Αποστολέας Θέμα: Ανακατατάξεις στο φόρουμ - Άνοιγμα του FAQ οργάνων  (Αναγνώστηκε 9370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ήταν ένα από τα πιο συχνά προβλήματα των μελών μας, το "γιατί δεν μπορώ να ξεκινήσω νέα συζήτηση στις κατηγορίες FAQ". Η αιτία οφείλεται σε ιστορικούς λόγους και έχει τις ρίζες της παλιά, στην εποχή που το φόρουμ ήταν πολύ μικρότερο και η δομή του διαφορετική.

Μετά από πολλές συζητήσεις για το πώς θα μπορούσαμε να αναμορφώσουμε την κατηγορία "Μουσικά όργανα και εξοπλισμός", αποφασίσαμε να κάνουμε μια μεγάλη διεύρυνση στην κατηγορία αυτή, δημιουργώντας πολλές υποκατηγορίες, αντίστοιχες με αυτές που υπήρχαν στο (πρώην πλέον) FAQ Μουσικών Οργάνων.

Έτσι λοιπόν τώρα έχετε πολύ περισσότερες κατηγορίες στη διάθεσή σας, για περισσότερες και πιο εξειδικευμένες συζητήσεις. :)

Κάθε μια από τις νέες κατηγορίες έχει μια υποκατηγορία "Τα καλύτερα...", στην οποία μετακινήθηκαν οι αντίστοιχες "επίλεκτες" συζητήσεις της (πρώην) περιοχής FAQ. Όλο αυτό τον καιρό έχει μαζευτεί ένας "μικρός θησαυρός" γνώσεων και πληροφοριών σε αυτές τις περιοχές, που δεν θέλαμε να τον σκορπίσουμε.

Ελπίζουμε η αλλαγή αυτή να σας βρίσκει σύμφωνους και να διευκολύνει την περιήγηση και τις συζητήσεις σας στο φόρουμ. Φυσικά, οποιαδήποτε ιδέα ή πρόταση έχετε, μη διστάσετε να μας την αναφέρετε. Αν τα αποτελέσματα αυτής της ανακατάταξης είναι θετικά, θα κάνουμε την αντίστοιχη ανακατάταξη και στην περιοχή "FAQ Μουσικής".
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
εσυ κανεις ολα τα mods...μπραβο μεγαλε!
και thanx για τις καινουργιες κατηγοριες! :D :D
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν ειναι καινουριες οι κατηγοριες. Οι κατηγοριες υπαρχαν ως θυγατρικοι πινακες στο faq μουσικων οργανων. Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι απο την μια πιθανως να γινουν πιο ενεργοι αυτοι οι πινακες και να σταματησει το μουσικα οργανα και εξοπλισμος να ειναι τοσο χαωδης κατηγορια οπως ηταν. Απο την αλλη ομως ως εικονα του φορουμ το δειχνει τεραστιο και αχανες και δυσκολευει και στο scroll down για να πας στις αλλες κατηγοριες και γενικα δεν ξερω προσωπικα μου χτυπαει καπως στο ματι οι τοσες πολες κατηγοριες. Θα μπορουσε να υπαρχει μια επιλογη για να κρυβονται η να γινονται με την παλια μορφη εαν καποιος θελει τουλαχιστον ως μεταβατικο σταδιο (γιατι τωρα εαν θελω να μην τις βλεπω αναγκαστηκα πρεπει να κρυψω και τα μουσικα οργανα και εξοπλισμος). Εαν παντως καταληξει ως θετικο καλο θα ηταν να γινει και στο faq μουσικων οργανων απλα εμενα η εντυπωση που μου δινει ειανι οτι κανει το φορουμ να μοιαζει αχανες και αρα οχι ευκολα προσβασιμο στον αμυητο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Οσο περνανε οι μερες τοσο λιγοτερο μου αρεσει που εχει γινει τοσο τεραστιο το φορουμ σε μεγεθος που ανοιξαν τα faq ...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Γνωμη..Δεν θα μπορουσαν ολες οι καινουριες κατηγοριες να υπαγονται σε μια μεγαλυτερη?Ετσι ωστε να λυθει και η ακαλαισθησια που αναφερεται ο αρης?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Εχω να προτείνω ένα άλλο...Μιας και έγινε το μεγάλο βήμα, ας πάρουμε όλα τα ρημαδοτόπικ* που ρωτάνε "Τί κιθάρα να πάρω μέχρι 10€" και ας τα καταχωνιάσο...ε...τακτοποιήσουμε κάπου να φαίνονται... Ουσιαστικά, αποτελούν πλέον μια αρκετά μεγάλη συλλογή προτάσεων.


*Δεν έχω κάτι με τα παιδιά, αλλα ρε γμτ, να βλέπω την ίδια ερώτηση σε ποσά όπως 400, 500 600 €... Ρίχτε μια ματιά πρώτα!!! Κατα 85% αν θέλετε κιθάρα με 500, θα τη δείτε εκεί με τα 600, ή στη συζήτηση με τα 400, οπου υπάρχει η κλασική πρόταση "Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω....".
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Επισης οι καλλιτεχνικες μας δημιουργιες να πανε κατω απο το "περι μουσικης" κατα την γνωμη μου
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ καλή κίνηση, αρκεί να μπουν όλα αυτά σε μια μεγαλύτερη κατηγορία ''μουσικά όργανα κι εξοπλισμός''...
Κι απ ότι κατάλαβα προς τα κει το πάτε!! ;)



Επίσης, κάτι που είχαμε προτείνει πολλά άτομα για τις αγγελίες των μουσικών οργάνων κι εξοπλισμού, αν γίνεται να σπάσουν σε κατηγορίες...
Και τέλος, αν γίνεται να δημιουργηθεί μια κατηγορία με reviews!! :D

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Πολύ καλή κίνηση, αρκεί να μπουν όλα αυτά σε μια μεγαλύτερη κατηγορία ''μουσικά όργανα κι εξοπλισμός''...
Κι απ ότι κατάλαβα προς τα κει το πάτε!! ;)



Επίσης, κάτι που είχαμε προτείνει πολλά άτομα για τις αγγελίες των μουσικών οργάνων κι εξοπλισμού, αν γίνεται να σπάσουν σε κατηγορίες...
Και τέλος, αν γίνεται να δημιουργηθεί μια κατηγορία με reviews!! :D

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Οσο περνανε οι μερες τοσο λιγοτερο μου αρεσει που εχει γινει τοσο τεραστιο το φορουμ σε μεγεθος που ανοιξαν τα faq ...

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει πρόβλημα. Κάθε κατηγορία έχει ένα κουμπάκι +/- μπροστά από τον τίτλο, οπότε μπορείς να κάνεις minimize μία ή περισσότερες (ή και όλες αν θέλεις). Έτσι θα μπορείς να έχεις μια αρχική σελίδα πολύ μικρή σε μέγεθος, ακόμα και μικρότερη από ότι ήταν πριν, και να ανοίγεις μια κατηγορία μόνο όποτε θέλεις να ψάξεις κάτι σχετικό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Οσο περνανε οι μερες τοσο λιγοτερο μου αρεσει που εχει γινει τοσο τεραστιο το φορουμ σε μεγεθος που ανοιξαν τα faq ...

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει πρόβλημα. Κάθε κατηγορία έχει ένα κουμπάκι +/- μπροστά από τον τίτλο, οπότε μπορείς να κάνεις minimize μία ή περισσότερες (ή και όλες αν θέλεις). Έτσι θα μπορείς να έχεις μια αρχική σελίδα πολύ μικρή σε μέγεθος, ακόμα και μικρότερη από ότι ήταν πριν, και να ανοίγεις μια κατηγορία μόνο όποτε θέλεις να ψάξεις κάτι σχετικό.
Απλα επειδη υπαρχει διαφορετικη κινηση στους πινακες, με ενδιαφερει να εχω συνεχεια ανοιχτο το μουσικα οργανα και εξοπλισμος, αλλα δεν με ενδιαφερει να εχω συνεχεια ανοιχτες ολες τις αλλες κατηγοριες. Αναγκαζομαι ομως να τις εχω και να ειναι τεραστιο το φορουμ για να μην παταω συνεχεαι +/-
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απλα επειδη υπαρχει διαφορετικη κινηση στους πινακες, με ενδιαφερει να εχω συνεχεια ανοιχτο το μουσικα οργανα και εξοπλισμος, αλλα δεν με ενδιαφερει να εχω συνεχεια ανοιχτες ολες τις αλλες κατηγοριες. Αναγκαζομαι ομως να τις εχω και να ειναι τεραστιο το φορουμ για να μην παταω συνεχεαι +/-

Τι εννοείς "αναγκάζεσαι"; Mπορείς να έχεις τη συγκεκριμένη κατηγορία ανοιχτή και τις υπόλοιπες 5 κλειστές, αφού δεν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ. Εγώ προσωπικά τις έχω όλες κλειστές και ανοίγω μόνο όποια θέλω να κοιτάξω. Αν το προβλημα είναι ότι απλά βαριέσαι να πατήσεις ένα κουμπί όποτε θέλεις να ανοίξεις μια κατηγορία, δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει λύση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Στην αρχή με ξένισε η αλλαγή, αλλά τώρα που συνήθισα τη νέα μορφή του το βρίσκω αρκετά πιο "τακτοποιημένο".

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω κι εγώ με την πρόταση για δημιουργία κατηγορίας "reviews" (μα πως το λένε στα ελληνικά τέλος πάντων;;;  :P ), κάτι που έχει αναφερθεί και σε άλλο thread.
Σκεφτείτε πόσο πιο χρήσιμο είναι να υπάρχει π.χ. ένα review για κάθε μοντέλο της Fender, σε σχέση με το ένα χαοτικό thread "Γνώμες για Fender" που υπάρχει τώρα. Και φυσικά δε θεωρώ reviews τις απαντήσεις της μίας πρότασης ("πολύ καλή, παρ'την", "υπάρχουν καλύτερες στα λεφτά της") σε ερωτήσεις για συγκεκριμένα μοντέλα που γίνονται κατά καιρούς. 
Σιγουρα δε θα ήθελα να δω reviews τύπου harmony central ("είναι μία καταπληκτική κιθάρα, την αγαπάω, τρέχτε να την πάρετε" κλπ. κλπ.), αλλά πιστεύω ότι μπορούν γίνουν πολύ καλές αναλύσεις συγκεκριμένων μοντέλων οργάνων και εξοπλισμού. Στο φόρουμ υπάρχουν άτομα που έχουν απίστευτες γνώσεις (δεν συμπεριλαμβάνω τον ευατό μου φυσικά), γράφουν πολύ καλά, οπότε δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ποιότητας στα reviews.
Δείτε τι ωραίο που είναι αυτό π.χ.:http://forum.kithara.gr/index.php?topic=60699.msg474135#msg474135

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια βελτίωσης του φόρουμ!  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Για τις κριτικές/reviews μπορείτε να συζητήσετε πχ. στο Δημιουργία Βάσης Δεδομένων με review για μουσικά προιόντα... (νομίζω υπάρχουν κι άλλα)

Να πω μόνο ότι η λειτουργία αυτή ετοιμάζεται και θα είναι έτοιμη σύντομα (τουλάχιστον σε μια αρχική μορφή)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τις υποκατηγορίες με "τα καλύτερα" δεν βρίσκω τον λόγο ύπαρξής τους. Περισσότερο με μπερδεύουν παρά με διευκολύνουν.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Συμφωνώ κ εγώ για τα καλύτερα...

Επίσης, ήθελα να προτείνω κάτι που πιθανώς να δώσει αξία σε παλιά θέματα...
Ένα μέλος ανοίγει ένα θέμα κ θέτει ένα ερώτημα, μία άποψη...
Το θέμα συζητείται κ βγαίνει ένα συμπέρασμα.
Στο σημείο αυτό θα μπορούσαν είτε οι συντονιστές είτε το ίδιο το μέλος που έθεσε το ερώτημα να κλειδώνουν το θέμα, κ αυτό να pinάρεται (αδόκιμο) κ να εμφανίζεται πρώτα πρώτα στις αντίστοιχες κατηγορίες.
HOT θέματα για παράδειγμα: Thomann, e-bay, setup κιθάρας, κιθάρα στα 200 ευρώ κοκ. θα είναι εύκολα προσβάσιμα κ λίγο πολύ θα τα διαβάζουν ΟΛΟΙ καθώς θα εμφανίζονται πρώτα στις αντίστοιχες κατηγορίες.

Αυτό από μένα ως παρατήρηση στη νέα δομή.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά, αλλά από τότε που άνοιξε το faq μου φαίνεται ότι το kithara έχει μετατραπεί σε αγγελιάδικο.. Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που ποστάρουν αγγελίες (και εγώ το έχω κάνει άλλωστε :)), απλά παλιότερα έβλεπες κάθε 3 θέματα και μια αγγελία, ενώ τώρα βλέπεις 1 θέμα κάθε 3 αγγελίες.. Τη διαφορά αυτή στη συχνότητα των αγγελιών την προσδιόρισα από τότε που άνοιξε το faq.. Παλιότερα όλα τα θέματα των οργάνων ήταν μαζεμένα σε μια υποκατηγορία, υπήρχε ένα σχετικό μπέρδεμα, αλλά τουλάχιστον γινόντουσαν ωραίες συζητήσεις γιατί όλοι ήξεραν που να πάνε.. Τώρα αλλού συζητιόνται θέματα για τις κιθάρες, αλλού για τις χορδές, αλλού για τις λυχνίες.. Προσωπικά δεν μου είναι εύκολο να ψάξω όλες τις κατηγορίες για θέματα που με ενδιαφέρουν και κοιτάζω μόνο τα θέματα που εμφανίζονται στο homepage, χάνοντας πολλά και ενδιαφέροντα άλλα θέματα.. Θα μου πείτε, αν είναι, κάτσε ψάξε όλα τα faqs και μην παραπονιέσαι.. Δεν παραπονιέμαι, απλά θα ήθελα να μάθω αν και άλλα μέλη δυσκολεύονται πλέον στην "πλοήγηση" τους μετά το άνοιγμα του faq μουσικών οργάνων..

Ότι και να γίνει πάντως, το site είναι το καλύτερο forum για έλληνες μουσικούς και όχι μόνο.. Απλά έχουμε γίνει λίγο πιο απαιτητικοί ;)..

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Το να γινόμαστε απαιτητικοί ,σημαίνει μεγαλύτερη ποιότητα και ποσότητα θεμάτων .Προσπαθούμε να βρούμε τον καλλίτερο και πιο εύχρηστο τρόπο λειτουργίας για το καλό όλων.Ο χωρισμός των θεμάτων αν και μας βάζει σε περισσότερη δουλεια ,νομίζω ότι κάνει πιο συγκεκριμένη και λειτουργική την σελίδα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Εμένα πάλι με βόλεψε αρκετά το άνοιγμα του faq, μια και πλέον υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις συγκεκριμένα θέματα σε συγκεκριμένες κατηγορίες, και να μην τα ψάχνεις όλα στα "μουσικά όργανα κι εξοπλισμός" και να χάνεσαι κάθε φορά που θες να ψάξεις ένα παλιότερο θέμα. Όσον αφορά τις αγγελίες που λες, faser, ίσως να μπαίνουν περισσότερες έτσι όπως είναι, αλλά μην ξεχνάς πως δεν φταίει το άνοιγμα του faq γι'αυτό, αλλά το ότι τα νέα μέλη, που φυσικά μπαίνουν ΜΟΝΟ για να καταχωρήσουν την αγγελία τους, δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ψάξουν λίγο παραπάνω, εφόσον αν scrollάρεις λίγο παρακάτω έχει ολόκληρη κατηγορία για τις αγγελίες.  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
17555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 04:13
από Zakk
16 Απαντήσεις
10001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/07, 13:33
από pegasus
9 Απαντήσεις
4558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 16:20
από morpheas
10 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 16:51
από FotisKatsanos
3 Απαντήσεις
9388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 14:34
από plusmusic
20 Απαντήσεις
36910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/15, 17:12
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
8858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
7 Απαντήσεις
16748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 22:04
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 20:22
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 12:31
από master of puppets