Αποστολέας Θέμα: Πρώτα βήματα στο Fingerpicking!  (Αναγνώστηκε 3948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρώτα βήματα στο Fingerpicking!
« στις: 04/10/09, 23:56 »
Καλησπέρα παιδιά,
Μετά από 7 χρόνια ηλεκτρικής κιθάρας,κυρίως blues rock, αποφάσισα να ασχοληθώ με το fingerpicking, τύπου Tommy Emmanuel...
Δεν περιμένω να παίζω σαν αυτόν, αλλά μου αρέσει το στυλ που έχει. Θέλω να παίζω μελωδία και μπάσα μαζί. Ξέρω είναι δύσκολο και
έχω δρόμο μπροστά μου αλλά εκεί θέλω να καταλήξω!
Ξέρει κανείς κάποιο καλό βιβλίο πάνω στο στυλ αυτό?
Διευκρινίζω πως δεν με ενδιαφέρει να παίζω αρπίσματα με τα δάχτυλα,
Θέλω να αποκτίσει ανεξαρτησία ο αντίχειρας από τα άλλα δάχτυλα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρώτα βήματα στο Fingerpicking!
« Απάντηση #1 στις: 05/10/09, 00:24 »
Απο την οπτική του κλασικού κιθαρίστα, δε μπορώ παρα να σε παραπέμψω σε κάτι αντίστοιχο. Δεν έχω δει το πως παίζει ο προαναφερθείσας κύριος, αλλα θα σου πώ το εξής: Απο προσωπική άποψη, η ανεξαρτητοποίηση του αντίχειρα απο τα υπόλοιπα, αν και βασικό σημείο, δεν αρκεί κατ'εμέ.

Προσωπικά, έχω καταφέρει να ομαδοποιήσω τον αντίχειρα με το δείκτη και ξεχωριστά, μέσο και παράμεσο, το οποίο δίνει  ωραία περιθώρια για ταχύτητες...

Αν θες, απο αύριο να κάνουμε κουβέντα επι αυτού καθώς τώρα δεν είναι η κατάλληλη ώρα για μένα, οκ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτα βήματα στο Fingerpicking!
« Απάντηση #2 στις: 05/10/09, 01:55 »
αχ τι λες τώρα ....
νομίζεις οτι θα βγάλει ζουμί απ'τις κιθαρες του ο emmanuel όταν παίζει.
πάντως αν κρίνεις απο το δεξί του δε δείχνει να έχει παιδεία κλασικής κιθαρας.
δοκίμασε να παίξεις έτσι διασκευάζοντας ευκολα κομμάτια για αρχή.
δε νομίζω να είναι γραμένη κάπου αυτή η τεχνική για να τη διδαχθούμε απο βιβλίο.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτα βήματα στο Fingerpicking!
« Απάντηση #3 στις: 05/10/09, 18:03 »
φιλε Isnogood δεν είναι τόσο η ταχύτητα που με ενδιαφέρει...
Βασικά προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα για ένα μαγαζι, και θα είμαστε cajon,κιθάρα,φωνη...
Επειδή θα παίζουμε διασκεβασμένα blues, rock, σε unlugged θα ήθελα να πετάω κανένα σολάκι
χωρίς να ακούγεται άδιο.
Αν ακούσεις τον Tommy emmanuel θα δείς ότι ο τύπος παίζει μελωδία, ακόρντα και μπασογραμές ΜΑΖΙ!!!
είναι μόνος του μια ορχίστρα!
Τελος πάντων μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του κώστα και προσπαθήσω να βγάλω κανένα κομμάτι του, ευκολό για αρχή
και όπου φτάσω!!
ευχαριστώ παιδια
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρώτα βήματα στο Fingerpicking!
« Απάντηση #4 στις: 05/10/09, 20:52 »
Αν ακούσεις τον Tommy emmanuel θα δείς ότι ο τύπος παίζει μελωδία, ακόρντα και μπασογραμές ΜΑΖΙ!!!
είναι μόνος του μια ορχίστρα!

Nαι βρε παλικάρι, δε σου είπα να παίξεις ταχύτατα απλά. Ακούω τώρα τον λεγάμενο. To παίξιμο του φέρνει αρκετά στη κλασσική κιθάρα, αλλα με πολλά στοιχεία σύγχρονων ακουστικών παικτών, όπως Andy McKee.

Υπάρχουν κάποιοι βασικοί παράμετροι, όσον αφορά αυτό το είδος παιξίματος:

1)Σκέψου κάθετα. Πλέον κάθε χτύπημά σου χτυπάει παραπάνω απο μια χορδή, και υπάρχουν άπειρες θέσεις με τις οποίες μπορούν να τοποθετηθούν τα δάχτυλα (Καλά, όχι και άπειρες, αλλα με πιάνεις) Ακόμα και με πένα μπορείς να πειραματιστείς σε διάφορες θέσεις, και περάσματα.

2)Καλή, αν όχι άψογη γνώση, της κλίμακας στην οποία κινείσαι. Σε πρώτη φάση, μπορείς να εξασκηθείς με το να παίζεις τραγούδια, και πρίν απο κάθε συγχορδία, να δείς αν χωράει ένα μπασο πέρασμα. Αν χωράει, πώς θα το κάνεις? Θα μπορείς να κάνεις και ρυθμικά χτυπήματα στις πρίμες? Ξεκίνα απο απλά μπασοπεράσματα, χρησιμοποιόντας το τελευταίο 4ο κάθε μέτρου για να κάνεις την αλλαγή. Απλά και καθαρά. Αν φιλοτιμηθώ, θα προσπαθήσω να σου γράψω ένα παραδειγματάκι (Με πένα αν θες, εσύ θα μου πείς)

3,4)Διαφορετικά κουρδίσματα. Η ακουστική/κλασσική κιθάρα "σονάρει" όπως λέει και ο καθηγητής μου. Η επεξήγηση αυτού του όρου θα ήταν οτι το όργανο συντονίζει. Κατα την αποψή μου, η ακουστική κιθάρα, λόγο τρόπου κατασκευή, και χορδών, έχει γενικά πλούσιο ηχόχρωμα. Με κάποια εναλλακτικά κουρδίσματα τύπου D,G,D,G.B,D οι οποίες νότες είναι όλες αρμονικοί της Σολ νότας,αρα απίστευτος συντονισμός, είναι πολύ ευκολο να παράγεις έναν πλούσιο ήχο, ο οποίος πραγματικά με καλή διάθεση δίνει πολύ καλύτερη άποψη για το παίξιμό σου, αλλα επίσης κοπανάς τις χορδές με άλλη σιγουριά.Δεν ξέρω αν ο Tommy Emmanuel χρησιμοποιεί τέτοια κουρδίσματα.

Όπως έλεγα, και λέω το Google είναι φίλος σου....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
177 Απαντήσεις
125236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 03:25
από Petros1
2 Απαντήσεις
3999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect