Αποστολέας Θέμα: Always you fuck my dreams  (Αναγνώστηκε 2485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Always you fuck my dreams
« στις: 22/08/10, 21:17 »
ok .
λοιπον κατι καινουργιο εχω εδω και θα το μοιραστω μαζι σας.

δοκιμαζοντας καποια νεα πραγματακια και μια καινουργια κιθαρα
γραφτηκε αυτο το τραγουδακι.
καποια κολληματακια αν σας χτυπησουν στο αυτι δεν ειναι απο τα δαχτυλα μου αλλα
το καταραμενο το pc που κανει μουτρα αν του βαζω 3,4 audio καναλια με το guitar rig  :-\

anyway have fun !  ;)

με χαρα θα διαβασω τα σχολια σας.!!!


http://www.box.net/shared/4l43gzolch

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Always you fuck my dreams
« Απάντηση #1 στις: 22/08/10, 22:46 »
Πρώτα απο όλα ο τίτλος γ**άει.... ;D


συνεχίζουμε......ο ήχος και της ρυθμικής και των lead μου άρεσε αρκετά......το μονο σημείο που με χάλασε κάπως είναι στο 1.44 που κάτι παίζει με τον ρυθμό νομίζω....α..και τα ντραμς...αλλά εντάξει....


Η εισαγωγή είχε γούστο....με κάτι τέτοια πειραματίζομαι κι εγώ τελευταία και μπορείς να φας άπειρες ώρες απλά και μόνο δοκιμάζοντας ήχους....

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Always you fuck my dreams
« Απάντηση #2 στις: 22/08/10, 23:03 »
Πρώτα απο όλα ο τίτλος γ**άει.... ;D

αφου '' αυτη'' (αυτες) φταιει παντα  ;D ;D ;D
αλλα ευτυχως που υπαρχουν και μας σπανε τα νευρα και παιζουμε καμια ροκια. :solo

μμμ το 1:44 ειναι λιγο για κοπανημα ξερεις  ;) ε! και τα τυμπανα ειναι οπως συνηθως τα ιδια.

εγω να σου πω αποφευγω να πειραματιζομαι πολυ με μυστηριους ηχους  γιατι κολλαω και φευγουν 5,6 μπυρες
και στο τελος δεν παιζουμε και κιθαρα καθολου. :-\

να'σαι καλα που το ακουσες και ευχαριστω που σχολιασες γιατι ειναι καλο να ακουμε αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Always you fuck my dreams
« Απάντηση #3 στις: 04/09/10, 20:12 »
Ξεκιναω ( ωχ... )  ;) :


1) Ωραια η εισαγωγη. Προσωπικα θα εβαζα λιγο παραπανω βαθος στο piano με περισσοτερο predelay και  αρκετο time. Ισως κι ενα μικρο ping pong stereo delay στις νοτες ωστε να γινεται πιο ατμοσφαιρικο.

2) Ωραιο το σημειο που μπαινει η ρυθμικη κιθαρα χαμενη στο βαθος. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ενα ΕQ με κομμενα μπασα, πριμα και εντονα τα μεσαιοπριμα ( κατι σαν τηλεφωνο ) ωστε να κανεις πιο εντονη την παρουσια του ρυθμικου, χωρις να ανεβασεις την ενταση. Οταν μπει η κανονικη κιθαρα ( με full EQ ) θα φανει η διαφορα.

3) Οταν μπαινει η κανονικη ρυθμικη σε καποιο σημειο διαπιστωνω πως...διαφωνει με τη "χαμενη" ρυθμικη απο πισω στην αλλαγη των συγχορδιων ( οσον αφορα το τεμπο τους ).

4) Η solo κιθαρα με τις ρυθμικες κιθαρας πρεπει να εχει καποιες μικροδιαφορες στο κουρδισμα. Ακουγεται εντονα αυτη η αισθηση του "ειμαι ξεκουρδιστη, αλλα κατι μορια που κανουν τη διαφορα" ;)

5) Ενταξει, το solo ειναι εμφανως αυτοσχεδιασμος και σε καποια σημεια γινεται εντονο αυτο ως προς τις επιλογες του τι θα παιξει μετα ( κυριως δειχνει εναν ενδοιασμο που τον ακολουθει μια κατηφορα απο νοτες που δεν καταληγουν τοσο....σωστα  ;D )

6) 1:44 ναι, κατι ακουγεται, αλλα οκ...μουσικη δημιουργια, μινιμαλισμος, υπερσουρεαλισμος κλπ κλπ  ;D

7) Τι επαθε το τελος; Καλε, ποιος εφαγε το τελος;  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Always you fuck my dreams
« Απάντηση #4 στις: 05/09/10, 16:35 »
Μου άρεσε πάρα πολύ πως μπαίνει το "οργισμένο" riff με τις κιθάρες in your face μετά το ατμοσφαιρικό πιάνο. Είναι κάτι που δεν το περιμένεις και τουλάχιστον εμένα με εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Φαντάζομαι σκηνικό σε κάποιο μαγαζί απλά να ακούω τη μουσική και να συζητάω με τους γύρω και μόλις μπαίνουν οι κιθάρες να σταματάω την κουβέντα στη μέση και να γυρνάω προς τα ηχεία (ή τη μπάντα αν είναι live!  ;D ).
Φοβερός ο ήχος με το guitar rig. Δεν το έχω ψάξει πολύ και δεν ήξερα ότι έχει τη δυνατότητα να βγάλει τέτοιο ήχο. Thumbs up!!
Και μια προσωπική άποψη... εγώ θα το συνέχιζα το κομμάτι σε κομμένο χρόνο, δηλαδή στο μισό ουσιαστικά tempo από το σημείο που μπαίνει ο ρυθμός και μετά. Θα είχε λιγότερη οργή βέβαια (που απότι κατάλαβα αυτή ήθελες να βγάλεις  ;D ) αλλά θα ήταν ακόμη πιο in your face.





"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Always you fuck my dreams
« Απάντηση #5 στις: 05/09/10, 18:08 »
Ξεκιναω ( ωχ... )  ;) :


1) Ωραια η εισαγωγη. Προσωπικα θα εβαζα λιγο παραπανω βαθος στο piano με περισσοτερο predelay και  αρκετο time. Ισως κι ενα μικρο ping pong stereo delay στις νοτες ωστε να γινεται πιο ατμοσφαιρικο.

πολλα ηθελε αλλα απο πληκτρα ειμαι ασχετος. ;)




4) Η solo κιθαρα με τις ρυθμικες κιθαρας πρεπει να εχει καποιες μικροδιαφορες στο κουρδισμα. Ακουγεται εντονα αυτη η αισθηση του "ειμαι ξεκουρδιστη, αλλα κατι μορια που κανουν τη διαφορα" ;)

5) Ενταξει, το solo ειναι εμφανως αυτοσχεδιασμος και σε καποια σημεια γινεται εντονο αυτο ως προς τις επιλογες του τι θα παιξει μετα ( κυριως δειχνει εναν ενδοιασμο που τον ακολουθει μια κατηφορα απο νοτες που δεν καταληγουν τοσο....σωστα  ;D )


ναι εχεις δικιο για το σολο.
εκεινη την στιγμη σκεφτομουν τι θα παιξει μετα οποτε καπου-καπου πηγαινα στον γαμο του καραγκιοζη ;D
οχι δεν ηταν ξεκουρδιστη το κοιταξα μετα απλα οι χορδες ηταν off απο τον ιδρωτα και ελεγα να τις αλλαξω σημερα-αυριο-σημερα-αυριο ε! μου κοπηκε μια σε ενα bend και τις αλλαξα ;D

ενταξει για να πω την αληθεια μου πηρε 40 με 50 λεπτα για να το γραψω αυτο δειγμα τραγουδιου οποτε μην δινεται και πολλη βαση.

Μου άρεσε πάρα πολύ πως μπαίνει το "οργισμένο" riff με τις κιθάρες in your face μετά το ατμοσφαιρικό πιάνο. Είναι κάτι που δεν το περιμένεις και τουλάχιστον εμένα με εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Φαντάζομαι σκηνικό σε κάποιο μαγαζί απλά να ακούω τη μουσική και να συζητάω με τους γύρω και μόλις μπαίνουν οι κιθάρες να σταματάω την κουβέντα στη μέση και να γυρνάω προς τα ηχεία (ή τη μπάντα αν είναι live!  ;D ).
Φοβερός ο ήχος με το guitar rig. Δεν το έχω ψάξει πολύ και δεν ήξερα ότι έχει τη δυνατότητα να βγάλει τέτοιο ήχο. Thumbs up!!
Και μια προσωπική άποψη... εγώ θα το συνέχιζα το κομμάτι σε κομμένο χρόνο, δηλαδή στο μισό ουσιαστικά tempo από το σημείο που μπαίνει ο ρυθμός και μετά. Θα είχε λιγότερη οργή βέβαια (που απότι κατάλαβα αυτή ήθελες να βγάλεις  ;D ) αλλά θα ήταν ακόμη πιο in your face.



καλα για εσενα δεν λεω τιποτα. ;D
οποτε βλεπω το ονομα σου θα κανω μουγκα  :-X

δεν συγκρινονται οι απιστευτες μουσικες σου με τις π........ριες που γραφω εγω 8)

τωρα για το guitar rig εχεις πολλες δυνατοτητες απλα και εγω δεν τις ξερω ακομα.
και εχω μονιμως το ιδιο προβλημα και θα το σπασω στο τελος.
παντα μου γ.........ει το βιμπρατο και πολλες φορες το sustain.
αν κατεβασω το threshold τοτε ψιλοφτιαχνει αλλα ανεβαινει η βαβουρα παλι  :(
ας βοηθησει καποιος που ξερει πιο καλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 21:06
από ioannisperakopoulos
4 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 12:18
από gkou
5 Απαντήσεις
3909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 16:52
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/15, 01:50
από Dan Agg
6 Απαντήσεις
4874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/17, 13:58
από panixgr
0 Απαντήσεις
2379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/18, 10:54
από Dagoth