Αποστολέας Θέμα: Διαγραφή λογαριασμού  (Αναγνώστηκε 17159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #25 στις: 30/09/08, 22:38 »
Κρίμα είναι, σύμφωνοι, αλλά είναι δικαίωμα του χρήστη να αποφασίσει αν θα τις αφήσει εκεί που είναι ή αν θα τις διαγράψει...σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #26 στις: 30/09/08, 23:29 »
θα συμφωνησω κι εγω με το μελος gothic, ο οποιοςδηποτε θα πρεπει κανονικα να εχει το δικαιωμα να κανει διαγραφη προφιλ, και ΟΤΙ εχει γραψει,

αλλιως κατ εμε, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ...(παλια υπηρχε αυτη η επιλογη, γιατι αραγε αλλαξε?) >:D

στο κατω κατω, ενα site με τοσες χιλιαδες μελη δε νομιζω να εχει προβλημα με τη πιθανη διαγραφη ελαχιστων μελων, και των θεματων τους, ...λεμε τωρα... >:D

πιστευω οτι η αληθεια βρισκεται στο τελος της απαντησης του μελους μαρμελακι.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #27 στις: 01/10/08, 00:04 »
Δυστυχώς παιδιά, scripta manet..

Πάντως δεν μπορώ να βρω κάτι κακό στο να παραμείνουν τα posts κάποιου χρήστη που έχει διαγραφεί.. Τι πληροφορίες μπορεί να περιέχουν; ??? Όποιος γράφει κάτι, φέρει και την ευθύνη αυτών και επίσης νομίζω ότι όλοι έχουμε τη σχετική νόηση να μην θίγουμε προσωπικά θέματα σε δημόσια forums..

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #28 στις: 01/10/08, 00:22 »
Παιδιά αυτό που λέτε περί σβησίματος post είναι παράλογο... Είναι σαν να φεύγει πχ ένας δημοσιογράφος από κάποιο κανάλι και να απαιτεί να μην ξαναπροβληθεί από αυτό και να σβηστούν όλες οι εκπομπές του από το αρχείο του καναλιού. Και φανταστείτε αυτήν εδώ τη συζήτηση χωρίς τα μηνύματα του Gothic... hot_sauce, εσύ λες ότι το θέμα αφορά όλο το φόρουμ και δεν θα έπρεπε να συζητηθεί σε πμ και συμφωνώ. Τι θα μπορούσε να αποκομίσει όμως κάποιος αν σβήνονταν τα μισά posts;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #29 στις: 01/10/08, 03:40 »
δν λέω πως έτσι πρέπει να γίνει....
έγραψα πως θα ανακάτευε όλα τα θέματα του φόρουμ αν το έκαναν όλοι αυτό...
λέω όμως πως όποιος θέλει θα πρεπε να έχει το δικαίωμα να το κάνει....
δν παρακινώ τον Gothic να κάνει κάτι...
φιλοσοφική συζήτηση είναι αλλά κ θέμα δικαιωμάτων όπως κ υποχρεώσεων αντίστοιχα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #30 στις: 01/10/08, 04:27 »
Να πω και εγώ ότι πιστεύω πως πρέπει όταν κάποιος το θέλει να διαγράφεται ΑΜΕΣΑ. Το γιατί είναι αποκλειστικά δικό του θέμα και δεν νομίζω ότι πρέπει να μπαίνει σαν θέμα διαλόγου μέσω προσωπικών μηνυμάτων με τους admin.Από εκεί και πέρα τα posts του δεν είναι πνευματική του ιδιοκτησία και καλώς παραμένουν.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #31 στις: 01/10/08, 08:35 »
Ένας από τους λόγους που κάναμε τις διαγραφές να απαιτούν έγκριση είναι για να αποφύγουμε τις διάφορες "θεατρικές αυτοδιαγραφές" κάποιων μετά από έντονες συζητήσεις και διαφωνίες. Στο 99% των περιπτώσεων το μέλος μετάνιωνε μετά από λίγες μέρες και ήθελε μετά να ξαναγραφτεί και γινόταν ολόκληρο μπλέξιμο. Νομίζω ότι από αυτή την πλευρά βρήκαμε πραγματικά την ησυχία μας.

Δεν βλέπω να υπάρχουν προσωπικά στοιχεία που να αφήνει κάποιος στο φόρουμ αν αποχωρήσει (χωρίς διαγραφή). Αν υπάρχουν κάποια, πείτε μας να τα σβήσουμε. Τα μηνύματα έτσι κι αλλιώς δεν διαγράφονται, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το όφελος από την διαγραφή (πέρα από το θεατρικό της υπόθεσης).

Όσο για το ότι το φόρουμ θα άδειαζε αν επιτρεπόταν η διαγραφή, αυτό πάντως δεν είχε συμβεί όσο καιρό αυτή επιτρεπόταν ακόμα.

Όσο για το επιχείρημα "θέλω να έχω το δικαίωμα να κάνω ό,τι θέλω", ένα τέτοιο δικαίωμα δεν υπάρχει πουθενά. Και εδώ στο φόρουμ αυτό και παντού, υπάρχουν κανόνες και η ελευθερία του καθενός τελειώνει εκεί που αρχίζει να θίγεται η ελευθερία του επόμενου.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #32 στις: 01/10/08, 09:21 »
Μαρμελάκι,
2. Το κάθε μέλος μπορεί να διαγράψει τα εισερχόμενα ΠΜ του όποτε θέλει.
3. Το κάθε μέλος μπορεί να διαγράψει/τροποποιήσει τα περιεχόμενα του προφίλ του όποτε θέλει.
5. Όταν διαγράφεται ο λογαριασμός, δεν είναι πια δυνατή η αναζήτηση του ΙΡ του μέσα από την διαχείριση του φόρουμ. (Δεν θέλω καν να φαντάζομαι πόσος κόπος χρειάζεται για να ψαχτούν τα ΙΡ μέσα από τα αρχεία καταγραφής και τα backup σε περίπτωση ανάγκης, χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα βρεθεί μια άκρη. Νομίζω ότι ιδίως εσύ ως σχετικός με την πληροφορική, το καταλαβαίνεις αυτό)

Βεβαια, υπαρχει και το αλλο θεμα το οποιο ισως ενδιαφερει τους συντονιστες/admins του Κιθαρα (και καθε φορουμ): αν δωσουν αυτη την ελευθερια στους χρηστες τους ο αριθμος των χρηστων μπορει να πεσει κατακορυφα σε μια νυχτα!

Μιλάς σαν να εγγράφονται τα μέλη παρά την θέλησή τους και κρατούνται δέσμια μέσα στο φόρουμ, όπου ασφυκτιούν και θέλουν να αποδράσουν!

Οταν λοιπον οι ιδιοκτητες τετοιων fora βασιζονται στην υψηλη επισκεψιμοτητα και τον μεγαλο αριθμο χρηστων για να "πουλησουν" διαφημιστικο χωρο στο site τους (δηλ. banners) σκεφτητε τις επιπτωσεις που θα εχει αυτο στην εγκυροτητα και status του site.
Αυτο νομιζω ειναι και το μεγαλυτερο θεμα που καιει ολους τους ιδιοκτητες και επιχειρηματιες (γιατι προκειται περι επιχειρησης).

Εδώ θίγεις ένα άλλο γενικό θέμα, το οποίο παίρνει πολύ συζήτηση, κάπου αλλού όμως.

Αν πάντως μιλάς εμμέσως ειδικά για το kithara.gr, να σου θυμίσω ότι 8 χρόνια τώρα το site συντηρείται και αναπτύσσεται με τον κόπο, χρόνο, και χρήμα των δημιουργών του, άρα δεν μπορεί κανείς να μιλάει για "επιχείρηση".
Χειροπιαστά, μόνο χασούρα έχουμε. Ηθικά, νιώθουμε ικανοποίηση όταν καταφέρνουμε να προσφέρουμε πράγματα στα μέλη, όμως κάποιες φορές (λίγες ευτυχώς) η συμπεριφορά κάποιων μελών είναι τόσο αδιάφορη, προσβλητική, ασύδοτη, που σκεφτόμαστε "Γιατί να συνεχίσω να χάνω τον χρόνο μου, τα λεφτά μου, και την ψυχική μου ηρεμία;".

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #33 στις: 01/10/08, 12:52 »
σαφως και τα μηνυματα ΔΕΝ πρεπει να διαγραφτουν...γιατι?
-Gothic:εγω σου προτεινω το wah cry baby γιατι...
-αλλος χρηστης:ναι ρε συ αλλα το συγκεκριμενο πεταλι δεν θα τον βολεψει γιατι....

αν σβηστει το ποστ του Gothic(και του καθε Gothic) τι μπορει να καταλαβει ενας χρηστης αοπ αυτο το θεμα...δεν θα υπαρχει καθολου ροη και θα γινει μπαχαλο....τα γραπτα μενουν...το ειπαν και παραπανω...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #34 στις: 01/10/08, 14:47 »
σαφως και τα μηνυματα ΔΕΝ πρεπει να διαγραφτουν...γιατι?
-Gothic:εγω σου προτεινω το wah cry baby γιατι...
-αλλος χρηστης:ναι ρε συ αλλα το συγκεκριμενο πεταλι δεν θα τον βολεψει γιατι....

αν σβηστει το ποστ του Gothic(και του καθε Gothic) τι μπορει να καταλαβει ενας χρηστης αοπ αυτο το θεμα...δεν θα υπαρχει καθολου ροη και θα γινει μπαχαλο....τα γραπτα μενουν...το ειπαν και παραπανω...

Συμφωνώ μαζί σου βρε παιδάκι μου αλλά πες μου...δν θα πρεπε να έχει ο συγγραφέας των μηνυμάτων το δικαίωμα να τα διαγράψει αν θέλει?

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #35 στις: 01/10/08, 14:59 »
σαφως και τα μηνυματα ΔΕΝ πρεπει να διαγραφτουν...γιατι?
-Gothic:εγω σου προτεινω το wah cry baby γιατι...
-αλλος χρηστης:ναι ρε συ αλλα το συγκεκριμενο πεταλι δεν θα τον βολεψει γιατι....

αν σβηστει το ποστ του Gothic(και του καθε Gothic) τι μπορει να καταλαβει ενας χρηστης αοπ αυτο το θεμα...δεν θα υπαρχει καθολου ροη και θα γινει μπαχαλο....τα γραπτα μενουν...το ειπαν και παραπανω...

Συμφωνώ μαζί σου βρε παιδάκι μου αλλά πες μου...δν θα πρεπε να έχει ο συγγραφέας των μηνυμάτων το δικαίωμα να τα διαγράψει αν θέλει?

Μα έχει ούτως ή άλλως το δικαίωμα να τα διαγράψει ένα ένα...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #36 στις: 01/10/08, 17:10 »


Όσο για το επιχείρημα "θέλω να έχω το δικαίωμα να κάνω ό,τι θέλω", ένα τέτοιο δικαίωμα δεν υπάρχει πουθενά. Και εδώ στο φόρουμ αυτό και παντού, υπάρχουν κανόνες και η ελευθερία του καθενός τελειώνει εκεί που αρχίζει να θίγεται η ελευθερία του επόμενου.
Όλα τα άλλα που αναφέρεις τα διέγραψα γιατί δεν διαφωνώ σε τίποτα μαζί σου.Με το παραπάνω τώρα επίσης δεν διαφωνώ, αλλά και οι κανόνες αλλάζουν.Εδώ αλλάζουν οι νόμοι...Οπότε πάρτε τη γνώμη μας και σαν έκφραση της επιθυμίας μας να αλλάξετε τον συγκεκριμένο κανόνα. Αυτό νομίζω ότι έχουμε δικαίωμα να το ζητάμε...
Με το να μην διαγράφεται κάποιος όποτε θέλει, μπορεί να έχει τη δυνατότητα να μην ξαναγράψει τίποτα φυσικά, αλλά σας παρέχει και εσάς την δυνατότητα να μην έχετε άκομψους μαύρους κωδικούς δίπλα από τις απαντήσεις, πράγμα που θα σήμαινε ότι κάποιοι σε ένα ποσοστό είτε δεν είχανε καλή συμπεριφορά, είτε δεν σας γουστάρανε και φύγανε.Εφ'όσον πιστεύετε πως ότι κάνετε το κάνετε καλώς,νομίζω ότι θα το αντέχατε αυτό.
                                    Εσείς έχετε το μαχαίρι εσείς και το πεπόνι, αλλά ακόμα και σε επίπεδο εντυπώσεων,υπάρχει πρόβλημα.Εντελώς φιλικά(και ισχύει αυτό), η άποψή μου είναι ότι η αλλαζονεία δεν έκανε ποτέ καλό σε κανέναν.Αν τώρα το site έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και πολλούς φανατικούς φίλους, αυτό δεν σημαίνει ότι θα ισχύει αυτό για πάντα.Και δεν είναι υποκριτικό εκ μέρους μου το ότι νοιάζομαι για το site γιατί όντως είναι το καλύτερο στο είδος του στην Ελλάδα, που εκτός από τη δυνατότητα έκφρασης που μας δίνει και τις πληροφορίες που μας παρέχει μέσω των διαλόγων με τα υπόλοιπα παιδιά, δίνει την δυνατότητα  στους καλλιτέχνες που έχουνε μια δουλειά να παρουσιάσουν και να προβάλλουν,να το κάνουν δωρεάν και σε ένα αρκετά ευρύ ιντερνετικό κοινό.Οπότε έχω και εγώ "έννομο" συμφέρον αν θέλετε να νοιάζομαι στο να πηγαίνει καλά η δουλειά σας.
Τέλος θα ήθελα να μου δώσετε να καταλάβω πως με την άμεση διαγραφή,η "ελευθερία του ενός" δεν τελειώνει εκεί που αρχίζει "η ελευθερία του άλλου".Αν υπάρχει μια λογική και σαφής απάντηση σε αυτό,νομίζω ότι κάπου εδώ θα τελειώσει και η "διένεξη" τουλάχιστον από μέρους μου.Πάντως τις "θεατρικές αυτοδιαγραφές" και το ότι βρήκατε την ησυχία σας, συγγνώμη αλλά δεν τη θεωρώ τέτοια.
Κανείς δεν έχει το αλάθητο, ούτε φυσικά  εγώ που γράφω αυτές τις γραμμές, αλλά ούτε βέβαια και εσείς.Απλά σκεφτείτε το  :)
   
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/08, 17:12 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #37 στις: 02/10/08, 00:05 »
Με το να μην διαγράφεται κάποιος όποτε θέλει, μπορεί να έχει τη δυνατότητα να μην ξαναγράψει τίποτα φυσικά, αλλά σας παρέχει και εσάς την δυνατότητα να μην έχετε άκομψους μαύρους κωδικούς δίπλα από τις απαντήσεις, πράγμα που θα σήμαινε ότι κάποιοι σε ένα ποσοστό είτε δεν είχανε καλή συμπεριφορά, είτε δεν σας γουστάρανε και φύγανε.Εφ'όσον πιστεύετε πως ότι κάνετε το κάνετε καλώς,νομίζω ότι θα το αντέχατε αυτό.

Δεν απευθύνεσαι σε μένα, αλλά επέτρεψέ μου να πω μερικά πράγματα...

Όσοι δεν έχουν καλή συμπεριφορά, συνήθως γράφονται "για πλάκα" και μερικές φορές με πολλαπλούς λογαριασμούς (ιδίως αν τους διαγράψεις). Και επίσης, όπως είπα και πριν, με την διαγραφή διαγράφεται και τυχόν αποκλεισμός που έχει επιβληθεί. Αν υπάρχουν λοιπόν κακοπροαίρετοι χρήστες, θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν την μεγαλύτερη δυνατή αναστάτωση και αυτό είναι κάτι που δεν θα το επιτρέψουμε.
Οι υπόλοιποι, που έχουν κάνει εγγραφή με καλή διάθεση, έχοντας γνώση του τι περιέχει αυτό το φόρουμ, από τι άτομα αποτελείται η κοινότητά του, και αποδέχονται τους κανονισμούς, αν κάποτε αλλάξουν γνώμη ας αποχωρήσουν αθόρυβα. Τα μηνύματά τους δεν θα διαγραφούν, όπως τα λόγια που εκστομίζουμε δεν γυρίζουν πίσω. Ο λογαριασμός πιθανότατα δεν θα διαγραφεί, για τους λόγους που είπαμε. Θα μείνει μόνο ένα ψευδώνυμο (τα υπόλοιπα στοιχεία του προφίλ μπορούν να μηδενιστούν από τον χρήστη). Ένα ψευδώνυμο θα έμενε και στην περίπτωση της διαγραφής. Η διαφορά είναι ότι στην 1η περίπτωση μπορούν να εμφανιστούν με ένα κλικ όλα τα μηνύματα του μέλους, κάτι που γενικά είναι πολύ χρήσιμο. Για ποια συνταρακτική διαφορά μιλάμε λοιπόν; Ποιο είναι αυτό το τόσο σημαντικό ζήτημα που πρέπει να αναλύουμε με κατεβατά κειμένου; Είναι κάτι που προκαλεί "ασφυξία" σε κάποια ελάχιστα άτομα και πρέπει να επιλυθεί αγνοώντας όλες τις άλλες παραμέτρους; ή είναι κάτι τόσο μικροπρεπές και εγωιστικό του στυλ "δικά μου είναι τα μηνύματα, τα κάνω ότι θέλω, δικά μου είναι και τα ΙΡ, και αδιαφορώ για τις συζητήσεις όπου συμμετείχα".

Εντελώς φιλικά(και ισχύει αυτό), η άποψή μου είναι ότι η αλαζονεία δεν έκανε ποτέ καλό σε κανέναν.

Αν ήμασταν αλαζόνες δεν θα χάναμε χρόνο να απαντάμε σε θέματα όπως αυτά. Είναι προσβλητικό να δίνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς, ιδίως τώρα που "πάλιωσες" και ξέρεις πως λειτουργεί η κοινότητά μας. Αλίμονο αν φοβόμασταν οτι θα επέλθει η καταστροφή του site αν αυτοδιαγράφονται μέλη που και που. Για ποιους μας περασατε; Ξαφνικά μετά από 8 χρόνια πήραν τα μυαλά μας αέρα και θέλουμε το kithara.gr να γίνει η κότα με τα χρυσά αυγά για να κολυμπάμε στο χρήμα; Με κάτι τέτοιους χαρακτηρισμούς βγαίνω από τα ρούχα μου. Εύχομαι να σε παρεξήγησα και να μην το εννοούσες.

Αν τώρα το site έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και πολλούς φανατικούς φίλους, αυτό δεν σημαίνει ότι θα ισχύει αυτό για πάντα.

Γιατί να μην ισχύει για πάντα, αν κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις; Υπάρχει προδιαγεγραμμένο τέλος για όλες τις διαδικτυακές κοινότητες; Εγώ μπροστά μου βλέπω μόνο ανάπτυξη, περισσότερες/καλύτερες προσφερόμενες υπηρεσίες και περισσότερα μέλη.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #38 στις: 02/10/08, 03:30 »
Οπότε η λύση που προτείνεις είναι να διαγράψει όποιος θέλει τα στοιχεία του από το προφίλ του και να μείνει μόνο με το ψευδώνυμο του.Εγώ επίσης λέω ότι αν κάποιος έχει πρόβλημα  με το να υπάρχουν κείμενά του, μπορεί να τα διαγράψει μόνος του ένα ένα .Έχει πολύ βαβούρα βέβαια, αλλά αν κάποιος είναι τόσο αποφασισμένος,γιατί όχι...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/08, 03:52 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #39 στις: 02/10/08, 10:32 »
Οπότε η λύση που προτείνεις είναι να διαγράψει όποιος θέλει τα στοιχεία του από το προφίλ του και να μείνει μόνο με το ψευδώνυμο του.

Ναι, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο με την διαγραφή.

Εγώ επίσης λέω ότι αν κάποιος έχει πρόβλημα  με το να υπάρχουν κείμενά του, μπορεί να τα διαγράψει μόνος του ένα ένα .Έχει πολύ βαβούρα βέβαια, αλλά αν κάποιος είναι τόσο αποφασισμένος,γιατί όχι...

Αυτό αν γίνει μαζικά και σε συζητήσεις όπου θα διαταραχθεί η ροή τους, θα σκεφτούμε πολύ σοβαρά να απαγορέψουμε την δυνατότητα διαγραφής μηνυμάτων. Δεν αφήσουμε να διαλυθούν συζητήσεις επειδή κάποιου "του την κάρφωσε" και θέλει να πάρει τα λόγια του πίσω.
(Να θυμίσω εδώ ότι αυτό έχει γίνει ήδη από κάποιο μέλος, για άγνωστο λόγο, και τελικά μετά από καιρό εμφανίστηκε ξανά στην παρέα μας)

Ο καθένας που γράφει σε αυτό το φόρουμ έχει σώας τας φρένας και παίρνει την ευθύνη αυτών που εκφράζει δημοσίως. Το να του ξεφύγει ένα μήνυμα κατά λάθος, ή έστω επίτηδες, και μετάνιωσε για αυτό, ίσως μπορεί να γίνει κατανοητό. Αλλά με ποια λογική κάποιος μπορεί να θέλει να διαγράψει όλα τα δημόσια μηνύματά του; (Το "έτσι γουστάρω" και "δικά μου είναι", δεν είναι λογική)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/08, 10:34 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #40 στις: 02/10/08, 11:11 »
ρε παιδια και εγω υπερ τις ελευθεριας ειμαι και ολα τα σχετικα αλλα σορρυ...φαντασου φιλε MACMISIAS να διαγραψεις εσυ ολα τα ποστ απο αυτο το θεμα?εγω τι θα καταλαβω...θα βλεπω εναν Βραζίλη να μιλαει μονο του... οκ θα ειναι αστειο τουλαχιστον ;D αλλα δεν θα ειναι καθολου ενημερωτικο...ασε που αν αυριο μεθαυριο βρεθουμε με τον Βραζίλη σε καμια συναντηση θα τον εχω για ψυχοπαθη(σαφως και κανω πλακα...το διευκρινιζω γιατι με εχουν κραξει στο παρελθον..)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #41 στις: 02/10/08, 13:50 »
Με τη λογική ότι του παρέχεται αυτή η δυνατότητα.Επίσης του παρέχεται η δυνατότητα αν κοπεί η επιλογή της διαγραφής να τροποποιήσει με σβήσιμο κειμένου όλα του τα μηνύματα.Οπότε για το ζήτημα των μηνυμάτων,αν θέλετε να εξασφαλίσεται εντελώς τη δυνατότητα να μην χαθούν πρέπει να καταργήσετε τη διαγραφή και τη τροποποίηση.Τώρα αν κάποιον τον περάσουνε για ψυχοπαθή αυτό που ξέρετε μπορεί να μην τον νοιάζει κιόλας.Το ζήτημα για μένα(και για τα μηνύματα συμφωνώ το έχω πει και παραπάνω) είναι ότι δεν μπορούμε να λειτουργούμε κάτι σαν μασονική κοινότητα,όπου δεν μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις και εφ'όσον το θελήσεις θα σου κάνουν με οποιοδήποτε τρόπο τη ζωή δύσκολη.Όσα και προβλήματα και να δημιουργεί στους admins ,πρέπει για μένα να είμαστε ελεύθεροι να διαγραφόμαστε ανά πάσα στιγμή.Αυτό για μένα είναι ελευθερία και δημοκρατία.Άκουσα τις απόψεις σας,ακούσατε τις δικές μου,δεν νομίζω τουλάχιστον από τη πλευρά μου ότι έχω να πω κάτι παραπάνω.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #42 στις: 24/10/08, 18:18 »
Βασικα πριν κανει καποιος εγγραφη σε οποιαδηποτε ιστοσελιδα θα πρεπει να εχει διαβασει και κατανοησει τους ορους εγγραφης και χρησης της. Αν υπαρχει όρος που απαγορευει την διαγραφη του λογαριασμου υστερα απο την δημιουργια του απο τον χρηστη, πολυ απλα μην κανεις την εγγραφη εφ'οσων δεν συμφωνεις με τους ορους.  :-\

Απο'δω και περα προσοχη λοιπον τι λετε και που!  :P

Εχω να προτεινω, αν καποιος θελει να μην φαινεται πια στο κιθαρα, να αντικατασταθει το ψευδονυμο του απο "forum.kithara.gr1" "forum.kithara.gr2" η κατι αναλογο τελως παντων. Ουτε θα ξερει κανεις ποιος ειναι ουτε θα χαλαει η ροη της συζητησης.

Συμφωνω με τον Faser απο κατω  (:P) αλλα απο την αλλη αν προσπαθησουν οι admin  να καλυψουν καθε "παραθυρο" στους ορους... τρεχα γυρευε. Αυτα που ειναι βασικα και ερχονται στην επιφανεια παντως καλο θα ειναι να τα φροντιζουν!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/08, 19:52 από Stoyo »
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #43 στις: 24/10/08, 18:46 »
Βασικα πριν κανει καποιος εγγραφη σε οποιαδηποτε ιστοσελιδα θα πρεπει να εχει διαβασει και κατανοησει τους ορους εγγραφης και χρησης της. Αν υπαρχει όρος που απαγορευει την διαγραφη του λογαριασμου υστερα απο την δημιουργια του απο τον χρηστη, πολυ απλα μην κανεις την εγγραφη εφ'οσων δεν συμφωνεις με τους ορους.  :-\
Απ' ότι είδα δεν υπάρχει τέτοιος όρος και αν κάνω λάθος ας με διαψεύσουν οι admins/mods.. Αν όντως διάβασα προσεκτικά και δεν υπάρχει τέτοιος όρος πιστεύω ότι θα έπρεπε να μπει για να είναι απόλυτα καλυμένοι όλοι..

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #44 στις: 24/10/08, 19:49 »
...στο προφιλ μου παντως εγραφε οτι υπαρχει η επιλογη διαγραφης...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Διαγραφή λογαριασμού
« Απάντηση #45 στις: 27/11/08, 21:07 »
Από περιέργεια, αλλά κυρίως επειδή πέφτω συχνά σε (παλιότερα κυρίως) θέματα όπου βλέπω απαντήσεις του Gothic που λείπουν, τελικά όντως διαγράφτηκαν όλα;

Εννοώ ότι δυστυχώς συμβαίνει αυτό:

σαφως και τα μηνυματα ΔΕΝ πρεπει να διαγραφτουν...γιατι?
-Gothic:εγω σου προτεινω το wah cry baby γιατι...
-αλλος χρηστης:ναι ρε συ αλλα το συγκεκριμενο πεταλι δεν θα τον βολεψει γιατι....

αν σβηστει το ποστ του Gothic(και του καθε Gothic) τι μπορει να καταλαβει ενας χρηστης αοπ αυτο το θεμα...δεν θα υπαρχει καθολου ροη και θα γινει μπαχαλο....τα γραπτα μενουν...το ειπαν και παραπανω...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 09:05
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/07, 19:25
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 14:31
από Gregori
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 15:48
από nimp_music
3 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 23:02
από stihoplokos
0 Απαντήσεις
8868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/19, 15:41
από apostolosntanis