Αποστολέας Θέμα: Θα δω διαφορά;  (Αναγνώστηκε 4035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα δω διαφορά;
« στις: 28/12/08, 15:28 »
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

Σκεφτομαι να κανω ενα χριστουγεννιατικο δωρο στην καλη μου, η οποια ειναι αυτη εδω.
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgr321exbk.htm

Και εννοω να της αλλαξω μαγνητες. Αυτό που ζηταω ειναι περισσοτερο output, οχι βεβαια σε επιπεδα X2N κλπ. Θελω επισης περισσοτερο presence στα σολο, στα single note runs γενικοτερα. Θελω τις νοτες στρογγυλες γεματες και να ακουγονται μεσα στο στουντιο. Να μην χανομαι σε ενα συνεφο βαβουρας.. Να με βγαλει δηλαδη πιο μπροστα, με ηχο γεματο με περιεχομενο.
Σκεφτομαι για αυτους εδω:
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp207_humbucker.htm
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp193bk.htm

Αυτο που αναρρωτιεμαι, ειναι αν τελικα θα δω διαφορα. Αν θα αλλαξει κατι αισθητα, ωστε να γινεται αντιληπτο και απο το αυτι ενος αδαη, και οχι μονο απο το αυτι ενος εξειδικευμενου, η και καμμενου guitar geek. Aν τελικα θα ικανοποιηθω συμφωνα με τις απαιτησεις μου απο αυτους τους DiMarzio.

Παρεπιπτοντως, με τη μπαντα παιζουμε metalcore με λιγο thrash, και μονος προσανατολιζομαι σε προγκ καταστασεις (Dream Theater κλπ).

Ειμαι ανοιχτος σε γνωμες και προτασεις.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #1 στις: 28/12/08, 16:17 »
το θεμα/προβλημα με την αλλαγη μαγνητων ειναι οτι δεν θα ξερεις τον ηχο που θα εχει η κιθαρα σου μετα την αλλαγη, εκτος αν εχεις δει συγεκριμενους μαγνητες πανω σε συγκεκριμενη κιθαρα και κανεις ακριβως το ιδιο. τωρα ειπες οτι παιζετε metalcore κ λιγο thrash, και επειδη ειμαι καμμενος με metalcore κ ακουο πολυ φανταζομαι στο περιπου πως θες να ειναι ο ηχος, το σετ dimarzio που διαλεχες ειναι πολυ καλο, ριξε και μια μετια σε αυτα τα σετ που εκανα:

1) http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh6nwh.htm        Neck
    http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh-6b_black.htm  Bridge

2) http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp165zebra.htm        Neck
    http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh8b.htm    Bridge

ουσιαστικα απο τη στιγμη που θα αλλαξεις μαγνητες ρισκαρεις για τον ηχο της κιθαρας και το τελικο αποτελεσμα, στη χειροτερη περιπτωση ο συνδιασμος passive μαγνητων και του ξυλου της κιθαρας μπορει να μειωσουν τιν ποιοτητα ηχου σε σχεση με τους μαμα μαγνητες. οσο αναφορα τησ αλλαγες που ζητησες για τον ηχο, γιατι δεν βρισκεις τιν κιθαρα σε ενα μαγαζι και να δεις αν οι μαμα μαγνητες σε καλυπτουν, ισως και να μη χρειαστει να αλλαξεις καν  ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #2 στις: 28/12/08, 17:42 »
Μην περιμενεις απο αλλαγη μαγνητων να αποκτησεις αυτη την παρουσια που φανταζεσαι μεσα στην μιξη... Αυτο ειναι κυριως ή θεμα "κακων" μηχανηματων ενισχυσης ειτε κακης ρυθμισης του eq τους.
Συνηθως αυτο γινεται πιο εντονο σε καταστασεις οπου τα μεσαια πανε περιπατο στο eq. Η κιθαρα ενω ακουγεται, χανεται μεσα στην μιξη. Αυτο ομως γινεται γιατι κυριως η κιθαρα ειναι οργανο με φυσικη μεσαια φωνη και αναλογα τα μηχανηματα που χρησιμοποιουνται κτλ αν της κοψεις πολυ απο eq τα μεσαια, τοτε χανει καπως την ακουστικη της υποσταση. Εγω λοιπον θα ελεγα να κοιταξεις να αλλαξεις λιγο τις ρυθμισεις του eq σου. Τωρα αν το θεμα ειναι απλα output τοτε οκ παρε οτι σου κανει καλυτερα απο αυτη την αποψη, αλλα εχε υποψην σου οτι οσο πιο πολυ output εχει ενας μαγνητης, τοσο λιγοτερο αναδυκνειεται η προσωπικοτητα και της κιθαρας και του κιθαριστα (δυναμικες κτλ) και βεβαια στην πραξη δεν δυναμωνεις τπτ παραπανω απο την εισοδο στον ενισχυτη για να παραμορφωσεις πιο πολυ την προενισχυση. Ειδικα αν παιζεις με μοντερνους ενισχυτες αυτο δεν ειναι και τοσο απαραιτητο μιας και ηδη εχουν αρκετο γκαζι για τα παντα... Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #3 στις: 28/12/08, 18:33 »
Έχω τον D-Sonic και τον Air-Norton στην κιθάρα μου, η οποία έχει τα ίδια ξύλα με τη δική σου και μπορώ να σου πω ότι ο Air-Norton είναι ιδανικός για προγκρέσιβ και ο D-Sonic πάρα πολύ καλός για metalcore και ειδικά drop κουρδίσματα (αν και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει το τελευταίο).
O Air-Norton δεν είναι τόσο μοντέρνος και υψηλού output όσο ο D-Sonic αλλά είναι πολύ ευέλικτος με πολύ ωραία καθαρά και γλυκό ήχο. Αν του έκανα ένα σπλιτάρισμα, πιστεύω άνετα έφτανε τη χροιά του ήχου του Andy Timmons.

Όσο για τον D-sonic, έχει τέλεια καθαρά (για μένα τουλάχιστον), πεντακάθαρα, ειδικά σπλιταρισμένος. Στα βρώμικα, έχω παρατηρήσει ότι είναι πολύ διαφορετικός από ολους τους άλλους που έχω ακούσει. Αντί να έχει σχετικά κομμένα μεσαία για ρυθμικά και κάφρικο μπούκωμα, έχει αρκετά (μεσαία) και αρχικά δεν ακούγεται τόσο εντυπωσιακός. Σε μια μίξη όμως πιστεύω ότι ξεχωρίζει αρκετά. Δες αν θες το βιντεάκι στην υπογραφή μου, αν και δε θα καταλάβεις πολλά.
Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #4 στις: 28/12/08, 19:00 »
αν πάρεις τον invader που σου έκανε λίνκ ο alexisonfire πάρε τον σε άσπρο,πολύ cool
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #5 στις: 29/12/08, 03:34 »
Παράθεση
Αν θα αλλαξει κατι αισθητα, ωστε να γινεται αντιληπτο και απο το αυτι ενος αδαη, και οχι μονο απο το αυτι ενος εξειδικευμενου

με τίποτα  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #6 στις: 29/12/08, 05:48 »
Παράθεση
Αν θα αλλαξει κατι αισθητα, ωστε να γινεται αντιληπτο και απο το αυτι ενος αδαη, και οχι μονο απο το αυτι ενος εξειδικευμενου

με τίποτα  ;)
θα αλλάξει υποσυνειδητα..
 ;D ??? ;D
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #7 στις: 29/12/08, 12:05 »
Παράθεση
Αν θα αλλαξει κατι αισθητα, ωστε να γινεται αντιληπτο και απο το αυτι ενος αδαη, και οχι μονο απο το αυτι ενος εξειδικευμενου

με τίποτα  ;)

Θα ήθελες λιγο να το στηριξεις αυτό που λες?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #8 στις: 29/12/08, 12:39 »
Επειδή και εγώ έχω το συγκεκριμένο σετάκι στην MM μου (Air Norton, DSonic) συμφωνώ με newGuitarMan.. O DSonic δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακός μαγνήτης όταν παίζεις μόνος σου, αλλά κατά την ηχογράφηση (ή αντίστοιχα σε μια πρόβα με άλλους) πραγματικά "βγαίνει μπροστά".. Για τον AirNorton τα πράγματα είναι λίγο-πολύ γνωστά.. Medium output μαγνήτης με στρογγυλό ήχο για solo ειδικότερα με το tone κοντά στο 3-4.. Εναλλακτικά θα μπορούσες να "καθαρίσεις" λίγο το ηχόχρωμα του DSonic με ένα Tonezone ο οποίος είναι από τους αγαπημένους μου μαγνήτες διότι δεν μπουκώνει και πολύ απλά delivers...

Ενδιαφέρον θα έχει και ο AirNorton στη γέφυρα.. Διάβασα στο site της Dimarzio ότι με τον Chopper στο λαιμό και τον AirNorton στη γέφυρα παίρνεις κάποια πολύ ενδιαφέροντα ηχητικά αποτελέσματα.. Θα τους αλλάξω τώρα στη Fender μου και θα ποστάρω εντυπώσεις..

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #9 στις: 30/12/08, 02:57 »
Παράθεση
Αν θα αλλαξει κατι αισθητα, ωστε να γινεται αντιληπτο και απο το αυτι ενος αδαη, και οχι μονο απο το αυτι ενος εξειδικευμενου

με τίποτα  Wink

Θα ήθελες λιγο να το στηριξεις αυτό που λες?

Σηκώνει πολύ ανάλυση το θέμα.... και δεν ήθελα να επαναλάβω απόψεις για το πόσο(%) επηρεάζει τον συνολικό ήχο η αλλαγή ενός μαγνήτη και μονό, όπου μετά θα έχουμε σειρά  από εφέ,EQ,χροιά ενισχυτή, μεγάφωνα, μικρόφωνα, μίξη με την υπόλοιπη μπάντα,τελική επεξεργασία κτλ κτλ Και αν βάλουμε στην συζήτηση ποιον θεωρείς αδαή, ποιος έχει καλό αυτί κτλ πάει μακριά η βαλίτσα.
Εγω είπα απλά την γνώμη μου επειδή έχω αλλάξει μαγνήτες. Οχι δε θα καταλάβει κανείς αδαής οτι άλλαξες μαγνήτες! Εσυ θα
το καταλάβεις όταν παίζεις μόνος σου! Εσυ θα το καταλάβαινες εάν ένας μπασιστας άλλαζε μαγνήτες ή αν άλλαζε ο τραγουδιστής
μικρόφωνο ??
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα δω διαφορά;
« Απάντηση #10 στις: 30/12/08, 10:51 »
Παράθεση
Αν θα αλλαξει κατι αισθητα, ωστε να γινεται αντιληπτο και απο το αυτι ενος αδαη, και οχι μονο απο το αυτι ενος εξειδικευμενου

με τίποτα  Wink

Θα ήθελες λιγο να το στηριξεις αυτό που λες?
Εσυ θα το καταλάβαινες εάν ένας μπασιστας άλλαζε μαγνήτες ή αν άλλαζε ο τραγουδιστής
μικρόφωνο ??

Πολυ πιθανον ναι, αλλα αλλο εγω. ;D

Σ'ευχαριστω παντως για την απαντηση σου..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 17:14
από Dr Bluz (G.K.)
19 Απαντήσεις
6656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:30
από Jezus
5 Απαντήσεις
2944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 14:47
από stauros20
2 Απαντήσεις
2413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/10, 21:31
από Hacker?pcs
8 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 03:15
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
39819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/10, 17:07
από freemind
0 Απαντήσεις
1350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 10:52
από freemind
21 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 10:38
από tech21man
4 Απαντήσεις
31465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/14, 19:29
από DKiout
23 Απαντήσεις
8442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved