Αποστολέας Θέμα: i xeiroteri tainia pou exete dei...  (Αναγνώστηκε 66238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: i xeiroteri tainia pou exete dei...
« Απάντηση #225 στις: 23/01/08, 15:01 »
Οσο αφορα τις παραπανω που ανεφερα, μου την εδωσαν οι ιστορικες ανακριβειες >:(, τα υπερβολικα εφε κ η πληρης ελλειψη σεβασμου στο θεμα.

Τώρα εγώ θα ανοίξω ένα μεγάλο θέμα με αυτό που θα πώ αλλά για τους 300 που λες εγώ προσωπικά δεν είδα και πολλές ιστορικές ανακρίβειες...
Επίσης οι περισσότεροι ( germanrock δεν μιλάω προσωπικα για σενα ) συγκρίνουμε τις ταινίες αυτού του είδους με όσα μάθαμαι από τα βιβλία του σχολείου τα οποία είναι σε πολυ μεγάλο βαθμό ανακριβεί και εξυπηρετούν συγκεκριμένα εθνικιστικά συμφέροντα...
Τέλος είναι ταινίες βασισμένες σε ιστορικά γεγονότα πράγμα που σημαίνει ότι προσθέτονται ή αφαιρούνται διάφορα στοιχεία για την ροή και την εμπορικότητα της ταινίας!!!
Εμένα προσωπικά οι 300 μου άρεσαν αρκετα....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: i xeiroteri tainia pou exete dei...
« Απάντηση #226 στις: 23/01/08, 15:27 »
Όπως έχουμε πει αρκετές φορές στο παρόν θέμα αλλά και αλλού, οι 300 είναι βασισμένοι σε κόμιξ και όχι στην Ιστορία, άλλο που το κόμιξ βασίζεται στην Ιστορία. Θα μπορούσε να είναι το ίδιο μυθικό με τον Άρχοντα. Οπότε δε χρωστάει τίποτα στην Ιστορική Αλήθεια.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: i xeiroteri tainia pou exete dei...
« Απάντηση #227 στις: 23/01/08, 18:12 »
Ακριβως! Το ειπε εξαλλου κι ο δημιουργος του εργου, οτι ειναι 90% ιστορικο. Η ταινια ηταν παρα πολυ καλη... Δλδ ευχαριστως βλεπεται 2η και 3η φορα.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: i xeiroteri tainia pou exete dei...
« Απάντηση #228 στις: 23/01/08, 22:40 »
καλα δεν τιθεται θεμα ιστορικοτητας και μονο που το συζητηταμε ειναι αστειο.....αλλα δεν ηθελα να τονησω αυτο...αυτο που ηθελα να επισημανω ειναι οτι για τους 300 για παραδειγμα μιας και το εχουμε προσφατο...ξερεις οτι θα δεις μια ταινια μονο για τα εφε της, ή κανω λαθος????ε λοιπον μπορουμε να πουμε πως για το ειδος της ειναι καινοτομια για τα δεδομενα του κινηματογραφου καθως οι τεχνικες αυτες πρωτη φορα χρησιμοποιηθηκαν...τωρα για το zodiac δεν εχω αποψη αλλα διαφημιζοταν αρκετα και ειχε σχετικα καλες κριτικες....ε αν βγηκε μαπα αυτο ειναι και το θεμα του topic!!!
για να μην γινομαι κουραστικος θετω ενα ερωτημα....αν ελεγα οτι το κουρδιστο πορτοκαλι δεν μου αρεσει θα με κρεμαγαται αναποδα??φυσικα και θα εχετε και δικιο...

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: i xeiroteri tainia pou exete dei...
« Απάντηση #229 στις: 23/01/08, 23:17 »
Ρε παιδια σχεδον οτι ταινια πολυ-διαφημιζεται και εχω παει να δω, ψιλομαπα ειναι!υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις,αλλα γενικα ισχυει.... :-[

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: i xeiroteri tainia pou exete dei...
« Απάντηση #230 στις: 01/02/08, 04:12 »
Δεν ρωτας καλυτερα για τις "καλυτερες" γιατι ετσι απο που να αρχισει κανεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
9872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 16:15
από Jezus
46 Απαντήσεις
15113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 19:10
από rockflea
3 Απαντήσεις
2178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 20:47
από Ammon Jerro