Αποστολέας Θέμα: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα  (Αναγνώστηκε 17898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Ο λόγος που ανεβάζω την παρούσα δημοσίευση είναι ο εξής:

1. Είτε στην κλασική είτε στην ηλεκτρική, κάνω πάρα πολύ καλή προθέρμανση.
2. Στην κλασική για τόσα χρόνια με πολύωρο παίξιμο κάθε μέρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
3. Εδώ και λίγο καιρό όμως, με την ηλεκτρική (χρησιμοποιώ Charvel, όχι μπαχατέλα) νιώθω στον αριστερό αγκώνα έναν περιοδικό πόνο μέσα στην κλείδωση και στο νεύρο (δεν έχει μελάνιασμα ή κάποια άλλη ένδειξη). Και μιλάμε ότι η μια - δυο ώρες κλασική δεν πειράζουν, ακόμα και αν κάποια μέρα όμως ασχοληθώ μόνο μια ώρα με ηλεκτρική νιώθω αυτόν τον πόνο και αρκετή ώρα μετά.

Καλού- κακού έκλεισα ραντεβού σε νοσοκομείο (Θεσσαλονίκη), αλλά θα ήθελα προηγουμένως την γνώμη του κοινού για το τι μπορεί να είναι αυτός ο πόνος, τι μπορώ εγώ να κάνω (ασκήσεις; μαντζούνια;). Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος Jeff L.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar playing ain't a sport.
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #1 στις: 24/06/09, 04:48 »
Ίσως προκαλείται απ'την αλλαγή της θέσης και της γωνίας του χεριού απ'την κλασσική στην ηλεκτρική, μια και είναι σχετικά διαφορετικό το "πιάσιμο". Όπως και να'χει, καλύτερα πάνε να το δείς σ'ένα γιατρό να'σαι σίγουρος. Περαστικά.
Run Lola, run.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #2 στις: 06/07/09, 00:21 »
φιλε felecaster το οτι δεν εχεις παλαιοτερο ιστορικο πονου στην περιοχη δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ καθως τετοια προβληματα υπερχρησης (πχ στους μουσικους στα ανω ακρα) ειναι "συσσωρευτικα",δηλαδη βγαινουν στην πορεια και εκει που δεν το περιμενεις καθως το προβλημα εχει μαζευτει απο πριν....επειδη ειμαι φυσικοθεραπευτης και ξερω δυστυχως πως δουλευει η πλειοψηφια των γιατρων, το πιο πιθανο ειναι να σε μπουκωσει με κανα μυοχαλαρωτικο-αντιφλεγμονωδες το οποιο μικρη βοηθεια θα σου δωσει....Το χερι σου ισως χρειαζεται καποια τροποποιηση στο τροπο παιξιματος και εγω πιθανολογω οτι επειδη ο αγκωνας σου ειναι σε ΚΑΜΨΗ πολλη ωρα (αν εισαι δεξιοχειρας, το αριστερο σου χερι ειναι επι της τιαστερας) αυτο μπορει να επιβαρυνει την αρθρωση (οι τραυματισμοι να ξερεις δεν γινονται ΜΟΝΟ με μια αποτομη κινηση αλλα και απο ΣΤΑΤΙΚΑ φορτια, οπως πχ ενας που καμπουριαζει την μεση του για πολλη ωρα και μετα ποναει ,ετσι και σε καθε αρθρωση στο σωμα και του αγκωνα συμπεριλαμβανομενου!)....Οσο για νευρικη εμπλοκη ειναι πιθανο γιατι απο κει περναει το ωλενιο νευρο που ειναι πολυ επιφανειακα στο δερμα,αλλα αυτο να το λαβεις υποψιν αν εχεις μουδιασματα η μυρμηγκιασματα στον παραμεσο η μικρο δαχτυλο η απο την  μεσα μερια του χεριου

Ελπιζω να κατατοπισα ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #3 στις: 06/07/09, 01:04 »
Ο συνάδελφος Spiros26 μάλλον έχει δίκιο, ειδικά στο ότι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με τον τρόπο παιξίματος. Εγώ θα έλεγα επίσης ότι έχει σχέση και με το πάχος του μπράτσου της κάθε κιθάρας, γιατί είμαι βέβαιος ότι το μπράτσο της ηλεκτρικής είναι πολύ λεπτότερο από αυτό της κλασσικής σου. Δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να υποπτευθούμε αρχές τενοντίτιδας, γιατί αυτή συνήθως εμφανίζεται στην περιοχή του καρπού και όχι στον αγκώνα, και θα σού πρότεινα να αφήσεις την ηλεκτρική για μερικές μέρες, ώστε να δεις αν τα συμπτώματα υποχωρούν. Παρ' όλα αυτά για να επιχειρήσουμε μια διάγνωση, έστω και παρακινδυνευμένη, θα πρέπει να μάς δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη φύση, την ένταση και τη συμπεριφορά του πόνου, την ακριβή περιοχή που εμφανίζεται. Πάντως για νευρικό πρόβλημα δεν θα ανησυχούσα εφ'  όσον δεν έχεις μουδιάσματα, αδυναμία στην κίνηση των δακτύλων ή του καρπού ή κάποιο άλλο νευρολογικό σύμπτωμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #4 στις: 06/07/09, 15:13 »
και εγω φιλε apollon σκεφτηκα για μια στιγμη τενοντοπαθεια αλλα οντως ειναι σπανιες οι τενοντιτιδες στους μυς που εχουν προσφυση στον αγκωνα σε μουσικους, αν ηταν τενιστας το συζηταγαμε ....λολ
Εγω παντως θελω να δω τι θα του "κατεβασει" ο γιατρος....εχω περιεργεια ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Merci & mercy.
« Απάντηση #5 στις: 07/07/09, 23:35 »
Απαραίτητες διευκρινήσεις:

1. Από τον αγκώνα και κάτω δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε στον καρπό ούτε στα δάχτυλα, ούτε βέβαια μουδιάσματα ή κάτι παρόμοιο.
2. Η όλη ιστορία εστιάζεται αποκλειστικά στον αγκώνα και μόνο στην περιοχή του αγκώνα. Για την ακρίβεια δεν νιώθω κάτι επιδερμικά αλλά εντός της κλείδωσης, ένα τσούξιμο περιοδικό (ανά τρία δευτερόλεπτα περίπου, για μισό λεπτό περίπου, και μετά από αρκετό διάστημα ξαναξεκινάει για καμιά δυο φορές).
3. Το εντατικό παίξιμο κλασικής από το δημοτικό έως και την Γ' Λυκείου δεν δημιούργησε ποτέ κανένα πρόβλημα. Η όλη ιστορία ξεκινάει με την ηλεκτρική (διευκρινιστικά, τα ίδια συμπτώματα είχα και παίζοντας με Jackson Dinky).

SPIROS26: Μα και με την κλασική το χέρι είναι  :( σε κάμψη. Και με μεγαλύτερης δυσκολίας κίνηση μάλιστα. Είναι πάντως γεγονός ότι ο αγκώνας με την ηλεκτρική είναι πιο κοντά στο σώμα, άρα η θέση του είναι βέβαια σε κάμψη αλλά με διαφορετική κλίση. Πάντως κι εγώ περιμένω ότι ένας μη εξιδεικευμένος σε παθήσεις μουσικών ιατρός μάλλον θα μου συστήσει... το mesulid  :P .

Jeff L.: Κι εγώ την ίδια άποψη έχω, αλλά ελπίζω να με διαφωτίσει ο ιατρός παραπάνω.

Σας ευχαριστώ πάντως πάρα  >:D πολύ...

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #6 στις: 08/07/09, 15:26 »
Οπως το λες ισως επειδη με την ηλεκτρικη το χερι σου ειναι σε μεγαλυτερη ΚΑΜΨΗ απο οτι στην κλασσικη....για να το καταλαβεις λυγισε τον αγκωνα σου με το μπρατσο να ακουμπαει στα πλευρα και μετα λυγισε τον παλι μακρια απο τα πλευρα.....υπαρχει διαφορα στο ποσο της καμψης απο την μια στην αλλη θεση.....Βεβαια εικασιες κανω αλλα οπως το περιεγραψες μαλλον εκει καταληγω :)

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
...
« Απάντηση #7 στις: 10/07/09, 15:24 »
Ίσως πάλι να πρόκειται για ζήτημα προσαρμογής:
Με λιγότερες ώρες εξάσκησης αλλά με σταθερό πρόγραμμα ο πόνος έχει μειωθεί πλέον, είναι και δεν είναι ένα τσίμπημα. Καμία σχέση με τον έντονο τσίμπημα πριν κανα-δυο μήνες.

Α, και κάτι σημαντικό:

Στην κλασική κιθάρα η "σχολή Κοτσιώλη style" ακολουθούσε το στήσιμο της Ida Presti, και μάλλον αυτή τη θέση για το αριστερό θα έχετε υπ'όψιν σας μιλώντας για την διαφορετική κλίση του αριστερού αγκώνα σε σχέση με το σώμα. Μόνο που η Presti είναι Presti και δεν ενδείκνυται η μίμηση ενός ιδιόμορφου στυλ. Έχω στην κλασική στήσιμο αντίστοιχο της ηλεκτρικής, δηλαδή ο αγκώνας είναι κοντά στο σώμα διότι κρέμεται με το βάρος του, δεν είναι ανοικτός σαν φτερούγα και επομένως δεν υπήρχε και μεγάλη διαφορά, παρακάτω δείτε τα χέρια της Πρέστι, είναι χαρακτηριστικό το στήσιμο:



Ενώ ο αγκώνας ενός Eddie Van Halen είναι κάθετος,"αφήνεται" στο βάρος του:


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #8 στις: 10/07/09, 18:22 »
Nα ρωτήσω κάτι....2 Βδομάδες τώρα, δεν έχεις πάει στο γιατρό?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
...
« Απάντηση #9 στις: 11/07/09, 11:20 »
...ναι, το ραντεβού άργησε λίγο.
Και να σου πω και το καλύτερο;
Έκανα και μετακόμιση (με ό,τι αυτό συνεπάγεται  ;D από πλευράς κουβαλήματος).
Για την ακρίβεια έκλεισα δυο ραντεβού.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα
« Απάντηση #10 στις: 11/07/09, 19:43 »
Καλύτερο ή χειρότερο, δε μου κάνει αίσθηση. Τα δικά μου χέρια δεν έχουν πρόβλημα. Τα δικά σου έχουν, γιατί ο "ιδιοκτήτης" τους, τις τελευταίες 2 βδομάδες κάθεται και ρωτάει σε fora αντί να πάει να τα δεί γιατρός.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
35337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/06, 12:23
από mtgr
9 Απαντήσεις
17096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/03, 03:01
από parlats
3 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 18:20
από FAIRY-The return!
15 Απαντήσεις
6688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:21
από Aenima
11 Απαντήσεις
7294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:30
από DimosBass
7 Απαντήσεις
4677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 13:16
από Germ1984
4 Απαντήσεις
40036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 12:39
από jimmy1989
11 Απαντήσεις
34241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/15, 02:28
από Καθόδιος (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
9760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/18, 17:24
από panixgr
0 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/21, 17:44
από Ioannis Anastassakis