Αποστολέας Θέμα: Ενοικίαση cd!  (Αναγνώστηκε 3436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ενοικίαση cd!
« στις: 27/09/08, 15:58 »
Έχω μιά ιδέα ,η οποία μπορεί και να είναι χαζή, αλλά ας το συζητήσουμε...
Είναι γνωστό ότι οι πωλήσεις cd περνάνε πολύ μεγάλη κρίση και ο βασικότερος λόγος φυσικά, είναι η ευκολία με την οποία αντιγράφονται. Πως θα σας φαινόταν λοιπόν η ιδέα, όπως ακριβώς με τα dvd, να υπήρχε η δυνατότητα ενοικίασης ενός cd από τα δισκοπωλεία; Με ένα ενοίκιο της τάξης των 2 euro την εβδομάδα  για τις καινούργιες κυκλοφορίες και 1 euro για τις παλιές. Ακόμα και εάν,όλοι τα πέρνανε σπίτι για να τα αντιγράψουνε, θα υπήρχε η δυνατότητα έστω για μιά φορά, να κερδίσουνε οι καλλιτέχνες κάτι από τα δικαιώματά τους.Παράλληλα θα ίσχυε και η πώληση, για όποιον θα το ήθελε. Νομίζω ότι θα χτύπαγε και κάπως το παραεμπόριο, γιατί πόσο χαμηλότερα από τα 2 euro να πουλήσει ο συμπαθής Μαύρος και να κερδίσει και το αφεντικό; Και φυσικά άλλη ποιότητα το original...
Όλα αυτά δεν είναι στο χέρι μας να γίνουν βέβαια, αλλά κάποιοι που μπορούν ίσως και να μας διαβάζουν τώρα...
Ποιά η γνώμη σας;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #1 στις: 27/09/08, 16:24 »
καλλιο πεντε και στο χερι...παρα δεκα και.....καρτερει..

(σοφη λαικη παροιμια )

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #2 στις: 27/09/08, 16:51 »
Παρολο που ειναι καλη ιδεα, πιστευω πως:
Φοροι ( να μην κερδισει το κρατος )
Ενοικιαση πνευματικων δικαιωματων
Ενοικιαση ενος stock CDs ανα κομματι
Bonus τιμης για νεες κυκλφοριες ( παραπανω λεφτα για τον μαγαζατορα )
Φθορα κι αλλαγη CD/DVD...

Μας πανε πολυ ακριβα ολο το παιχνιδι :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Bekos®

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • ♫ A Change Of Seasons
    • Προφίλ
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #3 στις: 27/09/08, 17:21 »
Καλη φαινεται η ιδεα σου, αλλα ακομη και αν εφαρμοζοταν, δε θα υπηρχαν και πολυ μεγαλες αλλαγες, κατα τη γνωμη μου. Και αυτο διοτι
1)τα ατομα που κατεβαζουν δωρεαν τη μουσικη απο το internet, δεν προκειται να πτοηθουν ιδιαιτερα και θα συνεχισουν να κατεβαζουν.
2)πολλα ατομα που αγοραζαν, θα προτιμησουν αντι να αγορασουν τα CD, να τα νοικιασουν και κατοπιν να τα αντιγραψουν (επιδεινονοντας ετσι την κατασταση)
J. R. R. Tolkien:
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #4 στις: 27/09/08, 19:19 »
Ακόμα και εάν,όλοι τα πέρνανε σπίτι για να τα αντιγράψουνε, θα υπήρχε η δυνατότητα έστω για μιά φορά, να κερδίσουνε οι καλλιτέχνες κάτι από τα δικαιώματά τους.Παράλληλα θα ίσχυε και η πώληση, για όποιον θα το ήθελε.
Οι αγαπητοι επαγγελματιες καλλιτεχνες τοσα χρονια, παρα την ασφαλεια των ιστων των δισκογραφικων, των εταιριων διανομης, των καστηματων πωλησης των εργων τους κτλ, παλευουν μεχρι θανατου με τους αδιστακτους πειρατες για την επιβιωση τους. :'( :'( :'(

Αυτα ειναι ημιμετρα, αυτο που πρεπει να κανουν οι σωστοι καλλιτεχνες ειναι να πηγαινουν απο σπιτι σε σπιτι, με ικανη συνοδεια βεβαια, και με το ξυλο να αναγκαζουν το κοσμο να αγοραζει "την καταθεση ψυχης τους σε οπτικο δισκο". Εκει να δεις, και 100+€ να κανει το CD θα το αγορασουν και δεν θα πουν κουβεντα.

Και οποιος καταλαβε... καταλαβε
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #5 στις: 27/09/08, 19:27 »
Μια δοκιμή δεν βλάπτει. Να δούμε αν κάποιος το τολμήσει.
Δεν ξέρω όμως αν νομοθετικά μπορεί να γίνει....
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #6 στις: 27/09/08, 21:53 »
δεν είμαι σε θέση να πω τι θα συνέβαινε, πάντως θα πιστεύω ότι εμένα θα με βόλευε...Αν και έχω πολύ καλή σύνδεση στο ίντερντ δεν καταβάζω πάρα πολλά, συνήθως κατεβάζω πράγματα που δεν μπορώ να βρω εύκολα στην αγορά, όπως κάποια bootlegs, πράγματα που δεν έχω σκοπό να αγοράσω ή αν θέλω να ακούσω ένα συγκρότημα που δεν έχω ακούσει. Αν όμως κάτι μ' αρέσει, θέλω να αγοράζω, στο βαθμό που μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου. Άλλωστε, κάθε άλμπουμ έχει και φωτογραφίες,liner notes, bonus υλικό κλπ τα οποία έχουν και συναισθηματική αξία αν μιλάμε για κάποιο αγαπημένο καλλιτέχνη. Φυσικά, κάποιους που θέλει να φτιάξει ένα cd στο αμάξι με τα hits που παιζει όλη μέρα ο sfera και ο radio dj, δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο.

Συνολικά λοιπόν, πιστεύω ότι η ιδέα σου είναι καλή. Εμένα θα με βοηθούσε να τσεκάρω συχνά συγκροτήματα. Πιστεύω θα ενθάρρυνε και λίγο τους μουσικόφιλους, στο βαθμό που οι video clubbers συζητούν συνέχεια για τις νέες ταινίες που είδαν ή παλιότερα οι βιβλιοφάγοι πήγαιναν τακτικά στη βιβλιοθήκη να δανειστούν βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ενοικίαση cd!
« Απάντηση #7 στις: 27/09/08, 22:13 »


Συνολικά λοιπόν, πιστεύω ότι η ιδέα σου είναι καλή. Εμένα θα με βοηθούσε να τσεκάρω συχνά συγκροτήματα. Πιστεύω θα ενθάρρυνε και λίγο τους μουσικόφιλους, στο βαθμό που οι video clubbers συζητούν συνέχεια για τις νέες ταινίες που είδαν ή παλιότερα οι βιβλιοφάγοι πήγαιναν τακτικά στη βιβλιοθήκη να δανειστούν βιβλία.
Πολύ πολύ σωστά...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 03:17
από gers
0 Απαντήσεις
1911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 01:33
από lavigne