες , λογικα δν θα σας ρωταγα θα ειχα ηδη τν απαντηση

Aκριβώς. Και θα είχες την απάντηση σύμφωνα με τα δικά σου γούστα και κριτήρια, όχι με τα δικά μας. Μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη είναι καλό να ζητάς για οποιοδήποτε θέμα.. αρκεί βέβαια να υπάρχει και η πρώτη γνώμη, δηλαδή η δική σου.

Παράθεση
Τωρα, Εννοεις οτι η Epiphone Les Paul και η Explorer '58 Korina ειναι καλυτερες απο τν ESP LTD EC100QM ?

Όχι απαραίτητα. Εννοώ ότι η ESP έχει κάποια χαρακτηριστικά που εμένα δεν μού αρέσουν, π.χ. λεπτό μπράτσο, extra jumbo τάστα, high output μαγνήτες κλπ. Από αυτές τις απόψεις οι δύο Epiphone είναι πιο κοντά σε αυτό που μού ταιριάζει σαν ήχος και σαν αίσθηση. Αντικειμενικά (αν υπάρχει αντικειμενική άποψη σε τέτοια θέματα) μπορεί η ESP να θεωρηθεί καλύτερη από τις Epiphone. Ακόμα κι εγώ θα έλεγα ότι μπορεί πράγματι να είναι. Οι Epiphone όμως ταιριάζουν καλύτερα στο χέρι μου και στο στυλ μου. Για να σού δώσω ένα άλλο παράδειγμα, η ΕSP Horizon ήταν μια απο τις κιθάρες που είχα στη λίστα με τα top όργανα που ήθελα να αποκτήσω... μέχρι που τη δοκίμασα και είδα ότι δεν μού καθόταν καλά στο χέρι. Φανταστική κιθάρα χωρίς αμφιβολία, αλλά όχι για μένα.

Όταν λοιπόν ζητάς τη γνώμη μου, θα σού πώ τι πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα σε σένα. Δεν θα σού κάνω προτάσεις σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.
 
Παράθεση
Βασικα αν επερνα τν ESP TLD EC100QM ελεγα να της βαλω πανω και EMG μαγνητες !

Σκέφτεσαι να αλλάξεις μαγνήτες χωρίς καν να έχεις πιάσει την κιθάρα στα χέρια σου; Με ποιά λογική; Πώς ξέρεις ότι οι μαγνήτες που έχει δεν σε καλύπτουν; Και το πιο σημαντικό, πώς ξέρεις ότι οι EMG θα σού δώσουν καλύτερο ήχο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #20 στις: 16/01/10, 21:36 »
Σχετικα με τους μαγνητες εισαι πολυ σωστος...Οντως δν τν εχω ακουσει τν κιθαρα απο πρωτο χερι...Αλλα μιας και εχω ακουσει οτι οι EMG ειναι κορυφη..τι να πω δν ξερω..Εσυ ξερεις περισσοτερα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #21 στις: 16/01/10, 23:09 »
Αλλα μιας και εχω ακουσει οτι οι EMG ειναι κορυφη...

Εξαρτάται ποιόν θα πιστέψεις. Άλλος θα σού πει ότι οι καλύτεροι μαγνήτες είναι οι EMG, άλλος οι Seymour Duncan και άλλος οι DiMarzio. Εγώ θα σού πώ ότι κάθε εταιρία έχει ένα σωρό διαφορετικούς μαγνήτες για όλα τα γούστα και εσύ θα πρέπει να το ψάξεις για να βρεις τι είναι αυτό που σού αρέσει καλύτερα από πλευράς ηχοχρώματος, output κλπ. Η δική μου γνώμη είναι ότι μπορείς να βρεις έναν τουλάχιστον μαγνήτη που να σε καλύπτει πλήρως από όλες τις παραπάνω μάρκες, αλλά μπορείς να βρεις και μαγνήτες εξίσου καλούς με αυτούς από τις γνωστές μάρκες (ή και καλύτερους) και σε χαμηλότερες τιμές. Αν όμως αρχίσεις να αλλάζεις μαγνήτες χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις δεν θα καταφέρεις τίποτα. Σού το λέω γιατί έχω πέσει κι εγώ στις ίδιες παγίδες. Νόμιζα ότι βάζοντας Seymour Duncan σε μια κιθάρα μου θα την έκανα καλύτερη. Τελικά το πείραμα πέτυχε μόνο κατά 50%, καθώς στην πράξη αποδείχτηκε ο ένας από τους δύο μαγνήτες δεν ήταν καθόλου αυτό που έψαχνα και ίσως θα ήταν καλύτερα να είχα αφήσει τον μαγνήτη που είχε η κιθάρα εξ αρχής. Θέλει πολύ μελέτη και κυρίως δοκιμή διαφόρων οργάνων για να αρχίσεις να διαμορφώνεις άποψη για το τι θα σε βοηθήσει να φτάσεις στον ήχο σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #22 στις: 16/01/10, 23:18 »
Μαλλον τν Δευτερα μπορει να επιστεφτω το Musicorama...Εκει μπορω ελευθερα να δοκιμασω τις κιθαρες που θελω,ε ?
Το πλοβλημα ειναι οτι θελω να δοκιμασω 4-5 κιθαρες , δν νομιζω να τους πιασει υστερια :D (αν και ο πελατης εχει παντα δικιο :P)

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #23 στις: 16/01/10, 23:46 »
Πάνω σε αυτό με τους μαγνήτες θέλω να πω κι εγώ κάτι. Δεν ξέρω αν ισχύει καθολικά αυτό (αν όχι διορθώστε με), αλλά πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι χωρίς καλό ενισχυτή ό,τι μαγνήτες και να βάλεις πάνε στράφι. Για χρόνια έπαιζα είτε σε έναν φτηνό frontman που είχα αγοράσει πριν χρόνια είτε σε άλλους μέτριους ενισχυτές και όλοι οι μαγνήτες τις κιθάρας μου μου φαίνονταν σχεδόν ίδιοι, με πολύ μικρές διαφορές. Τώρα που παίζω στον καινούριο μου Blues Deluxe είναι η μέρα με τη νύχτα, επειδή έχει πολύ καλή απόκριση. Αφού ενώ έλεγα χρόνια ότι πρέπει να αλλάξω μαγνήτες σε κάποια φάση, τώρα σκέφτομαι να τους αφήσω έτσι, ή τουλάχιστον ότι δεν είναι επιτακτική ανάγκη.

Άρα, νομίζω καλύτερα είναι να θέσεις ως προτεραιότητα πρώτα τον ενισχυτή και μετά τους μαγνήτες.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Epiphone ή Jackson ?
« Απάντηση #24 στις: 16/01/10, 23:49 »
Σκεφτομαι να παρω εναν VOX VT30 ή VOX  AD30VT ή καποιον 30 Watt Marshall
xD εδω καλα καλα δν εχω αποφασισει για τν κιθαρα :D Αλλα η ESP LTD EC 100 QM καλη μου φανηκε σαν κιθαρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
15548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 01:12
από BloodBath
5 Απαντήσεις
6057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
25 Απαντήσεις
8200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 17:41
από TheChoulakos
35 Απαντήσεις
11128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 12:10
από KK666
38 Απαντήσεις
11155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 12:17
από Raz
2 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
0 Απαντήσεις
1783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:29
από GEO_ZZZZ
5 Απαντήσεις
2876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 17:23
από blackie
4 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 17:49
από riffraff
8 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/14, 23:36
από hot_sauce (φλουτσ)