Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγη οργανων και εξοπλισμου απο Αμερικη  (Αναγνώστηκε 14578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας παιδιά,
σκέφτομαι να εισάγω μια Jackson Limited Edition από Αμερική και θέλω να μάθω 1-2 πράγματα για τα τελωνεία κτλ. Καταρχήν με την αύξηση της φάπας (ΦΠΑ κοινώς) οι τελωνειακοί δασμοί είναι το (19+4)%=23% της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ της κιθάρας (τιμή κιθάρας+μεταφορικά); Και το πιο σημαντικό τώρα που δεν το βρήκα σε άλλα topics. Αν εγώ ψήσω τον Αμερικανό να μου την στείλει ως δώρο, αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι η κιθάρα θα αποζημιωθώ πλήρως ή θα πάρω τα 3;;; :-X

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Καταρχήν με την αύξηση της φάπας (ΦΠΑ κοινώς) οι τελωνειακοί δασμοί είναι το (19+4)%=23% της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ της κιθάρας (τιμή κιθάρας+μεταφορικά); Και το πιο σημαντικό τώρα που δεν το βρήκα σε άλλα topics. Αν εγώ ψήσω τον Αμερικανό να μου την στείλει ως δώρο, αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι η κιθάρα θα αποζημιωθώ πλήρως ή θα πάρω τα 3;;; :-X

Ναι, και στα δυο!!

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπα όπα... Όταν λες ναι και στα δύο σημαίνει ότι το τελωνείο είναι 23% (ωραία μέχρι εδώ :)) και ότι θα πάρω αποζημίωση για την κιθάρα ή θα πάρω τον πούλο??? Που πάει το δεύτερο ναι??? :P

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Αναλυτικα:
1) Θα πληρωσεις + 23% της αναγραφομενης τιμης μαζι με τα μεταφορικα.
2) Αν ψησεις τον πωλητη να σου το στειλει ως δωρο συμβαινουν 2 πραγματα. Αν το πακετο βγει κατω απο ~60 ευρω (με τα μεταφοικα), δηλαδη τα μεταφορικα ειναι κατω απο περιπου 60 ευρω (δεν ειμαι σιγουρος για το οριο) δεν εχει φορους. Αν ομως συμβει τιποτα αποζημιωνεσαι για την τιμη που αναγραφεται. Δηλαδη τιποτα!
Η αλλη περιπτωση ειναι οι τελωνιακοι να μην χαψουν το παραμυθι περι δωρου και να το τιμολογησουν συμφωνα με καποια επισημη λιστα τιμων. Μπορει και περισσοτερο απ'οσα τελικα πληρωσες.

Συνοψιζοντας, ειναι λιγο μαλακια η ολη φαση αλλα αν πραγματικα αξιζει το +23% καν'το. Αλλιως κοιτα να βρεις κατι απο Ευρωπη.  ;)
*Γουσταρω πολυ Jacksonies, εχεις καμια φωτο?

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε περίπτωση που κάποιος την φέρει ο ίδιος Ελλάδα, δηλαδή την πάρει μαζί του στο αεροπλάνο (στις θέσεις επιβατών μην πάθει και τίποτα) τότε προφανώς γλιτώνεις και φόρους και μεταφορικά και λοιπές παπ***ές έτσι; :-X Αν ισχύει αυτό θα ψήσω κάποιον φίλο να την φέρει όποτε έρθει Ελλάδα (γιορτές κτλ.). Κατά τη γνώμη μου ίσως θα έπρεπε να έχουν χαμηλότερους δασμούς όταν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν μπορείς να βρεις το συγκεκριμένο προιόν εντός Ελλάδας. Γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν επιβαρύνεις την ελληνική οικονομία απ τη στιγμή που η τελευταία δεν στηρίζεται στο συγκεκριμένο προιόν για την πρόοδό της! Τέλος πάντων, μην αρχίσουμε αυτά τώρα... Η συγκεκριμένη είναι η Jackson Jenna Jameson King V KV3. Αρχικά δεν πήγαινα για την συγκεκριμένη- πήγαινα για μια King V σε Red Ghost Flames αλλά μετά κατάλαβα ότι η τελευταία ήταν custom shop. Βλακεία πάντως γιατί η Jackson βγάζει την king v made in Japan σε Black Ghost Flames και Blue Ghost Flames αλλά όχι σε Red Ghost Flames. Τι περίεργοι άνθρωποι... ??? Για την Jenna μπείτε στο site της Jackson, είναι στην σειρά X. Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε καν Ευρώπη... :(

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Αν στη φέρει κάποιος και την έχει στην πλάτη του όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δε χρειάζεται να πληρώσεις τπτ. Ακόμα και αν τον σταματήσουν στο τελωνείο δεν μπορούν να αποδείξουν οτιδήποτε! Τα υπόλοιπα είναι όπως στα είπανε τα παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτή τελικά φαίνεται να είναι η καλύτερη λύση. Γιατί από εκεί που μια κιθάρα αξίζει 670 ευρώ, τελικά εσύ μαζί με τα μεταφορικά και τους δασμούς την χρυσοπληρώνεις κάπου 1000+ ευρώ!!! Και για αυτά τα χρήματα σίγουρα παίρνεις κάποια πολύ καλύτερη! Ειδικά σε αυτή την περίπτωση που πληρώνεις περισσότερο το σχέδιο και λιγότερο την κατασκευή. Πάντως έχω ήδη μια Jackson Warrior WRMG και για τα χρήματα που έδωσα στον thomann η συγκεκριμένη made in Japan στέκει αρκετά καλά. Μια και η Jenna είναι πάνω κάτω της ίδιας ποιότητας πιστεύω ότι θα μείνω ευχαριστημένος. Ειδικά όταν βγάλω και τους μούφα Duncan Designed και της βάλω ένα σετάκι Bare Knuckle... Aχ.... :)

drummer27

  • Επισκέπτης
Αν στη φέρει κάποιος και την έχει στην πλάτη του όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δε χρειάζεται να πληρώσεις τπτ. Ακόμα και αν τον σταματήσουν στο τελωνείο δεν μπορούν να αποδείξουν οτιδήποτε! Τα υπόλοιπα είναι όπως στα είπανε τα παιδιά!

+..se periptwsh pou pas esy apo ellada kapoia stigmh..kaneis to ekshs: pairneis mia mpourdelokitahra se thiki mazi..ean sou zhthsoun na thn dhlwseis to kaneis..pas sthn xwra twn kataramenwn,,petas thn moufa ..pairneis allh ,,k gyrnas..shmantiko..sthn kithara pou pairneis apo ellada na exeis bgalei serial number.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Wow πρώτη φορά ακούω για κάτι τέτοιο. Αυτό που μου λές μου θυμίζει λίγο μυστικές υπηρεσίες... :) Με βάση την νοοτροπία των Ελλήνων πάντως δεν νομίζω ο ευτραφής κύριος στο τελωνείο (με την απαραίτητη μπυροκοιλίτσα  ;)) να μπει στον κόπο να κρατήσει το serial number της κιθάρας... Σε ευχαριστώ πάντως drummer27 θα το έχω υπόψιν μου!

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά,
θέλω να εισάγω μια κιθάρα από Αμερική την οποία όμως δεν γίνεται να βρω ΟΥΤΕ στην Ελλάδα ΟΥΤΕ στην Ευρώπη γενικά. Έχοντας αυτό ως δεδομένο θα ήθελα μια ξεκάθαρη απάντηση για το ποσό των δασμών σε περίπτωση που μου τη στείλουν κατευθείαν από την Αμερική. Απ την άλλη, αν αγγαρέψω κάποιο φίλο να μου τη φέρει όπως θα έρχεται από Αμερική (να την εισάγει ως δική του) θα τον σταματήσουν στο τελωνείο ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα; Σε περίπτωση που τον σταματήσουν έχω σκεφτεί το σενάριο ότι την πηγαίνει σε 1 φίλο του στην Ελλάδα για να την τροποποιήσει/αναβαθμίσει και σε περίπτωση που επιστρέφοντας στην Αμερική τον ρωτήσουν 'που είναι η κιθάρα;' η προφανής απάντηση θα είναι ότι δεν τελείωσε την τροποποίηση και θα του την στείλει με ταχυδρομείο όταν είναι έτοιμη. Πως σας φαίνεται; Κάποια άλλη πρόταση; Το θέμα είναι επείγον γιατί θέλω να εισάγω την κιθάρα πριν τα Χριστούγεννα! Thanks

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Εχεις ξαναβάλει ακριβώς το ίδιο θέμα εδώ

Ποιος ο λόγος να ξανανοίξεις το ίδιο θέμα?? Οι απαντήσεις που σου δοθήκαν ήταν πέραν από επαρκείς!

Αποσυνδεδεμένος karx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος akamptos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια κιθάρα από Αμερική. Η κιθάρα μαζί με τα μεταφορικά θα κάνει περίπου 1600 δολλάρια ή κοντά στα 1200 ευρώ. Μήπως ξέρει κανείς πόσο περίπου θα πρέπει να πληρώσω στο τελωνείο? Επίσης έχω ακούσει ότι οι τελωνιακοί έχουν πολλή δουλειά (δεν δουλεύουν πολύ ίσως?? -- δεν το εξετάζω) και αργούν πάρα πολύ να εκτελωνίσουν (έχω ακούσει περιπτώσεις για 2-3 μήνες). Αληθεύει???

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/07, 15:53 από akamptos »
Blacker than the blackest black, times infinity!

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα ακούσει τον εξής τρόπο αν γουστάρεις να κάνεις και τη βολτούλα σου..Αλλα θα χαλάσεις λιγα παραπάνω...8α παρεις μια κιθαρα που ειναι εντελως κουπι...οσο πιο φτινή βρείς (ηλεκτρική) και μετα οταν 8α φτασεις θα την δώσεις οπουδήποτε αρκεί να την ξεφορτωθείς και 8α πάρεις την jackson και 8α γυρισεις...Στο τελονλιο αναγράφεται οτι έβαλες κιθάρα και οτι με αυτή γυρίζεις...και δεν πληρώνεις (απόσο ξέρω, δεν κρατάνε τα στιχια της κι8αρας)

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπορεί και να μην πληρώσετε ούτε cent...Να υποθέσω ότι ενδεχομένως λόγω ότι δεν προλαβαίνουν τον μεγάλο όγκο εκτελωνίσεων να διώχνουν πράγματα χωρίς να τα εκτελωνίσουν.Απλά έχω φέρει πολλά και διαφορετικού είδους πράγματα από US και τις περισσότερες φορές δεν έχω πληρώσει ακόμα και αν δεν στέλνονται σαν "gift".
Πέμπτη μου στείλανε την κιθάρα και δευτέρα την είχα στα χέρια μου συν και
κάποια άλλα έξτρα "καλούδια" που είχα ζητήσει συνολικής αξίας 1250€.Ειχα δικό μου άνθρωπο εκεί αλλά δεν έπαιξε αυτό σχέση.
Αμα είναι πολύ οικονομικός ο τρόπος μεταφοράς μπορεί να την πατήσεις και να κολήσει και τρίμηνο στο τελωνείο.Προτείνω USPS priority mail.Γρήγορο και φτηνό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 14:53
από Mean
4 Απαντήσεις
3186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
42 Απαντήσεις
13393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 09:00
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
43846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 13:32
από Στόκας
3 Απαντήσεις
8782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
2 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 20:03
από Wise_One
0 Απαντήσεις
33622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/11, 19:45
από MindCircus
4 Απαντήσεις
13192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 02:25
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/17, 18:13
από saved