Αποστολέας Θέμα: Active pickups, παιρνουν στοιχεια απο τα ξυλα της κιθαρας?  (Αναγνώστηκε 2287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Τελικα ισχυει οτι οι ακτιβ μαγνητες ακουγονται σχεδον ιδιοι σε οποιαδηποτε κιθαρα και αν μπουν? Δεν γνωριζω πολλα για το θεμα και ας με διορθωσει οποιος γνωριζει, αλλα εχω ακουσει οτι οι ακτιβ λογω της προενισχυσης δεν επηρρεαζονται απο τα ξυλα του οργανου και γιαυτο ακουγονται σχεδον παντου το ιδιο...

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν κατευθυνω το θεμα στο κλασικο ''αν τα ξυλα παιζουν ρολο στον ηχο'' και καλο θα ηταν να μην αρχισει τετοιου ειδους αντιπαραθεση. Βασιζομαι στην κατα κοινη ομολογια οτι τα ξυλα (αναλογα το ειδος τους) δινουν πιο μπασο η πιο πριμο ηχο σε ενα οργανο και μεχρι εκει...

Η δικη μου μικρη εμπειρια απο μια

esp mahogany σκαφος και ταστιερα και μια

ibanez mahogany σκαφος και maple neck

και οι 2 φορουσαν emg 85 bridge kai 60 neck με δοκιμη σε high gain αλλα και καθαρο σε λαμπατο, δεν καταλαβα και τπτ σπουδαιο...


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Εγω ναι, εχω παρατηρησει τετοια συμπεριφορα (να ακουγοντει ψιλο-ιδιοι οι active σε οτι κιθαρα και να ναι)... Εχοντας πιο παλια μια μεσαιου κοστους Fender mij HM2, με 89, SA, 85 και αργοτερα με μια ακριβη Lag Master Prestige με ιδιους μαγνητες, ο ηχος ηταν πανω κατω ο ιδιος, αν και οι κιθαρες ειχαν εντελως αλλα ξυλα...
Ετσι κι αλλιως οι μαγνητες, ο τροπος κατασκευης, η γεφυρα κτλ παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στον ηχο (σε σχεση με τα ξυλα) σε μια ηλεκτρικη, αλλα εγω τουλαχιστον απο την εμπειρια μου, ειδα οτι ειδικα με EMG (μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει αλλους ενεργους μαγνητες), οι ηχητικες διαφορες μεταξυ οργανων τεινουν να μειωνονται ή να "εξαφανιζονται"...
Βεβαια πολλα εξαρτονται και απο τον ενισχυτη σου, μιας και τετοιες διαφορες (μεταξυ κιθαρων) γινονται πολυ περισσοτερο αντιληπτες σε ενισχυτες που τεινουν να "ακουνε" την κιθαρα και οχι τοσο σε ενισχυτες που τεινουν να κομπρεσσαρουν πολυ και να διαμορφωνουν υπερβολικα τον ηχο μεσω της προενισχυσης... Νομιζω πχ οτι σε εναν καλο λαμπατο ενισχυτη, μπορεις να ακουσεις πολυ πιο εντονες τις οποιες διαφορες υπαρχουν.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
10603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/03, 12:08
από Witchking
59 Απαντήσεις
44784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 20:49
από groovymood
0 Απαντήσεις
3848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/05, 13:21
από Tzeleberfidon
9 Απαντήσεις
17321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
3 Απαντήσεις
3252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 17:02
από Stinky
5 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
5 Απαντήσεις
4060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
10 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 12:02
από studio54
0 Απαντήσεις
5343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:14
από Ioannis Anastassakis