Αποστολέας Θέμα: Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood  (Αναγνώστηκε 10603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« στις: 01/11/02, 13:32 »
Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στο site. Έχω μια καινούργια ηλεκτρακουστική Tanglewood και θα ήθελα την γνώμη κάποιου που ξέρει ή έχει τέτοια κιθάρα.Επίσης με ενδιαφέρει να μάθω αν η Tanglewood διαθέτει κάποιο site.

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #1 στις: 01/11/02, 13:47 »
Λοιπον φίλε ακου συμπτωση.Εγω αυτο το καιρο ψαχνω για να αγορασω ηλεκτρακουστικη και σε ενα καταστημα μου εδειξε τις tanglewood.Εγω πριν δεν τις ηξερα.Απο οσο επεξα μου φάνηκε αρκετα καλη για τα λεφτα της.Site ειναι το www.tanglewoodguitars.com.Για πες μου και εσυ την γνωμη σου εισαι ικανοποιημενος.Την εχεις καιρο;
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #2 στις: 01/11/02, 14:19 »
Σ'ευχαριστώ φίλε "ερασιτέχνη"  για την γρήγορη απάντηση και την πληροφορία. Εγώ την κιθάρα την έχω από φέτος το καλοκαίρι και την πήρα από το κατάστημα GEM(Τσιτιρίδης) στην Ακαδημίας.(Είναι από τα καλά καταστήματα με πικοιλία και έχει και λογικές τιμες-Δεν θα ψώνιζα από τον Νάκα με τίποτα!). Εκεί δοκίμασα κάποιες ηλεκτρακουστικές, Takamine και κάποια άλλη που δεν θυμάμαι, αλλά πιο πολύ μου άρεσε ο ήχος της Tanglewood. Και βασικά σύγκρινα τον ενισχυμένο ήχο αλλά και τον φυσικό ήχο της κιθάρας και κατέληξα σε αυτή την απόφαση.Διότι εγώ νομίζω η κιθάρα θα πρέπει να έχει καλό φυσικό ήχο, όπως κι ένα μπουζούκι, επέιδή θα υπάρχουν πολλές στιγμές που θα θέλεις να παίζεις χωρις ενίσχυση, όπως στο σπίτι ή σε μια παραλία. Εγώ βασικά την κιθάρα την πήρα ηλεκτρακουστική, διότι παίζω με άλλα τρία άτομα ημιεπαγγελματικά σε ένα ταβερνάκι, και ήθελα να μην χρησιμοποιώ ψείρα ή εξωτερικό μικρόφωνο για την κιθάρα διότι πάντα σφυρίζουν.Και αυτό το πετυχαίνεις μόνο με μια ηλεκτρακουστική! :)

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #3 στις: 01/11/02, 14:38 »
Ακριβως σε αυτο το καταστημα την ειδα και εγω.Μου ειπε μαλιστα οτι ειναι και ο αντιπροσωπος.Ο λογος που μου αρεσε ειναι ακριβως αυτο που ειπες για τον φυσικο ηχο.Γιατι και εγω πολλες φορες θελλω να παιζω χωρις ενυσχηση μια και είμαι φυση ακουστικος κιθαριστας αλλα οταν θελω να παιξω σε studio με αλλα οργανα  οντως τα μικρόφωνα ειναι σπαστικα.
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #4 στις: 01/11/02, 15:11 »
     Απο τιμες τι λεει η taglewood?M'ενδιαφερει γιατι ψαχνω και εγω για ηλεκτρακουστικη...Αν δεν σας κανει κοπο γραψτε τις...  
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #5 στις: 01/11/02, 15:41 »
Φίλε RON-T,

Εγώ την Tanglewood την πήρα το καλοκαίρι από το κατάστημα GEM και η τιμή της ήταν περίπου 475 €, και μου την άφησαν στα 350 €. Πιθανότατα να μου έκαναν τέτοια έκπτωση ίσως γιατί ήταν η κιθάρα αρκετό καιρό στη βιτρίνα ? Αυτό δεν το ξέρω. Πάντως είναι μια πολύ καλή κιθάρα, με εσωτερική βέργα ρύθμισης του μπράτσου, και με πολύ πλούσιο φυσικό ήχο. Δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο αλλά μπορώ να σου το επιβεβαιώσω την Δευτέρα αν θέλεις.Επίσης Το σύστημα ενίσχυσης είναι πολύ ικανοποιητικό, με ένταση ήχου και ευαισθησία και equalizer τριών περιοχών. Επειδή παίζω και επαγγελματικά σε οκτακάναλη μικροφωνική, σου λέω οτι έχει τέλειο ήχο (και φυσικό και ενισχυόμενο). Έχω δεί ακριβότερες  ηλεκτρακουστικές, αλλά πιστεύω ότι η Tanglewood είναι απίστευτα καλή για την τιμή της.

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #6 στις: 01/11/02, 15:57 »
Politi, συγνωμη ρε φιλε αν σε ζαλιζω, αλλα με ενδιαφερει επισης αν η τιμη αυτη ηταν μετρητοις η με διακανονισμο...
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

P.S.Σχετικα με τις fender τι λες ?Μιλαω για τα φτηνα μοντελα 200 με 350 euro..  
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #7 στις: 01/11/02, 16:11 »
Φίλε RON-T,

Δεν με ζαλίζεις καθόλου. Την κιθάρα την πήρα στην τιμή που είπα προηγουμένως αλλά μετρητοίς. Έχω παίξει και με Fender που δεν με ενθουσίασε και πολύ. Αλλά ίσως να έχει κάποια καλά μοντέλα με καλές τιμές, αυτό δεν το ξέρω. Εύχομαι να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #8 στις: 11/12/02, 15:42 »
Paides kai egw phra to martio mia Tanglewood apo ton Tsitiridh sthn Akadhmias giati ton empisteuomai. Entoutois eixa kapoies amfivolies sthn arxh. Alla paro' ola auta o hxos ths me epeise. Egw th dikia mou thn phra stis 170.000 (500 Eurw peripou). Eimai polu ikanopoihmenos.

Kala na pernate Ta leme
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Στοιχεια για κιθαρα Tanglewood
« Απάντηση #9 στις: 15/12/02, 04:45 »
..tanglewood kata thn tapeinh mou apopsh anoikouns stis kales men, alla kai stis sxetiak fthnes de kithares...pantws deinoun "value for money..."...

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #10 στις: 21/04/03, 23:16 »
Δοκίμασα πρόσφατα το μοντέλο ΤΜ07  ηλ/κή σε στυλ Ovation με καμπίνα από ανθρακονήματα.
Μπορώ να πω ότι μου άρεσε ο bright ήχος που ήχαν οι ψιλές (σολ σι μι ) .Βέβαια υστερούσε στον όγκο των μπάσων , αναμενόμενο άλλωστε εφόσον δεν έχει η καμπίνα κανονικό μέγεθος.
Δεν την έβαλα στο βύσμα να δω τι παίζει σε κονσόλα...
Αν έχετε άποψη καταθέστε την ...Η τιμή της 360 Euro αν θυμάμαι καλά.. και είναι made in Korea...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #11 στις: 21/04/03, 23:54 »
Πράγματι, το συγκεκριμένο μοντέλο έχει έμφαση στα πρίμα και υστερεί κάπως στα μπάσα.  Το ίδιο όμως συμβαίνει και στα μοντέλα της Ovation με το ρηχό σκάφος, τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό.  Τα αντίστοιχα μοντέλα με το μεσαίο σκάφος έχουν κάπως πιο ισορροπημένο ήχο.  Πάντως θυμάμαι ότι ένα review σε κάποιο τεύχος του περιοδικού Τotal Guitar πριν 2-3 χρόνια είχε αποφανθεί ότι η ΤΜΟ-7 είναι καλύτερη από την αντίστοιχη Ovation, ειδικά αν ληφθεί υπόψη η διαφορά στην τιμή.  Θα ψάξω να βρω αν το άρθρο αυτό υπάρχει στο Internet και θα σε ενημερώσω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #12 στις: 22/04/03, 00:59 »
Δεν κατάφερα να βρω το άρθρο που σου έλεγα, βρήκα όμως τις παρακάτω αναφορές:

http://www.regentguitars.co.uk/bowl-back.htm

http://www.abcmusicshop.co.uk/item191.htm

Επ' ευκαιρία, η τιμή αυτής της κιθάρας εδώ είναι γύρω στις 200 λίρες, δηλαδή κάτι λιγότερο από 300 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/03, 02:35 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #13 στις: 22/04/03, 09:47 »
Απόλλων σε ευχαριστώ πολύ...αλλά και στα δύο links η τιμή που αναφέρουν είναι πάνω από 200 λίρες...
Επίσης αν ξέρεις θύμισε μου την ισοτιμία λίρας Euro...
Ευχαριστώ και πάλι...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #14 στις: 22/04/03, 10:18 »
Φίλε μου parpen, η σημερινή ισοτιμία λίρας-Ευρώ είναι περίπου 1,44.  Όσο για την κιθάρα, αν θελήσεις να έρθεις και να την αγοράσεις από τη γειτονιά μου, θα σου πω πού μπορείς να τη βρείς και με 200 λίρες ή κάπου εκεί... ;)

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #15 στις: 22/04/03, 10:18 »
file parh,

ton martio htan mia lira = 1,44 €, gia na breis thn timh ths kitharas se € den menei tipota allo apo to na diaireseis thn timh (se lires) dia tou 1,44, kia to brhkes...

V.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Tanglewood . Ποιός γνωρίζει?
« Απάντηση #16 στις: 22/04/03, 12:08 »
Πάντως παιδιά επειδή σκέφτομαι μεσοπρόθεσμα να προχωρήσω σε αγορά μιας ηλ/κης ας κάνουμε λίγο μια συζήτηση επ’  αυτού .Αυτή τη στιγμή γρατζουνάω με μια Yamaha F310…Εντάξει μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι με ικανοποιούσε αλλά όσο το αυτί μου εξασκείται και ακούγοντας άλλες κιθάρες αντιλαμβάνομαι πλέον την ανεπάρκειά της…
Η αλήθεια είναι ότι ο bright ήχος της Tanglewood  μου άρεσε όπως επίσης μου άρεσε το μανίκι της το οποίο είναι σαφώς πιο γρήγορο από της yamaha , κάτι αναμενόμενο εφόσον οι στυλ Ovation έχουν μανίκια πιο κοντά σε αυτά των ηλεκτρικών. Αναμενόμενη επίσης η έλλειψη όγκου ιδιαίτερα στο μπάσο της…
Οι προβληματισμοί μου έχουν να κάνουν με τα παρακάτω…

Εάν προσανατολιστώ σε επιλογή ηλ/κής αλλά με μεγάλο σκάφος ώστε να έχουμε καλύτερη απόκριση στα  μπάσα , θα έχουμε τόσο bright ήχο? Εάν ναι μπορεί κάποιος από την εμπειρία του να προτείνει κάποια μοντέλα μέχρι 1000 Euro περίπου.
Απ την άλλη εάν πάω σε στυλ Ovation αυτό που σκέφτομαι είναι ότι τώρα με την F310 μπορώ να ισχυριστώ ότι το αριστερό μου χέρι κάνει μια καλή εξάσκηση κάτι που διαπιστώνω όταν πιάνω την ηλεκτρική. Άρα φοβάμαι ότι αν πάω σε τέτοια επιλογή ίσως να μην μπορώ εύκολα πλέον να χειριστώ ακουστικές με το standard μανίκι. Επίσης υπάρχουν κάποιες που να τα καταφέρνουν κάπως καλύτερα στα μπάσα?

Όποιος μπορεί και έχει άποψη από εμπειρία ή από οπουδήποτε αλλού ας την καταθέσει…

Ευχαριστώ..
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 09:19
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 17:02
από Stinky
5 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
10 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 12:02
από studio54
6 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/10, 00:30
από Cesar_cy
11 Απαντήσεις
6019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 22:14
από 77Phenom
0 Απαντήσεις
12833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 23:32
από Θοδωρής
29 Απαντήσεις
12879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/15, 21:56
από nikosguitarist
0 Απαντήσεις
5343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:14
από Ioannis Anastassakis