Αποστολέας Θέμα: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?  (Αναγνώστηκε 12658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #25 στις: 13/01/08, 19:09 »
Βασικά μπορείς να βρεις τεράστια ποικιλία από μαγνήτες σε στυλ PΑF που θα καλύπτουν ολους τους ροκ και χαρντ ροκ ηχους άνετα. Οι κιθαρίστες που ανέφερες όλοι έχουν τελείως διαφορετικό συνδυασμό κιθάρας-μαγνητών-ενισχυτή. Αν θες να έχεις 1 μόνο κιθάρα και να παίζεις λίγο απο όλα καλύτερα να κοιτάξεις αλλού. Π.χ. προς Ibanez μερια...


Ωπα ρε κατσε, για να παιζει Γκιλμορ και Σλας, η Ibanez μερια ειναι η πρωτη του επιλογη...?
Δεν νομιζω... Η μονη κιθαρα τους που εχω ακουσει να αποδιδει vintage ηχο ειναι η Satriani, και αυτη ακομα στα καθαρα ητανε για κλαματα. Χωρια που δεν ειναι στο badget του παιδιου.
Οταν θελουμε να συνδυασουμε αλλα αντ αλλων ειδη με ενα οργανο, νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι καποιο HSS στρατοειδες (στρατοκαστερ με διπλο bridge). Στην περιπτωση του φιλου καποια μεξικανα...
http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=13&cat2id=51&id=932#


Oι κιθαρίστες που ανέφερε ειδικά ο petrucci + o slash απάιτούν neck humbucker για τα lead. Με τον μονό πάνω δε κάνεις τίποτα... Γιαυτό προτείνο HSH. Στην τελική με ένα coil split είναι ότι πιο ευέλικτο υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #26 στις: 13/01/08, 22:16 »

Ακόμα πηγαίνω ωδείο όποτε θα περάσει αρκετός καιρός πριν πάρω κάποιο πραγματικά καλό όργανο...


Γιατί?

Προς το παρόν μαθαίνω σε μια Yamaha ERG-121 και δεν πιστεύω πως είμαι έτοιμος ή υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να αγοράσω ένα καλό/ακριβό όργανο την στιγμή που ακόμα μαθαίνω για ήχους, μαγνήτες, ξύλα και δεν έχω και την σχετική οικονομική άνεση...
Όταν θα πρέπει να πάρω θα το νοιώσω. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #27 στις: 14/01/08, 18:37 »
Παράθεση
Ακόμα πηγαίνω ωδείο όποτε θα περάσει αρκετός καιρός πριν πάρω κάποιο πραγματικά καλό όργανο...

Μ αρεσει που το χεις παρει χαμπαρι αλλα δεν τ' αφηνεις το ατιμο...τεσπα, εκτος θεματος.

@Pureanalog:

ναι, αλλα για Pink Floyd που θελει λεει να παιξει...?
Και επιπλεον, εχεις ακουσει εσυ κανα φτηνο split μαγνητη που να πλησιαζει τον ηχο μονου? Εγω τσου.

Τεσπα, αν και θεωρω οτι απ τη στιγμη που εισαι ακομα αρχαριος και παιζεις για την κ@υλ@ του πραγματος, οι πολλες κουβεντες για ηχους ειναι φτωχια:
Τα δεδομενα:
Μπορεις με ενα οργανο να φτιαξεις ηχο Petrucci & Gilmour & Slash?ΟΧΙ
Μπορεις με ενα οργανο να φτιαξεις ηχο Petrucci & Gilmour & Slash ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ, οσο σου αρκει για να ευχαριστιεται το αυτακι σου? ΝΑΙ!
Σιγα μην πας να παιξεις με στρατ Σλας, και βγαλει μιλια η κιθαρα και πει "οπα φιλαρακο, εγω ειμαι στρατ, δεν παιζω τετοια, ξεκολλα...."

Λοιπον αφου εχει κολλησει η ψυχη σου με επιφον στανταρντ, τραβα δοκιμαστη και αμα σ αρεσει, παρτην.
Οσο για τους μαγνητες, αμα δεν σ αρεσουν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, τοτε αστο οργανο εκει και τραβα δες καμια ΤΟΚΑΙ.
Αν σ αρεσουν, που λογικα θα σ αρεσουν αρχικα τουλ. χτυπα το οργανο, καλοπαιχτο, να το χαιρεσαι, και στα δικα μας, και οταν με το καλο ωριμασει το αυτι σου και γινει πιο απαιτητικο, οι επιλογες για upgrade της Epi LP ειναι απειρες... :)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #28 στις: 14/01/08, 18:41 »
Σιγα μην πας να παιξεις με στρατ Σλας, και βγαλει μιλια η κιθαρα και πει "οπα φιλαρακο, εγω ειμαι στρατ, δεν παιζω τετοια, ξεκολλα...."

AAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!
Κορυφαίο!!!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #29 στις: 14/01/08, 19:10 »
Παράθεση
Ακόμα πηγαίνω ωδείο όποτε θα περάσει αρκετός καιρός πριν πάρω κάποιο πραγματικά καλό όργανο...

Λοιπον αφου εχει κολλησει η ψυχη σου με επιφον στανταρντ, τραβα δοκιμαστη και αμα σ αρεσει, παρτην.
Οσο για τους μαγνητες, αμα δεν σ αρεσουν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, τοτε αστο οργανο εκει και τραβα δες καμια ΤΟΚΑΙ.
Αν σ αρεσουν, που λογικα θα σ αρεσουν αρχικα τουλ. χτυπα το οργανο, καλοπαιχτο, να το χαιρεσαι, και στα δικα μας, και οταν με το καλο ωριμασει το αυτι σου και γινει πιο απαιτητικο, οι επιλογες για upgrade της Epi LP ειναι απειρες... :)
Σωστά...κι επειδή αρκετά σας έπρηξα..θα παω να την δοκιμάσω κ βλέπουμε... ;D ;) :P

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι μαγνήτες για Epiphone Les Paul..Ιδέες?
« Απάντηση #30 στις: 14/01/08, 21:12 »
Παράθεση
Ακόμα πηγαίνω ωδείο όποτε θα περάσει αρκετός καιρός πριν πάρω κάποιο πραγματικά καλό όργανο...

Σιγα μην πας να παιξεις με στρατ Σλας, και βγαλει μιλια η κιθαρα και πει "οπα φιλαρακο, εγω ειμαι στρατ, δεν παιζω τετοια, ξεκολλα...."


Όλα είναι στο μυαλό μας και στα δάχτυλα. Ακούστε το πρώτο τρακ από το πρώτο CD των Velvet Revolver. Τα lead και μάλλον όλο το κομμάτι είναι παιγμένα με στρατ. Ακούγεται ότι είναι ο Slash που παίζει και η στρατ δεν παρπονέθηκε.

Οπότε ίσως για μένα το καλύτερο πράμα που έχεις να μάθεις απο αυτό το thread είναι ότι όλα ειναι στην τεχνική και στα δάχτυλα.

Αφότου το χωνέψεις αύτό θα καταλάβεις  ότι ο κιθαρίστικός εξοπλισμός είναι κάτι που το αγοράζεις κυρίως επειδή τον θες και δευτερευόντως επειδή τον χρειάζεσαι. Οπότε κι εγώ όπως κι ο MechMech πιστευω ότι πρέπει να τρέξεις να την πάρεις και μη το ψάχνεις άλλη.

Μετά απο όλα αυτά που είπαμε, εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα epiphone les paul.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μαγνήτες για Epiphone...

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

7 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:05
από exiledarchangel
19 Απαντήσεις
8470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
14 Απαντήσεις
15418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 01:12
από BloodBath
5 Απαντήσεις
5993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
13 Απαντήσεις
6864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
7 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
5 Απαντήσεις
3313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 16:39
από woodaki
6 Απαντήσεις
3179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 12:35
από birbillis
4 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 11:27
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
9060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 23:08
από alkimel