Αποστολέας Θέμα: Εμπλουτισμος ρεπερτοριου  (Αναγνώστηκε 10940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εμπλουτισμος ρεπερτοριου
« στις: 27/09/17, 20:47 »
Καταλαβα πως το προβλημα που εχω στο να κατσω κσι να αυτοσχεδιασω κανα χαλαρο γκρουβακι κτλ οφηλετε στο οτι δεν εχω πολλα ακουσματα.
Μου ειναι απιστευτα ευκολο να αυτοσχεδιασω σε ρυθμους sodom και kreator (ειδικα το marines μπορω να το βγαλω με 15 παραλλαγες) καθως και σε πιο σπιντατα θρασοτετοια.
Το θεμα ειναι οτι αυτα δεν μου κανουν κεφι.
Μου αρεσουν γιατι εχουν επι το πλυστον σταθερο ρυθμο και σχετικα μεγαλες αξιες.
Οποτε πρεπει να βρω αυτα τα χαρακτιριστικα σε αλλου ειδους κομματια,οπως το uptown funk που εκανα cover,world up απο cameo,kool and the gang γενικα,rag'n'bone man human,tania syeves pity,η κατι χαλαροτζαμαρισματα που βαζουν σε τιποτα καφευεριες.
Εχει κανεις να προτινει κανα γκρουπακι (οχι bloodhound gang  ;D ) που να ταιριαζει με αυτο που ψαχνω;
ετσι να ακουσω τιποτα νεο βρε αδερφε,γιατι στο τρακτορι ολη μερα το ραδιο βαζει ολο τα ιδια και τα ιδια και δεν λεει.Μεχρι και τις διαφημησεις τις εχω μαθει απο εξω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Εμπλουτισμος ρεπερτοριου
« Απάντηση #1 στις: 28/09/17, 01:48 »
Εμενα ο δασκαλος με εβαλε να μαθω το i can't help myself απο the four tops. Οκ για εσενα παιχνιδάκι ΑΛΛΑ απο εκει πηρα μπουσουλα και για αλλα. Παρε παραδειγμα το play the funky music. Γενικα ψαξου με motown καταστάσεις, παλιο και καλο ροκ εντ ρολ, ο Prince επισης εκανε παπαδες με το μπασο. Και αν θες ντε και καλα ροκια, John Entwistle προφανως τον ξερεις. Επισης πολυ μου αρέσει ο Flea απο τους chili peppers.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Εμπλουτισμος ρεπερτοριου
« Απάντηση #2 στις: 30/09/17, 18:39 »
Σημερα εκατσα και ακουσα το φανκι μιουζικ.το ειχα ακουσει ξανα και το ηξερα ομως πρωτη φορα το ακουσα ως μπασιστας.θα το παλεψω.Αλλα αυτο ο εντγουιστλ,εχει ιδιετερο στιλ στο παιξιμο του.Ακουγα καποτε λιγο χου,αλλα δεν πιστευω οτι με τραβαει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Εμπλουτισμος ρεπερτοριου
« Απάντηση #3 στις: 01/10/17, 00:24 »
Αυτο που ειπες "σαν μπασιστας" με εχει επαναπροσδιορισει σαν ακροατη φετος. Παντα μου αρεσε η "νεγρικη μουσικη" και την ακουγα παντου. Απο οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το μπασο τοτε ειναι που καταλαβα τι ειναι αυτο που την κανει τοσο ρυθμικη. Αν το προβλημα σου ειναι το groove, ασχολησου λιγο με motown κι ετσι και θα με θυμηθεις. Ανοιξε εναν λογαριασμο στο spotify (εαν δεν εχεις ηδη) και ψαξε την συλλογη best of the hook-the best bass. Σου παραθετω και το λινκ https://open.spotify.com/user/ivarz123/playlist/3t0TmdGLhwX2HD3OFOjOye Γενικα ειναι πολυ φρεσκο σαν ακουσμα σε σχεση με αυτα που καταλαβα πως εισαι συνηθισμενος να ακους.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Εμπλουτισμος ρεπερτοριου
« Απάντηση #4 στις: 01/10/17, 07:31 »
Θα το κατεβασω αυτο που λες.
Η αληθεια ειναι πως για ενα διαστημα πολλων ετων ημουν παρα πολυ συγκεκρημενος στην μουσικη που ακουγα,και γιαυτο εχω μεγαλα κενα στο να κατσω να αυτοσχεδιασω.Οταν πχ μαγειρευεις αυγοφετες,αυγα με πατατες,ομελετα,βραστα αυγα,και οτι εχει ως κυρια βαση το αυγο,ουτε μια ντοματοσαλατα δεν μπορεις να κανεις.Αυτο συμβαινει με εμενα και το μπασο
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 14:03
από Jeffknat