Αποστολέας Θέμα: bugera δίλημμα  (Αναγνώστηκε 7166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
bugera δίλημμα
« στις: 21/07/14, 14:57 »
Γεια χαρά .Πρόκειται να αγοράσω λαμπάτο . παίζω από στόνερ μέταλ μέχρι μπλουζ και και u2...
τον θέλω για χρήση στο σπίτι ,πρόβες και μικρό λάιβ . Βγάζω ήδη ήχους που με εξυπηρετούν με πετάλια σε solid state ενισχυτή αλλά θέλω να ανεβάσω επίπεδο τον ήχο μου κυρίως για να το ευχαριστιέμαι παραπάνω.


bugera v22     =  270 euro


bugera v55 κεφαλή 222 euro  + 1Χ12 καμπίνα με celestion  vintage 30 100 euro =320 euro


new bugera v22  infinium = 353 euro








http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Bugera-V22-Guitar-Amplifier-Combo-/art-GIT0016277-000


http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Bugera-V55HD-Guitar-Amplifier-Head-/art-GIT0016279-000


http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium.htm






αξίζει να τα σκάσω για το infinium ;(έχω κάποιες γνώσεις  από κατασκευή πεταλιών οπότε κάτι μπορεί να γίνει με το biasing)


ή μήπως να πάω στα μεγάλα 6262 ,333xl (μόνο combo λόγω μπάτζετ)
από όλους έχω ακούσει από κοντά μόνο τον combo v55 και μου εκτίμησα μόνο τα καθαρά
του.


δεν έχω την δυνατότητα να ακούσω τους άλλους.






« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/14, 14:58 από mousakas »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #1 στις: 21/07/14, 15:42 »
Πάμε βήμα βήμα:

bugera v55 κεφαλή 222 euro  + 1Χ12 καμπίνα με celestion  vintage 30 100 euro =320 euro
Κεφαλή και καμπίνα είναι καλύτερα, αλλά πάντα σε σχέση με το κόστος.
Δες και εδώ: Απ: τι ειναι η καμπινα και η κεφαλη;

αξίζει να τα σκάσω για το infinium ;(έχω κάποιες γνώσεις  από κατασκευή πεταλιών οπότε κάτι μπορεί να γίνει με το biasing)
To infinium δεν κάνει μόνο μία φορά biasing, κάνει συνεχώς biasing οπότε δεν συγκρίνεται με την ρύθμιση που θα κάνεις εσύ, θα προστατεύει τις λάμπες και θα τις ταιριάζει καθώς θα γερνούν.

bugera v22     =  270 euro
new bugera v22  infinium = 353 euro
Όχι, για μένα 84€ πάνω σε ένα κόστος 270€ είναι πάρα πολλά για το infinium, ειδικά αν δεν προτίθεσαι να βάζεις ετερόκλητες (αταίριαστες) λυχνίες.

ΟΜΩΣ:
bugera v55     =  389 euro
new bugera v55  infinium = 399 euro
..ναι, τα δίνω!.

ΑΛΛΑ:
new bugera v55  infinium = 399 euro ίδια λεφτά με:
http://www.thomann.de/gr/bugera_333_212_infinium_b_stock.htm
..όχι, παίρνω τον 333 που είναι άλλη κλάση μηχάνημα!.

Τέλος:
ΑΝ σε παίρνει, παράτα όλες τις ανωτέρω επιλογές και πάρε το μηχάνημα αναφορά για τα είδη αυτά: http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo_b_stock_3.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #2 στις: 21/07/14, 16:00 »
κάπως έτσι τα σκέφτομαι και εγώ.
 peavey δύσκολο.


πφφφφ  ... ;D


Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #3 στις: 21/07/14, 17:40 »
Από όλα τα παραπάνω θα προτιμούσα τον 333xl infinium. Ο 6505+ combo ΔΕΝ είναι ο γνωστός 6505+ που αποτελεί σημείο αναφοράς. Είναι η κινεζική έκδοση με αρκετά διαφορετικό ήχο. Άκου τον πριν επιλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #4 στις: 21/07/14, 18:40 »
Eπέτρεψέ μου να σου πω ότι δεν είναι διαφορετικός ο ήχος. Κούμπωσέ τον σε σοβαρή καμπίνα και θα το διαπιστώσεις κι εσύ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #5 στις: 21/07/14, 19:39 »
Πάω πάσο  ;D
Δε τον έχω δοκιμασει απλά έχει γίνει σχετικός ντόρος.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #6 στις: 21/07/14, 22:04 »
Ειναι διαφορετικος.

Ο 6505+ 112 combo εχει διαφορετικο τελικο.

Κατα βαση χτιζει πανω στη λογικη των classic ως ενα σημειο αφου χρησιμοποιει διαταξη cathodyne στην phase inverter αντι για long tail pair. Αυτη η διαταξη ειναι πιο σπανια και εχει επιπτωση στον ηχο. Αλλοι ενισχυτες που τη χρησιμοποιουν ειναι peavey classic (ισως τη μοιραζονται για να φτιαχνονται στο ιδιο εργοστασιο για οικονομια?), VHT deliverance Ultra lead κτλ, marshall superbass, orange tiny terror. Αλλα τα παντα εξαρτωνται απο το σχεδιο και αν εξυπηρετει κατι. Στα Hi-fi χρησιμοποιειται πολυ συχνα παντως. Αλλα εκει δεν πιεζουν φοβερα τους ενισχυτες ευκολα.

"Although a cathodyne can deliver more or less the same drive as an LTP in theory, the DC coupled versions found in some guitar amps are not optimally designed, and end up with rather less impressive drive capabilities. Aside from this, a cathodyne starts doing funning things when it begins to overdrive the power amp, which may give a unique overdrive quality that is not to everyone's taste. So yes, as far as most geetar amps go, the LTP has the edge."

Οι αποψεις διιστανται: Αν και αρκετοι φαινεται να εκτιμουν τον τροπο που υπεροδηγειται η cathodyne (στους μεγαλους σε watt ενισχυτες μην το περιμενετε και ευκολα) και λενε οτι γινεται με μουσικο τροπο αλλοι τοσοι αναφερουν μπουκωμα, περιεργο clipαρισμα κ.ο.κ. Μαλλον εξαρταται απο το ιδιο το σχεδιο συνολικα.

Επι της ουσιας, αν δεν τον πιεζεις πολυ δυσκολα θα καταλαβεις καποια διαφορα. Ο ενισχυτης διαφερει και στο προενισχυτικο τμημα (σε τρια σημεια αν θυμαμαι καλα?). Επιπροσθετα λειπει και το bright επανω στο crunch καναλι.


Τελος, η loop ειναι μαλλον το σημειο πολωσης περισσοτερο απο ολα σε αυτη τη σειρα: Δεν ξερω τι μπερδεψε η peavey αλλα και λογω της θεσης της και λογω της cathodyne, το pressence/ressonance και η loop ειναι διαφορετικα σε κυκλωμα σε σχεση με τις μεγαλες κεφαλες. Το θεμα ειναι οτι με το που βαζεις τη loop στο παιχνιδι ο ηχος αλλαζει και πολυ. Και παλι, σε αλλους αρεσει αυτο, γινεται λεει πιο στριγκος, πιο οξυς λιγο πιο metal. Οσοι εκτιμουν το πως ακουγεται ο ενισχυτης μονος του ειναι πολυ δυσαρεστημενοι και ουσιαστικα τη θεωρουν αχρηστη αφου παιρνει το "bloom" και τον κανει να ακουγεται μικροτερος σαν κακος τρανζιστορ σε σχεση με πριν (ειδες πως βλεπει ο καθενας το ιδιο πραγμα ε?...). Υπαρχουν video στο youtube περι τουτου αν θελει κανεις να δει τη σχετικη διαφορα.


Ακομη ενα σημειο ειναι οι πολυ μικροι μετασχηματιστες που χρησιμοποιει η peavey σε αυτα τα μοντελλα, βασικα μου θυμιζει τον εξοδου στο vypyr tube 60. Παρεμπιπτοντως και το USA combo 2x12 ειχε και αυτο πολυ μικρους μετασχηματιστες. Οι 100ρηδες USA εχουν τρελλο σιδερο πανω, κανει αρκετους ακριβους να ντρεπονται που λεει ο λογος!

Τελος σε συγκριση με το 2x12 usa combo, χρησιμοποιει no name peavey china μεγαφωνο? Δεν εχει ετικετα επανω. Και η καμπινα αντι για plywood ειναι particle board στα πλαγια. Ειναι oversized για 1 μεγαφωνο ενω του 2x12 ειναι 2 μεγαφωνα πολυ στενα πακτωμενα με μικρο ογκο.


Θα τους ελεγε κανεις ξαδερφια παρα καν αδερφια, οπως σχεδον δεν ειναι αδερφια και ο combo 2x12 με τους μεγαλους.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #7 στις: 21/07/14, 23:11 »
Nα βάλω στο παιχνίδι και την επιλογή Bugera V22 Infinium σε κεφαλή...;
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/14, 01:21 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #8 στις: 22/07/14, 03:22 »
Sorry κιόλας, αλλά έχω μάθει να εκτιμώ τη διαφορά που ακούω, όχι αυτή που λένε τα χαρτιά. Εγώ δεν άκουσα διαφορά ανάμεσα σε 6505 σκέτο και Marshall 4χ12 και το 6505+ 112 και την ίδια καμπίνα. Κάποιος άλλος μπορεί να άκουγε, αλλά δεν το κόβω και πολύ πιθανό.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #9 στις: 22/07/14, 10:33 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η τεχνική ανάλυση, όπως και πολύ χρήσιμη η εκ του σύνεγγυς συγκριτική ακρόαση.
Είναι σαφές ότι με 825€ διαφορά μεταξύ του combo και της κεφαλής θα υπάρχουν σχεδιαστικές διαφορές:
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_gitarrentopteil.htm
..αλλά το να είναι έστω και κοντά σε αποτέλεσμα τα δύο αυτά μηχανήματα είναι πολύ ευχάριστο, καθώς αυτό που αφορά τον φίλο είναι ότι μπορεί να πάρει ένα εξαιρετικό μηχάνημα για τα είδη που τον ενδιαφέρουν, πολύ κοντά στον μεγάλο του αδελφό σε πολύ χαμηλή τιμή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #10 στις: 22/07/14, 13:11 »
Sorry κιόλας, αλλά έχω μάθει να εκτιμώ τη διαφορά που ακούω, όχι αυτή που λένε τα χαρτιά. Εγώ δεν άκουσα διαφορά ανάμεσα σε 6505 σκέτο και Marshall 4χ12 και το 6505+ 112 και την ίδια καμπίνα. Κάποιος άλλος μπορεί να άκουγε, αλλά δεν το κόβω και πολύ πιθανό.


Τι Marshall ηταν? Οι περισσοτερες ειναι ολιγον...Τους πιεσες τους ενισχυτες πολυ σε ενταση?


Παρε μια ευχαριστη συγκριση μεταξυ των δυο με clip με ιδιες ρυθμισεις.

http://guitarampboard.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=6436


Δεν λεω οτι δεν μπορει να ειναι κοντα, ομως, αν τα πιεσεις πιστευω θα βγουν οι διαφορες εκδηλα. Τα μεγαλα απλα δεν πιεζονται ευκολα παντως. Το 112+ απλως δειχνει τους συμβιβασμους τους σε υλικα ουτως η αλλως, δεν ειναι κακο αυτο. Αλλωστε κοστιζει φτηνα για αυτο που ειναι και αυτος ηταν και ο στοχος της peavey.

Αυτο που δεν εχει να κανει με τον ηχο η και εχει, ειναι το θεμα της loop που απλα σε βαζει σε διλλημα και αλλαζει τον ηχο. Ακομη και ενα καλωδιο να βαλεις μπορεις να δεις τη διαφορα. Δεν μαρεσουν τετοια πραγματα και το κυκλωμα συμπαρασυρει και αλλα δομικα στοιχεια του ενισχυτη και δεν υπαρχει τροπος για mod με το pcb χωρις ουσιαστικα να αλλαξεις πολυ πραγμα.

Αν τον επαιρνα ποτε και ηθελα κατι παραπανω θα ηταν σε καμπινα μεγαφωνο και ισως μετασχηματιστες. Δυστυχως η ευτυχως αν συνυπολογισεις κατι τετοια σχεδον εφτασες (η και περασες) το USA 2x12 5150 που ειναι απλα, το bargain σε μεταχειρισμενα παντου. Το τελευταιο εφυγε ελλαδα για 450 οχι και ασχημα!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #11 στις: 22/07/14, 13:15 »
Ως προς τα bugera παντως, να ξερεις συμπτωματικα οτι το 6262 ειναι κλωνος 5150 (+) προενισχυτη, το 333XL κλωνος JSX προενισχυτη και το 333 ΧΧΧ κλωνος. Ολα περνανε σε τελικο που δεν ειναι του 5150 αλλα κλωνος του τελικου του XXX 120 watt. Σε ολα λειπει το ressonance control παντως.

Εμενα μου αρεσουν και τα δυο σε clip αλλα δεν ετυχε να δω κανενα απο κοντα.

Το V22 το εκτιμουν αρκετοι αλλα οχι για το γκαζι του για τετοια ειδη ενω τα 22 watt ενεχουν καποιους περιορισμους αναλογα με την ενταση σε live, απο μηδεν σε μπαρακια δλδ που λεει ο λογος εως και δεν μου φτανουν για καθαρα κτλ αν βαρανε ολοι.

Το V55 το εχει ενας φιλος μου και δεν του αρεσει καθολοθ στο γκαζι αλλα ειναι καλη πεταλομηχανη!



Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #12 στις: 23/07/14, 02:38 »
αγόρασα τον 333xl  τελικά.... φτου φτου φτου φτύστε με να βγει καλός!!
Όταν φτάσει αν δουλεύει, ευελπιστώ να ανεβάσω κλιπάκια με κάνα satriani !!να είστε καλά για την βοήθεια.


 0:)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #13 στις: 23/07/14, 09:52 »
Μεγεια. infinium η απλο?

Το eq πρεπει να δουλευει ενεργα σα του XXX.

Μη διστασεις να ξεκινησεις απο το 0 αντι για τη μεση και να ανεβασεις απο εκει.

Εχω peavey XXX και για metal/thrash και ολως περιεργως καποιους crunch plexo ειδης ηχους ειναι απο τα καλυτερα μηχανακια που εχουν περασει απο τα χερια μου. Φανταζομαι ο Bugera θα ειναι το ιδιο καλος! Μεγεια.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #14 στις: 23/07/14, 09:58 »
Φτου και με το καλό!.. Περιμένουμε εντυπώσεις και περιγραφές!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #15 στις: 23/07/14, 13:49 »
Καλά καθαρά χωρις να εντυπωσιαζουν.
Εντυπωσιακο crunch κανάλι που παιζει τα πάντα. Από μπλουζ με αρπαγμενο ηχο γεματο δυναμικες έως μέταλ 90s ,γεματο και δυναμικο.
Το lead κανάλι είναι μόνο για συγχρονο μέταλ. Κομπρεσαρισμενο και αρκετά θορυβώδες.
Ελπιζω να πηρες κεφαλι γιατι ο combo ειναι ασηκωτο  :-\
Υπέροχος ενισχυτής για τα λεφτά του. Καλοφαγωτος!!! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/14, 15:24 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #16 στις: 23/07/14, 15:04 »
με 'γειά σου και φτού σου ! ;D

λιγάκι υπερβολικός σε ισχύ αλλά σου εύχομαι να παίξεις λάιβ σε στάδιο ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #17 στις: 26/07/14, 12:23 »
Τι Marshall ηταν? Οι περισσοτερες ειναι ολιγον...Τους πιεσες τους ενισχυτες πολυ σε ενταση?

Δυστυχώς δεν ξέρω το μοντέλο, αλλά ήταν πολύ σφιχτή, metal καμπίνα και έντονο τρέμπλ (όχι τζιτζικοτρέμπλ όμως). Και νομίζω ήταν oversized. Από ένταση, το post κάπου στο 4-5 απ' ότι μπορώ να θυμηθώ, γιατί ήθελα να βγάλω το απαιτούμενο τσάγκα τσάγκα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #18 στις: 30/07/14, 16:32 »
παιδιά μόλις έφτασε ο ενισχυτής τεράστιος! εντάξει σηκώνεται  αλλά όχι για πολύ....
τα knobs μια χαρά στιβαρά μου φαίνονται . απλά η πρίζα είναι με ασφάλεια(μάλλον αγγλικού τύπου)σαν αυτό στην φωτογραφία και δεν έχω κατάλληλη υποδοχή.
να βάλω του pc καλώδιο;
 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #19 στις: 30/07/14, 16:35 »
έχει επιλογή για 220V?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #20 στις: 30/07/14, 16:46 »
ο ενισχυτής στο σημείο που εισέρχεται το βύσμα γράφει
 230 volt ~50/60Hz 200 watt
 T 1.6A  H  250V


η πρίζα αναγράφει 10Α 250V

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #21 στις: 30/07/14, 16:52 »
εισαι οκ. βάλε το καλώδιο της τροφοσίας του υπολογιστή
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #22 στις: 30/07/14, 18:34 »
περιμενουμε εντυπωεις, η ακομα καλυτερα αν εισαι αθηνα σε περιμενουμε με τον ενισχυτη εδω:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88123.25;topicseen



Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #23 στις: 30/07/14, 19:34 »
ευχαριστώ modfori  όλα καλά, kkmpsm είμαι δυστυχώς επαρχεία .


bugera V55 combo ή bugera 333xl combo;




 'Έχοντας ακούσει πλέον και τους δύο
το ερώτημα αυτό είναι αστείο.... 333xl χαλαρά
τα καθαρά του v55 είναι λιιιιιιιιιιγο καλύτερα . αυτό.


333 ή 333xl ;
 εδώ δυσκολεύει λίγο  σε μένα το noizgate εξαφάνισε την μια σταλιά θόρυβο από τις λυχνίες που υπήρχε (οι κιθάρες μου είναι πολύ καλά shielded) και γενικά μου φάνηκε αθόρυβος ενισχυτής σχετικά. Ο v55 μου φάνηκε πιο θορυβώδης αλλά ήταν άλλη κιθάρα .
με ένα απαλό χτύπημα του ντράμερ νομίζω θα χάσει την χρησιμότητα του το noizgate[size=78%] .[/size]


Το pressence το έβαλα στο full παρά κάτι .έχει χρησιμότητα αλλά είναι σε μικρή περιοχή του ποτ αν το πας στην άλλη άκρη καταλήγεις σε doom φάση και να έλειπε υπάρχει και το tremble ...


τα xl κουμπάκια φωτίζουν ωραία  .


συμπέρασμα : αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και προτιμάς 6l6  πάρε 333.








Τώρα τα σημαντικά:


το crunch κανάλι μπορεί να γίνει πολύ καθαρό  μα πάρα πολύ καθαρό
μπορείς να βγάλεις τον ενδιάμεσο ήχο που παίζεις "δαχτυλισμούς" ας πουμε με μια σταλιά βρομιά . Κάτι που δεν βρήκα να το δείχνουν σε κανένα βίντεο στο  στο youtube.
Προσωπικά αυτός ο ήχος μου αρέσει διότι πατώντας ένα δυνατό overdrive έχω την βρώμα που θέλω  και χωρις την χρήση πεταλιών αλλά μόνο με το volume της κιθάρας κάνεις πολλά πράγματα.


Το lead κανάλι είναι μετάλ αλλά... πιο πολύ ηχητικά  πχ με ένα metalzone νιώθεις στα δάχτυλα ότι έχεις πιο πολύ gain ας πούμε,βέβαια μικρή διαφορά(χρησιμοποίησα και τα δύο inputs) Δεν καθαρίζει πολύ καλά αυτό το κανάλι πάντα υπάρχει distortion ακόμα και στο 0


Το ΕQ....  είναι ασυνήθιστο ,σου δίνει την δυνατότητα για πολύ περισσότερους ήχους καθότι επηρεάζει έντονα το distortion και το volume του κάθε καναλιού .Αν και φαν των ΕQ μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο θα κάνω λίγο καιρό να το συνηθίσω.
νομίζω ότι το mid επηρεάζει περιοχές λίγο πιο ψηλά από ότι θα ήθελα.


Του έβαλα και joyo ultimate drive μπροστά...
στο καθαρό κανάλι καλά
στο κραντσ με λίγο πείραγμα στο EQ του ενισχυτή πολύ καλό
στο lead χάλια μαύρα




Γενικά ο ήχος  γλυκός ας πούμε
καλή κατασκευή δεν έχω παράπονο
Παίζει άνετα στο δωμάτιο....  ήταν τόσο χαμηλά που δεν ήξερα αν δούλευε σε κάποια φάση
.............................
αυτό ή ένα pod .... πάλι γέλια... αν δεν παίζεις με τουλάχιστον 4 εφέ και δεν έχεις μεταφορές πολλές τότε χαλαρά τον 333xl
το pod μόνο για πρακτικούς λόγους
είναι φοβερό ; σίγουρα όχι ,θέλω έναν δεύτερο να παίζω στέρεο...
σε σχέση με solid state  σίγουρα καλύτερο αλλά όχι τεράστια διαφορά.
όλα αυτά σε ελαφρώς δυνατές εντάσεις μέσα στο σπίτι .


 ότι απορίες έχετε ελεύθερα!!


πφφφ τα έγραψα!


Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: bugera δίλημμα
« Απάντηση #24 στις: 01/08/14, 22:33 »
Καλόπαικτος,καλοφάγωτος και καλογκάζωτος!!! ;D >:D ;D
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
8709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 12:50
από Revus
13 Απαντήσεις
4667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 23:07
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 19:19
από m@ster k@frer
7 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 11:58
από kostas80
12 Απαντήσεις
5751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 14:11
από retim23
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 14:11
από metalupyourass
6 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/12, 19:14
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/12, 23:45
από Kosthrash
31 Απαντήσεις
13833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 00:42
από Romanos1000
5 Απαντήσεις
15802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/17, 15:07
από panixgr