Αποστολέας Θέμα: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα  (Αναγνώστηκε 12906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Καλησπέρα σας κύριοι και κυρίες...

Σε λίγο καιρό θα πάω την κιθάρα για αλλαγή χορδών κι επειδή σκέφτομαι ν' αλλάξω και κούρδισμα, ενδεχομένως σετάρισμα σ' αυτό... Γενικότερα μ' ενδιαφέρει να "βαρύνω" τον ήχο μου. Ας πούμε ότι τις ρυθμίσεις στον ενισχυτή τις βρήκα. Ακόμα πειραματίζομαι βέβαια, πάνω κάτω όμως ξέρω τί θέλω. Standard E με 10άρες χορδές δε μου πολυκάνει, θέλω περισσότερο *chugga chugga* στον ήχο μου.

Μία λύση είναι να βάλω 11άρες χορδές (έχω 10άρες τώρα) και να κρατήσω Standard E κούρδισμα. Μία άλλη λύση είναι να ξαναβάλω 10άρες, αλλά να κατέβω σε Standard D κούρδισμα. Προφανώς υπάρχουν και τα Drop, αλλά το Standard με βόλεψε καλά και λέω να μείνω έτσι προς το παρόν. Επίσης μπορώ να βάλω και 11άρες και να κατέβω κούρδισμα αλλά μου φαίνεται λίγο ακραίο, δε χρειάζεται να κατεδαφίσω την πολυκατοικία στο palm muting  ;D Και το Standard Β ακούγεται yummy αλλά μήπως είναι πολύ ακραίο κι αυτό; Keep in mind ότι ναι μεν αυτοσχεδιάζω πολύ από μόνος μου, κάνω όμως και tabs τραγουδιών οπότε δε θέλω ν' αλλάξει ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ ο τρόπος που παίζω...

Ας πούμε ότι ακολουθώ το δεύτερο σενάριο, 11άρες χορδές σε Standard D. Ότι tabs έχω σε Standard E θα μπορώ να τα παίζω σε Standard D; Ρωτάω γιατί ναι μεν ξέρω ότι κατεβαίνουν όλες οι χορδές, άρα βαραίνει ο ήχος αλλά μετακινούνται κι οι νότες. Τα power chords; Γίνονται με τον κλασικό τρόπο;

edit: Δε ξέρω πόσο σημασία έχει, αλλά χρησιμοποιώ τον Roland Cube 20X, πένα 1μμ και βαράω σχετικά δυνατά τις χορδές σε downpicking...

Σας πρήζω τώρα και μάλιστα λέω τα ίδια πράγματα σε 2-3 άλλα θέματα που άνοιξα, απλά τώρα τα σκέφτηκα μαζεμένα μιας κι ο αυτοσχεδιασμός μ' έκανε να θέλω να ψάξω πολύ περισσότερο τον ήχο μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 17:06 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #1 στις: 11/01/10, 17:18 »
Αν απλα αλλαξεις σε 11αρες χορδες και κρατησεις το στανταρ Ε κουρδισμα ο ηχος σου δεν θα βαρυνει, απλα θα εχει πιο πολυ ογκο.
Και σιγουρα θα ειναι πιο δυσκολα τα σολα και ειδικα τα bends.

Αν κρατησεις καποιο αλλο standard κουρδισμα (π.χ. D) τα power chords θα γινονται ιδια, απλα σε αλλο σημειο της ταστιερας.
Ο τροπος παιξιματος δεν θα αλλαξει, παρα μονο στα open chords, αλλα αν καταλαβα το στυλ μουσικης που θες να παιξεις δεν θα εχει και πολλα τετοια  ;)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #2 στις: 11/01/10, 17:38 »
Το φοβόμουν αυτό για τα power chords στο Standard D... Απορρίπτεται... Ήθελα απλά να βεβαιωθώ...

Πάμε λίγο στο θέμα των χορδών: μήπως οι 11άρες είναι καλύτερες σε Drop κούρδισμα κι αν μείνω σε Standard E με κουράσουν ή με δυσκολέψουν; Γενικότερα δε σκοπεύω να κάνω πολλά σόλο, άρα σε bends δε θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Μ' αρέσει περισσότερο το ρυθμικό παίξιμο.

Και ναι συγνώμη, λέγοντας "βαρύτερο ήχο" εννοούσα "περισσότερο όγκο".
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #3 στις: 11/01/10, 22:37 »
Κοιτα, αν τα χερια σου αντεχουν 11αρες τοτε βαλτες. Ο SRV επαιζε με 13αρες  :P
Θα σου δωσουν πολυ περισσοτερο ογκο, ειδικα στις πρωτες 3 (unwound) χορδες. Αλλα ειναι κουραστικο να παιζεις με 11αρες ακομα κι αν κανεις απλα rythm.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #4 στις: 12/01/10, 03:43 »
Παράθεση
Αν κρατησεις καποιο αλλο standard κουρδισμα (π.χ. D) τα power chords θα γινονται ιδια, απλα σε αλλο σημειο της ταστιερας.

Οχι απαραίτητα! το πρόβλημα αυτό θα υπάρχει όταν παίζεις μαζί με άλλους που έχουν E και εσύ D. Aν όμως έχετε όλοι στο συγκρότημα το ίδιο κούρδισμα standard D τότε παίζεις τα πάντα κανονικά πάνω στην ταστιερα. Επίσης αν θέλεις να αλλάξεις ενα κούρδισμα στο guitar pro χωρίς να αλλάξουν οι θέσεις στην ταστιερα κανε αποκοπή όλες τισ νότες, μετά άλλαξε κούρδισμα και μετά επικόλληση  ;)
οι εντεκαρες νομίζω είναι υπερβολή αν δεν παίσεις κι άλλο σε κούρδισμα η αν δεν έχεις κοντή κλίμακα (πχ les paul)
έχω μια κιθάρα με standard σε D# (10-46)
και μια με drop σε C# (10-46 ή 10-52) (το ίδιο κούρδισμα είναι μόνο που "πέφτει" η D# δυο ημιτόνια)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/10, 03:49 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #5 στις: 13/01/10, 00:05 »
Καλά συγκρότημα δεν παίζει... Κανα τζαμάρισμα με τον κολλητό που έχει μπάσο...

Για χορδές ακόμα δεν έχω αποφασίσει, αν και σ' ένα κατάστημα μου είπαν κι αυτοί ότι 11άρες σε Standard E είναι πλεονασμός... Άντε να δούμε...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #6 στις: 08/02/10, 12:33 »
Να ξαναρωτήσω; Τώρα γενικά για κουρδίσματα... Μου μπήκε πάλι η κάψα ν' αλλάξω κούρδισμα... Θα μου πεις αν δε δοκιμάσεις τελικά κάτι δεν πρόκειται ν' αποφασίσεις, απλά απ' την εμπειρία σας αρχικά και μετά βλέπουμε... Εκεί που είχα αποφασίσει προς το παρόν να μείνω σε Standard E, άρχισα πάλι να γλυκοκοιτάζω το χαμηλό κούρδισμα...

Μ' αρέσουν πολύ power-ιές στυλ Iced Earth, Gamma Ray, Iron Savior κλπ αλλά και πιο κλασικά πράγματα όπως Judas Priest, Virgin Steele, Black Sabbath και τέτοια. Γενικότερα heavy & power καταστάσεις.

Απ' την άλλη, γουστάρω πάρα πολύ grooves που έχουν death συγκροτήματα στυλ Unleashed, Bolt Thrower. Δε λέω ότι απαραίτητα θα παίξω death metal, απλά μ' αρέσει αυτός ο όγκος που βγάζουν...

Μία σκέψη είναι το Drop C, πάλι θα μπορώ να παίζω όλα τα παραπάνω αλλά θ' ακούγονται πιο χαμηλά. Δεκτόν, δεν καίγομαι ιδιαίτερα να παίζω "ακριβώς" όπως η ορίτζιναλ ηχογράφηση...

Άλλη, είναι το Eb. Και δεν αλλάζω τίποτα στο παίξιμό μου και έχω και ογκοδέστερο ήχο.

Το Drop D να πώ την αλήθεια, δε μου άρεσε και πολύ τελικά. Οι διαφορές στον ήχο μεταξύ των power chords στις D-A και A-D, δε μου κάθεται καλά.

Τώρα, φαντάζομαι ότι τα περισσότερα απ' τα παραπάνω συγκροτήματα, ρίχνουν το κούρδισμα, τουλάχιστον Iced Earth που όλα τα tabs που έχω δεν είναι σε Eb. Στα υπόλοιπα, αναφέρεται Standard E αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι το κρατάνε έτσι. Άρα έχω κι άλλο λόγο να θέλω να ρίξω το κούρδισμα.

Εσείς τί θα μου προτείνατε; Προφανώς και δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα και η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσω κάποιο και να δώ αν μου αρέσει ή όχι. Απλά θα πρέπει να το τρέχω συνέχεια για σετάρισμα. Για την ακρίβεια, η ακόμα καλύτερη λύση θα είναι να πάρω μια μεταχειρισμένη κιθάρα για δεύτερη και να έχω τη μία χαμηλοκουρδισμένη και την άλλη πιο πάνω...

Γενικά, δε ξέρω αν θα μου φτάνει ο όγκος του Eb ή το Drop C τελικά μου είναι πιο βαρύ απ' ότι θέλω...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #7 στις: 08/02/10, 13:05 »
Το κουρδισμα, οποιο κι αν ειναι αυτο, εφοσων εφαρμοζεται σε ολες τις χορδες (δλδ ολες οι χορδες να πεσουν 1 η Χ ημιτονια ή αντιθετα να ανεβουν ημιτονια) δεν επιρεαζει ουσιαστικα σε τπτ το παιξιμο της κιθαρας. Δεν εχεις να μαθεις καινουριες θεσεις στην ταστιερα... Εκει που πριν με standard tuning επαιζες ΜΙ τωρα με 1 τονο κατω κουρδισμα, σαν νοτα θα ακουγεται ΡΕ, αλλα σαν θεση πανω στην ταστιερα θα ειναι η ιδια με πριν.
Εαν παιζεις μονος σου, κανενα προβλημα, οπως επαιζες και πριν θα παιζεις και τωρα. Αν παιζεις "παρεα" με καποιο backing track ή απλα με καποια ηχογραφηση (πχ αν παιζεις συνοδεια καποιο αγαπημενο σου cd) που ειναι σε standard κουρδισμα, τοτε θα εχεις θεμα γιατι στις ιδιες θεσεις παιξιματος θα βγαζεις αλλη νοτα. Με μπαντα παλι, το λογικο ειναι ολοι να ειναι κουρδισμενοι το ιδιο, αρα ολοι πχ θα κουρδισουν σε D και οχι σε E. Ξανα κανενας δεν εχει προβλημα. Οποτε ουσιαστικα το μονο σου θεμα ειναι αν παιζεις συνοδεια με καποιον αλλο ή με καποιο cd κτλ που παιζει σε standard κουρδισμα. Ακομα και για αυτο υπαρχουν τροποι αντιμετωπισης, απο πειραγμα του pitch shift του κομματιου που παιζει για να το φερεις σε D πχ, μεχρι απλα να εχεις μια φτηνη δευτερη κιθαρα με μονιμα standard κουρδισμα.
Οσως αφορα το θεμα των χορδων, σκεψου το ως εξης:
Οσο χαμηλωνεις κουρδισμα, ουσιαστικα χαλαρωνεις τις χορδες. Εχεις πιο μπασσο ηχο μεν, αλλα ταυτοχρονα επειδη οι χορδες χαλαρωνουν, απο την μια γινονται πιο ευκολες στα bends (μιας και δεν ασκειται πανω τους η ιδια ταση με πριν αφου ειναι πιο χαλαρες τωρα), αλλα απο την αλλη αυτο το χαλαρωμα τις κανει και πιο ευπαθης στο να τις χτυπας με δυναμη και να ακουμπανε στην ταστιερα, να κανουν buzz θορυβο και σε extreme περιπτωσεις πολυ χαμηλου κουρδισματος, να ΧΑΝΟΥΝ ογκο (ηχητικα) και οχι να κερδιζουν ογκο, γιατι αυτη η χαλαροτητα που λεω πιο πανω, μεταφερεται και στον ηχο... Οι πιο μπασσες νοτες ναι μεν θα ηχουν πιο μπασσες απο πριν (πιο χαμηλες), αλλα δεν θα εχουν σφιχτο μπασσο, αλλα ενα αρκετα εντονο loose feel, πραγμα που ειναι αδιανοητο για πχ metal φαση που θες σφιχτα μπασσα, να μην boomαρουν τα palm mutes κτλ.
Εκει η λυση ειναι, ταυτοχρονα με το χαμηλοτερο κουρδισμα, να ανεβαζεις αναλογα και το παχος των χορδων. Πχ αν παιζεις με standard κουρδισμα και 10αρες χορδες και θες να πας σε D ή σε C#, τοτε ειναι καλυτερα ταυτοχρονα με το κουρδισμα να αλλαξεις και χορδες (και setup βεβαιως βεβαιως) απο 10αρες σε 11αρες. Γιατι; Γιατι οτι χασεις εξαιτιας του χαμηλοτερου κουρδισματος (χαμηλοτερη ταση στην χορδη, loose feel κτλ) θα το αναπληρωσεις με το μεγαλυτερο παχος χορδων. Ετσι θα εχεις τα + του χαμηλοτερου κουρδισματος , περιοριζοντας ομως τα οσα αρνητικα αυτο φερνει... Αν δεν το κανεις αυτο, και ειδικα αν παιζεις με δυναμη και γρηγορα, θα δεις οτι ο ηχος σου θα ειναι muffled, λασπωμενος, τα μπασσα  δεν θα ακουγονται σωστα, οι χορδες θα τασταρουν ευκολα ενω και το γενικο κουρδισμα θα ειναι ενα θεμα, γιατι αν πατας με δυναμη τις χορδες πανω στην ταστιερα θα ειναι πολυ πιο ευκολο να τις βγαλεις out of tune καθως παιζεις (σε σχεση με πριν που ειχες standard κουρδισμα).
Εγω πχ, επαιζα παλια με standard κουρδισμα και μικτο σετ με τις 3 μπασσες χορδες να ειναι απο 10 σετ και οι 3 καντινι απο 9 σετ.
Τα τελευταια χρονια παιζω μονιμα σε Eb (που με την προσθηκη του d-tuna που εχω, κανει την ΜΙ μπασσα να πεφτει σε Db) και τις εχω κανει ολες 10αρες. Τον τελευταιο καιρο ομως σκεφτομαι να αλλαξω τις 2 μπασσες χορδες με 11αρες για ολους τους λογους που ειπα πιο πανω.
Τελος να σου πω, οτι για αρκετα χαμηλα κουρδισματα, για να παρεις σωστο αποτελεσμα, θα πρεπει να εχεις και αντιστοιχο ενισχυτη/ηχειο... Μην περιμενεις πχ με εναν με 10αρι ηχειο να παρεις καλο αποτελεσμα με C κουρδισμα, γιατι πολυ απλα το 10αρι ηχειο δεν μπορει να "φτασει" τοσο χαμηλα σε αποδοση Hz ωστε να βγαλει σωστα και "πειστικα" αυτες τις συχνοτητες. Οποτε ή θα παραμορφωνει (με ασχημο τροπο) ή απλα δεν θα βγαζει τις αυτες συχνοτητες καν. Ακομα κι ο ενισχυτης παιζει πολυ σημαντικο ρολο, γιατι αλλο να εχεις εναν ενισχυτη που σχεδιαστηκε για να εκμεταλλευται χαμηλα κουρδισματα (πχ Bogner Uber) και αλλο να εχεις εναν που σχεδιαστηκε για standard κουρδισμα. Γιατι ειναι αλλο ο 1 και αλλο ο αλλος; Γιατι απλα σχεδιαστηκε ετσι η προενισχυση του και η ενισχυση του, ωστε να αποκρινεται σωστα ο ενισχυτης στις "ζητουμενες" συχνοτητες χωρις να παραμορφωνει, χωρις να μπουκωνει η προενισχυση κοκ...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/10, 13:12 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #8 στις: 08/02/10, 15:05 »
Πολύ μ' αρέσουν οι απαντήσεις σου, πολλές πληροφορίες αλλά άκρως κατατοπιστικές κι αναλυτικές :)

Κι εγώ όταν έριξα την κιθάρα σε Drop D, δε μ' άρεσε ο ήχος τόσο γιατί η (Ε) D ήταν χαλαρή σα σκουληκαντέρα, μάλλον έπρεπε να πειράξω λίγο τη γέφυρα...

Ουσιαστικά το σετάρισμα είναι που με προβληματίζει. Αν ήξερα να κάνω, θα είχα δοκιμάσει ήδη όλα τα κουρδίσματα που μ' ενδιαφέρουν. Απλά τώρα πρέπει να το τρέχω σε μαγαζί...

Τις τελευταίες μέρες κάνω κάποιες ηχογραφήσεις με το ezdrummer αλλά δε θεωρώ ότι θα έχω πρόβλημα σε χαμηλό κούρδισμα μιας κι ένας φίλος γράφει έτσι τραγούδια κι ακούγονται εντάξει. Τώρα για backing tracks, ναι μάλλον θα έχω. Δε το έχω ψάξει πολύ το θέμα εδώ...

Το θέμα με το ηχείο τώρα με άγχωσε. Εγώ έχω τον Roland Cube 20X που έχει 8άρι ηχείο. Λες ο ήχος να είναι εντελώς άθλιος; Αν λες βέβαια ότι το 10άρι "ζορίζεται", φαντάσου το 8άρι... Μπορώ βέβαια να συνδέομαι στο pc που έχω 2.1 ηχεία κι αργότερα θα πάρω monitor, παίζει να φτιάξει καθόλου η κατάσταση; Για ηχογράφηση έχω την E-MU 0202 οπότε θα είναι αποκλειστικά για την επεξεργασία του ήχου...

Και κάτι τελευταίο. Έχεις μήπως τη δυνατότητα να ηχογραφήσεις κάτι (εδώ αναφέρεται η δυνατότητα) σε Eb που είσαι ν' ακούσω τον ήχο; Φυσικά και δε θα είναι το ίδιο με τη δική μου κιθάρα αλλά να πάρω μια ιδέα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #9 στις: 08/02/10, 15:25 »
To set up ειναι κατι που μπορεις να κανεις και μονος σου μεν, αλλα αν δεν εχεις πειρα, αστο να το κανει ενας μαστορας, γιατι ειδικα οταν αλλαζεις κουρδισμα/μεγεθος χορδης, μπορει να θελουν αλλαγες πολλα πραγματα, απο την γεφυρα, τα ελατηρια (αν εχει τρεμολο η γεφυρα), το rod, ακομα και το nut μπορει να θελει ρυθμιση (πχ πιο πλατιες αυλακωσεις) για να παιζει σωστα και να αποδιδει η κιθαρα οπως θα πρεπε...
Οσων αφορα τα ηχεια, ναι οσο μικροτερο ειναι ενα ηχειο, τοσο πιο δυσκολο ειναι για αυτο να "κατεβει" χαμηλα συχνοτικα και να βγαλει σωστα τα μπασσα που του δινεις. Σε αυτο βεβαια παιζει επισης ρολο και ο ενισχυτης οπως ειπα και πιο πανω. Γενικα τα + ενος χαμηλοτερου κουρδισματος, νομιζω οτι θα τα εχεις με εναν ενισχυτη που να εχει τουλαχιστον 1 12" ηχειο (ειδικα με καμια oversized κλειστη καμπινα) ή ακομα καλυτερα με 2x12" και το ιδανικο μια με 4x12". Για καλυτερο bass response, οι καμπινες καλο ειναι να ειναι κλειστες (και οχι ανοιχτες οπως εχουν οι περισσοτεροι combo ενισχυτες) και ακομα καλυτερα, τα ηχεια τους να ειναι front mounted (για πιο σφιχτα μπασσα).
Τωρα με τον cube δεν εχω παιξει, αλλα οπως και να χει, μην περιμενεις να αλλαξει δραματικα ο ηχος σου προς το καλυτερο εξαιτιας αλλαγης κουρδισματος, γιατι απλα δεν προκειται να γινει. Θα ακους πιο χαμηλα τις νοτες, αλλα κατα ποσο αυτο σημαινει οτι θα ακουγονται και καλα ειναι αλλη ιστορια...
Επειδη δεν εχω ηχογραφησει τπτ τελευταια κι επειδη πρεπει να συνδεω καλωδια και να τραβαω απο καναλια κτλ (με λιγα λογια βαριεμαι να μπω στην διαδικασια αυτο το διαστημα) δεν μπορω να σου δωσω κατι να ακουσεις...
Για να ξερεις για τι περιπου μιλαμε ομως, φαντασου οτι ο EVH και ο SRV παιζαν με Eb...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #10 στις: 08/02/10, 15:52 »
Ωωωωω, καμπίνες και τέτοια δεν παίζουν για μένα. Ούτε καν μεγαλύτερος ενισχυτής. Σε πολυκατοικία είμαι, οτιδήποτε μεγαλύτερο είναι πλεονασμός, φασαρία και στη δική μου φάση παιξίματος, τσάμπα λεφτά.

Για την ηχογράφηση μή σε απασχολεί, μετά θυμήθηκα ότι υπάρχει και το youtube οπότε... yeayyyyy!!!

Αυτό που κατά 99% θα κάνω, θα μείνω για κανα μήνα με τις 10άρες και το Στάνταρ κούρδισμα (πήρα και 2 σετ 10άρες καινούργια, μη μείνουν), θα την πάω για ένα σετάρισμα και θα του πώ να με πάει πρώτα σε Eb. Αν πάω πρώτα σε Drop C και μετά σε Eb, θα χρειαστεί και αλλαγή του nut οπότε... κι άλλα λεφτά.

Αν μείνω ευχαριστημένος με το Eb, κάθομαι όμως είμαι και δε μ' ενοχλεί τίποτα.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #11 στις: 23/07/12, 16:19 »
Καλησπέρα. ελπίζω να ειμια σε οσο το δυνατον πιο σχετικο θρεντ γιατι εχω μια απορία σχετικα με καποταστο και κουρδισμα κιθαρας. θα σας δωσω ενα παραδειγμα. Κουρδισμα κιθαρας μισό "επίπεδο" πιο κατω από το στανταρ, καπο στο δεύτερο ταστο και μετά παιζω τη συγχορδια Αm. αυτ'ος ο ήχος που βγαινει απο αυτη τη συγχορδία, ποια συγχορδια ειναι αν βγαλω το καπο και γυρισω την κιθαρα σε στανταρ κούρδισμα ή αν απλως βγάλω το καπο και αφησω το μισό "επιπεδο" κατω κουρδισμα; συγχωρεστε με αν εινι αφελης η ερωτηση μου αλλά ειμαι αρχαριος. ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #12 στις: 23/07/12, 17:34 »
καλησπέρα και καλώς ήρθες

δεν υπάρχου επίπεδα, υπάρχουν τόνοι, ημιτόνια κτλ
άρα αν έχεις κουρδίσει μισό "τόνο" πιο κάτω και πιάσεις την "Am" αυτή ουσιαστικά είναι η Gm#....αν βάλεις το κάπο στο δεύτερο τάστο και πατήσεις πάλι Am τότε ουσιαστικά έχεις πιάσει την Am#

αυτ'ος ο ήχος που βγαινει απο αυτη τη συγχορδία, ποια συγχορδια ειναι αν βγαλω το καπο και γυρισω την κιθαρα σε στανταρ κούρδισμα ή αν απλως βγάλω το καπο και αφησω το μισό "επιπεδο" κατω κουρδισμα; συγχωρεστε με αν εινι αφελης η ερωτηση μου αλλά ειμαι αρχαριος. ευχαριστώ.
η ερώτηση ποια ακριβώς είναι?

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #13 στις: 23/07/12, 18:01 »
φίλε εννοείς οτι αν πιασω την Am με καπο στο δευτερο και με μισο τόνο κατω κούρδισμα, θα βγει η Gm# αν είχαμε κανονικό΄κούρδισμα; συγνωμη αν δε μπορώ να διατυπώσω την ερώτηση μου καλά αλλά είμι ανίδεος από τετοια. αυτό που θέλω να ρωτησω για να το κανω πιο απλά είναι σε ποια συγχορδία αντιστοιχεί η Αm με καπο στο δευερο και μισό τόνο κάτω έαν θελαμε να την βρούμε σε κιθαρα με στανταρ κουρδισμα και χωρίς καπο; ¨Η αν απλά είχαμε δίπλα μας ένα πιανο που εχει στανταρ κουρδισμα.

Αλλά πιστεύ ωοτι με καλυψες απολύτως. Αρα η Αm με καπο στο δευτεο και μισό τόνο κατω ισοδυναμέι με την Αm# σε στανταρ κουρδισμα
και επίσης

η Αm με μισό τόνο κάτω κόυρδισμα ισοδυναμεί με την Gm#

Σωστά;  ::)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #14 στις: 23/07/12, 18:41 »
ακριβώς

ένα ημιτόνιο πριν τη Λα είναι η Σολ#  (κούρδισμα μισό τόνο κάτω)
και 2 ημιτόνια (ένα τόνο) πάνω απ'τη Σολ# είναι η Λα#  (κάπο στο 2ο τάστο με κούρδισμα μισό τόνο κάτω)

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #15 στις: 23/07/12, 18:54 »
Ευχαριστώ πολυ φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #16 στις: 23/07/12, 19:32 »
να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για εναλλακτικά κουρδίσματα
« Απάντηση #17 στις: 24/07/12, 17:15 »
φιλε  wise_one
σημαντικο ρολο στα χαμηλα κουρδισματα παιζει η κιθαρα.Για παραδειγμα δυσκολα σεταρεις μια ibanez δυο μιση τονους κατω (B standard) ενω σε μια gibson το κανεις για πλακα.Εαν εισαι ρυθμικος κιθαριστας οπως λες οι 11 αρες σε E standard ειναι cool(θα δυσκολευτεις να παιξεις  bend  και legato)εαν παλι θελεις περισοτερο ογκο και καλυτερο "σκασιμο των χορδων" συνδιαζοντας solo και rhythm οι 11 αρες σε Eb ειναι το ιδανικο.Εαν θελεις να κανεις drop c σε Eb tuning δεν πρεπει να αγορασεις κλασικο σετ 11 αρες..Θα πρεπει να αγορασεις σετ 11 αρες το οποιο η E (bass) χορδη θα ειναι δυο με τεσσερα νουμερα μεγαλυτερη απο το κανονικο σετ.Αυτο γιατι;;;;;;Γιατι οταν θα κανεις drop c (σε κλασικο σετ 11 αρες) η E χορδη σου θα ειναι πολυ μαλακη σε σχεση με τις αλλες χορδες και δεν θα μπορεις να παιξεις σωστα τα riff σου.Επισης θα σε συμβουλευα εαν εχεις κιθαρα με tremolo να το ακυρωσεις για καλυτερα αποτελεσματα και φυσικα καλυτερο sustain.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/12, 19:31 από sotos9 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
136 Απαντήσεις
65448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 12:06
από King Lui
4 Απαντήσεις
3174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/06, 22:43
από Unknown Artist
2 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:36
από Pandemonium
2 Απαντήσεις
3743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 12:57
από Υπνοβάτης...
10 Απαντήσεις
12738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 15:00
από STEFANOS604
10 Απαντήσεις
4568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
23 Απαντήσεις
16382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/12, 12:03
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
14574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 15:49
από PetrosHM
1 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/15, 00:16
από saved
5 Απαντήσεις
19994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/15, 19:37
από Spyros Delta