Αποστολέας Θέμα: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις  (Αναγνώστηκε 11620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« στις: 29/04/08, 12:35 »
καλημερα,θα ηθελα να καταθεσω καποιες αποψεις γυρω απο λαμπατους ενισχυτες,παιζω 15 χρονια ηλεκ κιθαρα
και ποτε δεν ειχα στην κατοχη μου και ουτε ετυχε να παιξω ποτε με λαμπατο ενισχυτη,την δεκαετια του 1990-2000 στην περιοχη μου(Αιγιο)υπηρχαν μονο 2 λαμπατοι ενισχυτες και τους κατοχους αυτων τους βλεπαμε με δεος,τωρα πλεον οι λαμπατοι πωλουνται με το κιλο βλεπουμε λαμπατους 50w με τιμη κατω των 600 ευρω,τελικα οταν καποιος θελει να παρει ενισχυτη η λαμπα θεωρειται πανακεια?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/08, 12:38 από hammer »
immortal

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #1 στις: 29/04/08, 13:08 »
καλημερα,θα ηθελα να καταθεσω καποιες αποψεις γυρω απο λαμπατους ενισχυτες,παιζω 15 χρονια ηλεκ κιθαρα
και ποτε δεν ειχα στην κατοχη μου και ουτε ετυχε να παιξω ποτε με λαμπατο ενισχυτη,την δεκαετια του 1990-2000 στην περιοχη μου(Αιγιο)υπηρχαν μονο 2 λαμπατοι ενισχυτες και τους κατοχους αυτων τους βλεπαμε με δεος,τωρα πλεον οι λαμπατοι πωλουνται με το κιλο βλεπουμε λαμπατους 50w με τιμη κατω των 600 ευρω,τελικα οταν καποιος θελει να παρει ενισχυτη η λαμπα θεωρειται πανακεια?

Όχι. Τόσο απλά.

Αν θες να παίξεις jazz, και θες αχρωμάτιστα καθαρά και ισορροπία υπάρχουν πολύ καλοί solid state ενισχυτές πχ (Roland JC-120). Επίσης αν θες να παίξεις μέταλ και χρειάζεσαι "σταθερά" και ρυθμικά βρώμικα ίσως κάποιος solid state να τα βγάλει πέρα καλύτερα. Οι λαμπάτοι κατά τη γνώμη μου είναι "πανάκεια" μόνο όταν μιλάμε για blues, rock και θες crunchy ήχο με σκασίματα, που δεν έχει περάσει από πολλά στάδιοα πρενίσχυσης (εφέ τύπου distortion, flanger, whammy, κλπ κλπ) φυσικές αρμονικές κλπ.

Όσον αφορά τις τιμές, οι εταιρίες αντιλήφθηκαν επιτέλους ότι μπορούν να πουλάνε 100 ενισχυτές με 1500 ευρώ και περιθώριο κέρδους Α, ή 300 ενισχυτές με 700 ευρώ και περιθώριο κέρδους Α/2 και να βγάζουν στο σύνολο περισσότερα χρήματα... Και αντί να έχουμε έναν marshall, ένα fender η ένα boogie και να σφαζόμαστε ποιος είναι καλυτερος, μπορούμε πλέον να έχουμε 2-3 combo και να παίζουμε τα πάντα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #2 στις: 02/05/08, 03:35 »
εγω παντως μετα απο πολυ καιρο και πολλα εξοδα καταλαβα τι θα πει λαμπα οταν την εζησα χωρις να εχω αλλου ειδους τρανζιστορ ενισχυτη να με επηρεαζει τον τελευταιο χρονο...

ο πρωτος μου ενισχυτης ηταν ενας μαρσαλλ τρανζιστορ 100 βαττ...σ αυτον εβαλα το podxt pro rack...μετα ακουγοντας για λαμπα ειπα να κανω το μεγαλο βημα..μεχρι τοτε μου φαινοταν φοβερος ο συνδιασμος του ποντ με το τρανζιστορ που ειχα...

πηρα τρελο εργαλειο και πουλησα τον μαρσαλλ και το ποντ...πηρα εναν mesa boogie dual rectifier και την 4χ12 καμπινα του...το αποτελεσμα στην αρχη ηταν απογοητευτικο...καταρχην δεν μπορουσα να παιξω δυνατα...επισης δεν ηξερα να ρυθμισω τον ενισχυτη και ολο το εχανα...μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα 2-3 ηχους που με ικανοποιουσαν κυριως για μεταλ που με ενδιεφερε...ακομα δεν καταλαβαινα και πολλα απο λαμπα...ισως γιατι δεν ηξερα να τον ρυθμισω σωστα,ισως γιατι δεν επαιζα δυνατα και ισως γιατι και τα καθαρα του ηταν αρκετα μοντερνα και δεν καταλαβαινα πολλα...(αχ να τον ειχα ξανα θα σου λεγα εγω)

μαζι με αυτον πηρα εναν μαρσαλλ 900αρι...εκει αρχισα να παιρνω μπρος...πολυ λιγοτερα κουμπια απ τον μπουγκι αρα και πιο λιγο ψαξιμο...ωραια καθαρα με σκασιματα που εκαναν επιτελους την στρατ μου να ακουγεται οπως της αρμοζει στο hey joe Και little wing του jimmy...

κατι μου ελειπε ομως...ξαναπαιρνω μια πεταλιερα Podxt live και την βαζω πανω στον μαρσαλλ(στον μπουγκι ηταν χαλια ο ηχος) και καλα να παρω μονο τα εφφε της...τρελλη ηττα...οπως και να χει δεν ηταν ο ηχος που ειναι καρφι με καρφι...αλλη μια ηττα λοιπον...εφτιαξα παλι ηχους στην πεταλιερα και επαιζα μεσω του λαμπατου και κατι γινοταν...δινω τον μαρσαλλ και την πεταλιερα και τον μπουγκι και λεω να παω σε vetta φαση να τελειωνω με ολες τις προσωμοιωσεις (αρκετα καλες οντως) στα ποδια μου...καλη φαση λεω και τρομερη πρακτικοτητα...που να μπλεκεις με λαμπες πεταλια κλπ...

φοβερος ο βεττα μεχρι που ακουσα εναν λαμπατο φεντερ και επαθα...τετοια καθαρα ουτε στον υπνο μου...πουλημα τελικα ο βεττα και αγορα ενος
50αρι λαμπατου πλεξι...εδω αρχιζουν τα δυσκολα...και τα εξοδα...πρεπει να τσιτωθει για να παιξει...400 ευρο για hotplate,πανω απο 500 για 4-5 πεταλια...βεβαια για μεταλ χρησιμοποιουσα τα πεταλια...για μπλουζιες και hendriξιες μονο σκετο καρφι και τελειωσε...βρωμικος ενισχυτης και καθαρο παιρνεις μονο χαμηλωνοντας  το volume της κιθαρας...ξαφνικα τα σολακια μου ακουγονταν χαλια...τα δακτυλα μου επρεπε να πατανε πιο δυνατα και πιο καθετα...το σαστειν επρεπε να το προσπαθω εγω και εκει καταλαβα και προσκυνησα ολους αυτους τους παλιους κιθαριστες που κανανε ατελειωτα πεντακαθαρα σολακια με σκετο λαμπατο χωρις βαθος,χωρις κομπρεσορες και αηδιες...θεε μου σκεφτικα τι τεχνικη και τι πατημα!!!

μετα απο αυτο περασαν γυρω στους 7-8 μηνες και πηρα στα χερια μου για δοκιμη ξανα εναν vetta μπας και ψηθω παλι να ξεφυγω απ την ταλαιπωρια του λαμπατου με τους μικροφωνισμους τα πεταλακια και τις αηδιες...αυτο ηταν...το αυτι και το χερι δεν πηγαιναν μαζι...σαν να επαιζα με αλλο οργανο..ολα αυτα που μου φαινονταν πριν φοβερα τωρα ακουγονταν πενταβρωμικα και ψευτικα...(εμαθα στην λαμπα να παιζω με λιγοτερη βρωμα κανοντας τα χερια μου να πατανε καλυτερα)

τωρα εχω και εναν μαρσαλλ 800αρι και εναν λαμπατο fender hotrod deluxe limited edition white για καθαρα αλα srvaughan...και ειμαι τρομερα ευχαριστημενος...για μενα η λαμπα δεν συγκρινεται αν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο δηλαδη τουλαχιστον ενα hotplate για να παιζεις με τσιτα τις λαμπες αυτο ηταν και το κυριο στοιχειο που με εκανε να καταλαβω τι θα πει λαμπα...

αν μαθεις και μελετησεις με λαμπα μετα δεν μπορεις να παιξεις με κατι αλλο ουτε για πλακα...το κακο ειναι οτι ακομα με βγαζει σε πολλα κομματια κουλο τα οποια  νομιζα οτι επαιζα τελεια αλλα σιγα σιγα ξερω οτι με κανει και με εχει κανει καλυτερο κιθαριστα και καλυτερο μουσικο αφου τωρα το αυτι μου εχει μαθει να ξεχωριζει...

δυστυχως για σενα οταν παιξεις με λαμπα εστω κι αν παιζεις 15 χρονια θα νιωσεις οτι εκανες βηματα πισω στο παιξιμο σου...αλλα ποτε δεν ειναι αργα...εγω ξοδεψα μια περιουσια για να το μαθω αλλα το ταξιδι ηταν ανεκτιμητο...


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #3 στις: 02/05/08, 11:39 »
εγω παντως μετα απο πολυ καιρο και πολλα εξοδα καταλαβα τι θα πει λαμπα οταν την εζησα χωρις να εχω αλλου ειδους τρανζιστορ ενισχυτη να με επηρεαζει τον τελευταιο χρονο.......

...
δυστυχως για σενα οταν παιξεις με λαμπα εστω κι αν παιζεις 15 χρονια θα νιωσεις οτι εκανες βηματα πισω στο παιξιμο σου...αλλα ποτε δεν ειναι αργα...εγω ξοδεψα μια περιουσια για να το μαθω αλλα το ταξιδι ηταν ανεκτιμητο...



Νομίζω πως όταν ξεκινάς να εξερευνήσεις εξοπλισμό είναι καλό να πας από τα πιο απλά στα πιο πολύπλοκα. Εξαντλείς τα features και ψάχνεις κάτι παραπέρα. Και δεν αναφέρομαι τόσο σε τιμές και κόστος αλλά καθαρά στο τι μπορεί να κάνει ένα μηχάνημα. Όσο περισσότερες δυνατότητες έχει, τόσο περισσότερο χρόνο σου τρώει σε ψάξιμο.

Από κει και πέρα, λάμπΕΣ (γιατί με μία μόνο τελική κάτι γίνεται) σε σπίτι χωρίς attenuator, είναι σαν Ferrari κολλημένη στην κίνηση. Είχες που είχες 100 watt dual rectifier, έπαιζες και με 4x12 που θέλει κάμποσο ρεύμα για να κουνηθεί...

Οτιδήποτε πάνω από 10 watt, και πάνω από ένα 12άρι μεγάφωνο μέσα στο σπίτι δε νομίζω ότι μπορείς να τα τσιτώσεις όσο χρειάζεται...

Έχω αρχίσει σιγά σιγά να αναγνωρίζω τον ήχο των διαφορετικών λυχνιών στον τελικό και να διαμορφώνο προτίμηση. Με το pod και τον vetta δε γινεται αυτό γιατί στα δίνουν όλα έτοιμα. Το amp appreciation θέλει διάβασμα, δοκιμές και όπως το πες έξοδα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #4 στις: 02/05/08, 12:26 »
καλημερα,δεν ξερω αν αξιζει να ξοδεψεις μια περουσια ψαχνοντας τον ηχο που θελεις και σου καθεται καλυτερα
στο αυτι,εγω απο την μερια μου παιζω μονο black metal(immortal,meyhem)και καθολου σχεδον καθαρα,στην
αναζητηση των καλυτερων καθαρων νομιζω δαπανουνται τα πιο πολλα χρηματα.
immortal

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #5 στις: 02/05/08, 13:09 »
κατ εμε αξιζει η λαμπα ακομα κ λογο δυναμικων πραγμα που δεν το νοιωθεις ουτε για πλακα στον trans..

« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 13:16 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #6 στις: 02/05/08, 13:22 »
εδω αρχιζουν τα δυσκολα...και τα εξοδα...πρεπει να τσιτωθει για να παιξει...400 ευρο για hotplate,

να ρωτησω κατι...το hotplate στην ουσια ανεβαζει την θερμοκρασια της λαμπας ετσι ωστε να σου δωσει μαεγιστο gain  σε ελαχιστη ενταση αν δεν κανω λαθος....στον 900 που ειχες πισω στις ρυθμισεις δεν ειχε ενα loop...αυτο τι ακριβως κανει?μου ειχαν πει οτι κανει κατι παρομοιο αλλα δεν το εψαξα....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #7 στις: 02/05/08, 13:52 »
εδω αρχιζουν τα δυσκολα...και τα εξοδα...πρεπει να τσιτωθει για να παιξει...400 ευρο για hotplate,

να ρωτησω κατι...το hotplate στην ουσια ανεβαζει την θερμοκρασια της λαμπας ετσι ωστε να σου δωσει μαεγιστο gain  σε ελαχιστη ενταση αν δεν κανω λαθος....στον 900 που ειχες πισω στις ρυθμισεις δεν ειχε ενα loop...αυτο τι ακριβως κανει?μου ειχαν πει οτι κανει κατι παρομοιο αλλα δεν το εψαξα....

χμμμ, το hot plate ειναι ουσιαστικά μια αντίσταση που συνδέεται πριν το ηχείο και "σκοτώνει" κάμποσο από το φορτίο που φεύγει από τον τελικό μετατρέποντάς το σε θερμότητα. Έτσι από τα 100 watt πχ φτάνουν στο ηχείο 20, 10, 5 κλπ.

Το loop που αναφέρεις μάλλον είναι η ένταση του return για το effects loop.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #8 στις: 02/05/08, 13:57 »
ΑΔΙΚΙΑ...για μια αντιστασουλα να πρεπει να πληρωσουμε 300 κ 400...ΚΑΤΑΡΑ που θα ελεγε κ ο μεγιστος καμπαμαρου :-[ :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #9 στις: 02/05/08, 14:10 »
ΑΔΙΚΙΑ...για μια αντιστασουλα να πρεπει να πληρωσουμε 300 κ 400...ΚΑΤΑΡΑ που θα ελεγε κ ο μεγιστος καμπαμαρου :-[ :P

Δεν είναι ακριβώς μια αντίσταση αλλά αυτή είναι η δουλειά. Ηθελα να πώ ότι δεν παρεμβαίνει στις λυχνίες και τα υπόλοιπα κυκλώματα του ενισχυτή. Απλά αποδυναμώνει το φορτίο που πάει στα ηχεία.

Πάντως υπάρχουν κι άλλα attenuators πιο φτηνά απ το hotplate.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #10 στις: 02/05/08, 14:15 »
Πάντως υπάρχουν κι άλλα attenuators πιο φτηνά απ το hotplate.


ΟΠΩΣ?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #11 στις: 02/05/08, 14:16 »
αστο μη σε πριζω θα ριξω μια ματια στο νετ κ μετα θα επιστρεψω με νεες αποριες...τνχ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Λαμπατοι ενισχυτες,αποψεις
« Απάντηση #12 στις: 05/05/08, 12:59 »
Weber mass απο τα πιο δοκιμασμενα πιο φθηνα, αλλα εχει και η μαρσαλ και αλλες, οπως και μικροι κατασκευαστες και ιδιοκατασκευες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 02:39
από Fys
52 Απαντήσεις
21862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 00:57
από Jezus
0 Απαντήσεις
2060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 19:59
από GiorgosVolos
12 Απαντήσεις
6414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 10:59
από AtticanSky
37 Απαντήσεις
12510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 23:51
από metalmike
27 Απαντήσεις
12327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 11:35
από Jezus
4 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:32
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 12:21
από freemind
3 Απαντήσεις
3044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 14:19
από sotosdeadwing
0 Απαντήσεις
1386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/22, 21:58
από Kosthrash