Αποστολέας Θέμα: Απλή ηχογράφηση κλασικής κιθάρας στον υπολογιστή  (Αναγνώστηκε 3672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ένας κολλητός φεύγει φαντάρος κι έτσι θα κρατήσω την κλασική του μέχρι να γυρίσει. Οπότε λέω ας δω αν μπορώ να την ηχογραφήσω στο pc. Πήγα πήρα ένα φθηνό μικρόφωνο, συγκεκριμένα αυτό.


Δοκιμάζοντας να γράψω την κιθάρα, είδα ότι ναι μεν έχει ακούει η είσοδος, το σήμα όμως είναι χαμηλό. Δυναμώνει προφανώς αν ανεβάσω το gain από την κάρτα ήχου, δε θέλω όμως να ξεπεράσω το επίπεδο που είμαι τώρα.


Κάτι plugins που λέγονται amplifiers ή κάπως παρόμοια, θα κάνουν δουλειά στο κανάλι της κλασικής; Φυσικά όμως δε λαμβάνουμε υπόψην το στήσιμο του μικροφώνου, ακουστική δωματίου και τέτοια. Δε μ' ενδιαφέρει τέλεια ηχογράφηση της κιθάρας, άλλωστε μπροστά από το pc παίζω, με το μικρόφωνο ακουμπισμένο πάνω στο γραφείο.


Ή να το πάω λίγο πιο γενικά, τι plugins μπαίνουν σε ένα κανάλι κλασικής;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ'αρχήν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα για μένα θα είχες αν χρησιμοποιούσες ένα πυκνωτικό μικρόφωνο πχ το Β1 της behrinhger που είναι φθηνό. Ακόμα καλύτερο θα είχες αν χρησιμοποιούσες 2 μικρόφωνα ταυτόχρονα ένα στην τρύπα και ένα στην ταστιέρα, έχει γράψει άρθρο νομίζω ο freemind για τις διάφορες τεχνικές ηχοληψίας της κιθάρας.


Anyway, προσάρμοσε το gain της κάρτας ήχου ώστε να μην πικάρει, δηλαδή όσο δυνατά κι αν παίζεις να μην περνάει το σήμα στα κόκκινα. Φαντάζομαι μιλάς για κάποιο audio interface και όχι για καμιά onboard πχ.
Απο κει και πέρα για να "δυναμώσεις" το σήμα, το όπλο σου είναι το compressor, υπάρχουν πολλά plugins compressor, παίξε με τις τιμές μέχρι να καταλάβεις τι παίζει.Νομίζω και για compressor υπάρχει άρθρο.
Από κει και πέρα για να γλυκάνεις τον ήχο, παίζει το reverb,να μην ακούγεται δηλ ξερό, αλλά να του προσωμοιώσεις κάποιο χώρο να αναπνέει, μπορείς να βάλεις λίγο χαλαρό delay να δώσεις όγκο και να παίξεις και με το πανάρισμα
Δοκίμασε όμως και  virtual amplifiers, μπορεί να προκύψουν ενδιαφέροντες ήχοι :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ε ξέρεις, δεν έψαξα τίποτα για μικρόφωνα, απλά πήγα και πήρα το πιο φθηνό.


Τελικά η καλύτερη λύση είναι το gain της κάρτας (ναι, δε χρησιμοποιώ την onboard, την emu0202 έχω), όσο για compressor πρέπει να το ψάξω γιατί έχω 3-4 και μάλιστα το ένα παραείναι γρήγορο... Θα δω και τα plugins που λες, προχθές ασχολήθηκα ελάχιστα και δεν έκανα τίποτα ουσιαστικό.


Θέλω οπωσδήποτε να τσεκάρω τι γίνεται αν βάλω το all-time-favorite engl amp στην κλασική. Κάτι μου λέει ότι στο καθαρό θα σκίζει (το συγκεκριμένο sim έχει απίστευτα καθαρά).
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 15:27
από profsokin
2 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:35
από zimmerman
25 Απαντήσεις
12287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 22:41
από SPIROS26
11 Απαντήσεις
9021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:24
από kolasni
49 Απαντήσεις
17278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 10:27
από Wise_One
7 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 01:12
από Dr Wolf
14 Απαντήσεις
4964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
1 Απαντήσεις
4480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:06
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
12694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/17, 09:53
από 2018