Αποστολέας Θέμα: μια μικρη βοηθεια σε ενα κομματι..  (Αναγνώστηκε 3887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OPETH13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια καλημερα.Με λενε Χρηστο κ ειμαι καινουριος και μετα απο 5 χρονια αποχης απο την κιθαρα ειπα να την ξαναπιασω στα χερια μου.Αν και κατα καιρους παιζω μονος μου. Πηγαινα κλασσικη κιθαρα 8 χρονια μεχρι τα 17 αλλα  λογω πανελληνιων κ τα σχετικα σταματησα.Βεβαια τωρα απο θεωρια δεν θυμαμαι τιποτα αλλα τα κομματια που επαιζα τοτε τα θυμαμαι. Βach επαιζα κ διαφορα τετοια. Με δαχτυλα ξερω να παιζω μονο αλλα  κ με πενα δεν δυσκολευομαι κ παρα πολυ αλλα θελω πολυ δουλεια. Εχω ξεκινησει κ παιζω τον τελευταιο καιρο αυτο το κομματι 
   αλλα με δυσκολευει αρκετα.Προσπαθω να παιξω πιο πολυ οχι το σολο του Schenker αλλα την συγχορδια που  παιζει ο Spencer Sercombe.Ειναι η ιδια σχεδον σε ολο το τραγουδι και φτανω μεχρι ενα σημειο αλλα μετα το χανω.Δηλαδη δεν μπορω να προχωρησω πολυ.Ειναι θεμα εξασκησης ή πρεπει να μαθω καποια τεχνικη ωστε να το βγαλω ευκολα?Να πω πως χρησιμοπειω πενα σε αυτο. :) Επισης να πω πως το σολο που παιζει ο Schenker το βγαζω πιο ευκολα αν κ σε μερικα σημεια ειναι δυσκολο.Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε την αποψη σας πανω στην τεχνικη αυτου του τραγουδιου κ αν ειναι ευκολο να το βγαλω.Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/09, 08:25 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος OPETH13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μια μικρη βοηθεια σε ενα κομματι..
« Απάντηση #1 στις: 10/08/09, 17:29 »
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και προπαντως για το καλωσορισμα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: μια μικρη βοηθεια σε ενα κομματι..
« Απάντηση #2 στις: 10/08/09, 18:09 »
Όπως καταλαβαίνεις οι Αμερικανοί δεν το λένε για πλάκα το "Practice makes perfect".. Το συγκεκριμένο άρπισμα που επιχειρείς να παίξεις είναι σχετικά απλό αλλά μπορεί ακόμα να μην σου κάθεται στο χέρι σου ή για να στο πω αλλιώς οι μυς του χεριού σου δεν έχουν αποκτήσει την απαραίτητη ευχέρεια και απομνημόνευση ("muscle memory") για να το παίξουν αλάνθαστο και fluid.. Υπάρχουν 2 τρόποι για να ξεπεράσεις αυτό το εμπόδιο.. Ο πρώτος τρόπος είναι παίζεις το συγκεκριμένο άρπισμα συνέχεια, αργά και με δυνατά τονίσματα στα ισχυρά κάθε μέτρου και φυσικά με μετρονόμο.. Ανεβάζοντας μέρα με τη μέρα ταχύτητα στο μετρονόμο θα μάθεις να το παίζεις νερό.. Ο δεύτερος τρόπος είναι να εξασκηθείς με κάτι πιο εύκολο, για παράδειγμα ένα άρπισμα με 8α αντί για 16α (δηλαδή κάτι με λιγότερες νότες) έτσι ώστε να μεταβείς από τα εύκολα στα δύσκολα..

Το συγκεκριμένο άρπισμα δεν έχει κάποια τεχνική που θα πρέπει να μάθεις έτσι ώστε να την εφαρμόσεις εδώ, αλλά αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή.. Υπάρχουν 2 τρόποι να παιξεις ένα άρπισμα (σε συνεχόμενες χορδές) με πένα.. Ο πρώτος τρόπος είναι το λεγόμενο economy picking δηλαδή καθώς "κατεβαίνεις" τις χορδές από τη μπάσα μι στη μι καντίνι, παίζεις downstroke (δηλαδή χρησιμοποιείς την πένα σε όλες τις χορδές με κατεύθυνση "προς το πάτωμα"), ενώς καθώς "ανεβαίνεις" τις χορδές η πένα παίζει upstroke (δηλαδή χρησιμοποιείς την πένα σε όλες τις χορδές με κατεύθυνση "προς το ταβάνι").. Αυτός ο τρόπος είναι και ο πιο εύκολος και ξεκούραστος γι'αυτό ονομάζεται και economy picking.. Ο άλλος τρόπος είναι ανεξαρτήτως αν κατεβαίνεις ή ανεβαίνεις τις χορδές, να δίνεις στην πένα κατεύθυνση μία προς το πάτωμα και μία προς το ταβάνι εναλλάξ, δηλαδή downstroke-upstroke-downstroke-upstroke, etc.. Ο δεύτερος τρόπος ονομάζεται alternate picking και είναι σαφώς πιο δύσκολος και κουραστικός.. Από την άλλη πλευρά όμως, με αυτό τον τρόπο το χέρι σου αποκτά μεγαλύτερη σταθερότητα και έλεγχο σε αυτό που παίζεις..

Σημείωση: Δεν θέλω να σου πω ότι τα αρπίσματα να τα παίζεις με alternate picking.. Και εγώ, 8 στα 10 αρπίσματα με economy picking τα παίζω, αλλά όταν μπορώ, κάνω practice και το alternate picking αν βρω κάποιο άρπισμα που μου αρέσει.. Θα δεις ότι με τον καιρό, όταν χρειαστεί να παίξεις ένα riff σε πολλές χορδές, θα βγαίνει πιο εύκολα με alternate picking παρά με economy picking.. Ελπίζω να βοήθησα.. Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε..


Και κάτι άλλο.. Διαβάζοντας προσεκτικότερα το post σου παρατήρησα ότι βρίσκεσαι στο στάδιο που αποφασίζεις να παίξεις και με πένα αντί μόνο για δάχτυλα.. Προσωπικά και εγώ τις πρώτες εβδομάδες με την πένα είχα απίστευτες δυσκολίες σε σημείο που να μην μπορώ να πιστέψω πως είναι δυνατόν να παίζω αντικειμενικά δύσκολα κομμάτια στη κλασική και στην ηλεκτρική με την πένα να μην μπορώ να παίξω 3 νότες.. Η λύση που "δούλεψε" σε μένα ήταν το να παίζω συνέχεια ένα κομμάτι με γρήγορη πένα αλλά με πολύ εύκολα πατήματα στο "αριστερό χέρι".. Κατά τύχη διάλεξα το Transylvania από Maiden (βλέπεις, αυτά ήταν τα ακούσματα της εποχής) αλλά εσύ μπορείς να διαλέξεις κάτι πιο σύγχρονο με την προυπόθεση ότι το αριστερό χέρι δεν θα παίζει παπάδες (για να μην σου αποσπά την προσοχή από το δεξί χέρι)..

Αποσυνδεδεμένος OPETH13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μια μικρη βοηθεια σε ενα κομματι..
« Απάντηση #3 στις: 10/08/09, 18:28 »
Σε ευχαριστω πολυ faser ησουν κατατοπιστικοτατος κ με βοηθησες πολυ! Ναι,πολυ σωστα καταλαβες..Ειμαι σε περιοδο που θελω να ξεκινησω με πενα και σιγα σιγα κ μερα με την μερα βλεπω τεραστια διαφορα και ο ηχος φυσικα ειναι πιο ωραιος.Με τα δαχτυλα δεν εχω κανενα σχεδον προβλημα.Αλλα τα περισσοτερα αρπισματα θελουν πενα. Ο τροπος παιξιματος με πενα economy picking ειναι οντως αρκετα ευκολος και το κομματι που προσπαθω να παιξω  ο κιθαριστας απο οτι βλεπω ετσι το παιζει.Κ παλι σε ευχαριστω πολυ..Θα ακολουθησω οτι μου ειπες..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 11:39
από Moonchild_
3 Απαντήσεις
3714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 16:06
από zagortsnos
0 Απαντήσεις
1432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 17:37
από diji grampsas
3 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/11, 09:28
από Αnthia
4 Απαντήσεις
2228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/11, 20:32
από Fourier
0 Απαντήσεις
1214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 17:34
από ε?
0 Απαντήσεις
1963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/13, 11:40
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
13 Απαντήσεις
7569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/14, 03:05
από Arhdruid
0 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/14, 00:04
από Muser21
0 Απαντήσεις
29840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 13:54
από Βραζίλης