Αποστολέας Θέμα: Bοήθεια για ενισχυτή.....  (Αναγνώστηκε 7244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Bοήθεια για ενισχυτή.....
« στις: 12/10/02, 19:52 »
Γεια σας παιδιά,πως πάει η παρέα του kithara.gr? Λοιπόν θα ήθελα τη συμβουλή σας: Aγόρασα πριν λίγες μέρες μια Squier fat strat κ μαζί έναν Μάρσαλ ο οποίος είναι μόνο 15W..δηλαδή...μια σταλιά κ αυτό γιατί πρώτον φοβόμουνα πως με μεγαλύετρο θα κινδίνευα με ....έξωση αλλά κ γιατί θα ανέβαινε αρκετά η τιμή....Το θυέμα είναι ότι στην παραμόρφωση δε με ικανοποιεί κ πολύ
  Για την ακρίβεια έχει πολύ "θόρυβο" όταν βάζω το overdrive (αν κ πιστεύω ότι για αυτό φταίει το καλώδιο κ θα ψάξω για καλύτερο) όμως ούτως ή άλλως οι δυνατότητες του είναι ελαφρώς περιορισμένες.....(ελαφρώς???),ο καήμενος τρέμει όταν ανεβάζω λίγο το volume. Την κιθάρα την δοκίμασα με έναν 100άρη (αν δεν κάνω λάθος) Μάρσαλ κ δεν πίστευα στα αυτιά μου (δεδομένου ότι έπαιζα με Squier) .O πωλητής μου είπε βέβαια ότι με 15άρηδες χρειάζομαι πετάλι,όμως ένα distortion πεταλάκι τι μπορώ να καταφέρω?
   Σημειωτέον ότι στον καθαρό ήχο δεν έχω κανένα πρόβλημα...
  Λοιπόν όσοι....σχετικοί βοηθήστε!
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #1 στις: 12/10/02, 23:01 »
Φίλε ότι μουσική προτίμηση και να έχεις, ότι ήχο παραμορφωμένο θες να βγάλεις, πάρε τον ενισχυτή και πεταξέ τον (εννοώ πούλησε τον).

Γενικά σου αναφέρω απο την εμπειρία μου πάντα ότι όσο πιο πολλά watt (σε solid state)  τόσο πιο μεγάλη και δυνατή παραμόρφωση.

Σε solid state ενισχυτές να ξέρεις ότι πάντα ότι τα πραγματικά watt του είναι λιγότερα από αυτά που γράφει, δηλαδή ένας 70άρης fender είναι περίπου 40 πραγματικά watt, ανεξάρτητα αν στο 2 μόνο καίγεται ο τόπος.

Σε λαμπάτους τα αναφερόμενα watt συμπίπτουν με τα πραγματικά.

Εγώ έχω έναν marshall 30 watt και έχει αρκετά καλή παραμόρφωση αλλά όχι τόσο δυνατή όσο ένας marshall 50άρης ή ένας fender 70άρης.

Ένας ενισχυτής παίζει καλά σε συγκεκριμένες εντάσεις πχ ο δικός μου αποδίδει τα μέγιστα μεταξύ 3 και 6 στην ένταση.
Πάνω από το 6 που δυναμώνει ο ήχος χαλάει το πράγμα.

Ένα καλό πράγμα που πρέπει οπωσδήπωτε να κάνεις είναι να ακουμπήσεις τον ενισχυτή σου σε διαγώνια θέση στο τοίχο, δηλαδή ο ενισχυτής να πατάει με τα πίσω πόδια στο έδαφος και να στηρίζεται στο τοίχο, και να κάτσεις ακριβώς μπροστά στο ηχείο. Εκεί θα δείς διαφορά στον ήχο (το παραμορφωμένο πάντα) προς το καλύτερο.
Κάτσε έπειτα πολύ ώρα και παίξε με τα ποτενσιόμετα, βάλτο στο full και γράψε στα παλιά σου τα παπούτσια τους γειτόνους.

Πρέπει επίσης να ξέρεις ότι με έναν εχισχυτή με πολλά watt παίζεις καλύτερα και περισσότερα πράγματα.
Πχ. όταν έχω την κιθάρα μου στον marshallάκα μου ακούγονται μέτρια τα trills και τα legatos. Όταν όμως τη βάζω στον Fender τον 70άρη ακούγονται ΟΛΑ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ.

Αυτά.. Ρώτα χωρίς δισταγμό ότι θες.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #2 στις: 12/10/02, 23:19 »
Eυχαριστώ για το ενδιαφέρον ρε Γιώργο.....Θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες....σκέφτομαι από τώρα τον επόμενο ενισχυτή αλλά για μερικούς μήνες αργότερα...εκτός κ αν τον..."πετάξω" σε κανέναν! Προς το παρών θα δω τι θα κάνω με αυτόν που έχω.Όλως τυχαίως κ ο δικός μου στα 6-9 παίζει πραγματική παραμόρφωση αλλά εκεί κοντά στο 9 όταν πειράζω το volume στην κιθάρα μικροφωνίζει πάρα πολύ,δεν το έχω ψάξει να δω γιατί.....Άσχετο αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά το equalizer του...αυτά
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #3 στις: 12/10/02, 23:22 »
Nα έχεις υπόψη σου ότι η θέση που βρίσκεσαι επηρρεάζει το μικρωφονισμό..

Κάτσε μπροστά στον ενισχυτή όρθιος, μετά στρίψε 90 μοίρες, μετά πήγαιναι πίσω από τον ενισχυτή, δίπλα του κτλ. και θα δείς ότι κάπου μπορεί να σταματήσει ο μικροφωνισμός!

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #4 στις: 13/10/02, 00:53 »
1) exo enan imilambato marchall AVT 20W k eimai efxaristimenos me ta watt. an eisai se polikatikia den sou protino perisotera watt, dioti, o kathe enisxitis vgazei ton kalitero ixo tou otan exei ta podesiometra sti mesi peripou (ora 10-12) (kita, analogos ton enisxiti k ton ixo pou thes, alla opos katalaveneis an ton exeis sto 1 i 2 den vgazei tin piotita tou.) afto simenei oti borei na thes enan 60ari alla an valeis ton enisxiti sto 2 gremises to spiti sou, etsi adika ta watt afou oute piotita tha exeis.

2) to kalodio pezi rolo, alla gia ton thorivo pou les borei na ftene k ta ilektrika tou spitiou (sigourepsou oti ton vazeis se mpriza me geiosi (ton enisxiti)).a! pare kalo kalodio!

3) na ksereis oti kanonika prepei na pezeis me plati ston enixiti sou (etsi den microfonizei)

4) den ksero ti paramorfosi sou vgazei o enisxiti sou alla ego prin agoraso ton marschall eixa enan 15ari custom. den eimoun efxaristimenos me tin paramorfosi kai eksalou ithela kai diafora kolpa gia pekso pink floyd k tetia, k telika agorasa ena polieffe (zoom 707). i piotita tou ixou veltiothike 5 fores. den anagnoriza tin kithara mou (tote mia Aria pro II, tora mia fender fat strat mexico). sou sistino lipon na pareis polieffe adi gia ena aplo petali k tha anavathmisis poli to sistima sou.

kales solies

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #5 στις: 13/10/02, 01:32 »
Παιδιά σας ευχαριστώ....Πάνο από ότι θα διάβασες κ εγώ fat strat έχω (Squier βέβαια).

Πως μπορείς να αναγνωρίσεις αν ένας ενισχυτής είναι λαμπάτος ή όχι?

Από πολυεφέ τι προτείνετε? Από τιμές? (από όσα ξέρω είναι γύρω στα 300 ευρώ....)
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #6 στις: 13/10/02, 12:44 »

Παιδιά σας ευχαριστώ....Πάνο από ότι θα διάβασες κ εγώ fat strat έχω (Squier βέβαια).

Πως μπορείς να αναγνωρίσεις αν ένας ενισχυτής είναι λαμπάτος ή όχι?

Από πολυεφέ τι προτείνετε? Από τιμές? (από όσα ξέρω είναι γύρω στα 300 ευρώ....)



Yπάρχουν 2 ειδών λαμπάτοι:

Αυτοί που έχουν λαμπάτη προενίσχυση και τρανζιστοράτο power amp(τελικός ενισχυτής) και αυτοί που είναι ΟΛΟ λαμπάτοι.

Η προενίσχυση αν δεν ξέρεις είναι το μέρος όπου το σήμα που έρχεται από τη κιθάρα διαμορφώνεται μέσω των ποτενσιομέτρων (middle,bass,treble κτλ.).
Μετα αφού διαμορφωθεί κατάλληλα πάει στο τελικό ενισχυτή (μεγάφωνο) όπου του δίνεται η ένταση.

Το 99,9% των καλλιτεχνών που παίζουν κιθάρα χρησιμοποιούν λαμπάτους. Ότι ακούς στο cd είναι ήχος από λαμπάτο.
Γενικά η λάμπα έχει το πιο γλυκό ήχο που μπορεί να ακουστεί από κιθάρα.

Συνήθως τους αναγνωρίζεις από το μέγεθος τους

κεφαλές(προενίσχυση):

και καμπίνες(ηχεία):

Από τα διαφημιστικά τους ξεχωρίζεις από τις λέξεις : lamp, valve.

O ενισχυτής που έχει ο Panos 1984 είναι ημιλαμπάτος δηλαδή έχει λάμπα μόνο στη προενίσχυση και τρανζίστορ στο μεγάφωνο.

Καλη η περίπτωση των ημιλαμπάτων αν θες καλύτερο ήχο.

Τώρα για εφφέ σου προτείνω:

ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ :
Line 6 POD2.



Πάρτο με κλειστά μάτια. Μόλις παίξεις με αυτό, θα έρχεσαι να μου κάνεις "μετάνοιες".
Πάρε τη κιθάρα σου, πήγαινε στο zozef στην Αθήνα και πέστου να σου δείξει τη σημαίνει POD2.
Πάρε και 300 ευρώ μαζί σου. Σπάνια θα φύγεις από εκεί χωρίς αυτό το μηχάνημα στα χέρια σου.

Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #7 στις: 13/10/02, 14:08 »
Eυχαριστώ κ πάλι,Έψαξα λιγό αλλά δεν βρήκα κάπου valve ή lamp.κόμα κ στο internet ο χαρακτηρισμός του είναι:

Marshall MG15CDR 2-Channel Combo Guitar Amplifier with Reverb (15 Watts, 1x8)
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #8 στις: 13/10/02, 14:55 »
Αυτός ο ενισχυτής που γράφεις έχει τις ίδιες ακριβώς δυνατότητες με το δικό μου, μόνο που έχει 2  8ιντζα ηχεία.

Αυτός ο ενισχυτής δεν είναι λαμπάτος ούτε καν ημιλαμπάτος.

Άμα πας www.marshallamps.com αυτό που θα δείς είναι λαμπάτοι ενισχυτές στην αρχή.

Από marshall τα μοντέλα JCM2000 είναι οι φετινοί λαμπάτοι τους ενισχυτές.
Ότι βλέπεις με JCM είναι λαμπάτος.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #9 στις: 14/10/02, 00:01 »
den exo ipopsin mou to polieffe pou protini o giorgos alla tha sou sinistousa na pareis ena me expresion petal (para poli xrisimo). vevea mporeis na valeis k eksoteriko alla an einai apo ti mana tou kerdizeis xrimata k kopo (nomizo).
to zoom gfx 707 pou exo to pira 65.000drx peripou apo ton Tsitiridi (i kaliteri timi pou vrika, na fadastis o nakas to edine peripou 100000. prepei na pareis omos metasximatisti meta etsi k alios, 5.000 apo magazi me il. eidi)
pados psaksto kala prota. kita k to zoom to 505. des k sto doremi kai ston kagmaki oti sou protinoun k pare oti sou aresei. pistevo me 250 Euro vriskei kalo prama. oti dineis perneis...an den se piasoun koroido ;)

Αποσυνδεδεμένος jimmakos13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #10 στις: 14/10/02, 03:39 »
PN-7-100 tis Pignose.
An ton vreis dokimase ton. An kai mono 5W (apisteytos ixos katharos & vrwmikos) otan ton akouseis tha deis giati ton protimoun oi epaggelmaties.Polloi ton xrisimopoioun gia ixografiseis akoma & live (mic & PA) (Des to Who's Who sto site)
Mi gelaseis me ta Watt & mi me theoriseis asxeto.
Check it an thes kati mikro & den tha pisteyeis sta matia sou...
Gia mena o ixos einai pou metraei, oute aparaitita ta Watt, oute oi markes oute ta petalia...Kai o ixos tou se syndyasmo me tous P90 tis Gibson einai ena poiima...

http://www.pignose.com
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data/Pignose/7_100-01.html

An thes kati megalytero - check lampa kai apo markes paizei...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #11 στις: 14/10/02, 10:13 »
File Jimmako nomiza oti eimai o mono anwmalos me ton enisxyth me shma tin gourounomiti.... den einai apisteytos sta blues kai ta jazzakia... kai einai fovero san silispi na exoun gia potensiometro gourounomiti...
paidia min treleneste me ta watt,kala einai oxi omws panakeia... the more the better isxuei mexri enos shmeiou... file kosta pare ena petali na kaneis douleia sou kai se ligo kairo petas ayton kai tsibas allon... min girizeis ola ta potensiometra sto full giati etsi se magazi den paizeis... tha kopeis stin oddision... an deis apo pisw o enisxyths tha grafei logika kapou "enan arithmo" watt rms... ayta einai ta kanonika watt eksodou tou enisxyth sou...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος jimmakos13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #12 στις: 14/10/02, 14:56 »
Koita na deis pou mazeyontai enas enas oi gourounofiloi  ;D ;D
Xordovasanisti, einai katapliktiko ergaleio, to xrisimopoiw standard gia ixografiseis.Blues & jazz ixos asylliptos, timi logikotati.Fantasou fatses theatwn otan anakalyptoun oti aytos o gigantios ixos vgainei apo mia koutsoulia  ;D
Gia practice idanikos, gia ixografisi episis,gia live gigs (mic&pa)..
Exeis akousei blues fysarmonika syndedemeni se pignose?
k@vla...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #13 στις: 14/10/02, 21:33 »
Katarxhn na sou pw oti eimaste synonomatoi... eimai kai egw jimmys... prwth fora ton akousa se enan filo pou eixe panw mia gibson black beuty... einai teleios.... den paizetai eidika gia blues hxo.... kai me ta lespaulia kanei apisteyto syndiasmo...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Bοήθεια για ενισχυτή.....
« Απάντηση #14 στις: 07/11/02, 00:53 »
   Βρε παιδια διαβαζω-διαβαζω τοση ωρα! Φιλε costad μη ψαχνεις να βρεις αιτια στα καλωδια! Το σετ πουχεις ειναι πολυ καλο για αρχη και αν εχεις ορεξη να μαθεις τι να σου κανουν τα μαρσαλια και τα γκιμπσονια! Ξερω κατι παλικαρια πουχουν πανυψιστα μηχανηματα και παιζουν χειροτερα κι απτον παππου μου! Για να καταλαβεις ο αλλος κιθαριστας του γκρουπ μου
εχει μια KRAMER του πεταματου (μωλις τωρα καταφερε να βαλει πανω της εναν Duncan) και ενα κονσερβοκουτι που "γραφει" οτι ειναι 15watt χωρις μαρκα! Κι ομως αν τον δεις να παιζει (τον Μανο εννοω οχι το ενισχυτακι!) θα παθεις πλακα! Θεληση θελει! Κι οταν μαζεψεις λεφτακια και δεις οτι σαρεσει αυτο που κανεις πας και περνεις κατι πιο ακριβο, ομως θα σου προτεινα να "σπρωξεις" λεφτα στη "βαση" δηλαδη στην κιθαρα! Μετα περνεις κι εναν καλο ενισχυτακο! Καλα να περνας
και να μελετας για να γινεις αστερι! :) ;)


sotriani  8)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
74 Απαντήσεις
24269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
16 Απαντήσεις
6664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 23:18
από Nexis
24 Απαντήσεις
10940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 02:08
από Jezus
7 Απαντήσεις
3945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 15:14
από The common cunning linguist
29 Απαντήσεις
11124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 02:47
από pbarbalias
37 Απαντήσεις
10842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:02
από Jezus
24 Απαντήσεις
8412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
11 Απαντήσεις
4102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 18:56
από GreekDudeCovers
9 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 11:55
από kkmspm (φλουτσ)