Αποστολέας Θέμα: Παγκόσμια οικονομική κρίση: Αιτίες, αποτελέσματα και οδηγίες διάσωσης.  (Αναγνώστηκε 73937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ενταξει το βλεπω, δεν λεω οτι δεν το βλεπω, περιμενω να δω κι ενα αληθινο εργο τεχνης, κινεζικο κομμουνιστικο καπιταλισμο με δυτικο καπιταλιστικο σοσιαλισμο, οπως εξηγει ο παπους  ::)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Ενταξει το βλεπω, δεν λεω οτι δεν το βλεπω, περιμενω να δω κι ενα αληθινο εργο τεχνης, κινεζικο κομμουνιστικο καπιταλισμο με δυτικο καπιταλιστικο σοσιαλισμο, οπως εξηγει ο παπους  ::)  ;D
ωραια τωρα θα εχω εφιαλτες τα βραδυα... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
   Παιδιά ψυχραιμία. Από οικονομικά δεν κατέχω πράμα που λένε και οι Κρητικοί,αλλά δεν χρειάζεται να βλέπουμε και εφιάλτες. Όπως είναι γνωστό "το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυό το πρόσωπο".  Όπερ κατ΄ εμέ σημαίνει ότι ο καπιταλισμός με τα κεφάλαιά του εισάβαλε στα ανατολικά κράτη μετά την κατάρρευση του Τείχους,τόνωσε την Οικονομία με τις επενδύσεις, άντλησε τα κέρδη του και βοήθησε και στο ξέπλυμα του μαύρου χρήματος των Ρώσων μεγιστάνων. Τώρα όλοι ανακάλυψαν, μελετούν,αρθρογραφούν και αναρωτιούνται κατά πόσον επίκαιρος είναι αυτόν τον καιρό ο Μάρξ. Σημεία των καιρών !

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
   Παιδιά ψυχραιμία. Από οικονομικά δεν κατέχω πράμα που λένε και οι Κρητικοί,αλλά δεν χρειάζεται να βλέπουμε και εφιάλτες. Όπως είναι γνωστό "το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυό το πρόσωπο".  Όπερ κατ΄ εμέ σημαίνει ότι ο καπιταλισμός με τα κεφάλαιά του εισάβαλε στα ανατολικά κράτη μετά την κατάρρευση του Τείχους,τόνωσε την Οικονομία με τις επενδύσεις, άντλησε τα κέρδη του και βοήθησε και στο ξέπλυμα του μαύρου χρήματος των Ρώσων μεγιστάνων. Τώρα όλοι ανακάλυψαν, μελετούν,αρθρογραφούν και αναρωτιούνται κατά πόσον επίκαιρος είναι αυτόν τον καιρό ο Μάρξ. Σημεία των καιρών !
Αν εννοεις το τειχος το συνικο δεν κατερευσε αν εννοεις του βερολινου δυτικη χωρα ειναι η γερμανια... :P
Ο καπιταλισμος το μονο που εχει κανει στην Ανατολη ειναι προβληματα τα οποια τα βλεπουμε καθημερινα και ειναι απειρα τα παραδειγματα και τελος..
Τι και ποιον βοηθησε;...
Μαζι τα ξεπλενανε φιλτατε... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Asmodaius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από εμένα (μιας και είναι το πρώτο μου post ;D).
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, για όσους έχουν λίγο χρόνο στη διάθεσή τους θα βρείτε εδώ.
Γιατί πιστεύω ότι η προβολή της υπερδανειδότησης και των "τοξικών μετοχών" είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.
Και σίγουρα όλη αυτή η ιστορία έχει ρίζες πολύ βαθύτερα στο χρόνο.
 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αν είναι δυνατόν!!!!!! Τι τρελλές σκέψεις παραθέτεις φίλτατε Ασμοδαίε (παρεμπιπτόντως καταχράσε το ψευδώνυμο του αγαπημένου μου ποιητού)!

Η αγορά του πετρελαίου, του νερού και των τροφίμων είναι χειραγωγούμενη και το εφαλτήριο για την χειραγώγηση του κόσμου? ??? Κάτι σαν το "άρτος και θεάματα" της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας δηλ. Μα είναι γνωστό αγαπητέ μου πως η αγορά υπακούει στους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης. Τι παλαβομάρες είναι αυτές! Και ποιός είναι αυτός ο Chossudovski που επαγγέλεται όλα αυτά? Και μόνο η κατάληξη του ονόματος καταδεικνύει τις στενές σχέσεις του με τον Μαρξ! Κοινώς μας λέει "ο νεοφιλελευθερισμός πέθανε, ζήτω ο νεοφιλελευθερισμός"

Και αυτά που αναφέρει για τον Summer? Ότι, και καλά, ήταν στέλεχος της Goldman Sacs κλπ κλπ. Εφόσον ο Faser μας έχει υποψιάσει ότι η εν λόγω εταιρεία βρίσκεται υπό τα πρόθυρα κατάρευσης εφόσον έχει ποντάρει σε υψηλές τιμές πετρελαίου!

Το μόνο που μπορεί να υποψιάσει για μια τέτοια θέση είναι το ότι από τον Αύγουστο που οι ελεγκτικοί μηχανισμοί έβαλαν χέρι στις αγορές εμπορευμάτων οι τιμές άρχισαν να πέφτουν κατακορύφως. Περιέργως αυτό είχε ως αποτέλεσμα την κατάρευση της Lehman Brs τον Σεπτέμβριο. Αλλά η LB δεν ανήκε στις πάλαι ποτέ 5 αδελφές? Τσακώνονται και μεταξύ τους ή απορροφάει η μια την άλλη?

Και αυτά που λέει για το ΔΝΤ? Είναι δυνατόν οι Ευρωπαίοι να προτείνουν αυτοβούλως την ενίσχυση του ρόλου σε ΠΟΚ όταν, σύμφωνα με όσα ισχυρίζεται, είναι αυτό που έφερε τόσα δεινά και είναι το κυρίως υπαίτιο για την κλιμάκωση και εδραίωση της κρίσης και της φτώχειας με τον καταναγκασμό σε νεοφιλελευθεροποίηση των εξαρτούμενων απ' αυτό οικονομιών? Είναι σαν να μας λέει ότι στην Ευρώπη τόσα χρόνια πειραματιζόντουσαν με την προτεινόμενη νέα τάξη πραγμάτων.

Τέλος πάντων. Ας σοβαρευτούμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Asmodaius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγαπητέ pappou.
Πριν από όλα να πω ότι πέραν του αγαπημένου σου ποιητή το όνομα Ασμοδαίος, αναφέρεται σε Βιβλικό Δαίμονα.
Περισσοτερες πληροφορίες θα βρείς εδώ.
Τώρα όσον αφορά τις "τρελλές σκέψεις" που παραθέτω, εφόσον σε αυτό το νημάτιο γίνεται παράθεση ιδεών και απόψεων μεταξύ ατόμων με διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες και ιδεολογίες είναι απόλυτως λογικό μια μερίδα ατόμων να τις θεωρούν σαν συνομωσιολογικό σενάριο επιστημονικής φαντασίας και κάποιο άλλοι να τις θεωρούν ώς μέρος του μηχανισμού που μας έφτασε σε αυτό το σημείο.
Πιστεύω ότι τουλάχιστον συμμερίζεσαι την άποψη για την ύπαρξη κέντρων εξουσίας τα οποία προσπαθούν να έλεγχουν διεξοδικά την διακίνηση του πλούτου και την διαχείριση της βιοτικής ανάπτυξης των "πολιτισμένων" χωρών.
Βέβαια σε ένα κόσμο που πρεσβεύει η διαφθορά είναι λογικό να υπάρξουν ανατροπές και αλλαγές πλέυσης ακόμα και σε αυτά τα κλιμάκια.
~~~~~~~~~
Πιστεύω ότι η σημερινή οικονομική κρίση (που για εμένα δείχνει να επηρεάζει ως επι το πλείστον το Δυτικό Κόσμο) ίσως και να είναι η σηματοδότηση μιας μεγάλης ανατροπής:η αποδυνάμωση της Δύσης και η ανάδειξη της Ανατολής.
Ίσως να ακούγεται ακραίο αλλά με την ενδυνάμωση της Κίνας και την αύξηση της ζήτησης σε μαύρο χρυσό από τις Σαουδαραβικές χώρες, ξετυλίγεται ένα μεγάλο πλάνο συνεργασίες μεταξύ αυτών των χωρών.
Η Ρωσία ήδη έχει συνάψει σχέσεις συνεργασίας κυρίως στο τομέα της ενέργειας και του υλικού πολέμου με τη Κίνα και έχει εξοπλίσει με στρατιωτικό υλικό και την Ινδία.
Πιστεύω ότι θα περιέλθουν και σε ενεργειακή συμφωνία.
Εαν αυτό επιτευχθεί τότε η γέφυρα που θα ενώσει τις Σαουδαραβικές χώρες με την Ασία θα είναι το Ιραν.
Και όλη αυτή η πίεση που τόσο καιρό ασκούσαν οι ΗΠΑ σε αυτό, με τη συναίνεση των Ευρωπαικών Δυνάμεων με κάνει να πιστεύω ότι όλα αυτά που συμβαίνουν κάθε άλλο παρά τυχαία είναι.
Δεν είμαι εσχατολόγος αλλά θεωρώ ότι η ύπαρξη πυρηνικών όπλων είναι αυτή που έχει αποτρέψει οποιάδηποτε σύρραξη.
Ειδάλλως ίσως και να είχαμε ήδη διανύσει τη περίοδο του Γ' Παγκοσμίου.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν ενστερνίζομαι καμία ιδεολογία και δεν κατηγοριοποιώ τις απόψεις που διαβάζω σε ιδεολογικούς πηρύνες.
Απλώς διαβάζω άρθρα και μετά ψάχνω να βρώ πληροφορίες σε ονόματα η γεγονότα που αυτά αναφέρονται.
Και μέχρις στιγμής αυτή είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη και δε ζητώ από κανένα να την ενστερνιστεί.

Καλημέρα.




« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 10:54 από Asmodaius »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Πιστευω πως η Κινα θα αργησει να γινει η μεγαλυτερη δυναμη...
Ισως τα παιδια μας το δουν αυτο... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Καλησπέρα Ασμοδαίε. Ο μόνος δαίμονας που γνωρίζω είναι αυτός του τυπογραφείου, ο οποίος έχει την τάση να μην είναι προσεκτικός. Κάθε άλλο!

Σεβαστές οι προσωπικές σου απόψεις. Και η ερευνητική σου μέθοδος σύμφωνη με τα καθιερωμένα. Πάντα όμως ήθελα να ρωτήσω έναν άνθρωπο με τις δικές σου απόψεις: Πως εξηγείς τις κοκορομαχίες μεταξύ των δύο παγκόσμιων μονομάχων? Και εξηγούμαι. Η Μόσχα κάνει σχεδόν ότι θέλει στην Μαύρη Θάλασσα και σε αντίποινα η Ουάσιγκτον πιέζει αβλεπεί τις φιλικά προσκείμενες στην Ρωσία, Συρία και Ιράν εξίσου χωρίς σοβαρές αντιδράσεις.
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω: Πιστεύεις ή προβλέπεις ότι η οικονομική ύφεση, που όπως διαφαίνεται είναι προ των πυλών, είναι πραγματική ή πλασματική?

Εννοείται ότι μόνο εάν θέλεις απαντάς.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Asmodaius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα papou.

Το να εκφραστώ μια πρόταση του τύπου "Η Ρωσία με την Αμερική καλλιεργούν πόλεμο εντυπώσεων για να κερδίσουν τη κοινή γνώμη και να ενδυναμώσουν τη πιθανότητα συνεργασίας με τις χώρες που διακυβεύονται συμφέροντα" το θεωρώ πολύ γενικό και αόριστο. Και επειδή άπό οτι φαίνεται όσο αρέσει σε μένα η ανάλυση αλλό τόσο αρέσει και σε εσένα το καλύτερο θα ήταν να υπάρξει διάλογος, ειδικά όταν υπάρχουν πλευρές που βλέπουν τα πράγματα από διαφορετικό πρίσμα. Σίγουρα όσο σφαιρική άποψη και να έχει κάποιος είναι φύση αδύνατο να καλύπτει όλο το φάσμα το γεγονότων για αυτό και θεωρώ ότι δε πρέπει να είσαι απόλυτος, αλλά να αφήνεις περιθώριο αναθεώρησης. Ουδείς αλάνθαστος. Ακόμα περισσότερο όταν η πληροφορία τη σημερινή εποχή είναι τόσο εύπλαστη και κατευθυνόμενη. Τώρα για τη φύση της κρίσης θεωρώ ότι σε αρκετούς τομείς της οικονομίας πλέον έχει αφήσει τη σφαίρα του πλασματικού και έχει αρχίσει να πραγματώνεται. Η αλαζονεία των λίγων έναντι στην αναλγησία των πολλών, επέφερε πάντα είτε εντυπωσιακά είτε καταστροφικά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Σίγουρα όσο σφαιρική άποψη και να έχει κάποιος είναι φύση αδύνατο να καλύπτει όλο το φάσμα το γεγονότων για αυτό και θεωρώ ότι δε πρέπει να είσαι απόλυτος, αλλά να αφήνεις περιθώριο αναθεώρησης. Ουδείς αλάνθαστος. Ακόμα περισσότερο όταν η πληροφορία τη σημερινή εποχή είναι τόσο εύπλαστη και κατευθυνόμενη. ...
...
 Η αλαζονεία των λίγων έναντι στην αναλγησία των πολλών, επέφερε πάντα είτε εντυπωσιακά είτε καταστροφικά αποτελέσματα.

Καλησπέρα Asmodaius.

Μην είσαι απόλυτος.

Κι εγώ θεωρώ ότι η ύφεση έχει επέλθει. Αλλά μετά με πιάνουν οι αμφιβολίες μου: "Τι είναι ύφεση? Τι είναι ανάπτυξη? Τι είναι ΑΕΠ? Σύμφωνα με ποιά οικονομική θεωρία τα θεωρώ όλα τούτα? Είναι δυνατόν το φανταστικό να εισχωρήσει στην πραγματικότητα εάν εγώ ο ίδιος δεν το θέλω?"

Χιλιάδες απορίες: " Η πτώση της τιμής των εμπορευμάτων, για τα εγχωρίως παραγόμενα προϊόντα, οδηγεί σε μείωση του ΑΕΠ? Ο δείκτης αποπληθωρισμού είναι δυνατόν να έχει αρνητικό πρόσημο? Θα έχουν λύση οι εξισώσεις για την νομισματική μας πολιτική εάν ο πληθωρισμός καταστεί αρνητικός? Ποιά είναι η καταναλωτική πίστη και πως επηρεάζεται από την ψυχολογία?"

Τέλος, έχω την εντύπωση ότι οι συσχετισμοί στο ερευνούμενο θέμα είναι τόσο διάχυτοι που τουλάχιστον εσένα θα σε περίμενα πιο επιφυλακτικό.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.

Η μορφή του κόσμου μετά την 15/11 ήταν, όπως αποδείχτηκε, απόλυτα προβλέψιμη. Τόσο προβλέψιμη, που έχω αρχίσει να βαριέμαι. Κρατικός παρεμβατισμός και ρυθμίσεις μόνο εκεί που οι φωτισμένοι καθοδηγητές της ανθρωπότητας κρίνουν υποκειμενικά ότι πρέπει να παρέμβουν, αλλά η αγορά και το εμπόριο κυρίως, αφήνονται ελεύθερες - κατ' άλλους ασύδοτες αλλά ο ορισμός είναι απολύτως σχετικός, μην το ξεχνάμε - με αποτέλεσμα να γιγαντώνεται η ανισοκατανομή του παραγόμενου πλούτου η οποία, σε τελική ανάλυση, έφερε και την κρίση.

Οπωσδήποτε σε 4 μήνες, όλοι αυτοί που κρατούν στα χέρια τους το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής και που τότε θα κρατούν ακόμα περισσότερο θα κοιτάξουν να επιφέρουν μια δίκαιη αναδιανομή του πλούτου πριμοδοτώντας και τα κατώτερα στρώματα, όπως εμάς τους εφοπλιστές, ξενοδόχους, εργολάβους. Βέβαια το δίκαιο είναι μια απολύτως σχετική έννοια, αλλά ας είναι καλά οι άνθρωποι που μας σκέφτηκαν σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές, θα μπορούσαν και να μας είχαν γράψει!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
  Τον τελευταίο μήνα, αυτό που βλέπω καθημερινά, είναι ότι στην  εταιρία που δουλεύω και σε άλλες εταιρίες που γνωρίζω, στο λογιστήριο δεν κάνουμε καμμιά άλλη δουλειά από προβλέψεις. Σε περίπτωση οικονομικής κρίσης τι θα γίνει λογιστικά - οικονομικά - εμπορικά. Και το λέω αυτό γιατί, ακόμη, στην συγκεκριμένη εταιρία που εργάζομαι στο λογιστήριο - ασχολείται με τρόφιμα - δεν έχει επειρεαστεί από οικονομική ύφεση. Αλλά ούτε είναι σε έξαρση όπως άλλοι μήνες του έτους που διανύσαμε.
   Το πετρέλαιο έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στην οδήγηση της οικονομικής κρίσης. Όπως το 1929 Οκτώβρης μήνας που λόγω του πετρελαίου κατέρευσαν χρηματιστήρια - τράπεζες - επιχειρήσεις. Τώρα αν θα γίνει κάτι, όλοι ευελπιστούμε. Σε όλα τα λογιστήρια που συζητάω λένε ότι θα ξεπεραστεί.. κάτι θα γίνει. Άντε να δούμε... αλλιώς πάμε για φουντάρισμα.

Υ.Γ. Οι τράπεζες εώ χρηματοδοτήθηκαν... τώρα το παίζουν δύσκολες! Αααα...

Καλησπέρα σε όλους!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Ευτυχως που εχομε κριση, τρωμε καλα, περναμε καλα, ταξιδευομε, ολα καλα και τελεια, η φτωχεια θελει καλοπεραση, οταν περασει η κριση τοτε θα αρχισει πεινα, στερηση, λες να γινη και κανενας πολεμος ;;

Βέβαια το δίκαιο είναι μια απολύτως σχετική έννοια, αλλά ας είναι καλά οι άνθρωποι που μας σκέφτηκαν σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές, θα μπορούσαν και να μας είχαν γράψει!

Φυσικα, ετσι ειναι. Η εννοια του δικαιου αλλοιωνεται και γινεται σχετικη σε περιβαλλον που επικρατει απολυτως η ιδιωτεια, ο ιδιωτης (idiote), η κριση προς το παρον εκφραζει συγκρουση αναμεσα σε μεγαλοκαρχαριες για ανακατανομη πλουτου, η μαριδα δεν ανακατευεται, βλεπει απο μακρυα (=τηλεοραση, τυπος, καφενειο) και περιμενει, αυτο μονο μπορει, οι ανθρωποι δηλ. κρατος, καθεστηκυια ταξη, μεγαλο κεφαλαιο, μας σκεφτονται και προσεχουν πολυ να μην κλονιστει η βαση δηλ. εμπολεμοι καρχαριες προσεχουν να μην αναταρασσονται σε μεγαλο βαθος τα νερα θαλασσης, προς το παρον ληστευουν ο ενας τον αλλον οπως μπορουν, περιμενουν να βρεθει νεα μεθοδος, δια της νεας μεθοδου θα οργανωσουν νεες ισορροπιες δηλ. σταθεροτης και ευσταθεια του οχηματος και κατοπιν τουτου θα κληθει κι η μαριδα να συμμετασχει στη νεα ληστεια, αν δεν τα βρουν μεταξυ τους, δηλ. αν δεν βρουν νεα μεθοδο (εννοειται ληστειας), νεα ισορροπια και νεα ταξη, η κριση θα κατεβει και θα ορμησει στην βαση, στρατος ετοιμαζεται, περιττον και να ειπω τι θα συμβει, στις περιπτωσεις αυτες παπους νομιζω παιρνει μεγαλη αξια η γη, ετσι δεν ειναι  ;;  :)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Η ιστορία επαναλαμβάνεται έτσι?

Όμως υπάρχει ένα καινούριο δεδομένο το οποίο με προβληματίζει. Η απεικόνηση του πλούτου είναι πλέον πληροφορία γι' αυτόν τον λόγο η αναδιανομή του πραγματοποιείται τόσο εύκολα. Όμως όπως λέει και ο Asmodaius η πληροφορία στην εποχή μας είναι τόσο εύπλαστη και κατευθυνόμενη. Παρόλ' αυτά οι πληροφορίες έχουν ήδη αγγίξει τον τρόπο ζωής της μαρίδας.

πχ. ποντοπόρα φορτηγά με τιμή ναύλωσης 60.000/d πριν από έξη μήνες ναυλώνονται πλέον με 12.000 όταν τα ημερήσια λειτουργικά έξοδα είναι 16.000. Σουϊτες που νοικιάζονταν 2 - 3000 την ημέρα, τώρα τις δίνουμε 200 και δεν έρχονται. Η τιμή αγοράς του μούστου το Σεπτέμβρη ήταν 0.10 το λίτρο και η τιμή πώλησης 0.80. Η τιμή αγοράς πορτοκαλιού 0.15 το κιλό και η τιμή πώλησης 2,5. Το ελαιόλαδο αγοράζεται με 2 το λίτρο και πωλείται 6. Γερμανοί και Γάλλοι εκταμιεύουν ρευστό και το φυλάνε σε προσωπικά θησαυροφυλάκια.

Που πάμε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ένα άρθρο που εκφράζει απόλυτα τις θέσεις μου για το ζήτημα και που πρέπει όλοι οι νεώτεροι να το διαβάσουν και να προβληματιστούν κατά την ταπεινή μου άποψη...
http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=91616436,55380372,69574420
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Χαρυ Τρουμαν

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μόνο οι γνήσιοι Φιλελεύθεροι-ΚαπιταλιστέςΤΜ επιβιώνουν και γίνονται πλουσιότεροι.
Οι υπόλοιποι -η μάζα- χανουν τα λεφτά τους στα κόλπα που στήνουμε στα χρηματιστήρια για να κερδίσουμε και να συγκεντρώσουμε ακόμα περισσότερα!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Ένα άρθρο που εκφράζει απόλυτα τις θέσεις μου για το ζήτημα και που πρέπει όλοι οι νεώτεροι να το διαβάσουν και να προβληματιστούν κατά την ταπεινή μου άποψη...
http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=91616436,55380372,69574420


+1
Απλό, λιτό, χωρίς φανφάρες και βαρύγδουπους οικονομικούς όρους άρθρο, που λέει αυτό που όλοι καταλαβαίνουμε και ποτέ δεν εφαρμόζουμε.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Eίναι πολύ απλό και εύκολο το να ενοχοποιήσουμε την καταναλωτική μανία για την οικονομική κρίση. Ποιό είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας?-Ο άκρατος καταναλωτισμός. - Άρα τι φταίει? -Η κατανάλωση...

Όμως όχι MACMISIAS, δεν ευθύνεται ο καταναλωτισμός γι' αυτήν την κρίση, ευθύνεται βέβαια για άλλα προβλήματά μας αλλά όχι γι' αυτήν. Για την συγκεκριμένη ευθύνεται η διάθεση για θησαύρισμα. Δηλ η κατακράτηση του παραγόμενου πλούτου εκτός της παραγωγής, εκτός της αγοράς δηλ.
Και η απαίτηση για όλο και μεγαλύτερη απόδοσή του. Μέχρι που για να αυγατίσουν την απόδοση ουσιαστικά ανύπαρκτων αξιών σκαρφίστηκαν την τιτλοποίηση των επισφαλών δανείων. Τι σημαίνει τιτλοποίηση? Απλοϊκά είναι η μετατροπή μιας εξισώσεως σε προϊόν. Γίνεται? Η μετατροπή μιας ιδέας σε ύλη. Γίνεται?

Και όμως έγινε, και το φάγαν αυτοί που ήθελαν περισσότερο πλούτο. Και το "προϊόν" αυτό εγγραφόταν ως νέο στο ΑΕΠ. Και αύξανε το ΑΕΠ. Τι θα βγουν λοιπόν τώρα να σου πουν, ότι εγγράφαμε στο ΑΕΠ ψευδή στοιχεία? Ότι κατ' ουσίαν ήταν μια μπούρδα, ακριβώς σαν να λέγαμε ότι έχουμε περισσότερα χρήματα φέτος διότι κερδίσαμε 4 τόνους ελευθερία επιπλέον και 20 κμ αγάπη?

Τώρα λοιπόν βγαίνουν και λένε: "αποταμίευση", θησαυρίστε δηλ, ενώ θα έπρεπε να λένε "μην αλλάζετε τις καταναλωτικές σας συνήθειες". Γιατί? καιρό τώρα περιμένω να δω πότε θα γίνει μια τέτοια καμπάνια. ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Eίναι πολύ απλό και εύκολο το να ενοχοποιήσουμε την καταναλωτική μανία για την οικονομική κρίση. Ποιό είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας?-Ο άκρατος καταναλωτισμός. - Άρα τι φταίει? -Η κατανάλωση...

Όμως όχι MACMISIAS, δεν ευθύνεται ο καταναλωτισμός γι' αυτήν την κρίση, ευθύνεται βέβαια για άλλα προβλήματά μας αλλά όχι γι' αυτήν. Για την συγκεκριμένη ευθύνεται η διάθεση για θησαύρισμα. Δηλ η κατακράτηση του παραγόμενου πλούτου εκτός της παραγωγής, εκτός της αγοράς δηλ.
Και η απαίτηση για όλο και μεγαλύτερη απόδοσή του. Μέχρι που για να αυγατίσουν την απόδοση ουσιαστικά ανύπαρκτων αξιών σκαρφίστηκαν την τιτλοποίηση των επισφαλών δανείων. Τι σημαίνει τιτλοποίηση? Απλοϊκά είναι η μετατροπή μιας εξισώσεως σε προϊόν. Γίνεται? Η μετατροπή μιας ιδέας σε ύλη. Γίνεται?

Και όμως έγινε, και το φάγαν αυτοί που ήθελαν περισσότερο πλούτο. Και το "προϊόν" αυτό εγγραφόταν ως νέο στο ΑΕΠ. Και αύξανε το ΑΕΠ. Τι θα βγουν λοιπόν τώρα να σου πουν, ότι εγγράφαμε στο ΑΕΠ ψευδή στοιχεία? Ότι κατ' ουσίαν ήταν μια μπούρδα, ακριβώς σαν να λέγαμε ότι έχουμε περισσότερα χρήματα φέτος διότι κερδίσαμε 4 τόνους ελευθερία επιπλέον και 20 κμ αγάπη?

Τώρα λοιπόν βγαίνουν και λένε: "αποταμίευση", θησαυρίστε δηλ, ενώ θα έπρεπε να λένε "μην αλλάζετε τις καταναλωτικές σας συνήθειες". Γιατί? καιρό τώρα περιμένω να δω πότε θα γίνει μια τέτοια καμπάνια. ;D

να τον ακούτε τον pappou...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
μου φαινεται οτι λιγο πολυ εχουμε επιρρεαστει απο τον τρομο τον οποιο μας εχουν μεταδοση τα μ.μ.ε....
κριση ειναι θα περασει..μην τα δραματοποιουμαι...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απλά μια μικρή διόρθωση.. Τα χρηματοοικονομικά εργαλεία (μετοχές, ομόλογα, τιτλοποιήσεις δανείων, κ.λπ.) δεν συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό του ΑΕΠ.. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ και συγκεκριμένα στη 2η παράγραφο της 2ης σελίδας.. Αυτό που ίσως βλέπουμε στις οικονομικές αναλύσεις όπου αναφέρεται ότι τα έσοδα από πωλήσεις χρηματοοικονομικών εργαλείων έφτασαν το 85% του ΑΕΠ δεν σημαίνει ότι συμβάλουν στο ΑΕΠ κατά 85% αλλά αν το ΑΕΠ είναι Χ δισ. ευρώ, τα έσοδα από τα χρημ/κά εργαλεία ήταν της τάξεως του 0,85Χ.. Γενικά ο υπολογισμός του ΑΕΠ είναι δύσκολος αλλά κατά τη γνώμη μου ορθολογικός για να αποφεύγονται φαινόμενα στρεβλώσης και double-counting..

Τώρα όσον αφορά τη κρίση.. Έχω ξαναπεί ότι τα μεγαλύτερα θύματα της τελευταίας είναι οι επιχειρήσεις.. Δεν μπορούν να βρουν χρήματα για να συνεχίσουν να δραστηριοποιούνται.. Ως εκ τούτου μπορεί να προβούν σε μαζικές απολύσεις.. Φαινόμενα τέτοιων μαζικών απολύσεων βλέπουμε στις αυτοκινητοβιομηχανίες π.χ. Ford, General Motors, κ.λπ.. Από την άλλη πλευρά, η ύφεση σημαίνει και πάγωμα των μισθών αλλά και πτώση των προσδοκιών για την οικονομία από την πλευρά των καταναλωτών.. Ενώ παλιότερα θα αγοράζαμε το ψάρι μας, ή θα κάναμε διακοπές σε ένα resort, ή θα πηγαίναμε 2-3 φορές την εβδομάδα στο κινηματογράφο/θέατρο, τώρα πιστεύοντας ότι τα χειρότερα είναι μπροστά μας απέχουμε.. Αυτό σημαίνει πτώση του τζίρου των επιχειρήσεων.. Ποιοι δουλεύουν όμως στις επιχειρήσεις; Όλοι εμείς (με εξαίρεση τους εισοδηματίες).. Επομένως, αν οι επιχειρήσεις στις οποίες δουλεύουμε ή τα καταστήματα τα οποία έχουμε δεν πάνε καλά, αυτόματα το πορτοφόλι μας θα γίνεται και ολοένα πιο λεπτό.. Μην τρέφουμε αυταπάτες.. Τα σημάδια της κρίσης θα φανούνε.. Το θέμα είναι πόσο θα μας επηρεάσουνε.. Το τελευταίο εξαρτάται από το τι είδος καταναλωτή είναι ο καθένας μας.. Αν είμαστε το πρώτο είδος (savers) το πολύ-πολύ κάθε μήνα, αντί να αποταμιεύουμε το 40% του μισθού μας, να αποταμιεύουμε πλέον το 20%.. Αν είμαστε το δεύτερο είδος (spenders) τότε υπάρχει πρόβλημα.. Αν παλιότερα τα φέρναμε κάπως βόλτα με δανεικά και πιστωτικές κάρτες, τώρα η μέγγενη σφίγγει επικίνδυνα..

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Ποιό είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας?-Ο άκρατος καταναλωτισμός. - Άρα τι φταίει? -Η κατανάλωση...
Όμως όχι MACMISIAS, δεν ευθύνεται ο καταναλωτισμός γι' αυτήν την κρίση. Για την συγκεκριμένη ευθύνεται η διάθεση για θησαύρισμα. Δηλ η κατακράτηση του παραγόμενου πλούτου εκτός της παραγωγής, εκτός της αγοράς δηλ.
ναλωτικές σας συνήθειες". Γιατί? καιρό τώρα περιμένω να δω πότε θα γίνει μια τέτοια καμπάνια. ;D

Θεωρώ ότι ο υπερ-καταναλωτισμός και η απληστία του χρήματος είναι δίδυμες αδερφές. Μοιάζουν τόσο πολύ, που όποια και να κατηγορήσεις δεν θα πέσεις και πολύ έξω.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Μά όχι δεν φταίει ο υπερ-καταναλωτισμός για την κρίση. Τεχνικά δεν φταίει καθόλου. Όμως ο τρόπος ζωής που μας επιβάλλανε και που εμείς αποδεχθήκαμε ως άλλες "μωρές παρθένες", άνοιξε το δρόμο στο τραπεζικό σύστημα να πουλάει όνειρα και αέρα κοπανιστό.Και φτάσαμε σήμερα επειδή οι αυτοκινητοβιομηχανίες ή οι όποιοι άλλοι δεν μπορούνε να πουλήσουνε τα περισσευούμενα να έχουμε κρίση. Αλλά να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Όταν όλοι βλέπαμετα τελευταία χρόνια τα τεφτέρια να επιστρέφουνε στα ψιλικατζίδικα και στα περίπτερα, στις λαικές οι πιο πολλοί να πηγαίνουν και να αγοράζουνε μετά τη 1 το μεσημέρι ελπίζοντας ότι θα έχουνε πέσει οι τιμές (και πόσοι από τα σκουπίδια των λαικών) και εκεί που αγοράζαμε 5κιλά πατάτες, τώρα αγοράζαμε και με το ζόρι 5 !!! πατάτες,
τα παζάρια και οι συμπαθείς αλλά αμφιβόλου ποιότητας Κινέζοι να κάνουν χρυσές δουλειές, τότε όχι, δεν είχαμε οικονομική κρίση...; Ενώ τώρα έχουμε επειδή κλείσαν 2-3 τράπεζες. Τόσα χρόνια λοιπόν "δεν πάνε να ψοφήσουν οι μαλ**ες, ποιός τους είπε να γεννηθούν φτωχομπινέδες; Ενώ τώρα...ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ,ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Με οικονομικούς όρους δεν ευθύνεται ο υπερ-καταναλωτισμός για τη κρίση. Πολιτικά όμως εθύνεται και παρα  ευθύνεται.





 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 19:05
από lampros.
3 Απαντήσεις
2780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:19
από J.P. DiMaggio
17 Απαντήσεις
6481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/10, 13:02
από themos
37 Απαντήσεις
10501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/10, 16:21
από Kiratzoharris
4 Απαντήσεις
2728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 11:20
από fuZZed
13 Απαντήσεις
5074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 02:03
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/13, 13:49
από stihoplokos
2 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/13, 01:32
από stihoplokos
11 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 14:19
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
6206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/22, 12:07
από Βραζίλης