Αποστολέας Θέμα: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ  (Αναγνώστηκε 5420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« στις: 10/07/10, 12:36 »
Κοντεύουν να κλείσουν 3 μήνες από την ώρα που έσκασε ο αγωγός της υποθαλάσσιας γεώτρησης πετρελαίου της ΒΡ στον κόλπο του Μεξικού. 100.000 βαρέλια (= 16.000.000 λίτρα περίπου) αργού πετρελαίου χύνονται καθημερινώς στην θαλάσσια περιοχή.

Αν έχετε ως δεδομένο ότι κάθε λίτρο αργού που χύνεται στην θάλασσα επεκτείνεται και επαλείφει μια θαλάσσια έκταση 10 στρεμμάτων, ποιές θα είναι οι επιπτώσεις της πετρελαιοκηλίδας στην Ελληνική οικονομία?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #1 στις: 10/07/10, 12:37 »
Γιατι το θεμα αυτο να ειναι στη διασκεδαση?!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #2 στις: 10/07/10, 14:15 »
Κι εγώ αυτό είδα κι έμεινα... ???


Κατά τα λοιπά, ελπίζω να κάνεις χιούμορ με το ερώτημα που θέτεις στο τέλος του post σου, γιατί, αν αυτό είναι το πρώτο μας μέλημα όταν βρισκόμαστε μπροστά σε μια γιγάντια φυσική καταστροφή, το μέλλον της ελληνικής ναυσιπλοΐας των πολύ λίγων (και Νο1 φοροφυγάδων), τότε έχουμε χάσει τη μπάλα...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #3 στις: 10/07/10, 14:26 »
Για να δικαιολογηθεί η παρουσία του τοπικ στην "διασκέσαση"
  0:) ...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #4 στις: 10/07/10, 18:16 »
Ποιος ο λόγος που δεν διορθώνουν την ζημιά ? είναι ψυχιατρικολογικό το πρόβλημα ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #5 στις: 10/07/10, 18:50 »
Δεν μπορούν... Κάτι ξεπηδάει από τη γη δεν είναι και τόοοοοσο απλό... :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #6 στις: 10/07/10, 21:28 »
Για να δικαιολογηθεί η παρουσία του τοπικ στην "διασκέσαση" http://www.youtube.com/watch?v=gCcChUWkdWw  0:) ...


Ετούτο εδώ είναι πολύ καλό:
  ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #7 στις: 12/07/10, 12:09 »
Έπρεπε λέτε να το βάλω στην κατηγορία "περιβάλλον"? Δεν νομίζω, πρώτ' απ' όλα διότι δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία, δεύτερον διότι είναι, αν το καλοσκεφτείς, πραγματικά διασκεδαστικό.

16.000.000 λίτρα ημερησίως Χ 10 στρέματα κάλυψης/λίτρο = 160.000.000 στρέματα / 1000 στρέματα το τετραγωνικό χιλιόμετρο = 160.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα θάλασσας την ημέρα καλύπτονται από πετρέλαιο Χ 82 ημέρες ροής = 13.210.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα θάλασσας έχουν καλυφθεί μέχρι τώρα ή το 1/27ο της συνολικής θαλάσσιας έκτασης της γήινης σφαίρας.

Το δεύτερο διασκεδαστικό δεδομένο είναι ότι και η εξολόθρευση των δεινοσαύρων άρχισε με συμβάν στον κόλπο του Μεξικού!

Δεν έχει πλάκα που κανένας δεν κουνιέται από την θέση του να κάνει κάτι?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/10, 15:23 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #8 στις: 14/07/10, 12:56 »
Εν τω μεταξύ άκουσα ότι οι ΗΠΑ ανακύρηξαν την 27η Ιουλίου ως ημέρα Εθνικής συμπροσευχής με σκοπό την δέηση στον Ύψιστο ωστε να κλείσει θαυματουργά την διαρροή. ( Η τελευταία λέξη της τεχνολογίας στην διακοπή διαρροών πετρελαιοπηγών)

Και θα με ρωτήσετε: "Και αυτό είναι το διασκεδαστικό βρε ψυχανώμαλε?"  Όχι βέβαια... Το διασκεδαστικό είναι ότι την ίδια στιγμή στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού εκατομύρια άνθρωποι θα προσεύχονται στον Ύψιστο να συνεχίσει την διαρροή μέχρι να στερέψει η πηγή προκειμένου να μην πέσουν οι συντάξεις τους, λόγω του ότι τα ιδιωτικά ασφαλιστικά τους ταμεία έχουν ποντάρει στην άνοδο των ασφαλίστρων των πετρελαιοπηγών, στην άνοδο της τιμής του πετρελαίου, στις γεωτρήσεις του Αρκτικού Ωκεανού και στην λειψυδρία!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #9 στις: 15/07/10, 00:25 »
Παππού κάπου πήρε το μάτι μου, ότι τουλάχιστον τα Αμερικανάκια στις εκεί τριγύρω περιοχές , πλακωθήκανε να πάνε να βοηθήσουνε αλλά λέει ο Μπάμιας τους είπε, όχι! θα το αναλάβει όλο η BP η οποία φταίει! και δεν θα τρέξει κανένας άλλος!
Τώρα το πως θα βοηθούσανε, δεν ξέρω.
 
Τώρα το ότι οι άνθρωποι, έχουν φτάσει σε αυτή τη κατάσταση...Δηλαδή για το κέρδος και τα φράγκα, να προσεύχονται για υπέρ της μόλυνσης - εξάντλησης της φύσης και επακολούθως υπέρ της καταστροφής των συνανθρώπων τους, είναι λυπηρό.
 
Εγώ πάντως συνεχίζω να αναρωτιέμαι, πως βρισκόμαστε στο 2010 και δεν έχουν καταφέρει να κλείσουν ακόμη την τρύπα. Κάποιοι παραπάνω είπαν ότι είναι δύσκολο πολύ. Άλλοι θα πούνε μα καλά ρε Χόλι, βλάκας είσαι ? Λες να μπορούσαν να την κλείσουν, να προστατεύσουν το πετρελαιάκι τους και τα συμφέροντά τους και να μην το έκαναν ?? Εγώ όμως ακόμη αναρωτιέμαι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #10 στις: 16/07/10, 11:58 »
Αυτό το θέμα γίνεται όλο και περοσσότερο διασκεδαστικό!!!
" ότι οι άνθρωποι, έχουν φτάσει σε αυτή τη κατάσταση..." Σε ποιά κατάσταση έχουν φτάσει? Μα σ' αυτήν που ήταν πάντα. Ξέρεις πόσοι προσεύχονταν να αρχίσει ο πόλεμος του Κόλπου το '90 για να πάρει επάνω του το χρηματιστήριο που είχε εμφανίσει χοντρή κάμψη εκείνη την εποχή? Και έμαθες ποτέ ότι στον Περσικό κόλπο χύθηκαν 11.000.000 βαρέλια αργού? Μήπως σου είπε ποτέ κανείς για την σχέση αυτού του πετρελαίου που χύθηκε στην θάλασσα με το "φαινόμενο του θερμοκηπίου"?

Δεν γνωρίζω από πετρελαιοπηγές. Γνωρίζοντας όμως από μηχανική ρευστών δημιουργείται βάση για μεγαλύτερη διασκέδαση. Ελάχιστο μέρος του πετρελαίου βγαίνει στην επιφάνεια. Το μεγαλύτερο μέρος γαλακτωματοποιείται και διαλύεται στην υδάτινη φάση της θάλασσας. Οπότε δεν γνωρίζουμε καν την ποσότητα που διαρρέει. Ούτε γνωρίζουμε που θα πάει το γαλακτωματοποιημένο πετρέλαιο μαζί με τα τοξικά του, αλλά γνωρίζουμε τι θα προκαλέσει: τεράστια μείωση του απορροφούμενου CO2 από την ατμόσφαιρα καθώς και του παραγόμενου Ο2 από τα θαλάσσια φύκη.

Δεν έχει πλάκα που ασχολούμαστε μόνο με την πτώση της μετοχής της ΒΡ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #11 στις: 16/07/10, 13:59 »
Πόσοι περίπου προσεύχονταν να αρχίσει ο πόλεμος ?
 
Ποια η ποσότητα παραγωγής CO2 και ποια η ήδη τεράστια μείωση του απορροφούμενου CO2 και του παραγόμενου Ο2 γενικά, πριν συμβεί το ατύχημα με την BP, που έχει προκαλέσει ο ανθρώπινος παράγοντας ? Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν επιβιώνουμε στα χειρότερα τι να μας κάνει μία ζημιά σαν και αυτή ? Μπορεί εν αγνοία μας να φαντάζει βιβλική καταστροφή ενώ στη πραγματικότητα να έχουμε περάσει από τα 40 κύματα και αυτό να είναι παιχνιδάκι! Άντε μπήκαμε στα 41 κύματα.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #12 στις: 16/07/10, 15:30 »
Αχ βρε χοληδόχε!!! πάλι σε πιάνω αδιάβαστο....

Όπως έχουμε ήδη πει, η συμβολή των δραστηριοτήτων του ανθρώπου (αναπνοή, βιομηχανίες, ενέργεια) στην συνολική παραγωγή CO2 του πλανήτη φτάνει το 3%. Και αυτή η συμβολή δημιούργησε το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Αυτό το παραγόμενο CO2 δεν μένει στην ατμόσφαιρα αλλά απορροφάται από την θάλασσα, και στγκεκριμένα από την επιφάνεια της θάλασσας όπου γίνεται ανταλλαγή αερίων όπως και στον πνεύμονα. Εισέρχεται στην θάλασσα CO2 και εξέρχεται στην ατμόσφαιρα Ο2.

Όσο λοιπόν μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια θαλάσσιας ανταλλαγής αερίων τόσο περισσότερο CO2 μεταβολίζεται σε Ο2. Όσο μικρότερη είναι η θαλάσσια επιφάνεια τόσο μικρότερη η ποσότητα CO2 που μεταβολίζεται.

Το 1/27 μείωσης της, μέχρι 12/7/2010, θαλάσσιας επιφάνειας λόγω αντικατάστασής της από πετρέλαιο αντιστοιχεί σε 3,7% της συνολικής θαλάσσιας επιφάνειας, άρα σε διαταραχή κατά 3,7 % του παγκόσμιου ισοζυγίου CO2 - O2. Πολύ περισσότερο από την ολική ανθρώπινη συμβολή του 3%, αν δεν κάνω λάθος.
Ο πνεύμονας της γης, δηλ, έχει πάθει ΧΑΠ, έχει πάθει εμφύσημα.

Ο Free, έχει νομίζω την ίδια γνώμη
 Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα... ,  και ως μαθηματικός μπορεί να υπολογίσει ακριβέστερα την καταστροφή!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #13 στις: 17/07/10, 13:54 »
Δηλαδή παππού, θες να μου πεις, ότι καλά καλά δεν έχουμε την τεχνολογία, να κλείσουμε μια τρύπα, δεν έχουμε την τεχνολογία να μετρήσουμε την ποσότητα του πετρελαίου που διαρρέει, αλλά έχουμε την τεχνολογία, να μετρήσουμε τη ζημία θα προκαλέσει, πως θα την προκαλέσει και πως θα αντιδράσει σε αυτό η φύση και η θάλασσα ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #14 στις: 17/07/10, 22:44 »
Δε γνωρίζω πολλά απο αυτά αλλα μου φαίνεται ανήκουστο που δε μπορεί να κλείσει μια υποθαλλάσια τρύπα, τη στιγμή που όταν εντοπίστηκε εκεί πετρέλαιο, μια χαρά ανοίχτηκε!! Αλλα... μήπως οι "κοσμοκράτορες" έχουν ενδιαφερθεί για άλλα περιβαλλοντικά προβλήματα για να ασχοληθούν και τόσο πολύ με αυτό;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #15 στις: 17/07/10, 23:19 »
H διαρροη σφραγιστηκε προσφατα, αυτη τη βδομαδα βασικα.


Δε γνωρίζω πολλά απο αυτά αλλα μου φαίνεται ανήκουστο που δε μπορεί να κλείσει μια υποθαλλάσια τρύπα

το προβλημα ηταν η τεραστια πιεση που εβγαινε το λαδι απο κατω μαζι με το μεγαλο βαθος που σημαινει extra πιεση, και ετσι οτι και να εβαζες πανω του για να κλεισει το πεταγε παλι πανω πανευκολα, ειχαν ριξει πιο παλια μια μαζα μεγεθους πολυκατοικιας η οποια εφυγε αμεσως.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/10, 04:36 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #16 στις: 17/07/10, 23:49 »
Δεν αντιλέγω! Απλά... τόσα χρόνια γίνονται υποθαλάσσιες εξορύξεις πετρελαίου. Αυτό το σενάριο δεν το είχε υπολογίσει κανένας;;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #17 στις: 20/07/10, 11:16 »
Όπως βλέπεις Χόλι η υπερσύγχρονη τεχνολογία της προσευχής έκανε πάλι το θαύμα της.

Τώρα μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι .........
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #18 στις: 20/07/10, 12:28 »
Στη μία πλευρά του Ατλαντικού όμως!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #19 στις: 20/07/10, 15:58 »
Και στην άλλη!

Σε διαβεβαίωσε κάποιος ότι το κοίτασμα δεν διέρευσε μέχρι εξαντλήσεως? Βλέπεις, η σύγχρονη τεχνολογία έχει την δυνατότητα να μας έχει όλους ευχαριστημένους...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #20 στις: 11/01/11, 14:56 »
Βρε Χόλι, λες οι πολικές θερμοκρασίες που εμφανίζονται αυτόν τον καιρό στην Βρετανία να έχουν καμμία σχέση με την επίδραση της πετρελαιοκηλίδας στο ρεύμα του Κόλπου του Μεξικού?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #21 στις: 11/01/11, 15:28 »
Καλημεσημέρες παππού! Καλή χρονιά λέμε!
Το βλέπω να την πατάμε σαν τους Δεινόσαυρους!
Είναι κοινό γνώρισμα πάντως του Κόλπου, όταν χάσει το περιεχόμενο και μείνει κενός, να επακολουθήσουν κρυάδες! Ιδιαίτερα στα σημεία που απλώνεται το περιεχόμενο αλλά και σε ολόκληρο το υπόλοιπο σώμα!
Θα το ψάξω πάντως περισσότερο, γιατί μόλις μου το ανακοίνωσες.
Πάντως τώρα που φτωχαίνει ο κόσμος, το σωστό επακόλουθο είναι κρυώνει και ο πλανήτης, για να μπορούν να γράφονται συγκινητικές ιστορίες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πετρελαιοκηλίδα της ΒΡ
« Απάντηση #22 στις: 11/01/11, 22:39 »
Δηλ λες μετά το κοριτσάκι με τα σπίρτα (GM) να έχουμε το βρετανάκι με τα πετρέλαια?
 :roll
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.