Αποστολέας Θέμα: Περι βενζίνης!  (Αναγνώστηκε 12601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Περι βενζίνης!
« στις: 19/09/08, 20:09 »
Τα παρακάτω είναι απο ένα e-mail που μου έστειλαν σήμερα.


 Aπ' τους 4ΤΡΟΧΟΥΣ   Ιουλίου 2008 :                                                                                                                                                                                                       
1.   Γεµίστε το όχηµά σας  νωρίς  το    π ρ ωί .  Γιατί η θερµοκρασία εδάφους είναι χαµηλή.  Σ' όλα τα πρατήρια ßενζίνας οι  δεξαµενές είναι υπόγειες.  Άρα , όσο πιο κρύο είναι το έδαφος, τόσο  µεγαλύτερη είναι η   π υ κ ν ό τ η τ α
του καυσίµου.Αν γεµίσετε απόγευµα, ή ßράδυ, το λίτρο σας  δ ε ν   θα είναι  ακριßώς 1 –ένα- λίτρο.
                                                                                                                                                                                                 2.   Όταν γεµίζετε  ο ίδιος-ίδια σε selfservice-πρατήριο, µην ßάζετε την αντλία στην υψηλή ταχύτητα. Απ' τις τρείς ταχύτητες/στάδια, - χαµηλό στάδιο,µεσαίο κι υψηλό,- το  χ α µ η λ ό   ελαχιστοποιεί τους ατµούς πουδηµιουργούνται απ' την ßενζίνη.  Σ' όλες οι µάνικες προκαλείται  µιαεπιστροφή  ατµού. Εάν γεµίζετε στο  γ ρ ή γ ο ρ ο, ένα µέρος του καυσίµου, που πηγαίνει στο ρεζερßουάρ γίνεται ατµός ßενζίνης. Αυτός ο ατµός απορροφάται επάνω, γυρίζει πίσω στην υπόγεια δεξαµενή του ßενζινάδικου κι έτσι  στην πραγµατικότητα παραλαµßάνετε  λ ι γ ό τ ε ρ ο  καύσιµο.
                       
                                                                                                                                                               
 3.   Ένα απ' τα σηµαντικότερα είναι να κάνετε ανεφοδιασµό, όταν το απόθεµα ßενζίνης σας είναι περίπου στη µ έ σ η . Διότι, όσο περισσότερο καύσιµο έχετε στο ρεζερßουάρ, τόσο λιγότερος αέρας υπάρχει στο διαθέσιµο χώρο του. Η ßενζίνη εξατµίζεται γρηγορότερα  απ' ό,τι µπορείτε να φανταστείτε.       
                                                                                       
4.   Εάν την ώρα που εισέρχεστε, δείτε ότι γίνεται ανεφοδιασµός του ßενζινάδικου από ßυτιοφόρο, µ η ν  γεµίζετε. Είναι πολύ πιθανό το καύσιµο να έχει ανακατευτεί κατά τον ανεφοδιασµό και να πάρετε µαζί τα ακάθαρτα συστατικά, που συνήθως κάθονται στον πάτο της δεξαµενής.



Τι άλλο σχετικό με τη βενζίνη και τα πρατήρια γνωρίζετε-έχετε διαβάσει αλλά και διαπιστώσει απο προσωπικές σας εμπειρίες;



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #1 στις: 19/09/08, 20:26 »
Αυτο που εχω διαβασει απο τοτε που πηρα το αμαξι ειναι πως ενω σε ολοκληρο το κοσμο οι τιμες πεφτουν, στην Ελλαδα ανεβαινουν. Βεβαια, σαν καταναλωτης Β Ταξης, δεχομαι στα μουτρα τη δικαιολογια πως "τα βαρελια που χρησιμοποιουνται τωρα ειναι απο τιμες 2 εβδομαδων παλιες". Κι επειδη το κρατος μας προστατευει, μου πετανε και τα 2Ε ρεστα, "ξεχνωντας" τα ψιλα ( 20cents ) γιατι το κλεψιμο θελει και μποναμα!

Επισης, ξερω πως βρεθηκα στην επαρχια με χαλασμενη μηχανη λογω κακης ποιοτητας βενζινης, που υστερα απο καταγγελια στη τοπικη αστυνομια ελαβα την απαντηση "τι το ψαχνεις τωρα..".

Τελος, ξερω πως 2 πρατηρια στο Π.Φαληρο "πετανε" και αερα μαζι με τη βενζινη ( το φαινομενο του ατμου που λεει το περιοδικο, αλλα πιο..εξειδικευμενο ) με αποτελεσμα να βλεπω το δεικτη της βενζινης γεματο για 20 λεπτα και μετα, ως δια μαγειας, να εξαφανιζονται μερικα cm.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #2 στις: 20/09/08, 02:55 »
Αυτο που εχω διαβασει απο τοτε που πηρα το αμαξι ειναι πως ενω σε ολοκληρο το κοσμο οι τιμες πεφτουν, στην Ελλαδα ανεβαινουν. Βεβαια, σαν καταναλωτης Β Ταξης, δεχομαι στα μουτρα τη δικαιολογια πως "τα βαρελια που χρησιμοποιουνται τωρα ειναι απο τιμες 2 εβδομαδων παλιες". Κι επειδη το κρατος μας προστατευει, μου πετανε και τα 2Ε ρεστα, "ξεχνωντας" τα ψιλα ( 20cents ) γιατι το κλεψιμο θελει και μποναμα!

Επισης, ξερω πως βρεθηκα στην επαρχια με χαλασμενη μηχανη λογω κακης ποιοτητας βενζινης, που υστερα απο καταγγελια στη τοπικη αστυνομια ελαβα την απαντηση "τι το ψαχνεις τωρα..".

Τελος, ξερω πως 2 πρατηρια στο Π.Φαληρο "πετανε" και αερα μαζι με τη βενζινη ( το φαινομενο του ατμου που λεει το περιοδικο, αλλα πιο..εξειδικευμενο ) με αποτελεσμα να βλεπω το δεικτη της βενζινης γεματο για 20 λεπτα και μετα, ως δια μαγειας, να εξαφανιζονται μερικα cm.



Ειδικά δε το τελευταίο το έχουν αναγάγει όλοι σε επιστήμη εδώ πάνω (για αλλού δεν γνωρίζω). Ζήτημα να πέτυχα 3 βενζινάδικα όπου η βενζίνη που έβαζες ήταν όντως αυτή που πλήρωσες.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #3 στις: 20/09/08, 09:53 »
Όχι άλλη γκρίνεια, παίδες! Δώστε και μια συγκεκριμένη λύση....

Ακούστε μια. Όταν πηγαίνετε στο ύποπτο πρατηρίο έχετε μαζί σας ένα προβαθμολογημένο πιστοποιημένο δοχείο. Βάζετε πρώτα σ' αυτό κι εάν η ποσότητα που είναι στο δοχείο δεν συμφωνεί μ' αυτήν που αναγράφεται στην αντλία ποιήστε τα απαραίτητα.

Επίσης τα απαραίτητα ποιηστε εάν στην αστυνομία σας πουν: "τι το ψάχνεις τώρα..."

Αν δεν ενδιαφέρεται κανένα μέλος της κοινωνίας για την κοινωνία, για να δημιουργήσει για το κοινό καλό και για να διορθώσει τα κακώς κείμενα, αυτή η κοινωνία αργά ή γρήγορα θα εκφυλιστεί.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #4 στις: 20/09/08, 12:14 »
Δεν θα διαφωνησω papou, αλλα επειδη η καταγωγη μου ειναι απο τα μερη που "νοθευτηκε" η βενζινη, ξερω πολυ καλα πως η αστυνομια κανει "πλατες" σε πολλα πραγματα, γιατι εχει τις μιζες της.

Οταν γινεται κατι τετοιο, να παμε σε πιο  υψηλα κλιμακια; Τοτε μπαινουμε σε αλλα μονοπατια, που η καταληξη τους ειναι "εξορια" απο το χωριο και κινδυνος θανατος να βρεθεις με μαχαιρι στην πλατη ( προσφατα 1 αστυνομικος εκανε το λαθος να πιασει γεωργο που φυτευε "χορτο". Αυτη τη στιγμη ειναι στο νοσοκομειο με χτυπημα απο μαχαιρι στο γονατο ).

Οσο για τον ελεγχο ποσοτητας, συμφωνω. Δεν το κανει κανεις, γιατι μαθαμε να ειμαστε στο αμαξι μας και να μας εξυπηρετουν. Το ομολογω πως το κανω κι εγω αυτο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #5 στις: 20/09/08, 19:39 »
Δεν θα διαφωνησω papou, αλλα επειδη η καταγωγη μου ειναι απο τα μερη που "νοθευτηκε" η βενζινη, ξερω πολυ καλα πως η αστυνομια κανει "πλατες" σε πολλα πραγματα, γιατι εχει τις μιζες της.

Οταν γινεται κατι τετοιο, να παμε σε πιο  υψηλα κλιμακια; Τοτε μπαινουμε σε αλλα μονοπατια, που η καταληξη τους ειναι "εξορια" απο το χωριο και κινδυνος θανατος να βρεθεις με μαχαιρι στην πλατη ( προσφατα 1 αστυνομικος εκανε το λαθος να πιασει γεωργο που φυτευε "χορτο". Αυτη τη στιγμη ειναι στο νοσοκομειο με χτυπημα απο μαχαιρι στο γονατο ).

Οσο για τον ελεγχο ποσοτητας, συμφωνω. Δεν το κανει κανεις, γιατι μαθαμε να ειμαστε στο αμαξι μας και να μας εξυπηρετουν. Το ομολογω πως το κανω κι εγω αυτο.
πας στο πρατήριο με το δοχείο?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #6 στις: 20/09/08, 20:04 »
Μονο οταν ειναι να κανω εξεταση ουρων μετα :D
Προφανως εννοω πως ειμαι ο κλασσικος Ελληνας που ναι μεν ενδιαφερεται και παραπονιεται για την ποιοτητα των υπηρεσιων που πληρωνει, αλλα δεν κανει τον κοπο να ελεγξει και ο ιδιος την κατασταση. Αρα, δεν παιρνω κανενα δοχειο, ουτε "τρεχω" καποιες καταστασεις που θα βαλουν στη θεση τους πολλους βενζινοπωλες...


..μεταξυ μας..ουτε το κρατος δεν το κανει..θα το πετυχουμε εμεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/08, 20:07 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #7 στις: 21/09/08, 09:54 »
δν έχουμε καταλάβει πως δεν είναι το κράτος πάνω από εμάς αλλά εμείς πάνω από το κράτος.....
πως εμείς το ανεβάζουμε κ το κατεβάζουμε όποτε θιέλουμε...
αλλά αυτό θέλει ομαδική δράση....κ αν πάει ένας στο πρατήριο να ελέγξει τη βενζίνη χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #8 στις: 22/09/08, 08:45 »
Δεν θα διαφωνησω papou, αλλα επειδη η καταγωγη μου ειναι απο τα μερη που "νοθευτηκε" η βενζινη, ξερω πολυ καλα πως η αστυνομια κανει "πλατες" σε πολλα πραγματα, γιατι εχει τις μιζες της.

Η αστυνομία δεν έχει δικαιοδοσία ελέγχου στα πρατήρια βενζίνης. Εκεί βάσει του νόμου και των ερμηνευτικών διατάξεων ελέγχει μόνο το υπουργείο Εμπορίου.
Ακόμα και να σε πιάσουν με νοθευμένο καύσιμο - πάντα με την σύμπραξη της αρμόδιας ΔΟΥ κάνει τους ελέγχους στα οχήματα και ποτέ μόνη της - δεν έχει δικαίωμα να ελέγξει το πρατήριο απ' όπου το αγόρασες ακόμα και αν βγήκες μόλις απ' αυτό.

Αν θέλετε να χτυπήσετε το λαθρεμπόριο πρέπει να ξέρετε και που πρέπει να απευθυνθείτε, ποιός ευθύνεται κλπ. Αλλιώς μην πετάτε ξερές γενικευμένες κατηγορίες!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #9 στις: 22/09/08, 10:39 »
Πολυ ωραια..Δηλαδη κατω στη Λακωνια, στο πρατηριο που απεχει περιπου 430Km απο την Αθηνα, θα πρεπει να βρω κλιμακιο του υπουργειου Εμποριου ωστε να διενεργησει τον ελεγχο και να πιασει επ'αυτοφορω ( οχι με την αστυνομικη εννοια ) το νοθευμενο καυσιμο? Ονειρο θερινη νυκτος με λαμπακια απο νεον για γαρνιτουρα!

Μαλλον ζουμε σε διαφορετικη χωρα :D 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #10 στις: 22/09/08, 11:34 »
Δεν ζούμε σε διαφορετική χώρα, είμαστε απλά διαφορετικοί άνθρωποι και βλέπουμε σε διαφορετικό βάθος τις αιτίες ώστε να δώσουμε λύσεις.

Για παράδειγμα στην επαρχία δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς βενζινοκίνητο και εάν έχεις πρόβλημα με τον προμηθευτή σου φτειάχνεις το δικό σου καύσιμο και ξενιάζεις....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #11 στις: 22/09/08, 12:07 »
.Για παράδειγμα στην επαρχία δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς βενζινοκίνητο και εάν έχεις πρόβλημα με τον προμηθευτή σου φτειάχνεις το δικό σου καύσιμο και ξενιάζεις....

Μην ανησυχεις..Εξαλλου και στα πρατηρια της επαρχιας...το δικο τους καυσιμο φτιαχνουν! :D

Νομιζω πως πρεπει να υπαρχουν πραγματικες λυσεις. Δεν ζουμε σε μια ουτοπια, αλλα στην Ελλαδα! Κι εγω θα ηθελα να κυλαει η βενζινη με 0.90Ε, αλλα ξερω πως δεν γινεται, ακομα κι εαν κανω διαμαρτυρια εξω απο το βενζιναδικο μου!

Μπορω να πω με σιγουρια πως στη Λακωνια δεν υπαρχει κλιμακιο του υπουργειου Εμποριου. Ισως να βρεις πιο ευκολα καποιον να διενεργησει φορολογικο ελεγχο, ομως στην περιπτωση μας δεν θα βοηθησει καθολου. Η αποσταση των 430Km ειναι αρκετα απαγορευτικη για οποιοδηποτε "ελεγκτη" να κατεβει, ή να ξεκινησει απο την Σπαρτη ( εαν υπαρχει βεβαια κι εκει κλιμακιο ).

Και η λυση με το δοχειο, ειναι μεν σωστη, αλλα το λιντσαρισμα και ο αποδιοπομπαιος τραγος του χωριου, δεν το γλυτωνει κανεις ευκολα.


Εκτος, εαν η λυση "φτιαξε το δικο σου καυσιμο" ταιριαζει με τη θεωρια "που θα παει..θα συνηθισει και η μηχανη και θα ειμαστε μια χαρα" :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #12 στις: 22/09/08, 14:57 »
Σαφώς Free "θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία". Σε κάθε περίπτωση όμως όταν ξεκινάς τέτοιες προσπάθειες δεν πηγαίνεις "ξυπόλητος στ' αγκάθια". Στηρίζεσαι σε συλλογική δουλειά οπότε έχεις δυνατές πλάτες για να αντιμετωπίσεις απειλές, τρομοκρατία και για να αντεπεξέλθεις στις οικονομικές απαιτήσεις τέτοιων ενεργειών.

Σαφώς στην περιπτωσή μας δεν βοηθάει ο φορολογικός έλεγχος, άσε που τον χρησιμοποιούν συνήθως παρα- μηχανισμοί προς εκφοβισμό, οπότε μπορεί να τον κάνεις και λαϊκό ήρωα!

Όσον αφορά την λύση "φτιάξε το δικό σου καύσιμο", δεν είναι καλός καιρός για αναλύσεις, πλησιάζουμε σε χοντρή κρίση, σ' αυτές τις περιπτώσεις ισχύει η ρύση "ο σώζων εαυτώ σωθήτω", επικρατεί το δίκαιο του ισχυροτέρου όπου ισχυρότερος αυτός που κατέχει την γνώση. Οπότε ας αφήσουμε αυτές τις αναλύσεις για πιο light εποχές.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #13 στις: 22/09/08, 15:49 »
Όσον αφορά την λύση "φτιάξε το δικό σου καύσιμο", δεν είναι καλός καιρός για αναλύσεις, πλησιάζουμε σε χοντρή κρίση, σ' αυτές τις περιπτώσεις ισχύει η ρύση "ο σώζων εαυτώ σωθήτω", επικρατεί το δίκαιο του ισχυροτέρου όπου ισχυρότερος αυτός που κατέχει την γνώση. Οπότε ας αφήσουμε αυτές τις αναλύσεις για πιο light εποχές.
δν κατάλαβα γιατί δν είναι καλή εποχή για να μν γίνει ανάλυση τώρα....

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #14 στις: 22/09/08, 20:08 »
Τι παει να πει φτιαξε το δικο σου καυσιμο???  ???

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #15 στις: 22/09/08, 20:16 »
Τι παει να πει φτιαξε το δικο σου καυσιμο???  ???

Κατεβαίνεις στην αλάνα με το φτυάρι και σκάβεις μέχρι να βρείς πετρέλαιο!


Ποιά καύσιμα δικά μας και ποιά βαζάκια ρε παιδιά? Ψάχ'τε να βρείτε κάνα βενζινάδικο που δεν είναι στην αλητεία, μια και άλλη λύση προφανώς δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #16 στις: 22/09/08, 20:34 »
Προτείνω να φτιάξουμε ειδικό θέμα με τα φτηνότερα και καθαρότερα βενζινάδικα π έχουμε βρει...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #17 στις: 23/09/08, 10:39 »
Μπορείτε να αρχίσετε με αυτόν τον πίνακα:

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #18 στις: 25/09/08, 14:47 »
Σχετικά με τις τιμές της βενζίνης. Μου το έστειλαν σήμερα.

...

Οι κάτοικοι της Βενεζουέλας, έχουν το προνόμιο να προμηθεύονται τη φθηνότερη βενζίνη παγκοσμίως.  Πληρώνουν μόλις 0,12$ το γαλόνι! (1 US Gallon = 3.78541 λίτρα).  Η τόσο χαμηλή τιμή επιτυγχάνεται, διότι η παραγωγή του πετρελαίου στη χώρα γίνεται από κρατική εταιρία, άρα προσφέρεται αφορολόγητη στους πολίτες.

Η ακριβότερη βενζίνη στο κόσμο είναι στη Τουρκία.  Η μέση τιμή Ιουνίου ήταν 11,18$/gal!  Από αυτά το 72% αντιστοιχεί σε φόρους!

Η μέση τιμή στην Ευρώπη ήταν τον Ιούλιο 7,52$/gal, ενώ στην Ελλάδα ήταν ελάχιστα πιο κάτω, στα 7,5$/gal.  Τη φθηνότερη βενζίνη πάντως στην Ευρώπη μπορεί να την προμηθευτεί κάποιος …στη Γροιλανδία προς 3$/gal μόνο, χάρη στους ευνοϊκούς όρους των συμβολαίων πετρελαίου που έχει εξασφαλίσει το κράτος.  Τώρα, αν αντέχει κάποιος στα κρύα (…τα πολύ κρύα δηλαδή) μετακομίζει.  Αλλιώς, για φθηνά καύσιμα παίζουν και τα Εμιράτα, η Σαουδική Αραβία και η Σουαζιλάνδη!

...

Μήπως να την κάνουμε για Βενεζουέλα;;;!!!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #19 στις: 25/09/08, 17:27 »
Αλλιώς, για φθηνά καύσιμα παίζουν και τα Εμιράτα, η Σαουδική Αραβία και η Σουαζιλάνδη!

Ωραία, μόλις μου έδωσες έναν ακόμη λόγο για να μεταναστεύσω στο ντουμπαι...
Τώρα με την απεργία να δείτε που θα φτάσουν οι τιμές μόλις λήξει...
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο λόγος της απεργίας... και αν την κάνουν οι πρατηριούχοι ή οι μεταφορεις...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #20 στις: 25/09/08, 17:33 »
Δεν θα φτασουν πουθενα! Απλως θα καθεται σε μια σειρα απο 10 αμαξια ο βενζινοπωλης ( κατα προτιμηση πακιστανος, μιας και η Μιραρακη πια, πακιστανους βαζει ) και με ενα μικρο εδρανο και ενα σφυρακι θα δημοπρατει το λιτρο! :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #21 στις: 15/07/09, 19:40 »
Τι παει να πει φτιαξε το δικο σου καυσιμο???  ???


Κατεβαίνεις στην αλάνα με το φτυάρι και σκάβεις μέχρι να βρείς πετρέλαιο!



Ή κάνεις την παρακάτω μετατροπή:
http://www.greasecar.com/kit_detail.cfm?prodID=24
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #22 στις: 16/07/09, 00:50 »
papous, μ' αρέσει που προσπαθείς να το σώσεις  :P
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #23 στις: 16/07/09, 11:51 »
Δεν προσπαθώ να σώσω τίποτε άλλο εκτός από όσους ενδιαφέρονται. Εθελοντική προσφορά νομίζω ότι λέγεται αυτό....

Λοιπόν εφόσον η εποχή έγινε πιο ανάλαφρη μπορώ να σας ενημερώσω και όποιος ενδιαφέρεται έχει την δυνατότητα να βρει περαιτέρω πληροφορίες μόνος του.
Στις μηχανές εσωτερικής καύσης που επινόησε ο Diesel, οι οποίες πήραν και το όνομά του, χρησιμοποιήθηκε ως πρώτο καύσιμο το φυστικέλαιο, τουτέστιν το λάδι που βγαίνει από το φυστίκι. Αργότερα βρήκαν ότι το πετρέλαιο έχει τις ίδιες ιδιότητες με τα φυτικά λάδια σε χαμηλότερες θερμοκρασίες οπότε είναι και πιο εύχρηστο, έτσι αντικατάστησε τα φυτικά έλαια ως καύσιμο με τα γνωστά αποτελέσματα.

Οι συνθήκες όμως που επικρατούν πλέον (οικονομικές, περιβαλλοντικές, κοινωνικές) έσπρωξαν αρκετούς να οραματιστούν την απεξάρτησή τους από το πετρέλαιο για τις βασικές τους ανάγκες παραγωγής έργου μέσω της επιστροφής στα φυτικά έλαια, τα οποία καλύπτουν ένα ευρύτατο φάσμα ρευστών. Από χρησιμοποιημένα τηγανόλαδα έως έλαια που παράγονται από μικροφύκη.

Τα πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου είναι η απεξάρτηση από τις δομές εμπορίας καυσίμων, η ελαχιστοποίηση των ρύπων (τα φυτικά έλαια δεν περιέχουν θείο), η απόλυτη εξισορρόπηση παραγώμενου και καταναλισκόμενου Ο2 και η ενδυνάμωση της τοπικής οικονομίας μέσω της ντόπιας παραγωγής των καυσίμων.

Το μόνο μειονέκτημα είναι η μετατροπή των κινητήρων που απαιτείται και η οποία έχει κόστος γύρω στα 300 ευρώ σε ιδιοκατασκευή και γύρω στα 1500 στο εμπόριο. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι η απώλεια των φόρων καυσίμων για την κεντρική Κυβέρνηση κι έτσι δεν γνωρίζω εάν είναι νόμιμη ή παράνομη η διαδικασία. Αλλά όμως και η παραγωγή βιοντήζελ δεν υπόκειτε σε φόρους και μάλιστα επιδοτείται, οπότε δεν υπάρχει κανένα ηθικό πρόβλημα.

Οπότε σας προσκαλώ να προσχωρήσετε ως εθελοντές στην εναλλακτική ντηζελοκίνηση.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #24 στις: 16/07/09, 12:56 »
papous, υπάρχουν κι άλλα μειονεκτήματα, όπως το οτι πρέπει να βρίσκεις μόνος σου πηγή φυτικού λαδιού (πχ. εστιατόρια), να έχεις χώρο και εξοπλισμό για να το φιλτράρεις, να εγκαταστήσεις το σύστημα και το ρεζερβουάρ να πιάσει χώρο στον χώρο αποσκευών, να μην μπορείς να ανεφοδιαστείς αλλού εκτός από το σπίτι σου, να πρεπει να  να αλλαζεις το φιλτρο συχνα, να καθαριζεις τα εξαρτηματα που και που...

Και το σημαντικοτερο:
Παράθεση
You should ONLY use vegetable oil on converted diesel engine's, otherwise you will run the risk of ruining your engine or injection system. Remember, gas engines cannot be modified to use Waste Vegetable Oil (WVO)!
που σημαίνει οτι δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν τα ΙΧ στην Ελλάδα γιατί απαγορεύεται να είναι ντηζελοκίνητα.

Άρα, εύκολο να το προτείνεις, δύσκολο να το κάνεις.


Σχετικά με τη Βενεζουέλα, είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Εκεί έχουν την τύχη (και την ατυχία ταυτόχρονα) να έχουν πολύ πετρέλαιο. Έχουν επίσης έχουν την τύχη (και την ατυχία ταυτόχρονα) να έχουν για πρόεδρο τον Τσάβες, που θέλοντας να πάει κόντρα στο κατεστημένο που θέλει τις τριτοκοσμικές χώρες με φυσικούς πόρους να καταληστεύονται από τις πολυεθνικές, σχεδόν χαρίζει το πετρέλαιο στο λαό του και δεν θέλει να έχει σχέσεις με την Βόρεια Αμερική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
16384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 09:20
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
11937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 11:03
από freemind
10 Απαντήσεις
18044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 18:11
από guitarcrazy
1 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 19:24
από elrich
5 Απαντήσεις
4729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 22:09
από Dark rose
0 Απαντήσεις
7277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/16, 15:56
από saved
7 Απαντήσεις
16454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/18, 17:31
από mouz
Περι οκταβερ

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
4777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 00:16
από saved
6 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/21, 21:44
από BitCollector
Περι noiz.gr

Ξεκίνησε από 13-13 Λοιπά

1 Απαντήσεις
594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/24, 09:27
από Βραζίλης