Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Ενεργό Volume Πετάλι Booster/Buffer – με φωτογραφίες & περιγραφή  (Αναγνώστηκε 6415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μία ενδιαφέρουσα κατασκευή DIY για όσους χρησιμοποιούν BOΟSTER, αλλά σαν και εμένα, εύχονται αντί για ποτενσιόμετρο και διακόπτη on/off-bypass,  να υπήρχε ένας τρόπος να έχουν ένα πετάλι αναλογικό, που να ρυθμίζει σταδιακά την ενίσχυση.
Δηλαδή ένα ΕΝΕΡΓΟ VOLUME ΠΕΤΑΛΙ BOOSTER/BUFFER.

Το μικρό κύκλωμα που χρησιμοποίησα λέγεται Confidence Booster και προσφέρεται δωρεάν με όποια πρώτη αγορά κάνουμε από την BYOC (build your own clone, έχω περιγράψει αναλυτικά την κατασκευή ενός Phaser και ενός Flanger σε Kit από την εταιρεία αυτή σε αυτό το post:  Κατασκευή DIY: BYOC Classic Phaser – με φωτογραφίες και πλήρη περιγραφή). Εάν το αγοράσει κανένας μόνο του, κάνει μόνο 10$.






Πέραν όμως από το συγκεκριμένο κύκλωμα, υπάρχουν πάρα πολλά άλλα kit για DIY κατασκευή ενός απλού γραμμικού Booster/Buffer, κατάλληλου για Ενεργό πετάλι, ειδικά αυτά που βασίζονται σε Mosfet:  (http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=PPP&Product_Code=4007&Category_Code=TRANSF)
ή/και καλής ποιότητας OP Amps, όπως το καταπληκτικό Burr Brown OPA2134PA (http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=PPP&Product_Code=4019&Category_Code=TRANSIC)

‘Ένα τέτοιο εναλλακτικό kit είναι και αυτό, το οποίο είναι εξαιρετικά διαφανές και κρυστάλλινο, σχεδιασμένο να μην αλλοιώνει καθόλου το σήμα:
http://www.muzique.com/pcb.htm
http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm

Χρειαζόμαστε ένα πετάλι, το ποτενσιόμετρο του οποίου θα αντικαταστήσει το pot του Volume του όποιου Booster κυκλώματος χρησιμοποιήσουμε. Εγώ είχα ένα παλιό πετάλι με δύο ποτενσιόμετρα, ένα κανονικό και ένα side volume και το χρησιμοποίησα, αφού αφαίρεσα το δικό του κύκλωμα.

Έτσι, αφού έκανα τις απαραίτητες συνδέσεις, κατέληξα με αυτό:











Το Side Volume είναι ένα έξτρα ωραίο χαρακτηριστικό, καθώς προστίθεται στο κανονικό volume και καθορίζει το minimum της έντασης (το maximum παραμένει σταθερό) όταν το πετάλι είναι τελείως πίσω (heel).
 




Το μικρό διαγραμματάκι που έφτιαξα κατωτέρω θα διαφωτίσει καλύτερα για το τι εννοώ για το Side Volume και την συνδεσμολογία του:



Με το πετάλι στο Minimum και το side volume στο 4, έχουμε Unity Gain, δηλαδή το πετάλι ούτε ενισχύει ούτε μειώνει το σήμα.

Από εκεί και πέρα όμως, αρχίζουν τα ωραία:
1.   Εάν χρησιμοποιηθεί μπροστά στον ενισχυτή, δίνει μία ξεκάθαρη κλωτσιά στο Gain, και ενώ το ίδιο το πετάλι παραμένει γραμμικό, το αποτέλεσμα είναι μία καταπληκτική αύξηση στο Overdrive που παίρνουμε από τον ενισχυτή.
2.   Εάν χρησιμοποιηθεί στο Effects Loop, έχουμε ένα πολύ χρηστικό συνεχές Volume control που μας επιτρέπει να ελέγξουμε την τελική στάθμη (τύπου Master Volume) του ενισχυτή.

Το ίδιο πετάλι γίνεται πολύ εύκολα και True Bypass με LED με ένα απλό διακόπτη 3DPT και την κατάλληλη συνδεσμολογία:



Και οι δύο εφαρμογές που ανέφερα είναι τόσο χρήσιμες που σκέφτομαι να φτιάξω ακόμα ένα!... Έχω πάθει εξάρτηση!!!!..
Σκεφτείτε το σοβαρά!




« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/09, 14:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Το κύκλωμα αυτό έχει και άλλη μια πολύ σημαντική χρησιμότητα: σε περίπτωση που δεν έχετε κάποια εξειδικευμένη κάρτα ήχου ειδικά για ηχογραφήσεις,,ένα τέτοιο κύκλωμα σας δίνει ένα ωραιότατο Hi-Z line in-out για να το συνδέσετε στην συμβατική κάρτα ήχου σας και να ηχογραφήσετε.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Χμμμ αυτο το τελευταιο ειναι αψογη λυση... Αρα δηλαδη λειτουργει σαν μικρη προενισχυση?

Ευγε για την ενσωματωση στο expression pedal! Πρακτικά, λειτουργεί σαν ενα extra volume booster, η καθαρα σαν volume πεταλι?
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πρακτικά, λειτουργεί σαν ενα extra volume booster, η καθαρα σαν volume πεταλι?

Η λειτουργία του αντικαθιστά πλήρως το volume πεταλι και συμπεριφέρεται σχεδόν το ίδιο.
Όμως αντί να κόβει μόνο ήχο, (το απλό volume πεταλι ως παθητικό εξάρτημα μπορεί μόνο μειώνει την ένταση, στο μάξιμουμ απλά την αφήνει ίδια) αυτό από ένα σημείο και μετά ενισχύει ενεργά το σήμα, οπότε λειτουργεί σαν ένα κλασσικό γραμμικό πετάλι Booster/Buffer, απλά αντί να είναι σε ένα κλασσικό κουτάκι πεταλιού με ποδοδιακόπτη και να έχει ένα ποτενσιόμετρο που το ρυθμίζεις για την επιθυμητή ένταση, το ποτενσιόμετρο της έντασης τώρα είναι στο πόδι σου, και το ρυθμίζεις ενώ παίζεις, όπως το απαιτούν οι μουσικές σου περιστάσεις την κάθε στιγμή, χωρίς να σκύβεις. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ard1anos for president moderator !! 8)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Και ποσο θα μας κοστισει ενα τετοιο?  ;D
(ολοκληρο)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και ποσο θα μας κοστισει ενα τετοιο?  ;D
(ολοκληρο)

Το κιτ μου ήρθε δωρεάν με την πρώτη μου παραγγελία, και το πετάλι το είχα σε αχρηστία.
Καινούργιο πετάλι μπορείς να πάρεις από τον Thomman, οποιοδήποτε volume πετάλι κάνει, αλλά ακόμα και μεταχειρισμένα, από εδώ, σε 20-50 ευρώ βρίσκεις εύκολα.
Το κιτάκι της BYOC έχει μόνο 10$ και άλλα 20$ για τα μεταφορικά, αλλά αν πάρεις κάτι και πληρώσεις μεταφορικά, αξίζει να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο κιτ και το Boosterάκι το δίνουν τσάμπα την πρώτη φορά.
Αν χρησιμοποιήσεις άλλες έτοιμες πλακέτες, και πάρεις τα υλικά μόνος σου υποθέτω ότι έρχεται αρκετά έως πολύ φθηνά.
Το όλο εγχείρημα μπορεί να πάει και κάτω από 40-50 ευρώ για όλα.



 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Καλα ολ' αυτα, αλλα εγω εννουσα αν το εκανες εσυ  ;)
Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι εχω ενα volume πεταλι θα αναλαμβανες να το κανεις το mod?
Επισης, υπαρχει καποιο volume πεταλι στην αγορα αυτη τη στιγμη που να εχει ηδη πανω το side volume? Ειναι παρα πολυ χρησιμο, σχεδον αναγκαιο.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
θα αναλαμβανες να το κανεις το mod?

Όχι, δεν ασχολούμαι εμπορικά με αυτά τα θέματα, λυπάμαι.

Επισης, υπαρχει καποιο volume πεταλι στην αγορα αυτη τη στιγμη που να εχει ηδη πανω το side volume? Ειναι παρα πολυ χρησιμο, σχεδον αναγκαιο.

Ναι, είναι αυτά με Side Volume:
http://www.thomann.de/gr/boss_fv500h.htm
http://www.thomann.de/gr/boss_fv50h.htm

Τα έχω και τα δύο, είναι καλά, αλλά δεν είναι και Ernie Ball..
Tο πρώτο είναι λίγο κτήνος σε μέγεθος αλλά αρκετά καλό, το δεύτερο με έχει βολέψει πολύ στο παρελθόν και κάνει κουτί και για την δουλειά που περιέγραψα.

EDIT: Side Volume μπορεί να βάλει κανείς μόνος του πολύ εύκολα σε κάθε πετάλι volume. Απλά παρεμβάλει ένα ακόμα ποτενσιόμετρο, σύμφωνα με το διάγραμμα.
Αν κάποιος θέλει πιο αναλυτικές οδηγίες, ευχαρίστως να γράψω.

« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/09, 09:31 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 11:23
από Fteo
Gain booster

Ξεκίνησε από Kostas Laiho « 1 2 » Εφέ

47 Απαντήσεις
16141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 13:03
από Zeppelin
2 Απαντήσεις
2897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 23:51
από Evangelos 123
12 Απαντήσεις
5227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 16:40
από adr1anos
1 Απαντήσεις
1980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 21:03
από Alex Flouros
45 Απαντήσεις
79149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/11, 17:25
από pkirkos
12 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/11, 15:35
από Eagle Of Kamelot
buffer

Ξεκίνησε από harrisxr650 Εφέ

9 Απαντήσεις
4249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:02
από adr1anos
17 Απαντήσεις
6091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 11:34
από adr1anos
0 Απαντήσεις
10552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/17, 01:41
από Απόλλων