Αποστολέας Θέμα: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!  (Αναγνώστηκε 43201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KorakidisN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • It's all about Rock'n Roll
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/korakidisn
Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« στις: 03/04/12, 18:09 »
Καλησπέρα! Ανα καιρούς ποστάρω μερικά covers που κάνω έτσι και πριν λίγες μέρες πόσταρα άλλο ένα. Κάποιος φίλος μου είπε κάτι πολύ σωστό. * Πως θελεις να ακουσει καποιος τις αξιολογες διασκευες σου αν ποτε σχεδον δεν ασχολεισαι κ με τις διασκευες αλλων μελων?*
Έτσι λοιπόν έκατσα και σκέφτηκα οτι ενώ είμαι πάνω απο 6 μήνες στο φόρουμ έχω συμμετάσχει σε πολύ λίγα threads!
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως αυτό δεν έχει καμία σχέση με το τίτλο! Το οτι δε συμμετείχα έχει να κάνει καθαρά με θέματα δουλειάς και έλλειψη χρόνου! Παρόλαυτα όμως με πείραξε αυτό που μου είπε ο φίλος συμφορουμίτης γιατί έχει απόλυτο δίκιο! Πώς περιμένω να ασχοληθεί κάποιος με τα δικά μου κλίψ όταν εγώ δεν ασχολούμε με τα δικά του.

Θυμάμαι πως όταν έκανα το πρώτο μου βίντεο το πόσταρα σε πολλά φόρουμς μιάς και και τότε ήμουν αρχάριος (όχι πως τώρα δεν είμαι προς θεού) και έψαχνα γνώμες και απόψεις απο παντού! Μόνο εδώ άκουσα καλά λόγια που με εμψύχωσαν να μη το βάλω κάτω. Οπότε σίγουρα χρωστάω πολλά !

Οπότε αποφάσισα να ποστάρω ένα θέμα και να κάνω μερικές προτάσεις για το πώς πιστεύω με τα δικά μου μάτια θα με έκανε το φόρουμ να είμαι πιό πολλές ώρες σε αυτό!


Καταρχάς πιστεύω τα χρώματα και οι εικόνες θα ήταν καλό να υπήρχαν σε αφθονία και ποικιλία! Ένα μονοκόμματο λευκό background με άπειρα θέμετα και τόπικς σε κουράζει δε σε αφήνει να ασχοληθείς και πολύ με κάθε ένα ξεχωριστά ,μιας και τα βλέπεις όλα ίδια!
Καλό θα ήταν τα πιό hot θέματα της ημέρας να ήταν σε καλή και περίοπτη θέση! Κάπου που θα το έβλεπες με τη πρώτη ματιά και όχι να χρειαστεί να κάνεις scroll down όλη τη σελίδα για αν τα δείς!
Επίσης πολύ καλό θα ήταν να μπορούσες να δείς τα κόβερ ,βίντεο , κομμάτια η οτιδήποτε παρόμοιο των συμφορουμιτών μέσα στο ίδιο το φόρουμ χωρίς αν χρειαστεί να πατάς κλίκ σε ένα σύνδεσμο και να σε στέλνει σε εξωτερική σελίδα. καταρχάς αυτό και μόνο σε διώχνει απτο ίδιο το φόρουμ!
Κάτι τελευταίο που θα έσκαγα άν δε το έλεγα! Αυτή η άρπα πάνω αριστερα ρε παιδιά!!! Έπρεπε να την αλλάξει μία κιθάρα  :P
Σε καμία περίπτωση δε τα λέω αυτά με παράπονο η κάτι τέτοιο ! ΟΧΙ! Στο φόρουμ αυτό έχω πάρει πολύ περισσότερα απο όσο έχω δώσει και το λέω με απόλυτη ειλικρίνεια !
Γιαυτό λοιπόν ξεκινάω αυτό το thread!!!
Ίσως βρούμε μερικά πράγματα που θα κάνουν ακόμα καλύτερο το φόρουμ μέσα απο αυτή τη κουβέντα και ίσως μερικά πολύ απλά πράγματα να κάνουν τη διαφορά!
Ίσως πάλι όχι το πολύ πολύ να κάνουμε μια όμορφη κουβέντα :)
Καλό σας απόγευμα !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/12, 22:43 από KorakidisN »

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #1 στις: 03/04/12, 22:21 »
να γινει embed ενα video στο ποστ απο το youtube ειναι πολυ ευκολο αρκει να ενεργοποιηθει η επιλογη απο τον admin  :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #2 στις: 03/04/12, 23:30 »
Ωραία :) χαίρομαι να βλέπω προτάσεις για την καλυτέρευση του site... γιατί μερικές φορές ίσως μας ξεφύγουν κάποια πράγματα ή είναι τόσα πολλά που πρέπει να τεθούν προτεραιότητες. Η γνώμη σας, μετράει.
Μετακινώ το θέμα στον πίνακα "Λάθη και προτάσεις" και θα επανέλθω επί του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος S3nTiNeL

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Better The Devil You Know
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #3 στις: 04/04/12, 01:46 »
Η ιδέα να επιτρέπονται τα video μέσα στο forum, νομίζω δεν είναι επιλογή, αλλά κάτι που έπρεπε να υπάρχει αναγκαστικά.
Είναι άπειρες οι φορές που λόγω πιεσμένου χρόνου, ή και απλής βαρεμάρας, ΔΕΝ βλέπω τα video.
Επίσης θα προτιμούσα, το logo του site να είχε κάτι που να έχει πιο πολύ σχέση με την κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #4 στις: 04/04/12, 02:18 »
Αυτό με το logo δεν είναι άσχημη ιδέα. Θα μπορούσε να είναι ένα καλό θέμα για καινούργιο διαγωνισμό. Σχεδιάστε το καινούργιο logo του Κιθάρα... :D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #5 στις: 04/04/12, 07:27 »
Αυτό με το logo δεν είναι άσχημη ιδέα. Θα μπορούσε να είναι ένα καλό θέμα για καινούργιο διαγωνισμό. Σχεδιάστε το καινούργιο logo του Κιθάρα... :D

Ξεκινάω δουλειά!  ;D

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #6 στις: 04/04/12, 09:15 »
Η δική μου πρόταση θα φανεί λίγο πιο περίπλοκη και ίσως χαζή για μερικούς απο σας.  :-\ Θεωρώ οτι, αν και χρειάζεται αρκετή δουλειά (προτίθεμαι να βοηθήσω κ εγώ με τις ταπεινές μου γνώσεις σε pc), θα ήταν καλό τα ποστς στην κάθε κατηγορία να κατηγοριοποιηθούν περαιτέρω. Δηλαδή για παράδειγμα στην κατηγορία κιθάρα να υπάρχει ξεχωριστή υποκατηγορία για τα ποστς προτάσεων αγορών, ξεχωριστη για τις ακουστικές κιθάρες κ.τλ. Ξέρω οτι κάτι τέτοιο απαιτεί πολύ χρόνο και καθημερινή ενασχόληση αλλά θα βοηθήσει πολύ σε 3 θέματα: α) θα αποφευχθεί αρκετά το άνοιγμα συζητήσεων που υπάρχουν ήδη, β) για τους νέους του φορουμ θα είναι ακόμη ευκολότερο να βρουν αυτό πυο ψάχνουν και γ) ακόμη και οι παλαιότεροι- κιθαρογκουρού θα μπορούν να πηγαίνουν στις υποκατηγορίες που κατέχουν καλύτερα και να δίνουν τα φώτα τους.

Όσο για το logo θα συμφωνούσα και στην αλλαγή και στο διαγωνισμό!!!!  ;D
Αισθητικά θεωρώ οτι το φόρουμ είναι αρκετά καλύτερο απο άλλα φόρουμ της χώρας μας ή του εξωτερικού αλλά παρόλα αυτά λίγο παραπάνω χρώμα όπου αυτό είναι εύκολο δεν θα πείραζε :)

Αυτά απο έναν ταπεινό κιθαρο- "newbie"
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #7 στις: 04/04/12, 16:40 »
Προσωπικά διαφωνώ, ή μάλλον θέλω να εκφράσω την ανησυχία μου, ως προς την πρόταση για τα χρώματα. Σίγουρα κάτι τέτοιο θα έκανε αισθητικά πιο όμορφο, πιο χαρούμενο και πιο φωτεινό το forum, ωστόσο δε βοηθάει καθόλου στην ανάγνωση κειμένου, αφού αποσπά την προσοχή και κουράζει τα μάτια. Η επιλογή των διακριτικών χρωμάτων που υπάρχουν ήδη νομίζω ότι  είναι ένας πολύ καλός συμβιβασμός των δύο παραπάνω.

Όσον αφορά τα πιο hot θέματα, τα οποία προτάθηκε να είναι σε περίοπτη θέση να εκφράσω ένα προβληματισμό: μήπως έτσι  γίνεται ένα είδος διάκρισης εις βάρος των λιγότερο δημοφιλών; Ασυναίσθητα --ίσως-- όλοι θα κοιτάμε τα δημοφιλή θέματα  περισσότερο και έτσι θα τα διαβάζουν ακόμα περισσότεροι και θα λαμβάνουν περισσότερες απαντήσεις, "θάβοντας" ταυτόχρονα ακόμα περισσότερο τα υπόλοιπα. Ωστόσο όπως και νάχει καλό θα ήταν να "συμπυκνωθεί λίγο η σελίδα του portal. Μια ιδέα θα μπορούσε να είναι να μην υπάρχουν ολόκληρες οι δημοσιεύσεις, αλλά δυο τρεις σειρές από την κάθε μία, ή ίσως να υπάρχουν μόνο οι τίτλοι τους, και πηγαίνοντας το δείκτη του ποντικιού πάνω του να εμφανίζεται ένα bubble με το μήνυμα ή μέρος αυτού.

Αποσυνδεδεμένος KorakidisN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • It's all about Rock'n Roll
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/korakidisn
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #8 στις: 04/04/12, 17:00 »
Προσωπικά διαφωνώ, ή μάλλον θέλω να εκφράσω την ανησυχία μου, ως προς την πρόταση για τα χρώματα. Σίγουρα κάτι τέτοιο θα έκανε αισθητικά πιο όμορφο, πιο χαρούμενο και πιο φωτεινό το forum, ωστόσο δε βοηθάει καθόλου στην ανάγνωση κειμένου, αφού αποσπά την προσοχή και κουράζει τα μάτια. Η επιλογή των διακριτικών χρωμάτων που υπάρχουν ήδη νομίζω ότι  είναι ένας πολύ καλός συμβιβασμός των δύο παραπάνω.

Όσον αφορά τα πιο hot θέματα, τα οποία προτάθηκε να είναι σε περίοπτη θέση να εκφράσω ένα προβληματισμό: μήπως έτσι  γίνεται ένα είδος διάκρισης εις βάρος των λιγότερο δημοφιλών; Ασυναίσθητα --ίσως-- όλοι θα κοιτάμε τα δημοφιλή θέματα  περισσότερο και έτσι θα τα διαβάζουν ακόμα περισσότεροι και θα λαμβάνουν περισσότερες απαντήσεις, "θάβοντας" ταυτόχρονα ακόμα περισσότερο τα υπόλοιπα. Ωστόσο όπως και νάχει καλό θα ήταν να "συμπυκνωθεί λίγο η σελίδα του portal. Μια ιδέα θα μπορούσε να είναι να μην υπάρχουν ολόκληρες οι δημοσιεύσεις, αλλά δυο τρεις σειρές από την κάθε μία, ή ίσως να υπάρχουν μόνο οι τίτλοι τους, και πηγαίνοντας το δείκτη του ποντικιού πάνω του να εμφανίζεται ένα bubble με το μήνυμα ή μέρος αυτού.
Υπάρχουν χρώματα όπως το πράσινο ή το μπλέ που δέ κουράζουν τα μάτια. Δεν είπαμε να γίνει το φόρουμ ουράνιο τόξο προς θεού  :P . Απλά να αποκτήσει λίγο χρώμα!
Όσο για τα ποιό χότ θέματα. Πιστεύω δεν αδικείται κανένα θέμα. Τα Hot ειναι Hot και γιαυτο πρέπει να είναι σε θέση που μπορούν να τα βλέπουν όλοι και να συμμετέχουν άμεσα. Είναι καλύτερα μερικά θέματα που δεν έχουν όλοι άποψη γιαυτά και ίσως πολλοί δε θέλουν και να εκφέρουν άποψη. οπότε δε μπορεί να είναι στη ίδια μοίρα ένα θέμα πχ.....*Έσπασε η Μι καντίνι πώς την αλλάζω?* με ένα θέμα *Κάνουν regroup oi Zeppelin*.Απλά δε γίνεται.
Έτσι και αλλιώς τα Hot θέματα καθορίζονται απο τους ίδιους τους αναγνώστες του φόρουμ και απο τη συχνότητα των απαντήσεων στο κάθε θέμα!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #9 στις: 04/04/12, 22:58 »
διαφωνώ για τα hot θέματα....(άλλωστε hot είμαι μόνο εγώ! ;D )
δεν είναι εφημερίδα να έχουμε πρωτοσέλιδα :P

εγώ προσωπικά δουλεύω το φόρουμ από το "μη αναγνωσμένα θέματα από την τελευταία επίσκεψη" και βλέπω κάθε τι καινούριο....
αλλά στις κατηγορίες όντως....ένα λιγότερο δημοφιλές, που όμως πρέπει να πάρει κάποτε απάντηση, μπορεί να μην πάρει ποτέ λόγω αυτού....
τα σημαντικά "για το φόρουμ" θέματα γίνονται sticky από τους συντονιστές.....

(τώρα άμα σκάσει θέμα για reunion των Led....από τώρα ψηφίζω να μπει banner στη θέση του σήματος του φόρουμ!! ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #10 στις: 17/05/12, 14:11 »
Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα στις αγγελίες να είναι ξεχωριστά τα μπάσσα από τις κιθάρες αλλά και οι ενισχυτές από τα πετάλια

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #11 στις: 17/05/12, 14:29 »
Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα στις αγγελίες να είναι ξεχωριστά τα μπάσσα από τις κιθάρες αλλά και οι ενισχυτές από τα πετάλια

+1

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #12 στις: 17/05/12, 20:06 »
Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα στις αγγελίες να είναι ξεχωριστά τα μπάσσα από τις κιθάρες αλλά και οι ενισχυτές από τα πετάλια


+1




Η ιδέα να επιτρέπονται τα video μέσα στο forum, νομίζω δεν είναι επιλογή, αλλά κάτι που έπρεπε να υπάρχει αναγκαστικά.
Είναι άπειρες οι φορές που λόγω πιεσμένου χρόνου, ή και απλής βαρεμάρας, ΔΕΝ βλέπω τα video.

Επίσης θα προτιμούσα, το logo του site να είχε κάτι που να έχει πιο πολύ σχέση με την κιθάρα.



+472168956106512065215124612651278541296512495941254915649012

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #13 στις: 28/05/12, 23:38 »
Έκανα την τροποποίηση, και τώρα τα βίντεο είναι ενσωματωμένα στα μηνύματα :)
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78956.msg675261#msg675261

Αποσυνδεδεμένος antonis777

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    • dreamweaver.gr
Απ: Τι θα άλλαζες στο Forum!!!
« Απάντηση #14 στις: 08/07/12, 23:09 »
δε νομίζω πως θα άλλαζα κάτι.. ειναί αρκετά καλό!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
19357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 16:21
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
10806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/02, 22:00
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/02, 05:01
από razielgr
13 Απαντήσεις
5915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/06, 05:00
από jacksonas
0 Απαντήσεις
3823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/07, 15:21
από Randy31
Φιλιες στο forum

Ξεκίνησε από live4chemistry « 1 2 3 » Λοιπά

50 Απαντήσεις
16780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 21:05
από SWEET*STRINGS
8 Απαντήσεις
15299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 23:56
από Neikos
23 Απαντήσεις
9096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 08:38
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
10672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/11, 22:06
από oxide
21 Απαντήσεις
42586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/13, 12:21
από freemind