Αποστολέας Θέμα: καλως σας βρηκα!  (Αναγνώστηκε 4585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosGrs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
καλως σας βρηκα!
« στις: 12/01/10, 22:50 »
Για σας. με λένε Παναγιώτη και ζώ στις Σέρρες. Έχωντας κάνει μεγάλες έρευνες  κατέληξα τι θέλω να κάνω πραγματικά. Να παίζω κιθάρα και να τραγουδάω, ετσι πήρα κιθάρα και όλα τα σχετικά. Τωρα υπάρχει ενα άλλο θέμα. Πως θα μάθω? Το ωδείο θέλει 80 ευρω το μήνα και δεν μπορώ να το υποστηρίξω αν  και βγάζω λεφτά. Χρειάζομαι κάτι δυναμικό και απλό. Δεν ξέρω που θα το βρώ. Πχ ενα βιβλίο. ¨Εχετε κάτι κατα νού??

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #1 στις: 12/01/10, 23:07 »
Βιβλια απειρα αλλα πολυ δυσκολο...
πρεπει να βρεις καποιον να σου δειξει καποια πραγματα για αρχη.
τα 80€ του ωδειου το μηνα δεν ειναι πολλα, προτεινω να ξεκινησεις απο εκει για να αποκτησεις σωστη βαση.
αλλωστε και τα βιβλια κοστιζουν.
αν θες μονο σου, ξεκινα με τα παρα πολλα βιντεο για αρχαριους που θα βρεις στο youtube.

Αποσυνδεδεμένος giorgiom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #2 στις: 13/01/10, 11:37 »
Καλημέρα και καλώς ήρθες στη μεγάλη παρέα μας!

Είμαι και γώ νέος  ( άρχισα εκμαθηση πριν 3 μήνες ) , και θα σου πρότεινα και γω έστω και για αρχή
να πας στο ωδείο για να μάθεις να παίζεις σωστά ( πως να πιανεις την κιθάρα , να παίζεις με μετρονόμο κλπ ).
Πιστεύω στη διδασκαλία ( χρειάζομαι κάποιον να μου δείχνει τα πατήματα και να με κατευθύνει ) γι'αυτό και ξεκίνησα να πηγαίνω σε ωδείο.Δεν ξέρω αν σε ενα χρονο θα εχω προχωρ'ησει αρκετά έτσι ώστε να μην ξαναπάω, αλλά προς το παρόν νομίζω πως ο δάσκαλος είναι απαραίτητος.
Σίγουρα δεν ειμαι ο καταλληλότερος να σου υποδείξει ( ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι φίλοι με τις γνώμες τους )
αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να πάρεις κάποιες βασικές κατευθύνσεις από το δάσκαλο. Μετά καλά να είναι
τα βιβλία, το ίντερνετ - και εδώ το φόρουμ έχει πάρα πολλά βοηθήματα, ψάξετο - και φυσικά η όρεξή σου για μελέτη και παίξιμο.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #3 στις: 13/01/10, 12:07 »
αν στοχος ειναι να παιζεις ρυθμηκα καποια τραγουδια στην ακουστικη για να τραγουδας με τους φιλου σου στον ενα χρονο θα εχεις μαθει αρκετα πραγματα ωστε να συνεχησεις μονος σου.
αν ομως θελεις να γινεις ενα βιρτουοζος περα απο τελη εξασκηση και μια ζωη στα ωδεια και τους δασκαλους δεν φτανει!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #4 στις: 13/01/10, 12:23 »
Το καλυτερο ειναι να βρεις καποιον κοντα σου που να παιζει ηδη κιθαρα και να σου δειξει καποια πραγματα.
Τουλαχιστον να μαθεις τα βασικα, πως την κραταμε, πως την κουρδιζουμε, πως κραταμε την πενα ή παιζουμε με τα δαχτυλα, καποια ακορντα, κτλ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #5 στις: 14/01/10, 12:49 »
Κι εγώ φίλε μου μόνος ξεκίνησα. Τέσσερις μήνες έχω την κιθάρα (ηλεκτρική) κι είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή μου. Διάφορα riff από τραγούδια, δικοί μου αυτοσχεδιασμοί... Προφανώς αν με ρωτήσεις διάφορα θεωρητικά δεν ξέρω την τύφλα μου, αλλά εντάξει αυτό ήταν δική μου επιλογή...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #6 στις: 16/01/10, 14:35 »
Καλησπερα στο forum!  ;D

Εδώ και ένα μεγάλο χρονικό διάστημα έχω την επιθυμία να μάθω να παίζω ακουστική κιθάρα, δυστυχώς όμως η μια αναβολή ερχόταν μετά την άλλη...

Έτσι πήρα την απόφαση φέτος το καλοκαίρι που θα έχω ξεμπερδέψει με τις σπουδές μου να ασχοληθώ με την εκμάθηση κιθάρας στον ελεύθερο μου χρόνο.  Η αρχική μου σκέψη ήταν να κάνω μαθήματα μόνη μου με βοήθεια βιβλίων και videos που υπάρχουν στο internet,  φοβάμαι όμως να μην σκαλώσω κάπου και τελικά ξενερώσω και τα παρατήσω στο τέλος.  Από την άλλη η ιδέα ενός ωδείου δεν με ενθουσιάζει καθόλου, διότι δεν θέλω να μπλέκω με πολλές θεωρίες και να μπω σε ένα τέτοιο τριπακι όπως ήταν του σχολείου και της σχολής, περιττό να πω πως από νότες δεν σκαμπάζω μια  8)

Ο σκοπός που θέλω να μάθω είναι κυρίως για την δική μου ευχαρίστηση, δεν με ενδιαφέρουν τα διπλώματα και γενικά όλη η θεωρία της μουσικής. Θέλω να μπορώ να παίζω τραγούδια που μ’ αρέσουν. Έχω αδυναμία κυρίως στα αργά κομμάτια, όπως ορισμένες ροκ & μεταλ μπαλάντες, καθώς και σε ορισμένα έντεχνα και διάφορα ροκάκια.

Τι να κάνω ; Μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου ή θα χρειαστεί οπωσδήποτε η βοήθεια κάποιου δάσκαλου τουλάχιστον στα πρώτα μου βήματα ;
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος alkyone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #7 στις: 16/01/10, 22:53 »
Ως αρχάρια κι εγώ (μόλις 4 μήνες κιθάρα) νομίζω πως ο δάσκαλος είναι απαραίτητος ειδικά αν είναι κάποιος που σε εμπνέει.  Δεν λέω πως δεν μπορεί και μόνος του κάποιος να μάθει , έχω και φίλους μάλιστα αυτοδίδακτους, αλλά χωρίς κάποια βάση θα βρίσκεις πιστεύω διαρκώς άγνωστα πράγματα. Η μουσική είναι σα να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα: Μπορείς και μόνος, αλλά εξαρτάται σε τι επίπεδο θες να φτάσεις..
Βέβαια μπορεί να έχω αυτή τη γνωμη επειδή και η ίδια είμαι καθηγήτρια και πιστεύω πολύ στη δύναμη της διδασκαλίας. Αρκεί να δίνει στο μαθητή τη δυνατότητα και τα εργαλεία να ψάξει μόνος έπειτα και να βελτιώνεται διαρκώς.
Καλή δύναμη όπως και να έχει! Αφού έχεις διάθεση, θα βρεις τον τρόπο..

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #8 στις: 18/01/10, 12:32 »
Απο οσο βλεπω, μαλλον θα αρχισω με καποια μαθηματα με δασκαλο αρχικα και απο κει και περα βλεπουμε. Τουλαχιστον για τα βασικα και τις αρκετες αποριες που θα δημιουργηθουν  ;D
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #9 στις: 18/01/10, 13:24 »
Βασικά θα σου πω πως αν το έχεις μέσα σου δεν χρειάζεσαι δάσκαλο.
Θα σου πω τί έκανα εγώ (παίζω 11 χρόνια περίπου, αυτοδίδακτος πλήρως). Βέβαια είναι γεγονός πως δουλεύει το
αυτάκι μου γενικότερα.:)

Έχουμε και λέμε
Βρες για παράδειγμα μέσα στο kithara.gr τα τραγούδια που θα ήθελες να ξέρεις να παίζεις και να τραγουδάς με φίλους σου.
(τα ακκόρντα εννοώ).
Στη συνέχεια βρίσκεις από το internet και εκτυπώνεις τα βασικότερα ακκόρντα (αυτά που χρησιμοποιούνται περισσότερο)
ή για να στο κάνω πιο εύκολο εκτυπώνεις και μαθαίνεις κάθε φορά τα ακκόρντα που χρησιμοποιούνται στο εκάστοτε τραγούδι που βρήκες στο kithara.gr ή σε κάποιο άλλο αγγλικό site γιατί καλύτερο ελληνικό δεν υπάρχει απλά (γλύψιμο προς τους συντονιστές :)

Ε αφού τα μάθεις απλά φροντίζεις να παίζεις μαζί με το τραγούδι.
Τα αποτελέσματα θα είναι εκπληκτικά αρκεί να σ'αρέσει.
Με τον ίδιο τρόπο ενεργείς και στα solo μετά κλπ κλπ.

Σαφέστατα δεν μειώνω τους δασκάλους και τα ωδεία, απλά στην περίπτωσή δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος, εκτός κι αν δεν τα καταφέρνεις εύκολα και θες κάποιον έμπειρο να σου μάθει.

Αν το έχεις και σ'αρέσει θα μάθεις εκπληκτικά γρήγορα.
Καλή αρχή και καλή εξάσκηση
take care
cu

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καλως σας βρηκα!
« Απάντηση #10 στις: 18/01/10, 14:22 »
Ευχαριστω για την απαντηση Mistral  :)

Δεν αντιλεγω σε αυτα που λες, κι γω γενικα παντα προτιμουσα να μαθαινω μονη μου γιατι πηγαινα με τους ρυθμους μου και τις ορεξεις μου χωρις να δινω αναφορα σε κανεναν, οσα τουλαχιστον μπορουσα και με επαιρνε φυσικα :P Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο στην συγκεκριμενη περιπτωση θα τα βγαλω περα, γιατι δεν νομιζω να "το εχω" γενικα το θεμα, αλλα θα το παλεψω.

Γενικα θελω απλα καποιον για αρχη να μου δειξει τα βασικα, οπως πως κρατας την κιθαρα  ;D πως  βαζεις το αριστερο χερι, πως βαζεις τα δαχτυλα, με τι δυναμη πιεζεις, τι κανεις με το δεξι χερι, πως χτυπας την πενα, πως βρισκεις τον ρυθμο, πως διαβαζεις τις παρτιτουρες και τις ταμπλατουρες και πως γενικα μελετας σωστα, βημα βημα δηλαδη   8)
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/02, 16:27
από pianistas
1 Απαντήσεις
2983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/03, 19:47
από Holy Diver
8 Απαντήσεις
4616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/04, 17:37
από κατέ((γίδα))
9 Απαντήσεις
28834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:03
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 23:11
από Απόλλων
23 Απαντήσεις
6463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 10:32
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 15:11
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 01:10
από ilianthos-Kanlis
2 Απαντήσεις
2745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/14, 01:47
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
29402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/14, 15:55
από Ishmael