Αποστολέας Θέμα: Πού πάει η metal και η Rock?  (Αναγνώστηκε 28922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #50 στις: 30/11/08, 16:03 »
Συγνωμη ρε garvin τι σχεση εχει με το τι πλασοαρουν τα ΜΜΕ.Τα ΜΜΕ πλασαρουν και grand avenue..Ε αντιστιχα στα 80s πλασαραν καποιους αλλους grand avenue που τωρα δεν τους ξερει ουτε η μανα τους.Ετσι ακους μουσικη εσυ?Βγαζεις ενα συμπερασμα οτι το ''ειδος'' εχει πεθανει απο το πουθενα..Ευτυχως που υπαρχουν και ανθρωποι που ακουνε ΜΟΥΣΙΚΗ και καταλαβαινουν οτι αυτα ειναι μπουρδες.Οι opeth για σενα δεν ειναι μεγαλη μπαντα ε?Και απου εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν πουλαει δηλαδη?
Υγ.1 Οι Trivium σε σχεση με αυτους που εχουν επηρεαστει για μενα τουλαχιστον δεν λενε τιποτα αλλα κατα τα αλλα δεν ανηκει σε καμια περιπτωση στα γκρουπ που περιγραφεις.
Υγ.2 Οπως και οι heaven οι οποιοι ειναι ο ορισμος της καφριλας.Μπορει το ειδος που παιζουν να μην με τραβαει αλλα μην λεμε οτι θελουμε.Αν οι τσιχλοφουσκιες ηταν ετσι θα σπαγαν πολλα δοντακια.Επισης δεν εχω δει να προωωθουνται ιδιαιτερα απο καπου ???
Υγ.3 Οι Morbid angel απο ποτε ειναι συγκροτημα του σημερα? :P..Κοντευουν να 20αρισουν νομιζω.
Υγ.4 Ενταξει εμπορικη επιτυχια στο grunge(η αυτο που λενε ετσι) εκαναν και αλλες μπαντες οπως οι pearl jam,soundgarden,alice in chains,Mudhoney Κλπ..Επισης χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα το grunge νομιζω ξεκινησε στα τελη των 80s με τους Nirvana.Βεβαια εχεις τις ριζες του πιο πριν αλλα τοτε ονομαστηκε ετσι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #51 στις: 30/11/08, 23:34 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.

ρε symeon,πρωτα κανεις κριτικη και λες οτι το grunge ξεκινησε το 70,και σε αλλο ποστ δηλωνεις ασχετος περι grunge... 

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #52 στις: 01/12/08, 00:00 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.

ρε symeon,πρωτα κανεις κριτικη και λες οτι το grunge ξεκινησε το 70,και σε αλλο ποστ δηλωνεις ασχετος περι grunge... 
3? ποιον από τους τέσσερις δεν θεωρείς καλό?

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #53 στις: 01/12/08, 10:39 »
είπα απόσο ξέρω το grunge ξεκίνησε το 70 και απλά απέκτησε την δημοσιότητα με ολα όσα συνεπάγονται το 80. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, γιατι οπως είπα δεν γνωρίζω και πολλά. Οπότε και λάθος να κάνω θα δεχτώ αυτά που λέει κάποιος που το έχει ψάξει παραπάνω. Δεν θα επιμείνω σε κάτι, όπως και έγινε. Συνεχίζω όμως να μην καταλαβαινω την σχέση μεταξύ του Καλού άλμπουμ και του εμπορικού - γεμίζει στάδια. Πχ, ο Satriani είναι για μένα θεός. Το Strange beautiful music έιναι τρελό κατ εμέ δισκάκι. Καθώς και ολα τα υπόλοιπα έτσι; ( τα περισσότερα ) Ε, όταν ήρθε στην αθήνα δεν είμασταν πανω απο 1000 ατομα. Θες αλλο παράδειγμα; Zappa Pays Zappa. Εκτος απο τους ζαπαίους και τους μουσικούς τους ηταν και ο Vai. Αντε να είμασταν 600. Τι άλλο παράδειγμα θες; Greg Howe στο φακανα. Ούτε τα πρώτα τραπέζια δεν γέμισαν. 30 με το ζόρι! Charlie Hunter στο Half Note. Ποιος πήγε; Που κολλάει το εμπορικό μετά; Μην μου πεις οτι αυτά δεν είναι ροκ γιατι πάει αλλού η κουβέντα..παράδειγμα σου φέρνω. Αλλο το καλο αλλο το τι γεμίζει στάδια. Πήγαινε πλούταρχο να δεις τι γίνεται.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #54 στις: 01/12/08, 17:10 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.


Oι Grand avenue ειναι μια χαρα παραδειγμα.Μιας και εγιναν γνωστοι και τους ακουνε ολοι καθαρα λογω προωθησης και ενος χιτ.

Καταρχας ποιος σου ειπε οτι οι Trivium ειναι thrash..Κατα δευτερον και να στο ειπε καποιος ποιος σου ειπε οτι επειδη ειναι θρας απαγορευεται να εχουν αλλες 1002 επιρροες.Ενω οι death angel που ειχαν μπαλαντα δεν ηταν θρας..

Για τους Μεταλικα τωρα.Χεστηκαμε για τον πολυ κοσμο.Με τους 4 ακομα και με τους 2 πρωτους δισκους τους ηταν ηδη οσο γνωστοι χρειαζοταν για να ειναι απο τα μεγαλυτερα μεταλ συγκροτηματα..Το αν τους εμαθε και η κουτση μαρια τι σημαινει?Οτι ειναι κακος δισκος το black album? ??? :P

Για τους Opeth..Tι καθεσαι και συγκρινεις σοβρακα με τριφτες ρε φιλε.Οι Opeth παιζουν μια πολυ πιο δυσκολοχοντευτη μουσικη σε μια εποχη με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσφορα συγκροτηματων.Ασχετα με το ποσο καλοι ειναι λογικο ειναι να μην εχουν αντιστοιχο κοινο.Εκτος του οτι οι μεν ειναι σχεδον 30 χρονια ενω αυτοι μια δεκαετια κ κατι.Συμπερασμα?Βγαζεις αυθαιρετο συμπερασμα.

Εκτος αυτου ξεκινησες το θεμα λεγοντας οτι το μεταλ πεθαινει και τωρα λες οτι γινεται γνωστο οτι προβαλεται..Ε ενταξει στο δευτερο συμφωνω αλλα δεν καταλαβαινω γιατι εχει σχεση με το πρωτο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #55 στις: 01/12/08, 19:29 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.

ρε symeon,πρωτα κανεις κριτικη και λες οτι το grunge ξεκινησε το 70,και σε αλλο ποστ δηλωνεις ασχετος περι grunge... 
Μιλαμε απο τις πιο χαωμενες σκεψεις που εχω δει, δεν βγαζει ιδιαιτερο νοημα αυτο που λες.
ποιοι opeth και ποιοι morbid angel...αυτοι δεν πουλανε,δεν έχουν ωραία μουσική,ε όπως και να το κανουμε είναι δευτερεύουσες μπάντες. τωρα εχουμε τους επικους trivium,τους μοναδικούς heaven shall burn και τους νέους iron maiden:τους bullet for my valentine. οταν λοιπον οι προαναφερθείσες μπαντες είναι αυτές που κρατούν τα ηνια του Metal,μιας που βομβαρδιζόμαστε από αυτούς στα σχετικά μμε,τοτε δεν εχει νοημα να συζηταμε για αυτο το ειδος μουσικης. απλά έχει πεθανει. η λογική του ''κανω brutal,παιζω τρελή δικαση,και τα ρεφρεν ειναι ποπ για να γινουν εμπορικα και χωνω και 16 μετρα σολο γιατι ειμαι παιχταρας'' που υιοθετουν πολλες μπαντες του σημερα επειδη ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ειναι ο λογος που με με κανει να πιστευω αυτά που πιστευω. ειμαι απελπισμενος...απο σημερα ξεκιναω καρρα και αδαμαντιδη....και HIM.
Τελικα εσενα το προβλημα σου ειναι με τις μπαντες που προωθουνται? Μουσικη βιομηχανια λεγεται οχι μουσικο στεκι, λογικο ειναι να προωθει καποιες μπαντες. Αμα καποιες μπαντες δεν τις γοσυταρεις δεν θα τις γουσταρεις για την μουσικη τους οχι επειδη προωθουνται. Εχεις ακουσει ποτε heaven shal burn και τους θεωρεις τοσο εμπορικουρες και τιποτενιους και αναξιους λογου? Οι μηπως οι ΗΙΜ που καποτε εκθειαζες δεν εχουν προωθηθει οσο κανενας τα τελευταια χρονια? Εν τελει πες λιγο ξεκαθαρα αμα μπορεις που εχεις το προβλημα να ξερουμε πανω σε τι συζηταμε
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #56 στις: 01/12/08, 20:39 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.

ρε symeon,πρωτα κανεις κριτικη και λες οτι το grunge ξεκινησε το 70,και σε αλλο ποστ δηλωνεις ασχετος περι grunge... 
3? ποιον από τους τέσσερις δεν θεωρείς καλό?

σαν καθαροαιμο thrash το kill em all δεν ειναι οπως τα αλλα 3. αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/08, 21:12 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #57 στις: 01/12/08, 21:05 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.

ρε symeon,πρωτα κανεις κριτικη και λες οτι το grunge ξεκινησε το 70,και σε αλλο ποστ δηλωνεις ασχετος περι grunge... 
Μιλαμε απο τις πιο χαωμενες σκεψεις που εχω δει, δεν βγαζει ιδιαιτερο νοημα αυτο που λες.
ποιοι opeth και ποιοι morbid angel...αυτοι δεν πουλανε,δεν έχουν ωραία μουσική,ε όπως και να το κανουμε είναι δευτερεύουσες μπάντες. τωρα εχουμε τους επικους trivium,τους μοναδικούς heaven shall burn και τους νέους iron maiden:τους bullet for my valentine. οταν λοιπον οι προαναφερθείσες μπαντες είναι αυτές που κρατούν τα ηνια του Metal,μιας που βομβαρδιζόμαστε από αυτούς στα σχετικά μμε,τοτε δεν εχει νοημα να συζηταμε για αυτο το ειδος μουσικης. απλά έχει πεθανει. η λογική του ''κανω brutal,παιζω τρελή δικαση,και τα ρεφρεν ειναι ποπ για να γινουν εμπορικα και χωνω και 16 μετρα σολο γιατι ειμαι παιχταρας'' που υιοθετουν πολλες μπαντες του σημερα επειδη ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ειναι ο λογος που με με κανει να πιστευω αυτά που πιστευω. ειμαι απελπισμενος...απο σημερα ξεκιναω καρρα και αδαμαντιδη....και HIM.
Τελικα εσενα το προβλημα σου ειναι με τις μπαντες που προωθουνται? Μουσικη βιομηχανια λεγεται οχι μουσικο στεκι, λογικο ειναι να προωθει καποιες μπαντες. Αμα καποιες μπαντες δεν τις γοσυταρεις δεν θα τις γουσταρεις για την μουσικη τους οχι επειδη προωθουνται. Εχεις ακουσει ποτε heaven shal burn και τους θεωρεις τοσο εμπορικουρες και τιποτενιους και αναξιους λογου? Οι μηπως οι ΗΙΜ που καποτε εκθειαζες δεν εχουν προωθηθει οσο κανενας τα τελευταια χρονια? Εν τελει πες λιγο ξεκαθαρα αμα μπορεις που εχεις το προβλημα να ξερουμε πανω σε τι συζηταμε


ισως να μην καταλαβαινεις τι λεω επειδη απαντω χωρις να κανω παραθεσεις των ερωτησεων που γραφονται και αλλαζω 4 θεματα σε 4 γραμμες.

1) Οι HIM παιζουν αλλο ειδος μουσικης,ειναι πιο Mainstream συνεπως πιο εμπορικοί. συνεχιζω να τους εκθειαζω όσο με εντυπωσιαζουν,αλλα δεν ειναι το θεμα μας.
2) αν αυτο το θεωρεις μεταλ,μαλλον εχω ξεχασει τον ορο.



(αυτους εδω τους παραδεχομαι σαν μπαντα αλλα εδω δε μου αρεσουν)

3) Εννοειται πως μια μπαντα πρεπει να προωθειται,απλα εχω την εντυπωσει οτι αυτο που προωθειται ως ''μεταλ'' στις μερες μας ειναι πολυ ''φθηνό'' και η μουσικη τους προσωπικα δεν μου λεει κατι.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #58 στις: 01/12/08, 23:48 »
Κριμα που δεν απαντησες και σε μενα και εγω καθησα και εγραψα ενα κατεβατο για σενα ::)..παντως δεν πειραζει..εχω υπομονη..
*Διαβασες καπου οτι το kill em all  δεν ειναι καθαροαιμο θρας και το αναπαραγεις ετσι? :P..Η επιτυχια τους ηρθε με καθαροαιμο θρας δλδ(οοοκ παμε παρακατω)
*Μας ειπες για τους heaven shall burn και εδω ερχεσαι και μας παραθετεις οτι πιο φλωρικο βιντεο βρηκες.Λες και καποτε δεν υπηρχαν οι Poison και οι cinderella. ::)
*Mε αναγκαζεις να κατσω να υποστηριω τους Τrivium.Που θα φτασουμε δηλαδη..Ωραια ειναι μια μιξη θρας και μεταλκορε και εχουν και μια μπαλαντα.Ωραια ΚΑΙ?

Και ναι..ή εχασες τον ορο η δεν τον εμαθες ποτε. :-X
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #59 στις: 02/12/08, 21:28 »
Ας απαντησω και γω αριθμητικα.

1)Και οι Trivium mainstream ειναι γιατι τους κατηγορεις που ειναι εμπορικοι? Οι ΗΙΜ δλδ τι παιζουν? funk? Γιατι σε αυτους τους επιτρεπεται να ειναι εμπορικοι και στους αλλους οχι? Επειδη τους γουσταρεις? Εδω οι ΗΙΜ λενε οτι εινια gothic metal... Αρα λοιπον που ειναι το προβλημα σου αν αλλες μπαντες mainstream οπως οι trivium, bullet for my valentine κ.α. ειναι εμπορικοι? Γιατι δεν νομιζω να θελει κανενας να προβαλει κατι το underground...

2)Θα πω αυτο που ειπε και ο κιρατζος, εσυ ανεφερες τους heaven shall burn που για μενα λιγη σχεση εχουν ειδικα με bullet for my valentine. Και σε τελικη επιμενω, mainstream μπαντες παραθετεις, τι περιμενεις να δεις? Underground και  DIY? Επισης τους slipknot ως τι τους παρεθεσες? Ως παραδειγμα μη μεταλ μπαντας? Ως παραδειγμα εμπορικης μπαντας? Η και τα 2? Γιατι αν οι slipknot δεν παιζουν μεταλ τοτε τι σκατα θεωρεις μεταλ? Οτι παιζοταν στα 80s?

3)Αν και ειναι συνεχεια του 2. Μπαντες οπως οι mastodon ας πουμε εσυ τις θεωρεις υπερπροωθημενες ή εμπορικες? Ή ουτε οι mastodon παιζουν μεταλ? Η μηπως μπαντες οπως οι primordial? Και σε τελικη, αν μεταλ θες να θεωρεις μονο οτι σου αρεσει τοτε τι να πω... Απλα πες το να τελειωνουμε.

ΥΓ: Αυτο
ας πουμε εσυ δεν το θεωρεις μεταλ ουτε κατα διανοια και εχει χαθει ο ορος... Ειναι επισης φλωρικο εμπορικο brit pop...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/08, 21:30 από Roufus-King Mob »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #60 στις: 02/12/08, 22:28 »
οκ rufus αστο δεν θα βγει πουθενα...τι σχεση εχουν οι him με τους trivium και το thrash????
απλα λεω οτι υπαρχουν εταιριες που πανε να κανουν καποια ''ακραια'' ειδη πιο εμπορικα και αυτο ειναι λαθος και οι εκπροσωποι του δεν μου αρεσουν. οκ οι heaven shall burn ξεφευγουν λιγο απο το βουρκο,απλα εχω μπερδευτει βρε παιδι μου κι εγώ..

οσο για τους slipknot τους παραδεχομαι επειδη κατα τη γνωμη μου εφεραν κατι που δεν υπηρχε σε αυτο το ειδος,αλλα οταν τους ακουω να παιζουν κατι ραδιοφωνικα ρεφρεν μου τη δινει.

με λιγα λογια θελω να πω οτι ειναι εγκλημα να προσπαθεις να εμπορικοποιησεις ακραια ακουσματα. το θεωρω ηλιθιο,μονο και μονο για τα λεφτα. ας αφησουμε αλλες μπαντες για αυτο το σκοπο (τους him ας πουμε).

οριστε...mastodon...γ**ω τις μπαντες...δεν τους τρωμε στη μαπα οσο τρωμε τους bullet ομως..γιατι αραγε; μηπως οι πρωτοι παιζουν καπως πιο ''καλή'' μουσική;

οσο για το brit pop,δεν παιζεται απο φλωρους.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/08, 22:42 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #61 στις: 02/12/08, 22:43 »
Άσχετο, αλλά τα συγκροτήματα που αναφέρατε στα τελευταία σας posts δεν τα γνώριζα καθότι πλέον δεν ψάχνω φανατικά νέες μπάντες.. Μόνο τους Bullet for my valentine γνώριζα και αυτό από ένα track του need for speed most wanted και τίποτα παραπάνω.. Όμως, ό,τι video παραθέσατε μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση.. Λίγο ψευτομαγκιά, tattoo, σκουλαρίκι και γκόμενες από την μία.. Από την άλλη λίγο brutal φωνητικά για να φαινόμαστε και άγριοι.. Μετά ας βάλουμε και πανομοιότυπες κιθάρες με κομμένα τα μεσαία τέρμα οι οποίες θα είναι τόσο βαριές ώστε να τρομάζουν όποιον βρουν στο διάβα τους.. Δεν ξέρω, λίγο επιτηδευμένο το όλο σκηνικό μου φάνηκε..

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #62 στις: 02/12/08, 22:50 »
Κριμα που δεν απαντησες και σε μενα και εγω καθησα και εγραψα ενα κατεβατο για σενα ::)..παντως δεν πειραζει..εχω υπομονη..
*Διαβασες καπου οτι το kill em all  δεν ειναι καθαροαιμο θρας και το αναπαραγεις ετσι? :P..Η επιτυχια τους ηρθε με καθαροαιμο θρας δλδ(οοοκ παμε παρακατω)
*Μας ειπες για τους heaven shall burn και εδω ερχεσαι και μας παραθετεις οτι πιο φλωρικο βιντεο βρηκες.Λες και καποτε δεν υπηρχαν οι Poison και οι cinderella. ::)
*Mε αναγκαζεις να κατσω να υποστηριω τους Τrivium.Που θα φτασουμε δηλαδη..Ωραια ειναι μια μιξη θρας και μεταλκορε και εχουν και μια μπαλαντα.Ωραια ΚΑΙ?

Και ναι..ή εχασες τον ορο η δεν τον εμαθες ποτε. :-X

δηλαδη οι trivium προσπαθουν να γινουν γνωστοι με μπαλαντες. γιατι αυτη η μπαλαντα εγινε video-clip και single.
και το dying in your arms δεν ειναι μπαλαντα. μπαλαντα ειναι το nothing else matters,μπαλαντα ειναι το vermillion II,αυτά ειναι μπαλαντες. (δεν το λεω ως προς το ποιον του κομματιου αλλα ως προς το ειδος)

δε χρειαζεται να διαβασω κατι για να ερθω και να το πω. εδω λεμε τις αποψεις μας,δε λεμε τα σωστα και τα λαθη.
ειπα ο,τι ακουω. αν δηλαδη ειναι trash το ride the lighting και ειναι trash και το kill em all,ποια η διαφορα τους τοτε. Εσενα δε σου φαινεται οτι το ride the lighting ειναι λιγο πιο τεχνικό και το kill em all ειναι λιγο πιο αλανιαρικο; απλα αυτο λεω. και μην αρχισουμε θεμα για τους metallica τωρα. τους λατρευουμε ολοι.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #63 στις: 02/12/08, 22:50 »
Άσχετο, αλλά τα συγκροτήματα που αναφέρατε στα τελευταία σας posts δεν τα γνώριζα καθότι πλέον δεν ψάχνω φανατικά νέες μπάντες.. Μόνο τους Bullet for my valentine γνώριζα και αυτό από ένα track του need for speed most wanted και τίποτα παραπάνω.. Όμως, ό,τι video παραθέσατε μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση.. Λίγο ψευτομαγκιά, tattoo, σκουλαρίκι και γκόμενες από την μία.. Από την άλλη λίγο brutal φωνητικά για να φαινόμαστε και άγριοι.. Μετά ας βάλουμε και πανομοιότυπες κιθάρες με κομμένα τα μεσαία τέρμα οι οποίες θα είναι τόσο βαριές ώστε να τρομάζουν όποιον βρουν στο διάβα τους.. Δεν ξέρω, λίγο επιτηδευμένο το όλο σκηνικό μου φάνηκε..

πεστα ρε ανθρωπε επιτελους..

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #64 στις: 02/12/08, 22:57 »
oi grand avenue που λες ειναι ατυχες παραδειγμα με αυτο που συζηταμε. οι trivium ειναι ακριβως αυτο που σου είπα. απλά άκου το crusade. δηλαδη το dying in your arms ειναι thrash; κλασικο αμερικανικο pattern αμερικανικου νεομέταλ συγκροτηματος.τα καλυτερα παιδια της roadrunner...(να μην πουμε για την roadrunner τωρα..). ό,τι πλασαρουν τα μμε γινονται ευραιως γνωστά. πχ οι metallica εγιναν γνωστοι στο black album για τον πολυ κοσμο,αφου πρωτα ομως ειχαν βγαλει τρεις τρελους δισκους.οι opeth για μενα ειναι μια τεραστια μπαντα,που ομως ποτε δε θα γεμισουν ενα χωρο οπως θα γεμιζαν οι metallica.εκει καταληγω και βγαζω συμπερασμα οτι οι Opeth δεν πουλανε.


Oι Grand avenue ειναι μια χαρα παραδειγμα.Μιας και εγιναν γνωστοι και τους ακουνε ολοι καθαρα λογω προωθησης και ενος χιτ.

Καταρχας ποιος σου ειπε οτι οι Trivium ειναι thrash..Κατα δευτερον και να στο ειπε καποιος ποιος σου ειπε οτι επειδη ειναι θρας απαγορευεται να εχουν αλλες 1002 επιρροες.Ενω οι death angel που ειχαν μπαλαντα δεν ηταν θρας..

Για τους Μεταλικα τωρα.Χεστηκαμε για τον πολυ κοσμο.Με τους 4 ακομα και με τους 2 πρωτους δισκους τους ηταν ηδη οσο γνωστοι χρειαζοταν για να ειναι απο τα μεγαλυτερα μεταλ συγκροτηματα..Το αν τους εμαθε και η κουτση μαρια τι σημαινει?Οτι ειναι κακος δισκος το black album? ??? :P

Για τους Opeth..Tι καθεσαι και συγκρινεις σοβρακα με τριφτες ρε φιλε.Οι Opeth παιζουν μια πολυ πιο δυσκολοχοντευτη μουσικη σε μια εποχη με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσφορα συγκροτηματων.Ασχετα με το ποσο καλοι ειναι λογικο ειναι να μην εχουν αντιστοιχο κοινο.Εκτος του οτι οι μεν ειναι σχεδον 30 χρονια ενω αυτοι μια δεκαετια κ κατι.Συμπερασμα?Βγαζεις αυθαιρετο συμπερασμα.

Εκτος αυτου ξεκινησες το θεμα λεγοντας οτι το μεταλ πεθαινει και τωρα λες οτι γινεται γνωστο οτι προβαλεται..Ε ενταξει στο δευτερο συμφωνω αλλα δεν καταλαβαινω γιατι εχει σχεση με το πρωτο.

τους metallica τους εμαθαν στο black album. μεχρι το justice ηταν μια μπαντα οπως οι testament oι megadeth και ολοι αυτοι που βρωμανε οι μασχαλες τους.
μου αρεσει ο ορος που χρησιμοποιεις για τη μουσικη των opeth. και εγω συνεχιζω λεγοντας οτι αυτο το δυσκολοχωνευτο θελουν να το πλασαρουν ως mainstream με καποια συγκροτηματα και δε μου αρεσει. και οταν λοιπον υπαρχουν συγκροτηματα που το κανουν αυτο,η metal παιρνει τομπουλο. αυτο λεμε!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #65 στις: 02/12/08, 22:58 »
@faser
Μα λογικο να σου φανηκε επιτηδευμενο... Εμπορικες μπαντες ειναι. Δεν υπρασπιζομαι κανεναν για την αυθεντικοτητα του κτλ. Ειναι mainstream μπαντες πως να το κανουμε. Οπως ηταν και μπαντες σε ολες τις εποχες, ευκολοακουστες με λιγη ψευτομαγκια tatoo σκουλαρικια και γκομενες... Σε ποια χρονικη περιοδο του μεταλ δεν ηταν ετσι τα πραγματα? Παντα υπηρχαν και μπαντες που δεν ηταν αυτο που θελουμε να λεμε αυθεντικες.

@garvin
Για τους slipknot δεν ξερω τι εχεις ακουσει αλλα το ομωνυμο παντως δεν εχει ραδιοφωνικα ρεφρεν...

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ειναι εγκλημα που προσπαθουν να εμπορικοποιησουν ακραια ακουσματα. Αφου πιανει. Με αυτην τη λογικη το μεταλ δεν θα πρεπε ΠΟΤΕ να εχει γινει ουτε στο ελαχιστο εμπορικο γιατι ειναι απο μονο του ενα ακραιο ακουσμα. Μη βλεπεις εγω κι εσυ και ο καθε μεταλας που δεν θεωρει τους maiden ακραιους, για πολυ κοσμος ακομα και οι maiden φαινονται φασαρια. Αρα λοιπον τι συζηταμε? Οσο υ παρχουν εταιριες, ο,τι πουλαει θα εμπορικοποιειται και θα γινετια mainstream. Ετσι γινεται και τωρα με μπαντες οπως οι bullet for my valentine.

Αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα και αλλο να λες οτι δεν παιζουν μεταλ.Τι να κανουμε καλως ή κακως στα χναρια του μεταλ κινουνται. Μπορει να μην ειμαι πρωτογονο thrash metal αλλα ειναι το μεταλ του σημερα ειτε σε εμπορικες εκφανσεις ειτε σε underground ειτε σε πιο ψαγμενες.

Και πιστεψε με για πολλους οι  mastodon ειναι πολυ προωθημενη μπαντα, και οντως ειναι, φαγανε τρελο promotion ειδικα στο leviathan. Να δεις τωρα που θα βγαλουν το καινουριο τι ντορος θα γινει. Αν διαβασεις χαμερ τοσο ελληνικο οσο και εξω θα καταλαβεις για τι τρομερο promotion μιλαμε. Ή οι tool. Υπαρχει κανενας που να αμφισβητησει την αξια των tool σε οτι αφορα την μουσικη? Δεν νομιζω. Παρολαυτα το 10000 days το προωθησανε οσο κανενα τα τελευταια χρονια οι εταιριες. Για να μην σχολιασω το guitar hero world toor που κανανε οι tool...

Οποτε οπως και να το κανουμε σε οτι πουλαει θα υπαρχει εμπορικιλα. Αυτην την εποχη πουλαει στο ακραιο μεταλ. Ουτε εγω τις γουσταρω αυτες τις μπαντες (ειδικα τους bfmv) αλλα τι να κανουμε.. Δεν τους ακουω, σχολιαζω αρνητικα αυτο που δεν μου αρεσει αλλα ετερον εκατερον. Δεν θα πω οτι δεν παιζουν μεταλ επειδη εγω δεν τους γουσταρω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #66 στις: 03/12/08, 00:37 »
Το ξερα οτι θα καταληξει ετσι δεν επρεπε καν να ασχοληθω..Δηλαδη τωρα φανηκε σαν να υπερασπιζομαι ολες αυτες τις ηλιθιες μπαντες.ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ για τελευταια φορα.ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ αλλα ΕΣΥ αρχισες να μας λες οτι το μεταλ παει και οταν ειδες οτι δεν σε επαιρνε το γυρισες αλλου.Στο οτι οι εταιριες προωθουν ηλιθιες μπαντες.ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΩ με faser.

Oι Μεταλικα ηταν μια μπαντα οπως οι Τεσταμεντ?Ρε δεν ειμαστε καλα..Ξερεις καπου μακρια ακουγεται οτι οι μεταλικα ηταν οι δημιουργοι του μεταλ και οι metallica ανηκουν στις 4 καλυτερες μπαντες του θρας.Με αλμπουμ μνημεια στα 80s ειναι λογικο!Στο black album απλα γιαγαντωθηκαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περα απο τους maiden τους sabbath Κλπ.Δεν νομιζω να εινναι το ζητουμενο στη συζητηση αυτο ομως.

Trivium.Και οι maiden εινα βιντεοκλιπ μπαλαντα.Και οι savatage.Και οι queensryche.Ωραια ειναι φλωρια το κομματακι..ΩΡΑΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ TRIVIUM.Αυτο ομως γιατι να συντελει στη καταρευση του μεταλ?

Ξερεις garvin υπαρχουν κ πραγματα που ειναι απλα αληθειες δεν ειναι ολα η γνωμη μας.Η γη γυριζει γυρω απο τον ηλιο.Πριν ειπες οτι το Kill em all δεν ηταν θρας τωρα μας λες οτι ηταν πιο αλανιαρικο..ΑΠοφασισε και ΜΕΤΑ γραψε!

Στην τελικη και μενα μου τη σπαει(και το λεω απο παντα) καφρικες μπαντες να προσπαθουν πιασουν κοινο με τρελη προωθηση και μαλακιες κλιπ.Αλλα στη μουσικη βιομηχανια παντα γινονται αυτα.Και οι trivium σιγουρα δεν ειναι η μπαντα τσιχλοφουσκα σαν τις αλλες που παρεθεσες.Oi bullet for my valentine ειναι μια τσιχλοφουσκα του βρετανικου τυπου..Λες και το 1990 δεν υπηρχαν τετοιες....

Με κουραζει το θεμα..εχουν μπει 100 θεματα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #67 στις: 03/12/08, 01:26 »
την πλακα δεν τη γυρισα εγω επειδη δε με παιρνει όπως λες. εδωπερα συζηταμε δε κανουμε κοντρες. οι κοντρες εκτος kiratzo.απλα πηγε εκει η συζητηση και ειπα τη γνωμη μου. επειδη δεν καταλαβαινομαστε αστο καλυτερα.

ειπα μια σκεψη: ΕΑΝ μπαντες σαν τους BULLET FOR MY VALENTINE κινουν τα νηματα του METAL, τοτε το METAL παει κατα διαολου.

ΕΑΝ θεωρεις οτι εχω αδικο,οκ κανενα προβλημα απλα αλλαξε λιγο το στυλ σου και μην εισαι επιθετικος γιατι μπορω να γινω και εγω αν θες.

αν σε κουραζει το θεμα μην απαντας,και ειναι λαθος σου που μπηκες στο κοπο να μιλησεις αν οπως λες εχουν μπει 100 παρομοια θεματα.

Ανοιξε ενα νεο θεμα να μιλησουμε για το kill em all και για τους metallica γενικα.

Καθε θεμα που ανοιγει πρεπει να καταληγει σε κοντρα δυο ή τρειων ατόμων δηλαδή; έλεος πια! βαρεθηκαμε! Δε με νοιαζει ειλικρινα αν ξερεις ολη τη δισκογραφια απο 23446594392388200 μπαντες. μπραβο σου και καλα κανεις.

οσο για τους tool,ναι,το 10000 days προωθηθηκε,διαφημιζοταν μεχρι και στο mad,αλλα δεν ειδα κανενα χαζοτραγουδο να γινεται single. αντιθετως αν δεν κανω λαθος βγηκε το the pot σε single. Aλλα ειναι ενα σχετικα αντιπροσωπευτικο κομματι για το δισκο,όχι σαν το tears don't fall πχ που δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα κομματια του poison.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 13:55 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #68 στις: 03/12/08, 17:45 »
Kαι παλι στεκεσαι σε 1-2 σημεια  και ουτε μια απαντηση δεν δινεις.Οταν ομως τη μια λες το ενα και τη μια το αλλο και καδιαφωνεις με καποιον ανθρωπο αυτος δεν μπορει να συνεχισει τη συζητηση.Σου ειπα 1002 πραγματα και μετα ερχεσαι και μου λες 5 εντελως διαφορετικα που αλλαζουν τη συζητηση.Επισης ερχεσαι στο τελευταιο ποστ και μου λες οτι κανω τον εξυπνο κλπ.Ε αστο.

Η ιστορια διαδασκει τελικα!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 17:50 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #69 στις: 03/12/08, 19:00 »
Αρα ρε garvin τελικα που ειναι γ**ωτο το προβλημα σου? Στο αν πρεπει να εμπορικοποιειται ο ακραιος ηχος? Αφου και σενα σου αρεσουν εμπορικες μπαντες. Στο οτι οι εμπορικες μπαντες ειναι χαλια? Στο οτι εσενα δεν σου αρεσουν καποιες μπαντες? Σου χουμε πει 1002 πραγματα με τα οποια τελικα λιγο πολυ συμφωνεις και δεν μπορω πια να καταλαβω επι της ουσιας ποιο ειναι το προβλημα σου με μπαντες οπως οι τριβιουμ. Αν δεν τις γουσατρεις σαν ηχο οκ, ουτε εμενα μου αρεσουν. Απο κει και περα τι προβλημα εχεις?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #70 στις: 03/12/08, 23:56 »
Kαι παλι στεκεσαι σε 1-2 σημεια  και ουτε μια απαντηση δεν δινεις.Οταν ομως τη μια λες το ενα και τη μια το αλλο και καδιαφωνεις με καποιον ανθρωπο αυτος δεν μπορει να συνεχισει τη συζητηση.Σου ειπα 1002 πραγματα και μετα ερχεσαι και μου λες 5 εντελως διαφορετικα που αλλαζουν τη συζητηση.Επισης ερχεσαι στο τελευταιο ποστ και μου λες οτι κανω τον εξυπνο κλπ.Ε αστο.

Η ιστορια διαδασκει τελικα!

μα δεν εχω να δωσω καποια απαντηση! καθε φορα που δινω απαντησεις ειναι σαν να απολογουμε και εχω εσενα πανω απ' το κεφαλι μου να με διορθωνεις! (για να μην πω τπτ πιο χοντρό!)


Αρα ρε garvin τελικα που ειναι γ**ωτο το προβλημα σου? Στο αν πρεπει να εμπορικοποιειται ο ακραιος ηχος? Αφου και σενα σου αρεσουν εμπορικες μπαντες. Στο οτι οι εμπορικες μπαντες ειναι χαλια? Στο οτι εσενα δεν σου αρεσουν καποιες μπαντες? Σου χουμε πει 1002 πραγματα με τα οποια τελικα λιγο πολυ συμφωνεις και δεν μπορω πια να καταλαβω επι της ουσιας ποιο ειναι το προβλημα σου με μπαντες οπως οι τριβιουμ. Αν δεν τις γουσατρεις σαν ηχο οκ, ουτε εμενα μου αρεσουν. Απο κει και περα τι προβλημα εχεις?

το προβλημα μου ειναι αυτο που ειπες. αν πρεπει να εμπορικοποιειται τοσο πολυ ο ακραιος ηχος. και νομιζω (αυτο λεω τοση ωρα) οτι οσο πιο εμπορικος γινεται ο ακραιος ηχος,τοσο αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο σε αυτη τη μουσικη.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #71 στις: 04/12/08, 00:20 »
το ροκ είναι τρέντι πάλι...εδώ και μερικά χρόνια έχει αρχίσει να υποχωρεί η RnB, οι δίσκοι που πουλάνε φέτος είναι δίσκοι των παλιών μεγάλων του ροκ (ΑCDC, Springsteen, Def Leppard, Radiohead, REM, Muse, Whitesnake, Metallica, Guns και πολλά που μου διαφεύγουν), στο reunion των Zeps έγινε της πόρνης όπως και γενικά οι περιοδείες των γνωστών σχημάτων πάνε καλά.. Επίσης όλο και περισσότερα μαγαζιά παίζουν ροκ, σε αντίθεση με την περίοδο 95-05 που τα ραδιόφωνα δεν έπαιζαν παρά ελάχιστο ρόκ (αμερικάνικο πανκ τύπου offspring και greenday για την ακρίβεια), πλέον 1 στα 3 είναι ροκ, ενώ τα χαζοχαρούμενα γκρουπάκια τύπου Blink 182 έχουν δώσει τη θέση τους στους Muse, τους Jet, τους Wolfmother, Strokes, Killers, και άλλους, που έχουν πολλά κοινά στοιχεία με Zeps, Maiden, Queen, Sabbath, Beatles....

Τέλος τα μπλουζάκια με τα logos συγκροτημάτων από κει που ήταν trademark του Λυκειομεταλλά που προτιμά το Metalhammer από το Μaxim, πλέον έχουν γίνει τόσο trendy που σου σπάει τα νεύρα, βλ. Τσαλίκη με μπλουζάκι ACDC, Καρβέλα με παλτό White Stripes και δε συμμαζέυετε.

Το κλίμα αντιστρέφεται κατ' εμέ, το ροκ επιστρέφει, απλά στην Ελλάδα και αυτό θα το αντιληφθούμε όταν γίνει πάλι uncool το να είσαι ροκάς.

Όπως λέει και ο μέγας Jack Black : "You can't kill the Metal, the Metal will live on"

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #72 στις: 05/12/08, 01:42 »



Αρα ρε garvin τελικα που ειναι γ**ωτο το προβλημα σου? Στο αν πρεπει να εμπορικοποιειται ο ακραιος ηχος? Αφου και σενα σου αρεσουν εμπορικες μπαντες. Στο οτι οι εμπορικες μπαντες ειναι χαλια? Στο οτι εσενα δεν σου αρεσουν καποιες μπαντες? Σου χουμε πει 1002 πραγματα με τα οποια τελικα λιγο πολυ συμφωνεις και δεν μπορω πια να καταλαβω επι της ουσιας ποιο ειναι το προβλημα σου με μπαντες οπως οι τριβιουμ. Αν δεν τις γουσατρεις σαν ηχο οκ, ουτε εμενα μου αρεσουν. Απο κει και περα τι προβλημα εχεις?

το προβλημα μου ειναι αυτο που ειπες. αν πρεπει να εμπορικοποιειται τοσο πολυ ο ακραιος ηχος. και νομιζω (αυτο λεω τοση ωρα) οτι οσο πιο εμπορικος γινεται ο ακραιος ηχος,τοσο αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο σε αυτη τη μουσικη.
Τι λες τωρα ρε garvin. Σε ΚΑΘΕ μουσικη εχει αρνητικο αντικτυπο η εντονη εμπορικοτητα. Λογικο δεν ειναι? Γιατι κολλησες ντε και καλα στον πολυ ακραιο ηχο ενω αλλες εμπορικες μπαντες τις εκθειαζεις?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #73 στις: 05/12/08, 03:56 »



Αρα ρε garvin τελικα που ειναι γ**ωτο το προβλημα σου? Στο αν πρεπει να εμπορικοποιειται ο ακραιος ηχος? Αφου και σενα σου αρεσουν εμπορικες μπαντες. Στο οτι οι εμπορικες μπαντες ειναι χαλια? Στο οτι εσενα δεν σου αρεσουν καποιες μπαντες? Σου χουμε πει 1002 πραγματα με τα οποια τελικα λιγο πολυ συμφωνεις και δεν μπορω πια να καταλαβω επι της ουσιας ποιο ειναι το προβλημα σου με μπαντες οπως οι τριβιουμ. Αν δεν τις γουσατρεις σαν ηχο οκ, ουτε εμενα μου αρεσουν. Απο κει και περα τι προβλημα εχεις?

το προβλημα μου ειναι αυτο που ειπες. αν πρεπει να εμπορικοποιειται τοσο πολυ ο ακραιος ηχος. και νομιζω (αυτο λεω τοση ωρα) οτι οσο πιο εμπορικος γινεται ο ακραιος ηχος,τοσο αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο σε αυτη τη μουσικη.

Τι λες τωρα ρε garvin. Σε ΚΑΘΕ μουσικη εχει αρνητικο αντικτυπο η εντονη εμπορικοτητα. Λογικο δεν ειναι? Γιατι κολλησες ντε και καλα στον πολυ ακραιο ηχο ενω αλλες εμπορικες μπαντες τις εκθειαζεις?

δεν ειναι ετσι ρε ρουφους.Στη μουσικη της madonna πχ η εντονη εμπορικοτητα δεν εχει κακο αντικτυπο. Αλλα ειναι η Μαντονα,και τα κομματια της θα ακουγονται 2-3 μηνες και μετα θα ξεχαστουν. ειναι ασχημο λοιπον να ακολουθείται η ίδια πολιτική για μπάντες που προαναφέραμε.

το χουμε ψιλοκαψει το θεμα 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 03:58 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #74 στις: 05/12/08, 11:06 »



Αρα ρε garvin τελικα που ειναι γ**ωτο το προβλημα σου? Στο αν πρεπει να εμπορικοποιειται ο ακραιος ηχος? Αφου και σενα σου αρεσουν εμπορικες μπαντες. Στο οτι οι εμπορικες μπαντες ειναι χαλια? Στο οτι εσενα δεν σου αρεσουν καποιες μπαντες? Σου χουμε πει 1002 πραγματα με τα οποια τελικα λιγο πολυ συμφωνεις και δεν μπορω πια να καταλαβω επι της ουσιας ποιο ειναι το προβλημα σου με μπαντες οπως οι τριβιουμ. Αν δεν τις γουσατρεις σαν ηχο οκ, ουτε εμενα μου αρεσουν. Απο κει και περα τι προβλημα εχεις?

το προβλημα μου ειναι αυτο που ειπες. αν πρεπει να εμπορικοποιειται τοσο πολυ ο ακραιος ηχος. και νομιζω (αυτο λεω τοση ωρα) οτι οσο πιο εμπορικος γινεται ο ακραιος ηχος,τοσο αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο σε αυτη τη μουσικη.

Τι λες τωρα ρε garvin. Σε ΚΑΘΕ μουσικη εχει αρνητικο αντικτυπο η εντονη εμπορικοτητα. Λογικο δεν ειναι? Γιατι κολλησες ντε και καλα στον πολυ ακραιο ηχο ενω αλλες εμπορικες μπαντες τις εκθειαζεις?

δεν ειναι ετσι ρε ρουφους.Στη μουσικη της madonna πχ η εντονη εμπορικοτητα δεν εχει κακο αντικτυπο. Αλλα ειναι η Μαντονα,και τα κομματια της θα ακουγονται 2-3 μηνες και μετα θα ξεχαστουν. ειναι ασχημο λοιπον να ακολουθείται η ίδια πολιτική για μπάντες που προαναφέραμε.

το χουμε ψιλοκαψει το θεμα 8)

Πράγματι, το κάψατε...Τώρα μιλάμε με τελείως ουτοπικά επιχειρήματα...Στον πραγματικό κόσμο η επιτυχία κρίνεται πάντα με την εμπορικότητα. Αν δε μπορεί να ζήσει ο μουσικός από τη μουσική, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο να γράψει καλή μουσική. Η αμερικανική και κατ' επέκταση η παγκόσμια αγορά είναι τόσο μεγάλη, που κανείς δεν προωθείται έτσι, χωρίς να αξίζει την παραπάνω προβολή. Στη τελική έχω βαρεθεί όλους όσους ακούνε μια underground μουσική μόνο και μόνο για να το παίζουν ψαγμένοι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
7106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
6 Απαντήσεις
6084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από norway
38 Απαντήσεις
17399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 16:10
από riffraff
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
9 Απαντήσεις
3371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 11:34
από Σώζος
31 Απαντήσεις
8597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 00:47
από DarkHorse
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
7 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 00:48
από Dr Bluz (G.K.)