Αποστολέας Θέμα: pieces of wood...εχει σημασία?  (Αναγνώστηκε 17298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #25 στις: 09/09/15, 13:20 »
Kosthrash πανεμορφες..
Το μονο κακό στην ibanez είναι ότι δεν έχει floyd και της jackson οτι εχω σχεδον την ιδια σε μαύρο....  :angry

Βέβαια μου αρέσουν πολύ αυτες οι charvel..


Sfanfan ενδιαφέρον αυτό που λες αλλα δεν είναι ταλαιπωρία για σένα?
Αλήθεια πως σου φαίνεται η so Cal?

Η SIX20DBG έχει floyd, αλλά είναι πολύ καινούργιο variation, θα χρειαστεί να περιμένεις. http://www.ibanez.co.jp/products/u_eg_page15.php?year=2015&cat_id=1&series_id=4&data_id=206&color=CL01
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #26 στις: 09/09/15, 13:29 »
 %(

Τωρα γιατί μου το έκανες αυτό?
Πανέμορφη... Ουφφφφ

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #27 στις: 09/09/15, 13:51 »
Ίσως να είναι βέβαια λίγο πιο ακριβή από την Charvel που κοιτάς, ίσως κοντά στο 1000άρι-1100άρι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #28 στις: 09/09/15, 18:49 »
Δεν ξέρω...η τσαπμαν ειναι πολυ όμορφη αλλα κάτι μου αρέσει περισσότερο στην charvel που δεν μπορω να το προσδιορίσω..
Κάθομαι και τις κοιτάω και τις 2 ας πουμε...αυτη τη στιγμη......Είναι πιο όμορφη η chapman αλλα κάτι με τραβάει πιο πολύ στην charvel..


Δεν ξέρω...μπερδευτηκα παλι..

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #29 στις: 09/09/15, 18:49 »
Οι διαφορές που υπάρχουν δεν γίνονται αντιληπτές απο κοινούς θνητούς θαρρώ.. Μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας με τα κομμάτια του σώματος..! Πάρε την κιθάρα που σου αρέσει και σε βολεύει και μην αγχώνεσαι, εκατομμύρια κιθαρίστες παίζουν με όργανα το σώμα των οποίων αποτελείται απο 2-3-4 κομμάτια!

ΑΤΑΒΑΚΟΟοοοοοο.....εχεις προστιμο και το ξερεις !!!
Να θεωρησω δηλαδης οτι δεν εισαι κοινος θνητος αφου εχεις ακουσει διαφορες απο κιθαρα σε κιθαρα....εεεεε ???  :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Εγω δεν ειμαι παντως γιατι διαφορες υπαρχουν και μπορουν ευκολα να γινουν αντιληπτες...
Ετσι για την ιστορια ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εβγαλε ακρη με αυτο το ντιμπεητ....πολλα χιλιομετρα θρεντς εχουν γραφτει χωρις ποτε να υπαρξει τελικη αποψη....Οποτε συγχωρεστε με αλλα δεν θα κανω αντιπαραθεση....

Οποιος θελει να ακουσει εαν υπαρχουν διαφορες στις ποιοτητες ΚΣυλων και στον αριθμο των Κσυλων που χρησιποποιουντε για ενα σωμα...παιρνει μπυρες και ερχεται σπιτι να συζητησουμε.... >:D >:D >:D >:D

Βάζω στοίχημα ό,τι θέλεις πως αν πάρουμε 10 ίδιες κιθάρες (γιατί με δύο είναι εύκολο να μας ευνοήσει η τύχη) εκ των οποίων η μία μόνο να έχει σώμα από 2 ή 3 κομμάτια ξύλο, σε blind test δεν θα τη βρούμε ποοοοοτέ!
Όσο για αυτά που υπάρχουν σπίτι σου, οι κύριοι που τα έφτιαξαν θα έκαναν τα ίδια θαύματα και με...ζωγραφισμένα θρανία γυμνασίου και το ξέρεις!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #30 στις: 09/09/15, 20:31 »
Sfanfan ενδιαφέρον αυτό που λες αλλα δεν είναι ταλαιπωρία για σένα?
Αλήθεια πως σου φαίνεται η so Cal?


Μπα καθόλου πρόβλημα θα έπαιρνα μια κιθάρα μαζί ούτως ή άλλως (έχω κάτι φίλους που τσαμάρουμε όποτε κατεβαίνω) οπότε παίρνω μία charvel μαζί και την δοκιμάζεις. Not big deal.


Είχα γράψει 2 λόγια όταν την είχα πρωτοπάρει στο forum. Από τότε να σου πω ότι άλλαξα τον 3θέσιο με ένα Dimarzio και βελτιώθηκε πολύ η αίσθησή του, και άλλαξα το volume με ένα push/pull knob που σπλιτάρει τους μαγνήτες και ...αποκάλυψη, οι SD παίζουν πάρα πολύ καλά και σαν μονοί, ενώ προσφέρει και πολύ καλούς ήχους και στις 3 θέσεις. 





Τιμή: 769,00 euro
Specs: Alder body, one-piece maple neck, maple fretboard, 22 jumbo frets, 648mm scale, 43mm nut width, Grover Mini Rotomatic machine heads, Floyd Rose FRT-O2000 double locking tremolo, Seymour Duncan T6-6 Bridge pickup Seymour Duncan SH-6N pickups, 1x master volume control, 1x 3-way switch, 1-ply black pickguard, black hardware


Θετικά: Το unfinished μανίκι της και τα τάστα της, το όνομα στο headstock, οι μαγνήτες της, γνώριμο σώμα, γενικά ο ήχος της, το look της


Αρνητικά: Η θέση του 3-θέσιου διακόπτη και το γενικότερο feeling του. Το χρώμα είναι πιο σκούρο από τις φωτογραφίες. Το Floyd Rose βγάζει μία «φτήνια», δεν χάνει κούρδισμα στη χρήση αλλά σαν parts (λεβιές, βιδάκια κτλ) δεν … Στο σώμα υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες κακοτεχνίας (π.χ μέσα στο cavity του floyd rose), τπτ ιδιαίτερο το αναφέρω όμως.


Βαθμολογία:  7,5/10


Σχόλια: Με το που μου ήρθε από τον thomann της άλλαξα χορδές. Αν και η κιθάρα είχε σεταριστεί με καινούργιες χορδές, η αίσθηση που μου έδινε με τις GHS 10-50 EJ δεν μου άρεσε. Βαριά και δύστροπη, οπότε με το καλημέρα τις πέταξα και έβαλα ένα set Bulk Strings 10-48 και την κούρδισα σε Drop D. Ρύθμισα ελατήρια και Floyd από την αρχή, και η κιθάρα ανάσανε. Τρομερό μπράτσο, πάρα πολύ καλά κομμένο και φτιαγμένο.


Jumbo τάστα, unfinished (καταπληκτική αίσθηση, αλλά μετά από μερικές ώρες οι πρώτες μαυρίλες στο maple εμφανίστηκαν, καθαρίζουν πάντως), καλοί μαγνήτες (δεν τους ήξερα) και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ο neck ο οποίος θυμίζει single χωρίς το hum. Πολύ καλο set. Ο τριθέσιος είναι μακράν στη χειρότερη θέση –εργονομικά ever, και επίσης έχει περίεργη αίσθηση κατά την χρήση, σαν να είναι κούφιο όλο το pickguard και κάνει ένα χαρακτηριστικό θόρυβο όταν αλλάζεις θέσεις (δεν περνάει στον ενισχυτή). Ηχητικά η κιθάρα είναι super. Οι SD κάνουν καλά τη δουλειά τους, το Floyd χωρίς να χάνει δεν με ενθουσίασε κυρίως λόγω αίσθησης, θα το άλλαζα μελλοντικά με ένα original αν το έβρισκα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.


Στο καθαρό κανάλι του jvm χαμηλώνοντας λίγο το volume της κιθάρας το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό έως καλό για τα καθαρά. Όλες οι θέσεις έχουν κάτι να πουν ηχητικά. Η κιθάρα είναι hard rock/metal και δεν το κρύβει, οπότε οι αντίστοιχες απαιτήσεις των παιχτών θα καλυφθούν και με το παραπάνω. Σε medium-gain/high-gain καταστάσεις η κιθάρα είναι στα χωράφια της. Η απουσία tone knob δεν με χάλασε καθόλου, ίσα ίσα μου έβγαζε μία 80’s φάση, πολύ καλός δυνατός και ευκρινής ήχος, μου άρεσε ιδιαίτερα ο neck μαγνήτης, αλλα και ο bridge είναι δυναμίτης.


Overall είναι μία πολύ τίμια κιθάρα, θα μπορούσε να βγει υπό το logo της fender, αφού επί της ουσίας είναι μία hot-rod strat με Η-Η configuration. Νομίζω ότι στα χρήματα της, και ειδικά αν αρχίσουν να παίζουν μεταχειρισμένες, είναι ταμάμ για κάποιον που ψάχνει το κλασσικό look της Strat, «σπαρτιάτικη»  φιλοσοφία, Floyd rose, humbuckers και εξαιρετικό μανίκι.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/15, 20:34 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #31 στις: 09/09/15, 22:42 »
Όντως είναι φοβερό Review και δεν το είχα δει.
Η αλήθεια είναι οτι εμένα με ενδιαφέρει η san Dimas οποτε μάλλον δεν θα έχω το πεόβλημα με το "κουφιο" pickguard
και επίσης τους μαγνήτες τους ξέρω..


ΑΛΛΑ με προβλημάτισες πολύ με στο κομμάτι Floyd Rose, επιλογέας (που οκ δεν είναι τιποτα να αλλάξει) και ατέλειες στο σώμα..Περίμενα οτι δεν θα είχε τέτοια προβήματα... :-\


Επίσης μου κάνει εντύπωση η διαφορά στην τιμή..εγω κοιτάω αυτη..
http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_san_dimas_style_1hh_sw.htm


Ψάχνω ακριβώς αυτο.
Σωμα strat/superstrat, Floyd rose, 2 επωνυμους 2πλους και με όριο περιπου τα 900-1000.


 ???

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #32 στις: 09/09/15, 23:15 »
To floyd δουλεύει μια χαρά όπως έγραψα (κρατάει κούρδισμα κανονικά), απλά αν έχεις συνηθίσει το Original Floyd, σου δίνει μία πιο "ψεύτικη" αίσθηση, μην σε φοβίζει όσον αφορά τη χρήση. Επίσης οι όποιες κακοτεχνίες ανέφερα στο cavity του floyd υπήρχαν σε αυτή την κιθάρα, γιατί το επόμενο διάστημα πήρα και μία δεύτερη σε άσπρο δεν είχε τίποτα μεμπτό.
White noise

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #33 στις: 09/09/15, 23:52 »
Και εγω την ασπρη ζαχαρώνω αλλα μου άρεσε και η chapman...


Sfanfan θα είναι ωραίο να συναντηθούμε οταν έρθεις...μπορει να κανονισουμε να έρθω και εγω Machine Head αν και δεν έχω ακούσει πολύ (έχω χρόνο μεχρι τότε ομως)   ;D

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #34 στις: 09/09/15, 23:56 »
μάλλον δεν θα έχω το πεόβλημα με το "κουφιο" pickguard

Είπαμε ότι είχε μερικές ατέλειες, μην το παρακάνουμε..! Δεν είναι και για τον %#**σο! :roll
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #35 στις: 10/09/15, 00:05 »
χαχαχα ναι ναι όντως, όπως είπα απλά και μόνο επειδή ήταν μία παρουσίαση έγραψα ότι παρατήρησα, σε καμία περίπτωση η κιθάρα δεν είχε κάποιο πρόβλημα έτσι.




Metalman στείλε μου ένα τηλ σου με pm για να κανονίσουμε να βρεθούμε όταν κατέβω, επίσης κάνε το καλό και έλα machine head, ούτε εγώ τους έχω ακούσει εξονυχιστικά, τους είχα δει τυχαία στο rockwave πριν κάτι χρόνια και έπαθα σοκ. Τρομερή μπάντα, νομίζω στην καλύτερή τους φάση και ένας frontman...  :o :o :o , παιχταράς, φωνάρα, metal icon, Robert Flynn χάος!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #36 στις: 10/09/15, 14:10 »
Εγω δεν ειμαι παντως γιατι διαφορες υπαρχουν και μπορουν ευκολα να γινουν αντιληπτες...
...
Οποιος θελει να ακουσει εαν υπαρχουν διαφορες στις ποιοτητες ΚΣυλων και στον αριθμο των Κσυλων που χρησιποποιουντε για ενα σωμα...παιρνει μπυρες και ερχεται σπιτι να συζητησουμε.... >:D >:D >:D >:D

Δηλαδή... έχεις δύο κιθάρες του ιδίου μοντέλου με τους ίδιους μαγνήτες, τις ίδιες χορδές (και της ίδιας "ηλικίας"), τον ίδιο τύπο ξύλου, και η μόνη διαφορά τους είναι οτι η μία έχει σώμα από ένα κομμάτι ξύλου και η άλλη από περισσότερα;
Αν όχι, πως μπορεί να γίνει σύγκριση;...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #37 στις: 11/09/15, 09:39 »
Εγω δεν ειμαι παντως γιατι διαφορες υπαρχουν και μπορουν ευκολα να γινουν αντιληπτες...
...
Οποιος θελει να ακουσει εαν υπαρχουν διαφορες στις ποιοτητες ΚΣυλων και στον αριθμο των Κσυλων που χρησιποποιουντε για ενα σωμα...παιρνει μπυρες και ερχεται σπιτι να συζητησουμε.... >:D >:D >:D >:D

Δηλαδή... έχεις δύο κιθάρες του ιδίου μοντέλου με τους ίδιους μαγνήτες, τις ίδιες χορδές (και της ίδιας "ηλικίας"), τον ίδιο τύπο ξύλου, και η μόνη διαφορά τους είναι οτι η μία έχει σώμα από ένα κομμάτι ξύλου και η άλλη από περισσότερα;
Αν όχι, πως μπορεί να γίνει σύγκριση;...


Οποιος θελει να ακουσει εαν υπαρχουν διαφορες στις ποιοτητες ΚΣυλων και στον αριθμο των Κσυλων που χρησιποποιουντε για ενα σωμα...παιρνει μπυρες ΕΝΤΙΤ την κιθαρα του ΕΝΤΙΤ και ερχεται σπιτι να συζητησουμε.... >:D >:D >:D >:D [/size]
[/size]



Νο μορ κομεντς !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #38 στις: 11/09/15, 10:49 »
Οποιος θελει να ακουσει εαν υπαρχουν διαφορες στις ποιοτητες ΚΣυλων και στον αριθμο των Κσυλων που χρησιποποιουντε για ενα σωμα...παιρνει μπυρες ΕΝΤΙΤ την κιθαρα του ΕΝΤΙΤ και ερχεται σπιτι να συζητησουμε.... >:D >:D >:D >:D



Νο μορ κομεντς !!


Και δεν κανονίζουμε αυτή τη συζήτηση γύρω από λουκάνικα και μπύρες......?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #39 στις: 11/09/15, 11:43 »
Αμέ, δοκιμάστε σεις τα κσυλα κι εγώ τα λουκάνικα. Αυτά τα Καρπενησίου έχουν τρελό sustain
[emoji16]
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #40 στις: 11/09/15, 12:13 »
Ναι αλλα αν είναι να γίνει κατι τέτοιο  είμαι κ εγω μέσα που είμαι κ ο κύριος ενδιαφερομενος.....  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #41 στις: 11/09/15, 12:19 »
Επειδη θελω παρα πολυ να καταλαβω τα αποτελεσματα της συγκρησης,ανεβαστε βιντεο να ακουσω τις κιθαρες και δωστε διευθηνση να στειλω ταπερακι να γευτω τα λουκανικα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #42 στις: 11/09/15, 15:12 »
Ψάχνω ακριβώς αυτο.
Σωμα strat/superstrat, Floyd rose, 2 επωνυμους 2πλους και με όριο περιπου τα 900-1000.

 ???



Ο Θωμας έχει προσφορα αυτη την ESP LTD MH-1000fr με original Floyd rose στα 979... ειναι και neck-through (ατελειωτο sustain), active EMGs (ατελειωτο sustain ^2), see-through κτλ  ;)


http://www.espguitars.com/products/9716-mh-1000fr-stblk


http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh1000_emg_qm_stbk.htm


Αμέ, δοκιμάστε σεις τα κσυλα κι εγώ τα λουκάνικα. Αυτά τα Καρπενησίου έχουν τρελό sustain




Θα έχει και φλουτσ???  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #43 στις: 11/09/15, 15:25 »
δοκιμάστε εσείς ξύλα και λουκάνικα και εγώ τις μπύρες  ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #44 στις: 11/09/15, 15:54 »
ειναι πολύ όμορφη αλλα μου φαίνεται οτι είναι καθαρά για μεταλ λογο της εμφάνισης αλλα κυρίως για τους emg active...Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..
Επίσης..εχω μπερδευτεί λίγο..Η LTD έχει το FR1000...εγω διαβάζω πως το FR1000,2000 κλπ δεν είναι Original?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 12/09/15, 13:58
Λοιπόν..Καταρχήν Kosthrash η Ltd είναι πανεμορφη (μάλλον θέλεις να με καταστρέψεις  :P ).




Εδω και ποσες ώρες κάθομαι και την κοιτάω ειδικά συγκριτικά με την Charvel και οκ...είναι πανέμορφη και τουλάχιστον
εμφανισιακά φαίνεται πιο προσεγμένη (σε αυτο πολυ πιθανό ειναι να οφείλεται το binding, maple top κλπ).


Το θέμα είνα πως μου αρέσει περισσότερο (πάντα μιλαμε για εμφάνιση) απο ολες τις αλλες που αναφέρθηκαν.


Διάβασα λοιπόν διάφορα reviews και γενικά την αποθεώνουν (βέβαια μερικοί θάβουν τους emg και λένε τα καλύτερα για την έκδοση με τους SD).
Εχω προβληματιστεί σε κάποια σημεία ομως.


Γενικά υπάρχει η ιδεα πως οι Esp είναι μόνο για μεταλ ενω εγω δεν παίζω μεταλ.
Παίζω hard rock μεχρι heavy. Δεν παίζω δλδ slayer, anthrax, metallica, annihilator klp στην καθημερινότητα μου.
Παίζω Black label society, dokken, guns, sabbath, whitesnake, skidrow, deep purple, dio klp..


Με τους emg παίζεις τέτοιο είδος ή θα γίνει χαμός στο ίσωμα?
Δεν εχω παίξει με emg acτive και πάλι το πρόβλημα είναι πως μαλλον ούτε αυτη τη κιθάρα μπορω να ακούσω. >:(


Απο την άλλη βέβαια θα μου πείτε αν είναι το θέμα οι μαγνήτες αλλαξέ τους και τελείωσε η υπόθεση... ::)


Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι στα περι ήχου μαγνητών σε σχέση με το ήφος κλπ...



 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/15, 13:58 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #45 στις: 12/09/15, 02:03 »
Αλλο δεν παιζω μεταλ (priest,jag panzer,distant thunder κτλ) και αλλο δεν παιζω thrash (anthrax,annihilator,slayer αντε και metallica επειγη εσυ τους ανεφερες και για το κιλεμ ολ..)
Πραγματικα μου εφτιαξες το κεφι βραδιατικα
Θυμηθικα παλια ατακα.."ακους μεταλ? -οχι.ακουω θρας"χαχα
Οταν ημουν σε θρασομπαντα,καμια φορα για χαβαλε ετσι επηδει τζαμαραμε και αλλοι 5 μαντραχαλοι κοπανουσαν μπυρες παιζαμαι rage against the machine,twisted sister μεχρι και μπλουζ και ο κιθαριστας εχει αυτην
http://www.jacksonguitars.com/en-GR/guitars/warrior/models/js32-warrior-rosewood-fingerboard-snow-white/
σε αλλο χρωμα και με sd μαγνητες
Τωρα active EMG σε κιθαρα..εχει ενας φιλος στην σιγνατουρ του Βαι και παιζουμε γκοσπελ μαζι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #46 στις: 12/09/15, 03:03 »
Ψάχνω ακριβώς αυτο.
Σωμα strat/superstrat, Floyd rose, 2 επωνυμους 2πλους και με όριο περιπου τα 900-1000.

 ???



Ο Θωμας έχει προσφορα αυτη την ESP LTD MH-1000fr με original Floyd rose στα 979... ειναι και neck-through (ατελειωτο sustain), active EMGs (ατελειωτο sustain ^2), see-through κτλ  ;)


http://www.espguitars.com/products/9716-mh-1000fr-stblk


http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh1000_emg_qm_stbk.htm


Αμέ, δοκιμάστε σεις τα κσυλα κι εγώ τα λουκάνικα. Αυτά τα Καρπενησίου έχουν τρελό sustain




Θα έχει και φλουτσ???  ;D

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #47 στις: 12/09/15, 03:18 »
χαχαχαχαχαχ..Έχεις δίκιο..
Τα παραδείγματα με μαράνανε. Καλύτερα το είχα θεσει στην αρχή..
Δεν παίζω θρας λοιπον..Παίζω μέχρι χεβυ! :solo

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #48 στις: 12/09/15, 09:06 »
Ντοντ γουορι μπι χαπι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #49 στις: 12/09/15, 10:42 »
Για Black Label Society οι EMG θα σε κάλυπταν απόλυτα, για τα άλλα που είναι πιο ροκ δεν νομίζω, αν και τίποτα δεν είναι αδύνατο μέσα από σωστές ρυθμίσεις.


Υ.Γ. Πώς θα γίνει αγορά από Thomann? Δεν παίζουν capital controls?
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/05, 11:47
από takinen
10 Απαντήσεις
4986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
2415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 00:21
από Jezus
4 Απαντήσεις
2660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 03:43
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
4420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
18 Απαντήσεις
6188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
3 Απαντήσεις
28679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 14:54
από oldnavy
13 Απαντήσεις
7021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved
4 Απαντήσεις
14527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/17, 14:33
από saved
7 Απαντήσεις
5974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/17, 20:38
από saved